Προς το περιεχόμενο

Εμπόδιο στις προαγωγές θα μπορούσε να αποτελέσει η τηλεργασία, σύμφωνα με τη Dell


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλήρης αλλαγή πλεύσης καταγράφεται στη Dell, ως προς τη στάση της απέναντι στην τηλεργασία, καθώς ασκεί πιέσεις στους εργαζομένους να επιστρέψουν στα γραφεία της εταιρίας.

Ο Μάικλ Ντελ, διευθύνων σύμβουλος της τεχνολογικής εταιρίας που φέρει το επίθετό του, υπήρξε ένας από τους πρώτους υπέρμαχους της τηλεργασίας, καθώς το 2022 τη χαρακτήριζε ως "το μέλλον της εργασίας". Πλέον, όμως, φαίνεται πως ακόμη και η εταιρία της οποίας ηγείται ακολουθεί την ευρύτερη τάση που καταγράφεται μεταξύ των εταιριών του χώρου, οι οποίες εμφανίζονται ξαφνικά πεπεισμένες ότι η ποιοτικότερη εργασία είναι εκείνη που πραγματοποιείται στο γραφείο.

Μάλιστα, πρόσφατα η νοοτροπία αυτή οδήγησε σε αλλαγές στην πολιτική της εταιρίας ως προς τις προαγωγές, σύμφωνα με ρεπορτάζ του Business Insider. Η Dell ενημερώνει τους εργαζομένους που επιλέγουν την τηλεργασία ότι δεν θα είναι πλέον υποψήφιοι για προαγωγή. Προκειμένου να διεκδικήσουν την εξέλιξή τους μέσα στην εταιρία, οι εργαζόμενοι θα πρέπει να έχουν αυτοπρόσωπη παρουσία στα πλησιέστερα "εγκεκριμένα γραφεία" τουλάχιστον τρεις ημέρες την εβδομάδα, σύμφωνα με έγγραφα τα οποία παρουσιάστηκαν στο Business Insider.

Η Dell έρχεται να προστεθεί σε ένα μακρύ κατάλογο τεχνολογικών εταιριών που υιοθέτησαν την τηλεργασία στη διάρκεια της πανδημίας, όμως στην πορεία άλλαξαν στάση και πλέον ζητούν από εργαζομένους που προηγουμένως βρίσκονταν σε καθεστώς τηλεργασίας να επιστρέψουν στα γραφεία τους. Τον περασμένο Αύγουστο, ο διευθύνων σύμβουλος της Amazon, Άντι Τζάσι, φέρεται να είπε σε εργαζομένους πως αν δεν ήθελαν να επιστρέψουν στο γραφεί, η κατάσταση θα οδηγηθεί σε αδιέξοδο. Ακόμη και η Zoom, η εταιρία που κατέστη συνώνυμο της τηλεργασίας, ζήτησε από τους εργαζομένους της να επιστρέψουν στα γραφεία.

Παρότι η Dell περιόριζε σταδιακά την πολιτική που επέτρεπε την τηλεργασία τα τελευταία χρόνια, ζητώντας από τους εργαζομένους να κατοικούν σε απόσταση μίας ώρας από τα γραφεία της και να παρουσιάζονται σε αυτά τουλάχιστον τρεις ημέρες την εβδομάδα, το 2023, καμία από τις αλλαγές αυτές δεν φαινόταν να έχει τιμωρητική διάσταση έως τώρα. Η νέα πολιτική προαγωγών για όσους επιλέγουν την τηλεργασία αποτελεί καινοφανή προσέγγιση στο χώρο των εταιριών τεχνολογίας και έρχεται σε σύγκρουση με τα όσα υποστήριζε η ίδια η Dell στο παρελθόν.

Λόγου χάρη, το Σεπτέμβριο του 2022, σε ανάρτησή του στο LinkedIn, ο Μάικλ Ντελ διαφωνούσε με την άποψη πως η εργασία στο γραφείο αποτελούσε κλειδί για μια σωστή εταιρική κουλτούρα. Μάλιστα, είχε χαρακτηρίσει την εργασία από το γραφείο ως "καταναγκαστικές ώρες", υποστηρίζοντας πως αν μια εταιρία βασίζεται σε αυτές προκειμένου να καλλιεργήσει ένα συνεργατικό πνεύμα και να προωθήσει την αίσθηση της ομαδικότητας μέσα σε έναν οργανισμό, κάτι έκανε λάθος.

Τότε, ο Ντελ διατυμπάνιζε πως η εταιρία του προσέφερε ίδιες ευκαιρίες ανέλιξης για τη συντριπτική πλειοψηφία των εργαζομένων, καθώς στο πλαίσιο ενδοεταιρικής έρευνας, το 90% είχε απαντήσει πως είχαν την ευκαιρία να εξελιχτούν και να αποκτήσουν νέες δεξιότητες, ανεξάρτητα από το αν εργάζονταν από το γραφείο ή μέσω τηλεργασίας.

Ο Ντελ ουσιαστικά απηχούσε τις απόψεις που είχε εκφράσει λίγους μήνες νωρίτερα η Τζένιφερ Σααβέντρα, επικεφαλής του τομέα ανθρωπίνου δυναμικού της εταιρίας. Σε ανάρτησή της στο LinkedIn με τίτλο "Καταρρίπτοντας τους μύθους της υβριδικής εργασίας", η Σααβέντρα επισήμανε ότι η Dell προσέφερε εδώ και 12 χρόνια την επιλογή της τηλεργασίας, πολύ πριν υποχρεώσει η πανδημία τις εταιρίες τεχνολογίας να την υιοθετήσουν. Ανέφερε μάλιστα χαρακτηριστικά ότι η Dell ήθελε "περισσότερες επιλογές, όχι λιγότερες". Όσο για την άποψη πως οι εργαζόμενοι στα γραφεία είχαν περισσότερες ευκαιρίες ανέλιξης από ό,τι εκείνοι που επέλεγαν την τηλεργασία, τη χαρακτήριζε μύθο.

Προφανώς, η Dell έχει πάψει να ενστερνίζεται τις απόψεις αυτές. Το ερώτημα είναι ποια στοιχεία έχουν οι εταιρίες του χώρου, και όχι μόνο η συγκεκριμένη, που τις έχουν ωθήσει στο να αλλάξουν πλήρως άποψη ως προς το θέμα της τηλεργασίας. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η dell πουλάει ως επι το πλείστον pc σε επιχειρήσεις. Αν όλοι δουλεύουν με τηλε-εργασια από τα πισι τους στο σπίτι πως θα πουλήσει η Dell enterprise pc? Και το κυριότερο πως θα πουλήσει enterprise support packages - το κομματι δηλαδη που δινει στην Dell το μεγαλυτερο περιθωριο κέρδους

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο στο οποίο είναι εμπόδιο η τηλεργασία είναι το commercial real estate και εξού η κλάψα. 

Επεξ/σία από Nakis93
  • Like 6
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/03/2024 at 17:11, Axlmon said:

Μάλιστα, πρόσφατα η νοοτροπία αυτή οδήγησε σε αλλαγές στην πολιτική της εταιρίας ως προς τις προαγωγές

 

On 20/03/2024 at 17:11, Axlmon said:

Η Dell ενημερώνει τους εργαζομένους που επιλέγουν την τηλεργασία ότι δεν θα είναι πλέον υποψήφιοι για προαγωγή.

Δηλαδή η Dell ουσιαστικά λέει "στα @@ μου αν είσαι καλός εργαζόμενος η όχι." Εμένα με νοιάζει να είσαι στο γραφείο, να σε βλέπω να δουλεύεις (η να κάνεις πως δουλεύεις). Ωραίος τρόπος να διώξεις τους καλύτερους υπαλλήλους σου dell. Πραγματικά ήθελα να ξέρα ποιο τσακάλι το σκέφτηκε. 

Όπως είχε κάνει ένας καινούργιος boomer manager στη προηγούμενη εταιρεία που ήμουν. Με το που ανέλαβε την ομάδα είπε "από αύριο όλοι κάθε μέρα γραφείο". Προφανώς και δεν πάτησε κανένας.Γκρινιαξε λίγο, τον έγραψαν όλοι, μετά σταμάτησε.

Άλλο μεγάλο παράδειγμα, πάλι "δική μας" εταιρεία (αρχίζει από "α" και τελειώνει σε "ης") που τους είπαν "όλοι κάθε μέρα γραφείο". Αφού έφυγε η μισή εταιρεία μέσα σε 6 μήνες, το μάζεψαν άρον-αρον και τώρα το έκαναν hybrid. Το remote έχει έρθει για να μείνει. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν, τόσο το καλύτερο. (Μιλάω πάντα για εταιρείες στις οποίες οι δουλειά μπορεί να γίνει remote)

13 minutes ago, Nakis93 said:

Το μόνο στο οποίο είναι εμπόδιο η τηλεγαρασία είναι το commercial real estate και εξού η κλάψα. 

Μου έχουν πει σε συνέντευξη "η διοίκηση έχει κάνει μεγάλη επένδυση στα καινούργια γραφεία"

Και γυρίζω και τους λέω "αυτό είναι πρόβλημα της διοίκησης, όχι δικό μου" . 

Τότε δε με ξανα-ενόχλησαν , αλλά μου έστειλαν πάλι πριν από λίγες μέρες (ένα χρόνο μετά).

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, filip123go said:

Μου έχουν πει σε συνέντευξη "η διοίκηση έχει κάνει μεγάλη επένδυση στα καινούργια γραφεία"

Και γυρίζω και τους λέω "αυτό είναι πρόβλημα της διοίκησης, όχι δικό μου" . 

Are you me? ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο σκηνικό είχε γίνει και με εμένα στην προηγούμενη εταιρεία που ήμουν. Το αστείο είναι πως μας έστελναν φωτογραφίες από την πρόοδο των έργων στα νέα γραφεία, και μεταξύ μας είμασταν σε φάση "ωραία είναι, αλλά δεν πρόκειται να τα δούμε ποτέ και κατά βάθος το γνωρίζετε".

Για την ιστορία ακόμα τα 2/3 των γραφείων άδεια είναι, προφανώς. Η τηλεργασία πραγματικά ήρθε για να μείνει και είναι αστείοι οι boomers που νομίζουν πως μπορούν να ξαναβάλουν το τζίνι στο λυχνάρι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Are you me? ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο σκηνικό είχε γίνει και με εμένα στην προηγούμενη εταιρεία που ήμουν. Το αστείο είναι πως μας έστελναν φωτογραφίες από την πρόοδο των έργων στα νέα γραφεία, και μεταξύ μας είμασταν σε φάση "ωραία είναι, αλλά δεν πρόκειται να τα δούμε ποτέ και κατά βάθος το γνωρίζετε".

Για την ιστορία ακόμα τα 2/3 των γραφείων άδεια είναι, προφανώς. Η τηλεργασία πραγματικά ήρθε για να μείνει και είναι αστείοι οι boomers που νομίζουν πως μπορούν να ξαναβάλουν το τζίνι στο λυχνάρι.

Συμφωνώ με όλα.  Που και που μου λείπει  όμως το γραφείο. Εννοώ η συναναστροφή με τους συναδέλφους που γίνεται. Σημερα πήγα μετά από πολύ καιρό και πέρασα ωραία. 

Είμαι υπέρ της ελευθερίας να πηγαίνω όποτε επιλέγω εγώ. 
Εριξα άκυρο σε συνέντευξη όταν η μάνατζερ μου είπε ότι θέλει η ομάδα της να πηγαίνει στάνταρ 3 μέρες την εβδομάδα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι και να λέμε, σαν την επαφή δια ζώσης δεν έχει. Εγώ έχω επιλέξει να πηγαίνω στο γραφείο 4 φορές την εβδομάδα ενώ θα μπορουσα να μην πηγαίνω ποτέ (και να ήμουν ένας ξένος.)

Τι bonding έχει μια ομάδα με κατι τύπους χωμένους στα δωμάτια τους που δεν ξερει ο ένας τη φάτσα του άλλου (εκτός TEAMS) ;;

Ο κόσμος έχει βολευτεί να δουλεύει με πυτζάμες.
 

Ο άνθρωπος χρειάζεται κουβέντα, γέλια, επαφή, επικοινωνία, χαβαλέ με το συνάδελφο, καζούρα για τη μπάλα, να παραγγείλετε καφέ και να πείτε δυο κουβέντες. 
 

Για μένα η μόνιμη εργασία από το σπίτι, φέρνει αποξένωση, κατάθλιψη και λιγότερες ευκαιρίες ανέλιξης.

Επεξ/σία από Bomber-21
  • Like 12
  • Thanks 2
  • Confused 3
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Bomber-21 said:

Ο άνθρωπος χρειάζεται κουβέντα, γέλια, επαφή, επικοινωνία, χαβαλέ με το συνάδελφο, καζούρα για τη μπάλα, να παραγγείλετε καφέ και να πείτε δυο κουβέντες. 
 

Για μένα η μόνιμη εργασία από το σπίτι, φέρνει αποξένωση, κατάθλιψη και λιγότερες ευκαιρίες ανέλιξης.

Ο αντίλογος βέβαια είναι πως γι' αυτό έχουμε τους φίλους μας, οι συνάδερφοι σου σπανίως είναι φίλοι σου (πραγματικοί φίλοι, όχι άλλα να λένε μπροστά σου και άλλα πίσω σου). Επίσης είμαστε πολλοί αυτοί που εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια εργαζόμαστε 100% remote και μια χαρά τρένο πάει η καριέρα μας.

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, αυτό που ζητάμε οι εργαζόμενοι πλέον είναι η ελευθερία να δουλέψουμε απ' όπου θέλουμε, άλλοι θέλουν μόνο σπίτι, άλλοι μόνο γραφείο (πχ άτομα με μικρά παιδιά στο σπίτι που κοντεύουν να τρελαθούν) και άλλοι κάτι στη μέση. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

  • Like 15
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελάχιστους νοιάζει η προαγωγή πλέον αυτό που θελουν ειναι να παιρνουν έναν μισθό που να καλυπτει όλες της αναγκες τους χωρις να εχουν θεμα και να μην του πριζει καποιος τα @@

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Ότι και να λέμε, σαν την επαφή δια ζώσης δεν έχει. Εγώ έχω επιλέξει να πηγαίνω στο γραφείο 4 φορές την εβδομάδα ενώ θα μπορουσα να μην πηγαίνω ποτέ (και να ήμουν ένας ξένος.)

Τι bonding έχει μια ομάδα με κατι τύπους χωμένους στα δωμάτια τους που δεν ξερει ο ένας τη φάτσα του άλλου (εκτός TEAMS) ;;

Ο κόσμος έχει βολευτεί να δουλεύει με πυτζάμες.
 

Ο άνθρωπος χρειάζεται κουβέντα, γέλια, επαφή, επικοινωνία, χαβαλέ με το συνάδελφο, καζούρα για τη μπάλα, να παραγγείλετε καφέ και να πείτε δυο κουβέντες. 
 

Για μένα η μόνιμη εργασία από το σπίτι, φέρνει αποξένωση, κατάθλιψη και λιγότερες ευκαιρίες ανέλιξης.

Όλα αυτά κατά την δική σου άποψη την οποία όπως φαντάζεσαι δεν την συμμερίζονται όλοι . Έχω οικογένεια και φίλους για τον "χαβαλέ", προτιμώ να γλυτώνω χρόνο και χρήμα από το πήγαινε έλα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Bomber-21 said:

Ότι και να λέμε, σαν την επαφή δια ζώσης δεν έχει. Εγώ έχω επιλέξει να πηγαίνω στο γραφείο 4 φορές την εβδομάδα ενώ θα μπορουσα να μην πηγαίνω ποτέ (και να ήμουν ένας ξένος.)

Τι bonding έχει μια ομάδα με κατι τύπους χωμένους στα δωμάτια τους που δεν ξερει ο ένας τη φάτσα του άλλου (εκτός TEAMS) ;;

Ο κόσμος έχει βολευτεί να δουλεύει με πυτζάμες.
 

Ο άνθρωπος χρειάζεται κουβέντα, γέλια, επαφή, επικοινωνία, χαβαλέ με το συνάδελφο, καζούρα για τη μπάλα, να παραγγείλετε καφέ και να πείτε δυο κουβέντες. 
 

Για μένα η μόνιμη εργασία από το σπίτι, φέρνει αποξένωση, κατάθλιψη και λιγότερες ευκαιρίες ανέλιξης.

ανάλογα με τον κόσμο εγω αν μπορούσα να δουλεύω μόνο remote θα το εκανα ακομη και για μικρότερο μισθό, καθρα και μονο για να μην χρειαζεται να βλεπω κανεναν και να με πριζει ο καθε ενας

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Ότι και να λέμε, σαν την επαφή δια ζώσης δεν έχει. Εγώ έχω επιλέξει να πηγαίνω στο γραφείο 4 φορές την εβδομάδα ενώ θα μπορουσα να μην πηγαίνω ποτέ (και να ήμουν ένας ξένος.)

Τι bonding έχει μια ομάδα με κατι τύπους χωμένους στα δωμάτια τους που δεν ξερει ο ένας τη φάτσα του άλλου (εκτός TEAMS) ;;

Ο κόσμος έχει βολευτεί να δουλεύει με πυτζάμες.
 

Ο άνθρωπος χρειάζεται κουβέντα, γέλια, επαφή, επικοινωνία, χαβαλέ με το συνάδελφο, καζούρα για τη μπάλα, να παραγγείλετε καφέ και να πείτε δυο κουβέντες. 
 

Για μένα η μόνιμη εργασία από το σπίτι, φέρνει αποξένωση, κατάθλιψη και λιγότερες ευκαιρίες ανέλιξης.

Καλά όλα αυτά αλλά το να τρώς 1-2 ώρες/5 φορές την εβδομάδα στο commuting είναι σημαντικό χάσιμο χρόνου και φυσικά σπατάλη ενέργειας.

Το hybrid είναι η χρυσή τομή μεταξύ bonding και remote.

Αλλά πραγματικό hybrid και όχι κάποια δήθεν που προσφέρουν μία ημέρα από το σπίτι κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Black Demis said:

ελάχιστους νοιάζει η προαγωγή πλέον αυτό που θελουν ειναι να παιρνουν έναν μισθό που να καλυπτει όλες της αναγκες τους χωρις να εχουν θεμα και να μην του πριζει καποιος τα @@

Αν για να πάρω προαγωγή πρέπει να μένω στην Αθήνα, να θέλω 40-140 λεπτά κάθε μέρα πηγαινέλα στη δουλειά, να πληρώνω νοίκια Αθήνας και ό,τι συνεπάγεται η καθημερινότητα σε μια τέτοια πόλη (και την ξέρω καλά μιας και ήμουν εκεί όλη μου τη ζωή), χίλιες φορές να πάω να πιάσω ένα άντρο στον Ψηλορείτη κι ας μην δω πότε προαγωγή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Bomber-21 said:

Ότι και να λέμε, σαν την επαφή δια ζώσης δεν έχει. Εγώ έχω επιλέξει να πηγαίνω στο γραφείο 4 φορές την εβδομάδα ενώ θα μπορουσα να μην πηγαίνω ποτέ (και να ήμουν ένας ξένος.)

Τι bonding έχει μια ομάδα με κατι τύπους χωμένους στα δωμάτια τους που δεν ξερει ο ένας τη φάτσα του άλλου (εκτός TEAMS) ;;

Ο κόσμος έχει βολευτεί να δουλεύει με πυτζάμες.
 

Ο άνθρωπος χρειάζεται κουβέντα, γέλια, επαφή, επικοινωνία, χαβαλέ με το συνάδελφο, καζούρα για τη μπάλα, να παραγγείλετε καφέ και να πείτε δυο κουβέντες. 
 

Για μένα η μόνιμη εργασία από το σπίτι, φέρνει αποξένωση, κατάθλιψη και λιγότερες ευκαιρίες ανέλιξης.

Sorry κ όλας , αλλά εμένα ο εργοδότης μου με πληρώνει 8 ώρες για να δουλεύω. Ούτε για να κάνω pr, ούτε για κοινωνική ζωή, ούτε για χαβαλε. Αυτά στο δικό μου χρόνο. 

Έχω και τους φίλους μου, και τα χόμπι μου εκτός δουλειάς. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...