Προς το περιεχόμενο

Η Google ενεργοποιεί την υποστήριξη 5G στην Ελλάδα για τα Pixel smartphones


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία από τις πιο περίεργες πτυχές των Google Pixel smartphone, όπως η σειρά Pixel 8, είναι ότι δεν υποστηρίζουν 5G, VoLTE ή Wi-Fi κλήσεις σε μη υποστηριζόμενες χώρες, με τη Google να μη δίνει σημασία σε χώρες που δεν διαθέτει επίσημα τις συσκευές της.

Ωστόσο, φαίνεται πως η Google ενεργοποιεί τη δυνατότητα 5G Sub-6 σε περισσότερες αγορές. Η ιστοσελίδα 9to5Google εντόπισε μια ενημερωμένη σελίδα της εταιρείας αναφορικά με το 5G για τα Pixel, επιβεβαιώνοντας ότι τα τηλέφωνα αυτά πλέον υποστηρίζουν συνδεσιμότητα 5G σε επτά νέες χώρες, μεταξύ των οποίων είναι και η Ελλάδα. Άλλες αγορές που αναφέρονται είναι η Κροατία, η Ουγγαρία, η Ισλανδία, η Λετονία, το Λιχτενστάιν και η Σλοβακία. Με το δεδομένο αυτό, ο συνολικός αριθμός των υποστηριζόμενων αγορών για τα Pixel smartphones φτάνει πλέον στις 38. 

Ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι η Google δεν διαθέτει επίσημα τις πρόσφατες σειρές Pixel (Pixel 8, Pixel 7a) σε καμία από αυτές τις νέες αγορές, κάτι που θεωρητικά μπορεί να είναι ένδειξη για τις αγορές που η Google σκοπεύει να περιλάβει στο μέλλον σε μελλοντικές κυκλοφορίες Από την άλλη, χώρες όπως η Νέα Ζηλανδία και η Ρουμανία βρίσκονταν στη λίστα εδώ και καιρό χωρίς να φαίνεται να υποστηρίζονται επίσημα.

CleanShot2024-03-21at18_36.39@2x.png.cfa5dd2d37a1558214fed05afc246190.png

CleanShot2024-03-21at16_30.09@2x.png.0c7df23e8b34a21f1cd74ee7f52eaa8c.png

Είναι επίσης πιθανό η Google να επεκτείνει την υποστήριξη σε αυτές τις περιοχές για ταξιδιώτες ή επειδή τα δεδομένα της δείχνουν ότι πολλοί αγοράζουν Pixel μέσω ανεπίσημων καναλιών σε αυτές τις χώρες, κάτι που ισχύει και για την Ελλάδα.

Ο χάρτης διαθεσιμότητας 5G της Google  εξακολουθεί να είναι εξαιρετικά περιορισμένος, με ολόκληρες ηπείρους όπως η Νότια Αμερική και η Αφρική να αποκλείονται εντελώς. Συνεπώς, αν η Google φέρνει υποστήριξη 5G σε νέες χώρες προετοιμάζοντας το έδαφος για επίσημες πωλήσεις Pixel, αυτό δεν θα ισχύσει για τις συγκεκριμένες ηπείρους. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν χώρα, μοντέλο Pixel καθώς και πάροχο, βλέποντας άμεσα αν υπάρχει υποστήριξη 5G ενώ για την Ελλάδα μπορείτε να συνδεθείτε απευθείας εδώ.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

VoLTE και 5G στα Pixel 7/7Pro και 8/8 Pro έχουμε εδώ και πολύ καιρό χωρίς μόντες η root. Το θέμα είναι τι γίνεται είτε από τους ελληνικούς παρόχους κινητής είτε από μεριά της Google, μιας και για να ενεργοποιήσεις το 5G πρέπει να στείλεις το SMS με την SIM σου μέσα από άλλη πιστοποιημένη συσκευή. Σε Pixel συσκευή η απάντηση στο SMS είναι πως η συσκευή σας δεν υποστηρίζει την υπηρεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω δει απειρα άτομα να μην παιρνουν κινητά λόγο μη υποστηριξης 5G εχω την εξης απορία: πως ακριβως αξιοποιουνται τετοιες ταχύτητες σε ένα κινητό; Μια 100% αξιοποιησιμη 5G χρήση θα ετρωγε τα δεδομενα των περισσοτερων σε 1 λεπτό.

  • Confused 5
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Επειδη εχω δει απειρα άτομα να μην παιρνουν κινητά λόγο μη υποστηριξης 5G εχω την εξης απορία: πως ακριβως αξιοποιουνται τετοιες ταχύτητες σε ένα κινητό; Μια 100% αξιοποιησιμη 5G χρήση θα ετρωγε τα δεδομενα των περισσοτερων σε 1 λεπτό.

Λογικά έχουν απεριόριστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, xaerialtwistx said:

Επειδη εχω δει απειρα άτομα να μην παιρνουν κινητά λόγο μη υποστηριξης 5G εχω την εξης απορία: πως ακριβως αξιοποιουνται τετοιες ταχύτητες σε ένα κινητό; Μια 100% αξιοποιησιμη 5G χρήση θα ετρωγε τα δεδομενα των περισσοτερων σε 1 λεπτό.

Τα δεδομένα "τρώγονται" όπως και με το 4G η με το 3G παλιότερα. Απλά με το 5G θεωρητικά όλα είναι πιο γρήγορα. Δεν σπαταλάς περισσότερα δεδομένα με αυτό. Πιο πολλή μπαταρία σπαταλάς μόνο 😄

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, xaerialtwistx said:

Επειδη εχω δει απειρα άτομα να μην παιρνουν κινητά λόγο μη υποστηριξης 5G εχω την εξης απορία: πως ακριβως αξιοποιουνται τετοιες ταχύτητες σε ένα κινητό; Μια 100% αξιοποιησιμη 5G χρήση θα ετρωγε τα δεδομενα των περισσοτερων σε 1 λεπτό.

Δεν νοείται μέλος τεχνολογικού φόρουμ να επαναλαμβανει αυτή την ασυναρτησία. Στην κατανάλωση δεδομένων, δεν αλλάζει ΤΊΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. ανεξαρτήτως δικτύου και ταχύτητας 

  • Like 21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Επειδη εχω δει απειρα άτομα να μην παιρνουν κινητά λόγο μη υποστηριξης 5G εχω την εξης απορία: πως ακριβως αξιοποιουνται τετοιες ταχύτητες σε ένα κινητό; Μια 100% αξιοποιησιμη 5G χρήση θα ετρωγε τα δεδομενα των περισσοτερων σε 1 λεπτό.

Μην έχεις στο μυαλό σου ότι όλοι κατεβάζουν αρχεία… αν πχ βλέπεις video ή ακούς μουσική ή ή ή, είτε σε 5g είτε σε 4g το ίδιο μέγεθος αρχείου θα καταναλώσεις…

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Επειδη εχω δει απειρα άτομα να μην παιρνουν κινητά λόγο μη υποστηριξης 5G εχω την εξης απορία: πως ακριβως αξιοποιουνται τετοιες ταχύτητες σε ένα κινητό; Μια 100% αξιοποιησιμη 5G χρήση θα ετρωγε τα δεδομενα των περισσοτερων σε 1 λεπτό.

Τo μέγεθος σε ένα βίντεο είναι δεδομένο,το πόσο γρήγορα το κατεβάζεις δεν αλλάζει το μέγεθος του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Artman13 είπε

Λογικά έχουν απεριόριστα. 

Ναι αλλά δεν έχει και νόημα. Για παραδειγμα πηγαινε δες ενα 16k βιντεο στο Youtube. Ενα 3λεπτο βιντεο τετοιας αναλυσης ειναι κοντα στα 600MB, δηλαδη πρεπει να το κανεις streaming με ταχυτητα 3,33mb/s για να μην εχεις lag. Το LTE πιανει ηδη πολλαπλασιες ταχύτητες. Για να εχει νοημα το 5G πρέπει να εχεις το κινητο για κατεβαστηρι 32k ταινιων, να βαζεις να παιξουν με το που κατεβουν, και να ειναι ετοιμη η επομενη ταινία πριν τελειωσεις την προβολη της μιας.

Μόλις τώρα, Waiss είπε

Τα δεδομένα "τρώγονται" όπως και με το 4G η με το 3G παλιότερα. Απλά με το 5G θεωρητικά όλα είναι πιο γρήγορα. Δεν σπαταλάς περισσότερα δεδομένα με αυτό. Πιο πολλή μπαταρία σπαταλάς μόνο 😄

Για αυτο λεω αξιοποιησιμα. Αν κανεις κατι που θα κατεβαζει με full 5g για ώρα και οχι απλα για browsing οπου εκει απλα θα χαλας τα ιδια δεδομενα (πχ κατεβασμα torrent), θα στα φαει τα GB πριν θυμηθεις να δεις ποσα mb σου εφυγαν.

1 λεπτό πριν, barman_ είπε

Δεν νοείται μέλος τεχνολογικού φόρουμ να επαναλαμβανει αυτή την ασυναρτησία. Στην κατανάλωση δεδομένων, δεν αλλάζει ΤΊΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. ανεξαρτήτως δικτύου και ταχύτητας 

Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα, δες την 2η απαντηση σε αυτη τη δημοσιευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xaerialtwistx είπε

Ναι αλλά δεν έχει και νόημα. Για παραδειγμα πηγαινε δες ενα 16k βιντεο στο Youtube. Ενα 3λεπτο βιντεο τετοιας αναλυσης ειναι κοντα στα 600MB, δηλαδη πρεπει να το κανεις streaming με ταχυτητα 3,33mb/s για να μην εχεις lag. Το LTE πιανει ηδη πολλαπλασιες ταχύτητες. Για να εχει νοημα το 5G πρέπει να εχεις το κινητο για κατεβαστηρι 32k ταινιων, να βαζεις να παιξουν με το που κατεβουν, και να ειναι ετοιμη η επομενη ταινία πριν τελειωσεις την προβολη της μιας.

Με αυτήν την λογική δεν θα έβαζε κανείς ευρυζωνική 1Gbps και άνω, και όμως βάζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τo μέγεθος σε ένα βίντεο είναι δεδομένο,το πόσο γρήγορα το κατεβάζεις δεν αλλάζει το μέγεθος του.

Επειδή μιλάς για βίντεο και επειδή το YouTube αλλάζει λίγο όπως να'ναι την ποιότητα του βίντεο βάση της ταχύτητας σου, εκεί μπορεί όντως να καταναλώσεις περισσότερα δεδομένα με ταχύτερη σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...