Προς το περιεχόμενο

Αύξηση ενοικίου και λοιπές ιστορίες τρόμου...


spiros_kaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2024 στις 7:18 ΜΜ, Chachanoulis είπε

προσωπικα θεωρω οτι μια στεγη πανω απο το κεφαλι σου και ενα μερος να αποκαλεις σπιτι σου ειναι αναγκαιο αγαθο οπως το νερο, ρευμα, κλπ, οποτε θα επρεπε να ΜΗΝ ειναι ειδος επενδυσης. μου φαινεται αδιανοητο οτι πολλες οικογενιες μετακομιζουν καθε 3 χρονια ψαχνοντας οικονομικο σπιτι να νοικιασουν ενω αλλοι (ειτε απλοι πολιτες ειτε επενδυτες) εχουν πιο πολλα ακινητα απ οτι δαχτυλα.

Αν και καταλαβαίνω πώς το λες, εδώ θα διαφωνήσω. Η ανάγκη της στέγασης (το αναγκαίο αγαθό όπως σωστά λες) καλύπτεται και με 15 τ.μ.. Όταν, όμως, θέλεις να είναι σε συγκεκριμένη καλή περιοχή, να έχει μεγάλους χώρους, να είναι κοντά σε μετρό/ΜΜΜ, να είναι κοντά στο κέντρο της πόλης και στη δουλειά σου, να έχει κοντά πάρκινγκ (ή ακόμα καλύτερα πυλωτή και θέση), να έχει μπαλκόνι με θέα, να βρίσκεται σε όροφο, να είναι κατά δύναμιν ανακαινισμένο κτλ., ζητάς από το διαμέρισμα να καλύψει και άλλες 1002 ανάγκες σου που, καλώς ή κακώς, δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση αναγκαίο αγαθό.

Επίσης, αυτός που θα σηκώσει δύο πολυκατοικίες με νέα διαμερίσματα προς ενοικίαση, δεν θα μπει σε τόσο τρέξιμο και τόσα έξοδα απλά και μόνο απο γενναιοδωρία επειδή ένας @magnam και ένας @Chachanoulis θέλουν να νοικιάσουν στη συγκεκριμένη περιοχή και δεν βρίσκουν. Θα το κάνει και θα ρίξει εκεί χρήμα και τρέξιμο διότι περιμένει να αποκομίσει κάτι στο τέλος της ημέρας από αυτή την επένδυση. Αν ήταν να μην αποκομίζει τίποτα, τότε γιατί να σηκώσει πολυκατοικίες (που σε τελική ανάλυση αποτελούν λύση στο δικό σου και στο δικό μου πρόβλημα) και να μην τα φάει, ξέρω γω, σε αυτοκίνητα ή σε παραθεριστικό στις Σεϋχέλλες;

 

Υ.Γ. Για κάποιο λόγο δεν έγινε merged με το προηγούμενό μου post.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Chachanoulis είπε

1. πλακα πρεπει να κανεις, σε ποιον δινουν δανειο ποσο ικανο να αγορασει σπιτι με τις σημερινες τιμες αν δεν εχει ηδη καποιο σπιτι να βαλει υποθηκη? πως θα σ εμπιστευτει η τραπεζα να σου δωσει 100+ χιλιαδες να χτισεις? ποτε θα τους αποπληρωσεις, στα 80 αμα ζεις?

2. αυτο ακριβως λεω, γιατι δε μπαινει το κρατος στη μεση να πει οτι καθε κλειστο σπιτι θα χει τοσους φορους που θα κλαψουν μανουλες? να αναγκαστουν να το νοικιασουν ή να το πουλησουν αφου δε θελουν να ασχοληθουν. στη τελικη κερδος θα χουν απο το να το χουν να σαπιζει.

3. θες να μου πεις δηλαδη οτι επειδη ακριβυναν τα μαστορια ξαφνικα δε βγαινουν οι ιδιοκτητες? αυτο θα το πιστευα αμα τα νοικια επαιζαν στα 200-300 ευρω οπως ηταν καμια 10ετια πριν (προφανως δε μιλαω για τοπ περιοχες ή μεγαλα σπιτια). οταν σημερα αμας βρεις κατι που να μπορεις να ζησεις στα 400 ευρω λες οτι εισαι και τυχερος σιγουρα δε φταινε οι μαστορες.

1. Σου πρότεινα λύσεις για να αποκτήσεις κάτι δικό σου. Εάν αυτές δεν υπάρχουν, μένεις στο ενοίκιο, που όπως σωστά ανέφεραν κάποιοι, αυτός που θα χτίσει και θα καταφέρει με δυσκολία να το αποκτήσει το ακίνητο δεν θα κάτσει να στο νοικιάσει χαμηλά. Δεν είναι όμως όλοι που έχτισαν ακίνητο και κοπιασαν, άλλοι το απέκτησαν με κληρονομιά αλλά και αυτοί άμα περιμένεις να σκεφτούν ότι θα το βάλω με χαμηλό ενοίκιο επειδή δεν μοχθησα να το αποκτήσω, έχετε γειά βρυσούλες. 

Αν θες χαμηλά ενοίκια ψάχνεις δυστυχώς σε ακίνητα σε άσχημες περιοχές, υπόγεια, αχουρια χωρίς επισκευές κτλ. Είναι η σχέση προσφοράς και ζήτησης τέτοια που όσο και να χτυπιέσαι για τα δικια σου  χαμηλές τιμές δεν θα βρεις. 

2. Αυτό έχει γίνει ήδη από το 2008 με την επιβολή του ΕΤΑΚ και τους ένα σωρό άλλους φόρους που επιβάρυναν τα ακίνητα, την κατάληξη την είδαμε, όσοι δεν μπορέσαν να τα κρατήσουν τα πούλησαν, τα αγοράσανε άλλοι οι οποίοι έδωσαν λεφτά να τα ανακαινισουν και τα βάζουν με ενοίκια στον θεό για airbnb για να μην έχουν πάνω από το κεφάλι τους τον ενοικιαστή του δεν πληρώνω. Επίσης σε παραπέμπω και στο post μου για τις άλλες αιτίες για τις οποίες έχουμε κλειστά ακίνητα και δεν θα λυθούν με τέτοια μέτρα. 

3. Όχι. Θέλω να πω ότι αν η πιθανότητα να πέσουν οι τιμές πριν λίγα χρόνια ήταν 1 στις 5, τώρα λόγω του κόστους όλων των επαγγελματιών που σχετίζονται και επιβιώνουν από την αγορά ακινήτων, οι πιθανότητες έχουν πάει στο 1 στις 20. Για να κάνεις μόνο βάψιμο σε κατάστημα 50τμ θα δώσεις 1000 - 1500 ευρώ. Επαγγελματικος χωρος ισόγειος, 150τμ, 4 μέτρα ύψος, 90 ετών παλαιότητά, αφαίρεση μπογιας με σοβατισμα και πέρασμα νέας, 8000 ευρώ. 

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2024 στις 7:59 ΜΜ, mariosnik_ είπε

Στο μεταξύ, με όλα αυτά που γίνονται με τα ακίνητα τις ανακαινίσεις, τα ξενοδοχεία τις χρυσές visa και τα airbnb, παράλληλα με τις τιμές έχουν αυξηθεί πολύ και τα κόστη των μαστορων για ανακαινίσεις και επισκευές. Αν δεν ποιανουν τα χέρια σου από δουλειές βάψιμο κτλ μικρές επισκευές, την έβαψες. Με τέτοια κόστη και φθηνό ενοίκιο θα στο αυξήσει ο ιδιοκτήτης. Πριν 3 χρόνια φτιάξαμε την προσοψη της πολυκατοικίας και τώρα οι τιμές των συνεργειων έχουν πάει 30 ως 50% πάνω. Μπογιατζιδες, σιδεραδες, ηλεκτρολόγους, υδραυλικούς και μαστορια τους κυνηγας από πίσω για να κλείσεις δουλειές και σε τιμές αν σου αρέσει. Μας γλεντάνε κανονικά. 

Αυτό είναι αλήθεια και δεν υπάρχει καν πρόφαση...απλά ζητάνε παραπάνω because they can

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2024 στις 6:49 ΜΜ, Bitbit είπε

μερικοί πάντως και άοπλοι είστε επικίνδυνοι. Έχετε επικίνδυνες απόψεις.

Κοιτάξτε τώρα το ωραίο. Γκρινιάζει ο άλλος για υψηλά ενοίκια. Του λες οκ κανένα πρόβλημα. Χτίσε το δικό σου και μη μας πρήζεις. Α δε γίνεται σου λέει, πρέπει να δουλεύεις μια ζωή κι αν τα καταφέρεις. αφού λοιπόν πρέπει να δουλεύεις μια ζωή για να το χτίσεις, πόσο θα το νοικιάσεις; Καταλαβαίνετε ότι δε γίνεται από τη μια να λέτε ότι είναι δύσκολο να αποκτήσεις δικό σου σπίτι αλλά από την άλλη να απαιτείτε αυτός που έχει δικό του σπίτι να το δώσει τζάμπα.

επίσης για ακόμα μια φορά διακρίνω το συνηθισμένο μίσος-ζήλεια από αυτούς που μένουν στο ενοίκιο. Προσέξτε όμως διότι η κατσίκα του γείτονα είναι επτάψυχη και μάλλον εσείς θα ψοφήσετε πρώτοι.

Και εσύ πρέπει να προσέξεις γιατί την αγελάδα την αρμεγεις σιγά σιγά και όχι οπότε γουστάρεις ή βρίσκεις την ευκαιρία μια και έξω γιατί η ζωή είναι τροχός και αν γυρίσει θα παρακαλάς πάλι για την αγελάδα 

Επίσης να σας πω το εξής τυχαία νούμερα ας πούμε κάποιος ότι ενοικιάζει το διαμέρισμα του σε κάποιον επιμελή με 500 ευρώ για 10 χρόνια θα πάρει 50.000. Αν στα 5 τον βγάλει γιατί θέλει να πάρει 700 και μετά τα 7  τα 900 και αλλάξει ξανά ιδιοκτήτη νομίζεις ότι τον συμφέρει περισσότερο από την πρώτη περίπτωση; 

Δεν λογαριαζετε τις φθορές τη χασούρα  κλπ κλπ από μετακομίσεις ζημιές και άλλα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Bakxos είπε

Και εσύ πρέπει να προσέξεις γιατί την αγελάδα την αρμεγεις σιγά σιγά και όχι οπότε γουστάρεις ή βρίσκεις την ευκαιρία μια και έξω γιατί η ζωή είναι τροχός και αν γυρίσει θα παρακαλάς πάλι για την αγελάδα 

Επίσης να σας πω το εξής τυχαία νούμερα ας πούμε κάποιος ότι ενοικιάζει το διαμέρισμα του σε κάποιον επιμελή με 500 ευρώ για 10 χρόνια θα πάρει 50.000. Αν στα 5 τον βγάλει γιατί θέλει να πάρει 700 και μετά τα 7  τα 900 και αλλάξει ξανά ιδιοκτήτη νομίζεις ότι τον συμφέρει περισσότερο από την πρώτη περίπτωση; 

Δεν λογαριαζετε τις φθορές τη χασούρα  κλπ κλπ από μετακομίσεις ζημιές και άλλα. 

 

Το παράδειγμα που θέτεις με το δεδομένο ότι μέσα σε αυτά τα δέκα χρόνια δεν θα έχουν αυξηθεί καθόλου τα έξοδα, καθόλου οι τιμές αποκατάστασης φθορών/συντήρησης του σπιτιού, ότι δεν θα έχει αυξηθεί καθόλου η φορολογία και οι τιμές ζώνης, ότι δεν θα έχει αυξηθεί καθόλου το ενοίκιο του σπιτιού που διαμένει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης (εκτός εάν αξιώσουμε ότι έχει δύο δικές του κατοικίες και δεν νοικιάζει κανένα παιδί του που θα μπορούσε να ιδιοκατοικήσει στη δεύτερη), ότι δεν θα θεσπιστεί κανένα καινούργιο πρόστιμο/φόρος π.χ. για κατοικίες χαμηλής ενεργειακής απόδοσης (διότι εκεί οδεύουμε) κτλ..

Όλα τα παραπάνω τα τελευταία δύο μόνο χρόνια έχουν ανέβει κατά 30-40% (ίσως είναι και συγκρατημένα τα νούμερα αυτά).

Κατά τ' άλλα συμφωνούμε, γλιτώνεις πολλές έγνοιες αν έχεις μόνο έναν άνθρωπο μέσα στο σπίτι σου μακροχρόνια, αλλά είναι οι παραπάνω παράγοντες που έχουν αυξήσει τόσο τα ενοίκια (κατά κύριο λόγο).

Επεξ/σία από magnam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πρώην ενοικιαστής, πλέον ιδιοκτήτης. Νοίκιαζα όχι γιατί δεν είχα να αγοράσω αλλά γιατί δεν είχα βρει κάτι που να μου κάνει ακόμα.

Τυπικότατος με την καταβολή του ενοικίου μου, δεν έκανα φθορές στο σπίτι ενώ έφτιαξα και κάποια πράγματα χωρίς να ζαλίσω τον ιδιοκτήτη (χαλασμένος θερμοσίφωνας, ρολά μπαλκονόπορτας, βρύση, άλλαξα 2 μπάλαστ σε λάμπες γιατί ήταν της κακίας ώρας αυτές που είχε βάλει, κλπ.). Αυτός από την άλλη δεν με ζάλιζε επίσης αλλά ενώ είχα οικογένεια με παιδιά μικρά δεν δεχόταν να βάλει ρελέ ασφαλείας (έβαλα και το έβγαλα όταν έφυγα) ούτε πόρτα ασφαλείας.

Όταν έφυγα του βρήκα νέο ενοικιαστή (φίλο που έψαχνε σπίτι) ο οποίος δέχθηκε να μείνει με μεγαλύτερο ενοίκιο από εμένα, να του το βάψει (όχι λευκό όπως το είχε, έβαλε χρώματα), άλλαξε τον ηλεκτρολογικό πίνακα και έβαλε πόρτα ασφαλείας με δικά του έξοδα. Τα είχε πει από την αρχή ότι θα τα κάνει όλα αυτά.

Και τι μου λέει ο ιδιοκτήτης πριν φύγω; Μπορείς να μου βάλεις 200 ευρώ γιατί συμψήφισες το τελευταίο ενοίκιο με την εγγύηση και θα χάσω ένα ενοίκιο (δεν ήταν μόνο 200 το ενοίκιο, τόσα ήθελε)...

Συνολικά δεν ήταν κακός ιδιοκτήτης αλλά παρασύρθηκε από το κύμα των "κακών ιδιοκτητών" οι οποίοι υπάρχουν σε μεγάλο βαθμό όπως οι κακοί ενοικιαστές. Φεύγοντας λοιπόν του έριξα μια μούντζα (σιγά θα μου πεις αλλά δεν ήθελα να γίνω ίδιος με αυτόν) γιατί του τα είχα όλα στρωμένα και ήθελε και άλλα (φυσικά τα 200 δεν τα πήρε ποτέ).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Συνολικά δεν ήταν κακός ιδιοκτήτης αλλά παρασύρθηκε από το κύμα των "κακών ιδιοκτητών" οι οποίοι υπάρχουν σε μεγάλο βαθμό όπως οι κακοί ενοικιαστές.

Αυτο. 

Ως πρωην ενοικιαστης κι εγω και νυν ιδιοκτήτης, οι χειροτεροι "σπιτονοικοκυρηδες" ηταν κάποιοι που απέκτησαν το ακινητο απο κληρονομιά και ξαφνικά. Το χαρακτηριστικό αυτών ειναι το γρηγορο κέρδος. 

Ο γενικός τροπος συμπεριφοράς των ιδιοκτητών όμως, αυτό δηλαδή το κυμα "κακών ιδιοκτητών" που αναφέρεις κι εσυ, ειναι αποτέλεσμα της υψηλής ζήτησης που δημιουργήθηκε. Ειναι παγκόσμιο χαρακτηριστικό η απόκτηση κέρδους χωρις κοπο και το ακινητο είναι οντως ένα κερδος χωρις κοπο και με ελάχιστες ευθηνες. 

Όταν ανακαίνιζα το διαμέρισμά μου, ερχοντουσαν μεσίτες και ρωτουσαν αν έχω σκοπό να το ενοικιάσω και μου έδιναν απιθανα νουμερα. Κάτι 1000ρικα για διαμέρισμα που προ του 2010 δε νοικιαζόταν πάνω απο 400 ευρώ. Αυτές οι διαφορές ειναι απαράδεκτες απο κάθε άποψη. Εγω πραγματικά αναρωτιέμαι ποιοι είναι αυτοί που μπορουν να νοικιάσουν με 1000 ευρω, λαμβάνοντας υπόψη οτι ο μέσος μισθός ειναι κάτω απο 1000ρικο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Bakxos said:

Και εσύ πρέπει να προσέξεις γιατί την αγελάδα την αρμεγεις σιγά σιγά και όχι οπότε γουστάρεις ή βρίσκεις την ευκαιρία μια και έξω γιατί η ζωή είναι τροχός και αν γυρίσει θα παρακαλάς πάλι για την αγελάδα 

Επίσης να σας πω το εξής τυχαία νούμερα ας πούμε κάποιος ότι ενοικιάζει το διαμέρισμα του σε κάποιον επιμελή με 500 ευρώ για 10 χρόνια θα πάρει 50.000. Αν στα 5 τον βγάλει γιατί θέλει να πάρει 700 και μετά τα 7  τα 900 και αλλάξει ξανά ιδιοκτήτη νομίζεις ότι τον συμφέρει περισσότερο από την πρώτη περίπτωση; 

Δεν λογαριαζετε τις φθορές τη χασούρα  κλπ κλπ από μετακομίσεις ζημιές και άλλα. 

Δεν ξέρω τι σκέφτονται αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι, εσύ όμως σίγουρα βγάζεις συμπέρασμα χωρίς να κάνεις υπολογισμούς. Αν όπως λες στα 5 έτη τον βγάλει για να πάρει 700 και μετά τα 7 τα 900 τότε μετά την πενταετία αντί για 25 θα εισπράξει συνολικά κάπου 44k, τα οποία είναι σίγουρα πολλά περισσότερα από τις έξτρα φθορές που θα προκύψουν από δύο μετακομίσεις. Που δεν βλέπω τον λόγο να τον βγάλει, αν η αύξηση που ζητήσει είναι λογική ο ενοικιαστής θα τη δώσει, δεν θα μπει στη διαδικασία μετακόμισης για να πληρώνει τελικά αλλού τα ίδια με αυτά που του ζήτησε.

Σαφώς και εάν ο ενοικιαστής είναι "επιμελής" (φαντάζομαι εννοείς ότι προσέχει το διαμέρισμα, δεν έχει παράλογες απαιτήσεις, πληρώνει πάντα στην ώρα του χωρίς να καθυστερεί, με απλά λόγια να είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας) φυσικά και θα ληφθεί υπόψιν από τον ιδιοκτήτη, αλλά μέχρι ενός σημείου, δεν είναι δυνατόν να τον αφήσει σχεδόν με το μισό ενοίκιο από όσο πληρώνουν τα υπόλοιπα σπίτια τριγύρω (αυτό περιέγραψες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2024 στις 5:06 ΜΜ, Chachanoulis είπε

3. θες να μου πεις δηλαδη οτι επειδη ακριβυναν τα μαστορια ξαφνικα δε βγαινουν οι ιδιοκτητες? αυτο θα το πιστευα αμα τα νοικια επαιζαν στα 200-300 ευρω οπως ηταν καμια 10ετια πριν (προφανως δε μιλαω για τοπ περιοχες ή μεγαλα σπιτια). οταν σημερα αμας βρεις κατι που να μπορεις να ζησεις στα 400 ευρω λες οτι εισαι και τυχερος σιγουρα δε φταινε οι μαστορες.

Λογω πληθωρισμου ανεβαινουν τα παντα.

Οταν το χρημα  χανει την αξια του, ανεβαινουν οι τιμες.

Δηλαδη περιμενες τα ενοικια να εχουν ιδια τιμη με το 2002 επειδη τοτε το χτισαν με Χ λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Ntinaras said:

Δηλαδη περιμενες τα ενοικια να εχουν ιδια τιμη με το 2002 επειδη τοτε το χτισαν με Χ λεφτα?

Πόσο μάλλον τα ενοίκια να είναι τα ίδια με μια δεκαετία πριν (2014) που κυριολεκτικά λόγω της κρίσης χρέους είχαν πιάσει πάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιπαμε. Η τιμές ανεβαίνουν λόγω ζητησης.

Βέβαια ζητηση έχει και το νερό και ειναι αγαθο πρωτης αναγκης, δε γινεται να το αυξήσεις στα υψη. Πρέπει να υπάρχουν όρια και αυτά θα έπρεπε να τα θεσμοθετεί ένα κράτος.

Ωστοσο, επειδη έχουμε ελευθερη αγορά, θα αναρωτηθω και πάλι....σε μια χωρα με μέσο μισθό κάτω απο χιλιάρικο, ποιοι ειναι αυτοί (που για να έχεις τη πλειοψηφια των ενοικιων στα 600 και βάλε) που μπορουν να δωσουν 700 και 1000 ευρω ενοικιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...