Προς το περιεχόμενο

Εμπόδιο στις προαγωγές θα μπορούσε να αποτελέσει η τηλεργασία, σύμφωνα με τη Dell


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιδρύονται δύο εταιρείες πληροφορικής σε μια ελληνική πόλη των 50 χιλ. κατοίκων και ψάχνουν για προγραμματιστές.

Η μία εταιρεία αποφασίζει οτι οι προγραμματιστές θα δουλεύουν πενθήμερο/οκτάωρο αποκλειστικά στα γραφεία της εταιρείας. Ούτε λόγος για remote.

Η δεύτερη εταιρεία, αποφασίζει να ακολουθήσει το remote μοντέλο και αποφασίζει να προσλάβει προγραμματιστές απο Ελλάδα και Ευρώπη.

Ποιά απο τις δύο εταιρείες θα στελεχωθεί καλύτερα, γρηγορότερα και θα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες για ανάπτυξη; Αυτή που ψωνίζει ανθρώπινο κεφάλαιο απο μια αγορά 50 χιλ. κατοίκων ή αυτή που ψωνίζει απο μια αγορά 500 εκ. κατοίκων;

Αν το δείς αντίστροφα, ποιά εταιρεία έχει καλύτερες προοπτικές ανάπτυξης; Μία που πουλάει τομάτες σε μια πόλη 50 χιλ. κατοίκων ή μία που πουλάει τομάτες πανευρωπαικά;

Οι εταιρείς που επιβάλλουν επιστροφή στο γραφείο είναι αυτές που δεν μπορούν να ελέγξουν και να μετρήσουν αποτελεσματικά της παραγωγικότητα του εργαζόμενου που δουλεύει απο το σπίτι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καταλάβαμε παιδιά, υπάρχετε μερικοί που ο μόνος τρόπος να δώσετε αξία στην εταιρεία σας είναι με το να είστε 12 ώρες την ημέρα στο γραφείο και να γλείφετε τους από πάνω σας κάνοντας PR, ευτυχώς υπάρχουν και εταιρείες που το μόνο που τους νοιάζει είναι η παραγωγικότητα και δεν δίνουν δεκάρα για το από που εργάζεσαι ή τι φοράς.

Αφού ο καθένας είναι ευχαριστημένος με τις συνθήκες εργασίας του, προς τι ο πόλεμος μεταξύ remote και μη; Εκτός και αν είστε middle managers, όπου και καταλάβατε πως με το remote η θέση εργασίας σας είναι μάλλον obsolete καθώς οι περισσότεροι δεν έχετε ιδέα πως πραγματικά να μετρήσετε την παραγωγικότητα πέρα από το "τον/την βλέπω να κάθεται στον υπολογιστή, άρα παράγει έργο".

Επεξ/σία από GamingMaster424
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νιώθω ότι μερικοί δεν έχετε επαφή με την πραγματικότητα, είστε καλομαθημένα, δεν ξέρω τι. Μιλάτε για πιτζάμες και ότι είστε παραγωγικοί... τουλάχιστον αυτό νομίζετε εσείς γιατί τα KPIs μπορεί να δείχνουν άλλα.

Τέλος, κάποιος έγραψε πολύ εύστοχα πιο πάνω "άμα δεν γουστάρετε να βλέπετε τους άλλους, ίσως βρίσκεστε σε λάθος μέρος". Πολύ σωστό!!! ναι ρε παιδιά... αν όντως δεν γουστάρετε γιατί κάθεστε; μήπως είστε εσείς οι περίεργοι; δεν είμαι υπέρ ούτε του on-site ούτε του full-remote αλλά να είμαστε λογικοί και μην κοιτάμε το "εγώ" μας γιατί μπορεί κάτι να δουλεύει καλύτερα για σένα και κάτι άλλο καλύτερα για την εταιρία.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Νιώθω ότι μερικοί δεν έχετε επαφή με την πραγματικότητα, είστε καλομαθημένα, δεν ξέρω τι. Μιλάτε για πιτζάμες και ότι είστε παραγωγικοί... τουλάχιστον αυτό νομίζετε εσείς γιατί τα KPIs μπορεί να δείχνουν άλλα.

Τέλος, κάποιος έγραψε πολύ εύστοχα πιο πάνω "άμα δεν γουστάρετε να βλέπετε τους άλλους, ίσως βρίσκεστε σε λάθος μέρος". Πολύ σωστό!!! ναι ρε παιδιά... αν όντως δεν γουστάρετε γιατί κάθεστε; μήπως είστε εσείς οι περίεργοι; δεν είμαι υπέρ ούτε του on-site ούτε του full-remote αλλά να είμαστε λογικοί και μην κοιτάμε το "εγώ" μας γιατί μπορεί κάτι να δουλεύει καλύτερα για σένα και κάτι άλλο καλύτερα για την εταιρία.

Αν η δουλειά γίνει "καλύτερη" για εμένα αυτό επηρεάζει άμεσα θετικά και την απόδοση μου, αυτό δεν φαίνεται να καταλαβαίνετε μερικοί, αλλά κλασικά, "να πεθάνει η κατσίκα του δίπλα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Justhavocman είπε

Αν η δουλειά γίνει "καλύτερη" για εμένα αυτό επηρεάζει άμεσα θετικά και την απόδοση μου, αυτό δεν φαίνεται να καταλαβαίνετε μερικοί, αλλά κλασικά, "να πεθάνει η κατσίκα του δίπλα".

Βρε οκ, δεν αντιλέγω καθόλου. Απλά σημασία έχει η ομαδική απόδοση και όχι η ατομική. Για παράδειγμα: είσαι yolo από το σπίτι 100% και αποδίδεις μια χαρά. Τους newbie ποιος θα τους μάθει; άρα... δεν είναι καλύτερο πχ να πέσει λίγο η απόδοσή σου ώστε να βοηθήσεις τους newbies?

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, atypicalcoder said:

Νιώθω ότι μερικοί δεν έχετε επαφή με την πραγματικότητα, είστε καλομαθημένα, δεν ξέρω τι. Μιλάτε για πιτζάμες και ότι είστε παραγωγικοί... τουλάχιστον αυτό νομίζετε εσείς γιατί τα KPIs μπορεί να δείχνουν άλλα.

Σε μια εταιρεία που δούλευα παλαιότερα ο lead ήταν από τους καλύτερους του αντικειμένου στη χώρα, με πάνω από 20 χρόνια προϋπηρεσία. Ξες τι φορούσε κάθε μέρα στα calls που κάναμε μεταξύ μας ως ομάδα; Λευκό αμάνικο φανελάκι το καλοκαίρι και πυτζάμπες με σκυλάκια το χειμώνα. Το project που τελικά βγήκε στην αγορά έχει πλέον πουληθεί για μερικές δεκάδες εκατομμύρια. Θες να σου δώσω το τηλέφωνο του να μιλήσετε για παραγωγικότητα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Σε μια εταιρεία που δούλευα παλαιότερα ο lead ήταν από τους καλύτερους του αντικειμένου στη χώρα, με πάνω από 20 χρόνια προϋπηρεσία. Ξες τι φορούσε κάθε μέρα στα calls που κάναμε μεταξύ μας ως ομάδα; Λευκό αμάνικο φανελάκι το καλοκαίρι και πυτζάμπες με σκυλάκια το χειμώνα. Το project που τελικά βγήκε στην αγορά έχει πλέον πουληθεί για μερικές δεκάδες εκατομμύρια. Θες να σου δώσω το τηλέφωνο του να μιλήσετε για παραγωγικότητα;

Άρα να φορέσουμε όλοι λευκό αμάνικο φανελάκι; ... ότι και να φορούσε αυτός το αποτέλεσμα θα ήταν ίδιο. Όσον αφορά  τις "πιτζάμες" εγώ το μόνο που λέω ότι δεν αποτελεί επιχείρημα για να πεις δεν θέλω να πηγαίνω γραφείο με το τζιν.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, atypicalcoder said:

Άρα να φορέσουμε όλοι λευκό αμάνικο φανελάκι; ... ότι και να φορούσε αυτός το αποτέλεσμα θα ήταν ίδιο.

Ακριβώς, στα λόγια μου έρχεσαι. Οπότε τι σε πειράζει αν κάποιοι φοράμε πυτζάμες όταν δουλεύουμε από το σπίτι μας, από τη στιγμή που και εσύ παραδέχεσαι πως δεν επηρεάζει την παραγωγικότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Ακριβώς, στα λόγια μου έρχεσαι. Οπότε τι σε πειράζει αν κάποιοι φοράμε πυτζάμες όταν δουλεύουμε από το σπίτι μας, από τη στιγμή που και εσύ παραδέχεσαι πως δεν επηρεάζει την παραγωγικότητα;

Όχι μόνο δεν με πειράζει αλλά το προτιμώ κιόλας. Εγώ απλά σχολιάζω το γεγονός ότι αρκετοί κοιτάνε τον εαυτό τους και όχι τι δουλεύει καλά σαν ομάδα. Δεν είναι μόνο το "δώσε μου τα tasks να τα κάνω - άρα είμαι παραγωγικός". Υπάρχουν και άλλες δουλειές που πρέπει να γίνουν όπως πχ η εκπαίδευση των νέων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, atypicalcoder said:

εγώ το μόνο που λέω ότι δεν αποτελεί επιχείρημα για να πεις δεν θέλω να πηγαίνω γραφείο με το τζιν.

Κανείς δεν το προέβαλε ως επιχείρημα, τα θετικά του remote έχουν ήδη αναφερθεί άπειρες φορές, ακόμα και στο συγκεκριμένο thread. Αν κάποιος θέλει να πηγαίνει στο γραφείο, ας πηγαίνει, αλλά δεν μπορεί να έχει την απαίτηση να το κάνουν και οι υπόλοιποι, επειδή αυτός βολεύεται έτσι ή επειδή ο απαρχαιωμένος τρόπος σκέψης του (ως manager) τον κάνει να θεωρεί πως μόνο στο γραφείο μπορεί κάποιος να είναι παραγωγικός.

18 minutes ago, atypicalcoder said:

Δεν είναι μόνο το "δώσε μου τα tasks να τα κάνω - άρα είμαι παραγωγικός". Υπάρχουν και άλλες δουλειές που πρέπει να γίνουν όπως πχ η εκπαίδευση των νέων.

Ωραία, αυτός που έχει αναλάβει την εκπαίδευση των νέων ας πηγαίνει καμιά μέρα παραπάνω στο γραφείο, την υπόλοιπη ομάδα δεν υπάρχει λόγος να την πάρει η μπάλα. Δεν είπε κανείς πως το 100% remote είναι πάντα βιώσιμο, εξαρτάται από το αντικείμενο της εταιρείας και το γενικότερο "στήσιμό" της.

Γενικότερα πάντως όλο και περισσότερο ακούω για φίλους μου που δουλεύουν πλέον remote, σε εργασίες που δεν έχουν κύριο αντικείμενο την πληροφορική, πράγμα που δείχνει πως το remote όχι μόνο δεν είναι στα τελευταία του, αλλά εξαπλώνεται κιόλας ασταμάτητα.

Επεξ/σία από GamingMaster424
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nkarama είπε

Η EMC που κολλάει σε αυτό; Εντελώς διαφορετική γραμμή προιόντων για εντελώς διαφορετικές ανάγκες. 

Κατα τα άλλα, έχεις απόλυτο δίκιο. Η τηλεεργασία ως επι το πλείστον, γίνετε με εξοπλισμό της εταιρείας, οπότε τα συμβόλαια υποστήριξης πωλούνται κανονικά. Δεν την νοιάζει την Dell αν το laptop/pc βρίσκεται στο γραφείο της εταιρείας ή στο σπίτι του εργαζομένου. 
 

 

Η EMC κολλάει στο ότι η Dell πλέον δεν είναι μόνο pc/laptops/οθόνες όπως πιστεύει ο φίλος παραπάνω, άρα ένα σημαντικό κομμάτι συμβολαίων συντήρησης αφορά Enterprise (κυριολεκτικά) εξοπλισμό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, for4 είπε

στο μεταξύ όλη η φασαρία γίνεται για τις δουλειές στο it/ developing/ tech τομέα (που είναι θεωρώ και η πλειοψηφία των μελών του φόρουμ). Και είναι νομίζω και ο μόνος κλάδος που ίσως να μπορεί να εφαρμοστεί το 100% remote χωρίς πτώση στην απόδοση. Για τους λοιπούς κλάδους δυστυχώς κάνα hybrid  και πολύ είναι. Προσωπικά θα προτιμούσα ένα hybrid μοντέλο, θεωρώ και την επαφή με την ομάδα, εταιρία κλπ σημαντική για την επίτευξη των στόχων.

Ναι αλλά όπως έγραφε και ο τύπος παραπίσω όταν δουλεύεις από το σπίτι μπορείς να κάνεις και τα εξτραδάκια σου.

Οπότε καλύτερα εσύ να είσαι στο γραφείο και να μένει δουλειά και για κανάν άλλο…

Επεξ/σία από agnostos13
  • Confused 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω καθαρά ότι το κάνει η Dell γιατί θέλει να ξέρει αν όντως ο υπάλληλος που πληρώνει όντως δουλεύει και δεν τα ξύνει.

Κατά τα άλλα άμα ο άλλος παράγει έργο από το σπίτι και η δουλειά βγαίνει τέλος δεν χρειάζεται κάτι άλλο η όποια εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, kostapo είπε

Ιδρύονται δύο εταιρείες πληροφορικής σε μια ελληνική πόλη των 50 χιλ. κατοίκων και ψάχνουν για προγραμματιστές.

Η μία εταιρεία αποφασίζει οτι οι προγραμματιστές θα δουλεύουν πενθήμερο/οκτάωρο αποκλειστικά στα γραφεία της εταιρείας. Ούτε λόγος για remote.

Η δεύτερη εταιρεία, αποφασίζει να ακολουθήσει το remote μοντέλο και αποφασίζει να προσλάβει προγραμματιστές απο Ελλάδα και Ευρώπη.

Ποιά απο τις δύο εταιρείες θα στελεχωθεί καλύτερα, γρηγορότερα και θα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες για ανάπτυξη; Αυτή που ψωνίζει ανθρώπινο κεφάλαιο απο μια αγορά 50 χιλ. κατοίκων ή αυτή που ψωνίζει απο μια αγορά 500 εκ. κατοίκων;
Οι εταιρείς που επιβάλλουν επιστροφή στο γραφείο είναι αυτές που δεν μπορούν να ελέγξουν και να μετρήσουν αποτελεσματικά της παραγωγικότητα του εργαζόμενου που δουλεύει απο το σπίτι.

Αποκλειστικά remote = αναλώσιμος, του αναλώσιμου, ω αναλώσιμε

Προσλαμβάνεσαι, εργάζεσαι και εν τέλει απολύεσαι χωρίς καν να έχεις δει τα μάτια των συναδέλφων σου και του εργοδότη σου. Όλα αυτά ειδικά στον κλάδο του ΙΤ αφού σε έχουν περάσει από hunger games 2 μηνών μέχρι να σε προσλάβουν (για juniors τουλάχιστον)

Γενικά διακρίνω από τους πιτσιρικάδες ένα entitlement για εξ αποστάσεως εργασία, λες και το γραφείο πλεον αποτελεί καμιά κόλαση σε 4 τοίχους. Το δικό μου πχ μες την πρασσινάδα είναι.  Αυτό όμως αφορά τους εαυτούς τους και μόνο και όχι την συλλογικότητα της ομάδας που πλαισιώνεις. Να ξυπνάω 5 λεπτά πριν τις 9 με τις πιτζαμούλες μου και το λάπτοπ στα πόδια,  μπαίνω στο call, βγαίνω, καφεδάκι, βολτίτσα, μετά κάνα σούπερ, λίγη δουλίτσα και μετά άντε να πάει 5 να πω οτι δούλεψα.  Και φυσικά θα κάνεις λίγο πλάκα με τους συναδέλφους, και φυσικά θα τους μιλήσεις-ρωτήσεις (κάτσε να περιμένεις το mail εσύ ενώ κάθεται 5 μέτρα δίπλα σου). Μερικοί γράφετε λες και οι συνάδελφοι είναι εχθροί και θα σας φάνε την προαγωγή και θα σας ανακατέψουν τα λόγια ώστε να σας καρφώσουν σαν τον σμηνίτη χλαπάτσα (btw επειδή κάποιοι γράφουν εκ του ασφαλούς πως δεν πάμε στην δουλειά για κοινωνικοποίηση να σας δω σε ξένη χώρα (πόσο μάλλον σε διαφορετικό νομό ή σε κανένα νησί) χωρίς κανέναν φίλο-γνωστό να δω πως θα γλυτώσετε την κατάθλιψη με μόνο εξ-αποστάσεως εργασία) Φυσικά και υπάρχουν και αυτοί αλλά με τέτοιες άμυνες απορώ πως συνεργάζεστε. Και ΦΥΣΙΚΑ εξακολουθείς και δουλεύεις 9-5 εξ'αποστάσεως, όχι να είμαι εγώ στο γραφείο, να παίρνω τηλέφωνο-στέλνω mail και να μου απαντάς μετά απο 2 ώρες. Υποτίθεται δουλεύεις και δεν χουχουλιάζεις με τις πιτζάμες σου ή πήγες για καφέ. Αυτά βέβαια στους εργοδότες που δεν ελέγχουν ή κάνουν πως δεν ελέγχουν. 

Από την άλλη νιώθεις και λίγο κορόιδο να τυχαίνεις μόνος στο γραφείο, να μπαίνεις σε κλήσεις και όλοι να είναι σπίτια τους. Ε έτσι ας ήμουνκαι γω στο Τιμπουκτού και ας έβαζα από πίσω background με διαστημόπλοιο, κανείς δεν θα έπαιρνε χαμπάρι.

 

 

18 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Ναι αλλά όπως έγραφε και ο τύπος παραπίσω όταν δουλεύεις από το σπίτι μπορείς να κάνεις και τα εξτραδάκια σου.

Που είναι αυτοί οι εργοδότες να τους βρω και γω.

Δουλεύεις remote και πετάγεσαι σουπερ μάρκετ, βάζεις και καμιά ηλεκτρική. Καλή φάση.

 

Στις 23/3/2024 στις 11:34 ΠΜ, agnostos13 είπε

Φυσικά ουδείς αναντικατάστατος, το θέμα είναι και πόσο εύκολα θα βρεις έναν αντικαταστάτη στο χρόνο που τον χρειάζεσαι, με ίδιες ή καλύτερες δεξιότητες και χωρίς σημαντικά υψηλότερο κόστος.

Με remote θα τον βρείς την επόμενη ώρα.

Μια βόλτα από αιτήσεις στο linkedin πήθει.

Επεξ/σία από listerstorm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, listerstorm είπε

Που είναι αυτοί οι εργοδότες να τους βρω και γω.

Δουλεύεις remote και πετάγεσαι σουπερ μάρκετ, βάζεις και καμιά ηλεκτρική. Καλή φάση.

Ρίξε μια ματιά στα ανάλογα δίκτυα.

Καλή φάση ναί…αλλά αν βγαίνει στην ώρα του το project ποιός νοιάζεται εν τέλη αν πετάχτηκες supermarket, έβαλες σκούπα, κουτσομπόλευες στο κυλικείο ή βγήκες να καπνίσεις δυό τσιγάρα.

Φυσικά δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις που το εκμεταλεύονται για να κάνουν συστηματικά ghosting και μετά ψάχνουν ιστορίες για να αιτιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.

44 λεπτά πριν, listerstorm είπε

Με remote θα τον βρείς την επόμενη ώρα.

Μια βόλτα από αιτήσεις στο linkedin πήθει.

Με remote πιθανόν να είναι πιο εύκολο.

Αν δεν θες remote όμως;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...