Προς το περιεχόμενο

Τριπλάσιο αριθμό επεξεργαστών διαθέτει η Intel στην αγορά, από ό,τι AMD και Apple μαζί


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι μόνο θέμα software. Αν ήταν η Intel δε θα το έκανε τόσο θέμα. Πιστεύω ότι έχει και hardware κομμάτι. Ολόκληρη AMD θα είχε φτιάξει μόνη της το software γι αυτό.

Απ´ όσο θυμάμαι πάντως η  Intel, στην παρουσίαση του Intel Quick Sync είχε πει ότι είναι θέμα και hardware.

Θυμάμαι ότι διάβαζα ότι είναι ΚΑΘΑΡΑ θέμα software και μόνο, μου έιχε κάνει και μένα εντύπωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Θυμάμαι ότι διάβαζα ότι είναι ΚΑΘΑΡΑ θέμα software και μόνο, μου έιχε κάνει και μένα εντύπωση!

Intel Quick Sync Video is Intel's brand for its dedicated video encoding and decoding hardware core

Unlike video encoding on a CPU or a general-purpose GPU, Quick Sync is a dedicated hardware core on the processor die. This allows for much more power-efficient video processing.[1][2]

Εδώ αυτό γράφει. 
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Quick_Sync_Video

Άρα πιθανολογώ ότι είναι και θέμα hardware.

Η AMD έχει το video core next, αλλά δεν είναι το ίδιο. Δεν κάνει το ίδιο πράγμα, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν ο χρήστης δεν έχει διακριτή gpu και θέλει να κάνει απλή επεξεργασία βίντεο. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tzavardin είπε

Θα απαντήσω μόνο και μόνο για να βοηθήσω από άποψη μεθοδολογίας, πώς κρίνουμε τις αγορές μας, σε κάποιο τρίτο παιδί, που δεν ξέρει και διαβάζει. Ξεκαθαρίζω μιλάμε για gaming προφανώς, αλλιώς ο 7800x3d δε θα έμπαινε στη συζήτηση. 

Ακούω εδώ: Ο 5800Χ3D δεν έχει καθολική υπεροχή απέναντι στο 10900k, επειδή είναι στα ίδια  με OC,  ο δεύτερος σε ένα (1) παιχνίδι. Ενώ ο 12900k έχει, (άρα είναι καλύτερος να υποθέσουμε; Δεν καταλήγει.)

Μετά ακούω (ότι είναι σε παρένθεση, δική μου σκέψη): Επειδή ένας (μανιακός) youtuber (που δεν τον παίρνει σοβαρά κανένας) κάνει benchmark τον 13900ks σε ένα (1) παιχνίδι, το οποίο σε άλλο βίντεο μπορεί να γίνει δύο (2), με τον 7800x3d και νικάει ο 13900ks (άσχετα αν έχει ανοίξει ότι limit υπάρχει στη motherboard και καίει 500w), τότε είναι καλύτερος ο 13900ks, γιατί ρίχνει ξύλο στον 7800x3d.

Τι κάνω; Ανοίγω ένα οποιοδήποτε σύγχρονο benchmark ενός αξιόπιστου reviewer και βλέπω τα εξής:  

Screenshot_6.png.ea75ca49379fc909499d473f43bb4c81.pngScreenshot_5.png.de0c1e97ff93b99ae3f2fc1750146f37.pngScreenshot_4.png.b51463acfda09bdb49fa28c1c3497d0f.pngScreenshot_3.png.9ce651c852fe69acfd1f0f8c46d83a21.pngScreenshot_2.png.4385f43ceb5c2a5a321df8b385ad9fc5.png

 

Δηλαδή ότι σε κάποια παιχνίδια γίνεται αυτό που άκουσα, η Intel είναι καλύτερη, και σε κάποια άλλα η AMD είναι καλύτερη, σε σημείο ο 5800x3d, να περνάει τον 14900k, όπως στο cyberpunk και στo F1. Αυτό σημαίνει ότι η Intel είναι μια γενιά πίσω; Όχι, κοιτάω ένα συγκεντρωτικό των παιχνιδιών. Ο reviewer αυτός μου λέει ότι από το συγκεντρωτικό του πιστεύει ότι ο 7800x3d είναι ο καλύτερος gaming επεξεργαστής αυτή τη στιγμή, και στο σύνολο οι δύο εταιρείες παλεύουνε πολύ κοντά σε επιδόσεις, με την amd να είναι και πιο efficient σε κατανάλωση λόγω 7800x3d. Τον πιστεύω; 

Όχι, διασταυρώνω αυτά που λέει. Οπότε πάω σε άλλον γνωστό reviewer τον W1zzard και το techpowerup στο review του για τον 14900ks. Βλέπω το εξής. 

Screenshot_9.png.9f4c773975763e7245a0582e3133e537.png

Βλέπω πιο κάτω ότι και ο 5800x3d πατάει τον 10900k σε όλα τα σενάρια. Μόνο και μόνο από αυτό αξιολογώ τους παραπάνω ισxυρισμούς που άκουσα ως ψέματα και μυθομανίες, και αν με ενδιαφέρει το gaming σε 1440p και 4k αγοράζω τον 7800x3d. Εναλλακτικά, αν οι τίτλοι που παίζω είναι εμφανώς καλύτεροι στους Intel επεξεργαστές, σκέφτομαι τον 14600k και τον 13600k. 

Στη συνέχεια, επειδή με έχει μπερδέψει με κάτι oc και tuning κλπ, πάω στις ίδιες πηγές (και σε άλλες αξιόπιστες, όλες μα όλες συμφωνούν χοντρικά στα παραπάνω benchmarks), και μαθαίνω τα εξής:

O 13900ks, και ο 14900ks είναι golden pieces στο silicon lottery που είναι α) πανάκριβα, β) πολύ λίγα γ) καίνε τον πάτο τους δ)δεν ενδιαφέρουν για τους παραπάνω λόγους το μέσο καταναλωτή αλλά τους overclockers και ίσως κάποιους επαγγελματίες. Και να ήθελε να τα αγοράσει ο μέσος καταναλωτής ΔΕΝ έχει τα λεφτά να τα πάρει, και δεν υπάρχουν και σε διαθεσιμότητα για να τα πάρει. Άρα και μόνο που υπάρχουν στη συζήτηση είναι αστείο.

Επίσης μαθαίνω ότι το oc είναι νεκρό στις σύγγχρονες πλατφόρμες και σε gaming και productivity, ότι η κιλοβατώρα στην Ελλάδα έχει πάει 10 λεπτά του ευρώ, και ότι όλοι πλέον κάνουν undervolt για να μην πληρώσουνε τριπλή τη cpu και τη gpu σε έναν χρόνο σε ρεύμα. Και κάπως έτσι, πάω παρακάτω. 

Έτσι! Συνεχίστε να πουλάτε τρέλα επειδή δεν σας αρέσουν επαληθεύσιμες δοκιμές μέσα από video streaming(ό,τι πιο φερέγγυο υπάρχει), επειδή προτιμάτε "αξιόπιστα" γραφήματα που δεν ξέρεις τι έτρεξαν και άρα δεν μπορείς ποτέ να επαληθεύσεις. Μόνο και μόνο επειδή τα δεύτερα θεοποιούν τα Ryzen.

Αναφορά σε κείμενο

Ακούω εδώ:

Μετά ακούω

Ακούς ό,τι θες να ακούσεις. Όλα τα benchmarks που δείχνεις είναι με μέτριες DDR5(6000Mhz), xmp και auto timings. Έτσι ο 5800X3D κερδίζει 12900K, 13700K και τον Θεό τον ίδιο άμα λάχει. Αφού η μεγάλη 3D cache τον απομονώνει από την αργή RAM. Αυτό σημαίνει πρακτικά 3D.

Για να καταλάβει όποιος παρακολουθεί το thread πόσο άκυρα είναι reviews που τεστάρουν σε games με suboptimal RAM ας δει μια δική μου δοκιμή με σεταρισμένες RAM που δεν χάνω ποτέ 60 καρέ στο πρώτο-και άθλιο-version του Starfield. Όταν οι reviewers με RAM του κιλού με είχαν για <40 fps.

Αξιόπιστος Reviewer:

https://www.pcgameshardware.de/Starfield-Spiel-61756/Specials/cpu-benchmark-requirements-anforderungen-1428119/

Δική μου δοκιμή σε σημείο με εξίσου υψηλές απαιτήσεις και settings στην περιγραφή:

Spoiler

 

Το ίδιο που έτρεξε και αυτός αλλά με απλό screenshot. Λιγάκι καλύτερα από 5800X3D με 3200RAM. :

Spoiler

Starfield_2023_09_08_21_00_24_170-Copy.jpg.5e390d639ceaea50ca7fa127027d98b1.jpg

Όχι, λέει ο Tarzandin. Δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε τα ίδια μας τα μάτια, το ίδιο μας το σύστημα, αλλά κάποια γραφήματα από sites υψηλής επισκεψιμότητας. Αρκεί να βολεύουν. ΟΚ, μαν. Όλοι έχουν δικαίωμα σε κάποιου είδους copium.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Ασε, αδερφέ, πήγα και τα έσκασα για Intel 14900KS που είναι 2% καλύτερος από τον 14900K (μαζί με το Intel APO), έχει 0.2Ghz παραπάνω στα Ultra Turbo Super Max Power Thermal Boost, κοπανησα και μια 4080/4090 πάνω, Κάνει 3 χιλιάρικα, καίει και 1200W το σύστημα, αλλά άξιζε η αναβάθμιση!

- Άντε ρε θηρίο, μπράβο, σπανίζουν τέτοια PC! Φαντάζομαι, το σκίζεις, Deep Learning, kernel development, video editing, 3D rendering κλπ, ε; 

- Παίζω Starfield και μπορώ να λέω ότι "ρίχνω ξύλο" στους AMDάκηδες.

- ...

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Intel Quick Sync Video is Intel's brand for its dedicated video encoding and decoding hardware core

Unlike video encoding on a CPU or a general-purpose GPU, Quick Sync is a dedicated hardware core on the processor die. This allows for much more power-efficient video processing.[1][2]

Εδώ αυτό γράφει. 
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Quick_Sync_Video

Άρα πιθανολογώ ότι είναι και θέμα hardware.

Η AMD έχει το video core next, αλλά δεν είναι το ίδιο. Δεν κάνει το ίδιο πράγμα, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν ο χρήστης δεν έχει διακριτή gpu και θέλει να κάνει απλή επεξεργασία βίντεο. 

Σωστός...δεν ήξερα ότι είχε και η amd...και εκει σκατα;  :D

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

-Ασε, αδερφέ, πήγα και τα έσκασα για Intel 14900KS που είναι 2% καλύτερος από τον 14900K (μαζί με το Intel APO), έχει 0.2Ghz παραπάνω στα Ultra Turbo Super Max Power Thermal Boost, κοπανησα και μια 4080/4090 πάνω, Κάνει 3 χιλιάρικα, καίει και 1200W το σύστημα, αλλά άξιζε η αναβάθμιση!

- Άντε ρε θηρίο, μπράβο, σπανίζουν τέτοια PC! Φαντάζομαι, το σκίζεις, Deep Learning, kernel development, video editing, 3D rendering κλπ, ε; 

- Παίζω Starfield και μπορώ να λέω ότι "ρίχνω ξύλο" στους AMDάκηδες.

- ...

Δεν είναι μόνο το Starfield. Σχεδόν παντού υπάρχει υπεροχή.

Απλά από τη δοκιμή στο Starfield κατάλαβα πόσο άκυρο είναι να λες 5800X3D>13700K (ακριβώς αυτό μας δείχνει το Gamers Nexus) επειδή έβαλες στον 13700K RAM της κακιάς ώρας με τον πυρήνα να υπολειτουργεί. Σαν να πας Ferrari στο μποτιλιάρισμα της Αθήνας για να καταλάβεις πόσο γρήγορη είναι.

Τώρα για το κατά πόσο αξίζει ένας i9 KS τα έχω ξαναπεί παλιότερα. Αγοράζεις έναν 14600K, βία 14700K, και έχεις το 90-95% των επιδόσεων με σαφώς περισσότερες "ανάσες" από  8/16 7800X3D.

υ.γ.: Ελπίζω να μην κυμαίνεται η αντικειμενικότητά σου στα ίδια επίπεδα και στα θέματα της κλιματικής αλλαγής ή μετεωρολογίας ή ό,τι τέλος πάντων ασκείς επαγγελματικά.

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Σωστός...δεν ήξερα ότι είχε και η amd...και εκει σκατα;  :D

AMD 7900X έχω στο βασικό μου μηχάνημα. Αν θελήσω επεξεργασία βίντεο θα χρησιμοποιήσω την gpu (nvidia 3080) και θα γίνει μια χαρά η δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

Αυτό δε σημαίνει ότι θα υπερασπιζόμαστε την κατάντια της Intel να μείνει σε αυτά τα νανόμετρα τόσα χρόνια.

 

Αυτό μπορεί να δώσει. Μικρότερο efficiency αλλά σε τελειοποιημένα processes με STP που δεν φτάνει κανένας.

Αναφορά σε κείμενο

Ο κόσμος ψάχνει το vfm στις αγορές τους, εξού και οι συγκρίσεις που κάνει συνήθως.

Άρα συγκρίνει και productivity/multitasking όπου ειδικά στη μεσαία και μικρομεσαία κατηγορία όλοι ξέρουμε ποιος έχει προβάδισμα.

Αναφορά σε κείμενο

Όλα τα άλλα είναι φανμποϊσμός.

Σωστά. Το να μην κοιτάς real world performance και να ψάχνεις για γραφήματα που θα ενισχύσουν το όποιο confirmation bias δεν είναι υγιές.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, pirmen56 said:

υ.γ.: Ελπίζω να μην κυμαίνεται η αντικειμενικότητά σου στα ίδια επίπεδα και στα θέματα της κλιματικής αλλαγής ή μετεωρολογίας ή ό,τι τέλος πάντων ασκείς επαγγελματικά.

Η προσπάθεια να με "τσιγκλησεις" ήταν το ίδιο ανεπιτυχής όσο και οι αστείες δηλώσεις "του ρίχνει ξύλο" που κάνεις συχνά όταν μιλάμε για CPUs. Γενικά, δε χρειάζεται να πω και πολλά, τα λέει ο τρόπος διατύπωσης και το είδος των "επιχειρημάτων " σου.

Μην κρίνεις εξ'ιδιων τα αλλοτρια. Όταν έχω να υποστηρίξω μια θέση πάνω στο επιστημονικό μου αντικείμενο, πάντα φέρνω στο προσκήνιο αδιάσειστα στοιχεία που έχουν περάσει peer review επανειλημμένως και εξηγώ ακριβώς τους μηχανισμούς με τους οποίους στηρίζουν τα λεγόμενά μου.

Τώρα, πώς, εσύ προσπάθησες να το εξισώσεις με κάτι αστείες δηλώσεις που έκανες ("βουλώσει στόματα", "κομπλεξικων", "δική μου δοκιμή" και "να εμπιστευόμαστε τα ίδια μας τα μάτια"), κανείς δεν ξέρει.

Το ένα είναι επιστήμη που, δυστυχώς για μένα, απαιτεί πολύ καλή κατάρτιση σε πολλαπλά επιστημονικά αντικείμενα ταυτόχρονα και χρόνια μελέτης για αν αρχίσεις να το καταλαβαίνεις, το άλλο ειναι μια αστεία αντίδραση που την έχουν στο δημοτικό, όπου κάποιος νιώθει ένα αίσθημα υπεροχής για κάτι στο οποίο δεν έχει καμία συμβολή (κατασκευή ενός CPU), απλά και μόνο για να νιώσει ότι την έχει μεγαλύτερη (την απόδοση).

Επίσης, άλλο να έχω "αντιδικία" για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα όπως η κλιματική αλλαγή που επηρεάζει και θα επηρεάσει γενιές κι άλλο για το ποια CPU βγάζει 2FPS παραπάνω στα ultra high power ρεύματα.

Ο καθένας τις προτεραιότητες του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Δεν είναι μόνο το Starfield. Σχεδόν παντού υπάρχει υπεροχή.

Απλά από τη δοκιμή στο Starfield κατάλαβα πόσο άκυρο είναι να λες 5800X3D>13700K (ακριβώς αυτό μας δείχνει το Gamers Nexus) επειδή έβαλες στον 13700K RAM της κακιάς ώρας με τον πυρήνα να υπολειτουργεί. Σαν να πας Ferrari στο μποτιλιάρισμα της Αθήνας για να καταλάβεις πόσο γρήγορη είναι.

Τώρα για το κατά πόσο αξίζει ένας i9 KS τα έχω ξαναπεί παλιότερα. Αγοράζεις έναν 14600K, βία 14700K, και έχεις το 90-95% των επιδόσεων με σαφώς περισσότερες "ανάσες" από  8/16 7800X3D.

υ.γ.: Ελπίζω να μην κυμαίνεται η αντικειμενικότητά σου στα ίδια επίπεδα και στα θέματα της κλιματικής αλλαγής ή μετεωρολογίας ή ό,τι τέλος πάντων ασκείς επαγγελματικά.

 

Στα παιχνίδια το καλύτερο CPU τώρα είναι ο 7800X3D και στο λέω εγώ που έχω 13700Κ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να κάνω και εγώ λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, ο pirmen λέει το εξής απλό..

ότι για να αποδώσουν σωστά τα intel θέλουν πείραγμα και αυτά και θέλουν και καλές μνήμες... ας αφήσουμε στην άκρη τα fanboys, ποιος νικάει, ποιος τσαλαπατάει και οτιδήποτε.. εγώ από 5800x3D πήγα σε intel 14700k και έκατσα την μέρα που τον πήρα  2-3 ώρες να σετάρω το cpu και τις ram..

οι διαφορες σε σχέση με stock ήταν μέρα με τη νύχτα η κατανάλωση έπεσα στα μισά watt, σε περιπτώσεις πήρα απόδοση σε σχέση με stock (cpu), και η θερμοκρασία έπεσε 20c κάτω

προφανώς κάποιος που δεν ξέρει να τα κάνει αυτά άμα το βάλει stock θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο που δε πήρε 3D αυτό δεν αναιρεί όμως το potential που έχει σαν chip

εν κατακλείδι από έναν 7800x3D έχω 10-20 watt παραπάνω σε normal gaming σενάρια, χαμηλότερη κατανάλωση σε idle, σχεδόν πάντα καλύτερες θερμοκρασίες, περίπου ίδια fps μια θα κερδίζει ο ένας μια ο άλλος, αλλα το σημαντικότερο για εμενα σε περιπτώσεις κακογραμμένων παιχνιδιών η όπου χρειάζεται brute force δεν υπάρχει σύγκριση... στο tlou πριν τα patch που ήταν πολύ cpu heavy σε σημεία που τα 3D και τα αλλα zen πέφταν κάτω από 50 fps τα καλά σεταρισμενα intel είχαν σχεδόν διπλάσια απόδοση... 

όλα αυτά έχουν γραφτεί και έχουν αναλυθεί πολλές φορες αν θέλει κανεις μπορεί να μου πει να τρέξουμε και νούμερα να επιβεβαιώσω αυτά που λέω :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MikeKata είπε

Η προσπάθεια να με "τσιγκλησεις" ήταν το ίδιο ανεπιτυχής όσο και οι αστείες δηλώσεις "του ρίχνει ξύλο" που κάνεις συχνά όταν μιλάμε για CPUs. Γενικά, δε χρειάζεται να πω και πολλά, τα λέει ο τρόπος διατύπωσης και το είδος των "επιχειρημάτων " σου.

Μην κρίνεις εξ'ιδιων τα αλλοτρια. Όταν έχω να υποστηρίξω μια θέση πάνω στο επιστημονικό μου αντικείμενο, πάντα φέρνω στο προσκήνιο αδιάσειστα στοιχεία που έχουν περάσει peer review επανειλημμένως και εξηγώ ακριβώς τους μηχανισμούς με τους οποίους στηρίζουν τα λεγόμενά μου.

Τώρα, πώς, εσύ προσπάθησες να το εξισώσεις με κάτι αστείες δηλώσεις που έκανες ("βουλώσει στόματα", "κομπλεξικων", "δική μου δοκιμή" και "να εμπιστευόμαστε τα ίδια μας τα μάτια"), κανείς δεν ξέρει.

Το ένα είναι επιστήμη που, δυστυχώς για μένα, απαιτεί πολύ καλή κατάρτιση σε πολλαπλά επιστημονικά αντικείμενα ταυτόχρονα και χρόνια μελέτης για αν αρχίσεις να το καταλαβαίνεις, το άλλο ειναι μια αστεία αντίδραση που την έχουν στο δημοτικό, όπου κάποιος νιώθει ένα αίσθημα υπεροχής για κάτι στο οποίο δεν έχει καμία συμβολή (κατασκευή ενός CPU), απλά και μόνο για να νιώσει ότι την έχει μεγαλύτερη (την απόδοση).

Επίσης, άλλο να έχω "αντιδικία" για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα όπως η κλιματική αλλαγή που επηρεάζει και θα επηρεάσει γενιές κι άλλο για το ποια CPU βγάζει 2FPS παραπάνω στα ultra high power ρεύματα.

Ο καθένας τις προτεραιότητες του...

Αν είσαι όντως άνθρωπος της επιστήμης καταλαβαίνεις ότι δύο στατιστικά(avg και lows) από το πουθενά δεν λέει τίποτα. Ειδικά όταν δεν δημοσιεύεται το κομμάτι της δοκιμής για ανεξάρτητη επαλήθευση από τρίτο. Αυτό δηλαδή που ειρωνικά βάζεις σε quotes("δική μου δοκιμή"), παρόλο που εκεί αναγράφω λεπτομερή settings και είναι επαληθεύσιμο. Παρόλο που ξέρεις ότι επιστήμη και επιστημονική δημοσιογραφία σημαίνουν επαληθευσιμότητα. Αυτό που λείπει σχεδόν από όλους τους pro reviewers. 

Κάνεις λόγο για peer review λες και υπάρχει κάποιος να ελέγξει αν το Gamers Nexus ή το HW unboxed κ.α. "δουλεύουν" τον κόσμο. Όταν π.χ. για κάποιους μήνες δείχνουν σταθερά μπροστά τον 10900K από 5900X σε πλειάδα games και μετά από κάποιο διάστημα τον βγάζουν καταϊδρωμένο σχεδόν στα ίδια με 3900X. Που ακόμα και αληθή να είναι τα αποτελέσματά τους δεν λαμβάνουν υπόψη αυτό που λέει και ο Tambas. Το potential του κάθε μηχανήματος. 

Τέλος, προσπαθείς να βγάλεις υπερόπτη και αστείο αυτόν που απλά αποτυπώνει την πραγματικότητα. Ότι μια εταιρεία χρεώνει αυτό που χρεώνει και είναι συντριπτικά πρώτη σε πωλήσεις για έναν συγκεκριμένο λόγο που φαίνεται στην πράξη. Αντί να θεωρείς αστείο το να προσπαθεί μια "κλίκα" στο internet να πείσει τον εαυτό της ότι κοροϊδεύει το παγκόσμιο εμπόριο αγοράζοντας και καλύτερα προϊόντα και σε χαμηλότερες τιμές από μια πολυεθνική(AMD) που μάλλον χαρίζει λεφτά, έτσι όπως την περιγράφουν.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Έτσι! Συνεχίστε να πουλάτε τρέλα επειδή δεν σας αρέσουν επαληθεύσιμες δοκιμές μέσα από video streaming(ό,τι πιο φερέγγυο υπάρχει), επειδή προτιμάτε "αξιόπιστα" γραφήματα που δεν ξέρεις τι έτρεξαν και άρα δεν μπορείς ποτέ να επαληθεύσεις. Μόνο και μόνο επειδή τα δεύτερα θεοποιούν τα Ryzen.

Ακούς ό,τι θες να ακούσεις. Όλα τα benchmarks που δείχνεις είναι με μέτριες DDR5(6000Mhz), xmp και auto timings. Έτσι ο 5800X3D κερδίζει 12900K, 13700K και τον Θεό τον ίδιο άμα λάχει. Αφού η μεγάλη 3D cache τον απομονώνει από την αργή RAM. Αυτό σημαίνει πρακτικά 3D.

Για να καταλάβει όποιος παρακολουθεί το thread πόσο άκυρα είναι reviews που τεστάρουν σε games με suboptimal RAM ας δει μια δική μου δοκιμή με σεταρισμένες RAM που δεν χάνω ποτέ 60 καρέ στο πρώτο-και άθλιο-version του Starfield. Όταν οι reviewers με RAM του κιλού με είχαν για <40 fps.

Αξιόπιστος Reviewer:

https://www.pcgameshardware.de/Starfield-Spiel-61756/Specials/cpu-benchmark-requirements-anforderungen-1428119/

Δική μου δοκιμή σε σημείο με εξίσου υψηλές απαιτήσεις και settings στην περιγραφή:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Το ίδιο που έτρεξε και αυτός αλλά με απλό screenshot. Λιγάκι καλύτερα από 5800X3D με 3200RAM. :

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Starfield_2023_09_08_21_00_24_170-Copy.jpg.5e390d639ceaea50ca7fa127027d98b1.jpg

Όχι, λέει ο Tarzandin. Δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε τα ίδια μας τα μάτια, το ίδιο μας το σύστημα, αλλά κάποια γραφήματα από sites υψηλής επισκεψιμότητας. Αρκεί να βολεύουν. ΟΚ, μαν. Όλοι έχουν δικαίωμα σε κάποιου είδους copium.

1) Το σάιτ που παρέθεσες έχει test από 4090 χωρίς να λέει την ανάλυση (υποθέτουμε 1080 γιατί εκεί φαίνεται η διαφορά στους επεξεργαστές) 2) Έχεις ανοιχτό fsr όπως φαίνεται στο 0:12

Δηλαδή, συγκρίνεις ένα benchmark που έτρεξες μόνος σου με 4080 στα 1080p με fsr, με τα benchmarks που έτρεξε ένα σάιτ με 4090 χωρίς να ξέρεις σε ποια ανάλυση χωρίς fsr. Και συζητάμε ακόμα.

@Tambas91 Τι απόκλιση έχεις ας πούμε σε efficiency και performance στο cyberpunk σε σχέση με τα benchmark της αγοράς (μη βάλεις και εσύ pcgh και με κουφάνεις). Πιάνεις 7800x3d; Αυτό που λες είναι μια γενική αλήθεια, αλλά το θέμα είναι πώς εφαρμόζεται ακριβώς στην πράξη και αν παίζει ρόλο. Με μνήμες μόνο τη διαφορά δεν την καλύπτεις. Υποθέτω ότι προσπαθείς να με πείσεις ότι είναι τόσο ζαβοί στην intel, που με τα stock settings έχουν καταστρέψει τα chip τους ξαφνικά στην 13η και 14η γενιά. Γιατί νωρίτερα είχαμε κι εμείς Intel και ξέρουμε τι παίζει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tzavardin είπε

Δηλαδή, συγκρίνεις ένα benchmark που έτρεξες μόνος σου με 4080 στα 1080p με fsr *, με τα benchmarks που έτρεξε ένα σάιτ με 4090 χωρίς να ξέρεις σε ποια ανάλυση χωρίς fsr. Και συζητάμε ακόμα.

4090 και 4080 είναι πρακτικά η ίδια GPU στην κανονική και μια πιο υποβαθμισμένη έκδοση με τους ίδιους drivers. Δηλαδή, το ίδιο ακριβώς CPU overhead. Με την προϋπόθεση να μην δουλεύουν οι κάρτες στο 100%.

Το PCGH, προς τιμήν του, δημοσιεύει βίντεο της δοκιμής με 5800X3D+3200RAM ακριβώς με το κομμάτι που έτρεξε(Akila City). Παρέχει μέχρι και το save file που χρησιμοποίησε.

Στην ίδια ακριβώς έκδοση, ίδιο save file, ίδια settings, στο ξεκίνημα του bench με 10900K @5Ghz και tuned RAM βγάζω ελάχιστα πιο πάνω από 5800X3D με ασετάριστες 3200RAM. Προφανώς, με τερματισμένες RAM ο 3D αποκτά προβάδισμα. Όχι κάτι χαοτικό πιστεύω.

Spoiler

Starfield_2023_09_08_21_00_24_170-Copy.jpg.5e390d639ceaea50ca7fa127027d98b1.jpg

*Το βίντεό μου είναι μη άμεσα συγκρίσιμο με τα παραπάνω και απλά δείχνει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα playability με tuned RAM. Σε αντίθεση με το μαύρο χάλι και τα sub 40fps που βγάζει το PCGH για 9900K και 10900Κ με τις εργοστασιακές RAM.

Αναφορά σε κείμενο

Με μνήμες μόνο τη διαφορά δεν την καλύπτεις. Υποθέτω ότι προσπαθείς να με πείσεις ότι είναι τόσο ζαβοί στην intel, που με τα stock settings έχουν καταστρέψει τα chip τους ξαφνικά στην 13η και 14η γενιά. Γιατί νωρίτερα είχαμε κι εμείς Intel και ξέρουμε τι παίζει. 

Φαίνεται κουλό αλλά έτσι ακριβώς είναι. Ακριβώς αυτό δείχνω μέσα από το  συγκεκριμένο game που ειρωνεύεται ο επιστήμων. Το χάος εργοστασιακής με tuned RAM αποκλειστικά σε games. Τίποτε άλλο.

Ό,τι ισχύει για τον παλιό 10900K ισχύει και για τα νεότερα μοντέλα με αρχιτεκτονική alder lake. Ισχύει και για τα non-3D Ryzen. Με σεταρισμένες RAM παίρνουν πάνω από 25% κέρδος, σε σχέση με τις εργοστασιακές προδιαγραφές, αναλόγως και με το game. Όσο μεγαλύτερη είναι η ψαλίδα ryzen3D με intel στο XΥ game, υπερ του 3D, τόσο μεγαλύτερο το κέρδος από tuned RAM. Γιατί μεγάλο προβάδισμα του 3D αυτομάτως σημαίνει ότι η μνήμη γενικότερα είναι σημαντική.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Starfield_2023_09_08_21_00_24_170-Copy.jpg.5e390d639ceaea50ca7fa127027d98b1.jpg

*Το βίντεό μου είναι μη άμεσα συγκρίσιμο με τα παραπάνω και απλά δείχνει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα playability με tuned RAM. Σε αντίθεση με το μαύρο χάλι και τα sub 40fps που βγάζει το PCGH για 9900K και 10900Κ με τις εργοστασιακές RAM.

 

Ρε αδερφέ καλά όλα αυτά, άλλα έχεις ανοιχτό fsr. Χωρίς fsr πόσα πιάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...