Προς το περιεχόμενο

Η Google ενεργοποιεί την υποστήριξη 5G στην Ελλάδα για τα Pixel smartphones


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, life is music είπε

Εγώ δεν τα έχω πάντα ανοιχτά ...εγώ τα ανοίγω μόνο όποτε τα χρειάζομαι !

Δεν είσαι αντιπροσωπευτικό δείγμα κατόχου smartphone.

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που το κάνεις αλλά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν είσαι αντιπροσωπευτικό δείγμα κατόχου smartphone.

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που το κάνεις αλλά οκ.

Όταν βάζεις καρτα και σου δίνει η cosmote 4gb  μόνο να βλέπεις βιντεάκια στο youtube αυτόματα σε 5-10 μέρες τα 4gb έχουν εξαφανιστεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, life is music είπε

Όταν βάζεις καρτα και σου δίνει η cosmote 4gb  μόνο να βλέπεις βιντεάκια στο youtube αυτόματα σε 5-10 μέρες τα 4gb έχουν εξαφανιστεί!

Αν βλέπεις βιντεάκια στο ΥΤ ναι θα τα φας γρήγορα.Αλλά με τα δεδομένα είναι τόσα άλλα που μπορείς να κάνεις ή χρειάζεσαι ,όχι μονο να βλέπεις βιντεάκια.Ασε που τα βιντεάκια είναι επιλογή σου,δεν σου τρώει δεδομένα απο το πουθενά.

Τεσπα,ότι βολευει τον καθένα.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/03/2024 at 22:42, Ukforthemoment said:

Δεν έχω δει διαφορά στην μπαταρία με το 5G σε σχέση με το 4G σε pixel 6.

Δεν παίζει, κάποια διαφορά υπάρχει σίγουρα. Με το 5G on, σίγουρα σε idle mode σκανάρει το κινητό για παραπάνω συχνότητες, ή και όταν συνδέεσαι πέφτεις σε 4G είτε λόγω σήματος είτε για να μιλήσεις γιατί δεν έχεις ακόμα κλήσεις μεσω 5G.
Θα υπάρχει Overall μια 5% ή και λίγο παραπάνω διαφορά στην διάρκεια μέχρι να αποφορτιστεί.

On 22/03/2024 at 00:26, life is music said:

Είτε 4g έχεις ειτε 5g έχεις το κινητο θα καταναλώσει μπαταρία.. Εξάλλου αν κάνουμε ολοι την απλη ερώτηση  στους εαυτούς μας, ποτέ χρησιμοποιούμε τα δεδομένα ... αυτόματα  θα δώσουμε την κλασική απάντηση ..ότι ανοίγουμε τα δεδομένα όταν είμαστε σε μέρος που δεν έχουμε ίντερνετ ....Οπότε για μενα προσωπικά το 5g είναι αρκετά καλο αρκεί να ξέρεις γιατί το θες !

Βρε δεν γίενται 2024 να έχεις κλειστά δεδομένα. Αν δεν μπαίνεις όπως είπαν οι υποόλοιποι σε βιντεο fb/tiktot/instagram, δεν τρως τόσα πολλά. Πχ να σου έρχονται μηνύματα είτε τζάμπα. Ακόμα και οι κλήσεις viber κτλ τρώνε πολύ λίγα, κάνεις και ένα απλό σερφάρισμα, κάτι.
 

On 22/03/2024 at 07:00, Vasilisxd said:

Π.χ έμενα στο χωρίο μου παίζει μόνο 5G και Edge. Προφανώς οι κεραίες που χρησιμοποιεί εκεί η Cosmote δεν είναι μικτές 4G/5G αλλά μόνο 5G. 

Αποκλείεται να έκλεισε 4G όχι. Κάτι άλλο παίζει.
Δηλαδή δοκίμασες να μπεις με 5G off και δεν έπιανε 4G?
Μάλλον είναι στο όριο σήματος και έχει εκεί η Cosmote 5G 700MHz και πιάνεις αυτή την μπάντα και όχι την LTE800, είτε απο μια κεραία καλύπτεται πολύ μεγάλος πληθυσμός και μπουκώνει το LTE?
Αλλά σίγουρα η κεραία εκπέμπει σε 4G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, flik είπε

Δεν παίζει, κάποια διαφορά υπάρχει σίγουρα. Με το 5G on, σίγουρα σε idle mode σκανάρει το κινητό για παραπάνω συχνότητες, ή και όταν συνδέεσαι πέφτεις σε 4G είτε λόγω σήματος είτε για να μιλήσεις γιατί δεν έχεις ακόμα κλήσεις μεσω 5G.
Θα υπάρχει Overall μια 5% ή και λίγο παραπάνω διαφορά στην διάρκεια μέχρι να αποφορτιστεί.

 

Θα σου κάνει τόση διαφορά αν θα το βάλεις το βράδυ να φορτίσει με 35% ή με 28% ?

Σε ταξίδια  έχω και powerbank αν χρειαστεί.Αλλά να κλείνω λειτουργίες για να μην φάει πιο "γρήγορα" την μπαταρία δεν το κάνω.Δεν αξίζει κατά την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ukforthemoment said:

Θα σου κάνει τόση διαφορά αν θα το βάλεις το βράδυ να φορτίσει με 35% ή με 28% ?

Σε ταξίδια  έχω και powerbank αν χρειαστεί.Αλλά να κλείνω λειτουργίες για να μην φάει πιο "γρήγορα" την μπαταρία δεν το κάνω.Δεν αξίζει κατά την γνώμη μου.

Δεν διαφωνώ, είναι θέμα προσέγγισης, και ψυχολογίας. Αλλά προς το παρόν αλήθεια δεν κλείνεις καμία χρήσιμη λειτουργία, ή έστω πραγματικά μπορεί να αξίζει το 5-10% μπαταρίας. Βλέπω εδώ όντως χτύπησε 10% διαφορά σε μερικά chipsets.
https://www.ookla.com/articles/5g-battery-drain
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, flik said:

Αποκλείεται να έκλεισε 4G όχι. Κάτι άλλο παίζει.
Δηλαδή δοκίμασες να μπεις με 5G off και δεν έπιανε 4G?
Μάλλον είναι στο όριο σήματος και έχει εκεί η Cosmote 5G 700MHz και πιάνεις αυτή την μπάντα και όχι την LTE800, είτε απο μια κεραία καλύπτεται πολύ μεγάλος πληθυσμός και μπουκώνει το LTE?
Αλλά σίγουρα η κεραία εκπέμπει σε 4G.

Το χωριό είναι σε βουνό και πιάνει ή 5G ή Edge. Κανένα από τα ενδιάμεσα 3G/4G δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/03/2024 at 09:23, polaki said:

Όταν πήγα απτό iPhone 11 (no 5G) στο iPhone 12  που έχει 5G δε θυμάμαι να έστειλα κανένα μήνυμα ενεργοποίησης.

Τί μήνυμα πρέπει να στείλεις, και γιατί δεν υπάρχει από default η υπηρεσία ανοικτή; 

Legit question είναι, έχει περάσει βέβαια και τόσος καιρός που δεν θυμάμαι..

Pixel 8 Pro: για Cosmote έστειλα 5G στο 1333, και ελαβα αυτό:

Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΚΙΝΗΤΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ COSMOTE 5G ΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΟ cosmote.gr/5G

Να συμπληρώσω πως πριν την επίσημη υποστήριξη του 5G είχα 5G, τώρα το έχασα.

Επεξ/σία από Chris0821
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...