Προς το περιεχόμενο

Η Google ενεργοποιεί την υποστήριξη 5G στην Ελλάδα για τα Pixel smartphones


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, NickTG είπε

Έχουμε απεριόριστα και συνδέουμε τις υπόλοιπες συσκευές γιατί το σταθερό internet είναι άθλιο. 😝

Αυτη ειναι μια legit χρηση αρκει να εχεις μια δευτερη συσκευη για προσωπική χρηση, η 1η θα πρεπει να ειναι μονιμα στην πριζα : p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, flik είπε

ΚΛείστε το 5G να έχετε καλύτερη μπαταρία, οι ταχύτητες καλύπτονται με το LTE πλέον. Πόσο συχνά θελετε να κατεβάσετε τεράστιο αρχείο και το θέλετε ταχύτερα; Κι αυτό αν εκεί που είστε έχει 5G CBand για να δείτε όντως μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα.

Θετικό νέο πάντως έστω και ψυχολογικά δεν μπορεί να αγοράζεις κινητό 2024 και να μην έχεις NR.

Δεν έχω δει διαφορά στην μπαταρία με το 5G σε σχέση με το 4G σε pixel 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είτε 4g έχεις ειτε 5g έχεις το κινητο θα καταναλώσει μπαταρία.. Εξάλλου αν κάνουμε ολοι την απλη ερώτηση  στους εαυτούς μας, ποτέ χρησιμοποιούμε τα δεδομένα ... αυτόματα  θα δώσουμε την κλασική απάντηση ..ότι ανοίγουμε τα δεδομένα όταν είμαστε σε μέρος που δεν έχουμε ίντερνετ ....Οπότε για μενα προσωπικά το 5g είναι αρκετά καλο αρκεί να ξέρεις γιατί το θες !

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, life is music said:

Είτε 4g έχεις ειτε 5g έχεις το κινητο θα καταναλώσει μπαταρία.. Εξάλλου αν κάνουμε ολοι την απλη ερώτηση  στους εαυτούς μας, ποτέ χρησιμοποιούμε τα δεδομένα ... αυτόματα  θα δώσουμε την κλασική απάντηση ..ότι ανοίγουμε τα δεδομένα όταν είμαστε σε μέρος που δεν έχουμε ίντερνετ ....Οπότε για μενα προσωπικά το 5g είναι αρκετά καλο αρκεί να ξέρεις γιατί το θες !

Τα δεδομένα είναι πάντα ανοιχτά... Έλεος 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, xaerialtwistx said:

Επειδη εχω δει απειρα άτομα να μην παιρνουν κινητά λόγο μη υποστηριξης 5G εχω την εξης απορία: πως ακριβως αξιοποιουνται τετοιες ταχύτητες σε ένα κινητό; Μια 100% αξιοποιησιμη 5G χρήση θα ετρωγε τα δεδομενα των περισσοτερων σε 1 λεπτό.

Π.χ έμενα στο χωρίο μου παίζει μόνο 5G και Edge. Προφανώς οι κεραίες που χρησιμοποιεί εκεί η Cosmote δεν είναι μικτές 4G/5G αλλά μόνο 5G. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, azuli said:

 

Τι συμβαινει:

Αυτο εχει γινει εδω και πολλους μηνες,ο παροχος το ενεργοποιησε και ο παροχος το ειχε μπλοκαρισμενο,οχι η google.

Αν επαιρνες ενα Pixel απο Ελλαδα και απλα εστελνες μηνυμα ενεργοποιησης βαζοντας την sim σου σε συσκευη (φιλου σου πχ) που την υποστηριζε ο παροχος ειχες αμεσως προσβαση σε 5g.

 

Όταν πήγα απτό iPhone 11 (no 5G) στο iPhone 12  που έχει 5G δε θυμάμαι να έστειλα κανένα μήνυμα ενεργοποίησης.

Τί μήνυμα πρέπει να στείλεις, και γιατί δεν υπάρχει από default η υπηρεσία ανοικτή; 

Legit question είναι, έχει περάσει βέβαια και τόσος καιρός που δεν θυμάμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Waiss είπε

Τα δεδομένα "τρώγονται" όπως και με το 4G η με το 3G παλιότερα. Απλά με το 5G θεωρητικά όλα είναι πιο γρήγορα. Δεν σπαταλάς περισσότερα δεδομένα με αυτό. Πιο πολλή μπαταρία σπαταλάς μόνο 😄

ειχα την ιδια απορια καποτε, τελικα εχει λογικη.

αν πχ σκρολαρεις στα social με το 5g, θα κατεβασει "περισσοτερα δευτερολεπτα" απο το βιντεο που εσυ μπορει να μη δεις οπως αντιστοιχα και στο youtube.

οχι οτι με ενδιαφερει βεβαια, (ειχα φοιτητική προσφορα με 10gb το μηνα απο το 2008, οταν οι αλλοι εβαζαν 500mb, και απο το 2018 απεριοριστα)  απλα εψαχνα να βρω που το στηριζουν.

στο Ontopic τωρα, ηταν ενας απο τους λογους που δεν ειχα παρει ποε Pixel. καλη κινηση επιτελους

Επεξ/σία από emperor4her
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, polaki said:

Όταν πήγα απτό iPhone 11 (no 5G) στο iPhone 12  που έχει 5G δε θυμάμαι να έστειλα κανένα μήνυμα ενεργοποίησης.

Τί μήνυμα πρέπει να στείλεις, και γιατί δεν υπάρχει από default η υπηρεσία ανοικτή; 

Legit question είναι, έχει περάσει βέβαια και τόσος καιρός που δεν θυμάμαι..

Γιατί μπορεί να προέρχεσαι από συσκευή που δεν είχε 5G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, polaki said:

Όταν πήγα απτό iPhone 11 (no 5G) στο iPhone 12  που έχει 5G δε θυμάμαι να έστειλα κανένα μήνυμα ενεργοποίησης.

Τί μήνυμα πρέπει να στείλεις, και γιατί δεν υπάρχει από default η υπηρεσία ανοικτή; 

Legit question είναι, έχει περάσει βέβαια και τόσος καιρός που δεν θυμάμαι..

Όταν, πριν 2 χρόνια, πήγα από την COSMOTE στην Vodafone δεν είχε by default ενεργοποιημένο το 5G, έπρεπε να στείλω SMS ή να πάρω τηλέφωνο την εξυπηρέτηση. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Waiss said:

Γιατί μπορεί να προέρχεσαι από συσκευή που δεν είχε 5G.

μα αυτό λέω, από 11 Pro ήρθα που δεν είχε 5G, δεν χρειάστηκε να ενεργοποιήσω κάτι.. ή τουλάχιστον δεν θυμάμαι να το έκανα! 

Μπορεί να μη θυμάμαι καλά, αλλά μου κάνει εντύπωση να χρειάζεται ενεργοποίηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Τα δεδομένα είναι πάντα ανοιχτά... Έλεος 

Εγώ δεν τα έχω πάντα ανοιχτά ...εγώ τα ανοίγω μόνο όποτε τα χρειάζομαι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, xaerialtwistx said:

Επειδη εχω δει απειρα άτομα να μην παιρνουν κινητά λόγο μη υποστηριξης 5G εχω την εξης απορία: πως ακριβως αξιοποιουνται τετοιες ταχύτητες σε ένα κινητό; Μια 100% αξιοποιησιμη 5G χρήση θα ετρωγε τα δεδομενα των περισσοτερων σε 1 λεπτό.

Πλερώνουμε για να έχουμε απεριόριστα 🤑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, polaki said:

Όταν πήγα απτό iPhone 11 (no 5G) στο iPhone 12  που έχει 5G δε θυμάμαι να έστειλα κανένα μήνυμα ενεργοποίησης.

Τί μήνυμα πρέπει να στείλεις, και γιατί δεν υπάρχει από default η υπηρεσία ανοικτή; 

Legit question είναι, έχει περάσει βέβαια και τόσος καιρός που δεν θυμάμαι..

μονο σε Pixel επαιζε αυτο

5 hours ago, Sablj said:

Όταν, πριν 2 χρόνια, πήγα από την COSMOTE στην Vodafone δεν είχε by default ενεργοποιημένο το 5G, έπρεπε να στείλω SMS ή να πάρω τηλέφωνο την εξυπηρέτηση. 
 

και στις 3 ετσι ηθελε αν δεν κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...