Προς το περιεχόμενο

Αύξηση ενοικίου και λοιπές ιστορίες τρόμου...


spiros_kaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...ελπίζω να έκανα καλά που ξεκινώ εδώ ένα τέτοιο θέμα...

 

Μένω σε ένα σπίτι με ενοίκιο εδώ και 3.5 χρόνια...

οι συντηρήσεις σχεδόν όλες από το χέρι μου χωρίς να καίγεται καρφίτσα στη σπιτονυκοκοιρά και το'χω κάνει ανθρώπινο...

έχω ανεκτεί πολλά...το σπίτι είναι δίπατο, μένω στον κάτω όροφο...πάνω η αδερφή της σπιτονυκοκοιράς το'χει κάνει αποθήκη κι εκείνη μένει παραδίπλα...πολλές φορές αργά το βράδυ εκείνη χτύπαγε από πάνω χωρίς λόγο...φέρναν μαστόρια να φτιάξει το σπίτι της και μπαίνανε στο κήπο μου ή έβρισκα σκουπίδια ή η πορτούλα του κήπου ήταν ανοικτή χωρίς λόγο... δεν βρήκα άκρη ποτέ μαζί τους...μου κρατάνε κι έντονη κακία από τότε που τους αρνήθηκα να χρησιμοποιήσουν τζαμπέ το ρεύμα μου για να φτιάξουν το σπίτι της αδερφής της...κι έχουν ένα υφάκι τύπου "αν σ'αρέσει"...όλα αυτά τον τελευταίο χρόνο που η αδερφή της γύρισε στο νησί, αλλιώς πρώτα ησυχία κι η σπιτονυκοκοιρά ήταν πολύ διακριτική...

δουλεύω εποχικά 7 μήνες το χρόνο κι έχω την πιθανότητα για μονιμότητα, αυτή περιμένω για κάποια μετακόμιση και να φύγω από κείνο το τρελάδικο...με κρατά μόνο το χαμηλό νοίκι...

το θέμα μου είναι ότι ζητάει ξαφνικά αύξηση την οποία δεν μπορώ να ανταπεξέλθω για την ώρα...συν τοις άλλης στο μισθωτήριο έχει δηλώσει ένα μικρό ποσό και ένα άλλο ποσό το θέλει στο χέρι μαύρα...που από το καλοκαίρι αρνείται να με συναντά να της δίνω και θέλει να πηγαίνω σπίτι της να τα ρίχνω στο χρηματοκιβώτιο να τα βρίκει...συν τοις άλλης η σπιτονυκοκοιρά έχει κι άλλο σπίτι εδώ στο χωριό που έμαθα δεν έχουν καν συμβόλαιο με κείνο τον νοικάρη...άρα φοροδιαφεύγει φουλ..

κακώς δέχτηκα τότε να της δίνω τότε μαύρα στο χέρι...ήμουν σε άλλη φάση και δεν με ένοιαζε ...

αλλά τώρα τι κάνω;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να καταθέτεις το συμφωνημένο στα χαρτιά ενοίκιο στο ταμείο Δανείων και Παρακαταθηκών. Ούτε καν το παραπάνω. Για όσο κρατάει το συμβόλαιο. Για να φύγεις, πρέπει να σου δώσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα να βρεις νέο σπίτι. Το εύλογο βέβαια είναι πολύ γενικό. Θα σου πούνε και τη γνώμη τους και άλλα παιδιά που ξέρουν παραπάνω 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, myweca είπε

Μπορείς να καταθέτεις το συμφωνημένο στα χαρτιά ενοίκιο στο ταμείο Δανείων και Παρακαταθηκών. Ούτε καν το παραπάνω. Για όσο κρατάει το συμβόλαιο. Για να φύγεις, πρέπει να σου δώσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα να βρεις νέο σπίτι. Το εύλογο βέβαια είναι πολύ γενικό. Θα σου πούνε και τη γνώμη τους και άλλα παιδιά που ξέρουν παραπάνω 

Της είχα πει για το μέλλον στη δουλειά σχετικά με τη πιθανή μονιμότητα...διότι βρίσκεται μακριά και με τις τιμές στη βενζίνη, δεν αξίζει να σπαταλάω σε αυτή για χάρη ενός μικρού ενοικίου...καλύτερα να τα έβαζα στη τελική για ένα καλύτερο σπίτι...μη πολυλογώ ένα μήνα δίνει περιθώριο κι αυτό εφόσον έχω βρει σπίτι...λέγοντας μου "Για να τακτοποιήσω τα οικονομικά μου"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω αν είναι καλή ιδέα αλλά ας την πετάξω. Αν θέλεις να πουλήσεις τρέλα.....

Πες της ότι δέχεσαι αλλά με συμβόλαιο. πχ ένα έτος. Προφανώς αυτή θα ζητήσει χαμηλότερο ποσό στο συμβόλαιο και τα υπόλοιπα μαύρα. Μόλις υπογράψετε το συμβόλαιο λοιπόν, της καταθέτεις μόνο ό,τι λέει το συμβόλαιο και τα μαύρα να τα γράψει στο χιόνι. Σε κάθε περίπτωση θα κερδίσεις χρόνο.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εφόσον έληξε η τριετία ή πληρώνεις την αύξηση ή φεύγεις ή σε βγάζει ο ιδιοκτήτης 

έχουμε κάνει καινούργιο συμβόλαιο διότι το πρώτο ήταν μόλις ενός έτους...το δεύτερο έχει λήξη το 2027...

ισχύει ακόμη αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, spiros_kaz said:

έχουμε κάνει καινούργιο συμβόλαιο διότι το πρώτο ήταν μόλις ενός έτους...το δεύτερο έχει λήξη το 2027...

ισχύει ακόμη αυτό;

ε ρε φίλε τότε τι συζητάμε; Το συμβόλαιο σου λήγει το 2027 και ζητάει τώρα αύξηση; Καλά κατάλαβα; Ε ρε θράσος που έχουν μερικοί. Αν ισχύει αυτό, εγώ θα φρόντιζα να της μείνω αξέχαστος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις συμβόλαιο έως το 2027, τότε ισχύει ότι ορίζει γραπτώς το συμβόλαιό σου. 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω screenshot της λήξης για του λόγου του αληθές...

εφόσον έχει λήξη το 2027, άρα μπορώ να μην δεχτώ την αύξηση; κι από εκεί κι ύστερα τι μπορώ να κάνω με τα μαύρα; (που παρόλα αυτά τα θέλει αλλά αποφεύγει τη συνάντηση...έχω να τη συναντήσω από πέρσι τον Ιούνιο σκεφτείτε) γιατί είμαι σίγουρος θα τη ζητήσει την αύξηση στα μαύρα...ακόμη δεν έχουμε βρεθεί...αύριο θα μιλήσουμε για αυτό... συγνώμη για τις πολλές μου ερωτήσεις απλά τη νομοθεσία δεν τη κατάλαβα ποτέ πλήρως...

Screenshot_20240324_000425_WPS Office.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δίνεις ακριβώς ότι γράφει το συμβόλαιο και τίποτα παραπάνω.

Ακόμα και δικαστικός να σε πάει, δεν μπορεί να σε διώξει γιατί την πληρώνεις όσο είναι στο συμβόλαιο.

 

Επιπρόσθετα θα ζηταγα, IBAN να τα καταθέτω ώστε να έχω και απόδειξη κατάθεσης. Γιατί τα λεφτά στο χρηματοκιβώτιο μπορεί να χαθούν 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MariosX είπε

Μπορείς να δίνεις ακριβώς ότι γράφει το συμβόλαιο και τίποτα παραπάνω.

Ακόμα και δικαστικός να σε πάει, δεν μπορεί να σε διώξει γιατί την πληρώνεις όσο είναι στο συμβόλαιο.

 

Επιπρόσθετα θα ζηταγα, IBAN να τα καταθέτω ώστε να έχω και απόδειξη κατάθεσης. Γιατί τα λεφτά στο χρηματοκιβώτιο μπορεί να χαθούν 

αυτό εννοούσα κι ίσως να μην το έκανα κατανοητό...το ποσό που γράφει το συμβόλαιο της το καταθέτω στη τράπεζα... είναι ακόμη ένα πόσο που ζητάει παραπάνω στο νοίκι που πήγαιναν στο χέρι...

το μόνο λάθος μου είναι τότε που πρωτομπήκα δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, το δέχτηκα έτσι κι απλά το άφησα να συμβαίνει...και προφανώς η σκέψη μου είναι ότι τελικά εκείνη θα βασιστεί σε αυτό το έξτρα ποσό να ζητήσει αύξηση 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, spiros_kaz είπε

αυτό εννοούσα κι ίσως να μην το έκανα κατανοητό...το ποσό που γράφει το συμβόλαιο της το καταθέτω στη τράπεζα... είναι ακόμη ένα πόσο που ζητάει παραπάνω στο νοίκι που πήγαιναν στο χέρι...

το μόνο λάθος μου είναι τότε που πρωτομπήκα δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, το δέχτηκα έτσι κι απλά το άφησα να συμβαίνει...και προφανώς η σκέψη μου είναι ότι τελικά εκείνη θα βασιστεί σε αυτό το έξτρα ποσό να ζητήσει αύξηση 

 

 

Φίλε μου, για να μην ταλαιπωρηθείς, αν δεν έχει την δυνατότητα να σου κάνει την ζωή ποδήλατο με κάποιον τρόπο που εμείς που δεν σε ξέρουμε δεν μπορούμε να γνωρίζουμε (τραμπουκισμούς που δεν θέλεις να μπλέξεις, κλείσιμο λογαριασμών σε ΔΕΗ νερό, ζημιές στο σπίτι σου), της βάζεις τα λεφτά στην τράπεζα και μένεις στο σπίτι μέχρι το 2027 χωρίς νομικό πρόβλημα. Από αυτά που μας έχεις γράψει εδώ κι αν δεν παραβιάζεις κάποιον άλλο όρο που αναφέρεται στο συμβόλαιο αλλά δεν φαίνεται στο screenshot, νομικά είσαι καλυμμένος με την καταβολή του ενοικίου που ορίζεται από το συμβόλαιο. 

Αν αυτή βασίστηκε στο έξτρα ποσό για αύξηση κακό του κεφαλιού της.

Επεξ/σία από Johnkeppas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, spiros_kaz said:

αυτό εννοούσα κι ίσως να μην το έκανα κατανοητό...το ποσό που γράφει το συμβόλαιο της το καταθέτω στη τράπεζα... είναι ακόμη ένα πόσο που ζητάει παραπάνω στο νοίκι που πήγαιναν στο χέρι...

το μόνο λάθος μου είναι τότε που πρωτομπήκα δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, το δέχτηκα έτσι κι απλά το άφησα να συμβαίνει...και προφανώς η σκέψη μου είναι ότι τελικά εκείνη θα βασιστεί σε αυτό το έξτρα ποσό να ζητήσει αύξηση 

Την στιγμή που έχεις ενεργό συμβόλαιο έχεις τρεις επιλογές. 

1. Αρνήσου την αύξηση, συνέχισε να πληρώνεις στην τράπεζα τα νόμιμα και κόψε τα έξτρα στο χρηματοκιβώτιο. 

2. Αρνήσου την αύξηση, συνέχισε να πληρώνεις στην τράπεζα τα νόμιμα και δίνε τα ίδια που έδινες στο χρηματοκιβώτιο.

3. Δέξου την αύξηση, συνέχισε να πληρώνεις στην τράπεζα τα νόμιμα και δίνε στο χρηματοκιβώτιο αυτά που πλέον θέλει. 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...