Προς το περιεχόμενο

PC πώληση απατεώνας;


moischris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μίλησα χθες στη κάμερα με αυτόν ο οποίος πουλούσε δήθεν ένα σύστημα rtx 3060,ryzen 7 7800 3d,έχω όλα τα στοιχεία και Δε δείχνω το όνομα του.Μιλουσε ήσυχα,περίεργα και βιαζόταν να το δώσει ακόμα και 750€ με όλες τις εγγυήσεις και τα κουτιά.Μου ειπε ότι είναι Μόνο 6 μηνών το σύστημα.Του είπα ενδιαφέρομαι Αλλά με τη προϋπόθεση να μου το φέρει ο κούριερ με αντικαταβολή για να μην αναγκαστώ να πάω σε δικαστήρια αν με κοροϊδέψει,όπως είχα πάει για κάποιον άλλον.Μου είπε βιάζεται για να πάρει play station,κονσόλα γενικά.Έδινε μόνο τον πύργο του.Το πληκτρολόγιο ας πούμε θα το είχε για play station?Σήμερα δεν μου απαντάει,σκεφτόμουν να πήγαινα εκεί να το έβλεπα από κοντά αλλά κατέβασε την αγγελία και ούτε στο viber μου απαντάει.Του έχω πει,"αν δοκιμάσεις να με κοροϊδέψεις δε θα τα καταφέρεις".Μουπε όλα καλά θα πάνε.Εσεις τι πιθανότητα δίνετε να ήταν απατεώνας που έδινε σύστημα 6 μηνών 2.000€ με εγγυηση σχεδόν καινούριου;

Screenshot_2024-03-24-18-36-19-574_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πιθανότατα απατεώνας , επρεπε να του πεις ψέματα ότι έχεις μια δουλειά από την περιοχή του και θα πέρναγες να κάνατε την συναλλαγή χερι-χερι

εκεί θα φαινόταν αν το εννοεί , σε κάθε περίπτωση γιατί συνεχίζεις και ασχολήσαι? Το ξέρουμε ότι το ίντερνετ ειναι γεμάτο από δαύτους

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα άξιζε περί τα 1500€ και ας ήταν 6 μηνών.Αρκετά καλό σύστημα αλλά το playstation και ότι βιαζόταν να πάρει τα λεφτά,αυτά το χάλασαν και με βάλαν σε υποψίες.Κατέβασε την αγγελία επειδή με όσα του είπα ψηλοσοβαρευτηκε επειδή έτρεξα δικαστικώς έναν τύπο και κέρδισα ακόμα καλύτερο σύστημα εν τέλει από αυτό που μου είχε τάξει.Περιμενα λόγω κορονας 2μισι χρόνια βέβαια αλλά τώρα έχω και την rtx 3080ti eagle και ας είναι και χωρίς εγγύηση το σύστημα.Μουστειλε ένα συστημα-πύραυλο επειδή φοβήθηκε τα δικαστήρια.Αλλιως θα μου έδινε τα 1500€ που έπρεπε.

Αυτός φοβήθηκε επειδή είδε ότι δε χαμπαριάζω πλέον τίποτα και κερδίζω περισσότερα από αυτά που θα μου έταζε.Σιγα μη περίμενα ένα σύστημα σαν το δικό του 6 μηνών με φουλ εγγυήσεις,σιγά μη περίμενα να έκανε μόνο 800€.Τουλαχιστον 1250€ στα καλύτερα π;ζάρια θα τοβρισκα με τρομερή υπομονή και από τις 2 πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, moischris said:

Το σύστημα άξιζε περί τα 1500€ και ας ήταν 6 μηνών.

Κάπου εδώ καταλαβαίνεις ότι κάτι έιναι πολύ λάθος. Ελπίζω να έκανες report, μην την πατήσει κανένας άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πρόλαβα να κάνω ρεπορτ αλλά δε νομίζω να τη πάτησε κανένας.Εχει κατεβάσει πιθανόν χθες την αγγελία.Αλλα 3χω σχ3δι0

Ο τύπος έσβησε το λογαριασμό του και δε βρίσκω τη συζήτηση αλλά έχω τον τηλεφωνικό του αριθμό χαχαχαχαχα.Αν ψήνεσαι σου το στέλνω pm όχι εδώ μην μας πουν ότι κάνουμε expose απατεώνες δημοσίως.Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ να σβήσεις το λογαριασμό σου την επόμενη μέρα,εκτός και αν είσαι απατεώνας.Επισης μου έλεγε βιάζομαι γιατί με την αντικαταβολή θα μπουν σε ένα μήνα τα λεφτά μου από τον κούριερ.Εχετε ξαναακουσει τέτοιες μαλ@κιες γενικά;Να κάνει ο κούριερ 1 μήνα;Ο άλλος βιαζόταν λέει να παρει playstation.Μα πόσο απατεώνας.

Είπε ότι θα μου μιλουσε και όχι μόνο έσβησε τη συζήτηση στο insomnia αλλά ούτε διάβασε στο viber το μήνυμα που τουστειλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάποιο πακιστανικό νούμερο θα είναι. Αυτό που μπορείς να κάνεις , ειναι να μπεις στο white pages, να βάλεις το νούμερο και να γράψεις "προσοχή απάτη" η κάτι τέτοιο. Έτσι όποιος googlarei το νούμερο, θα μπορεί να δει ότι είναι απατεώνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι Πακιστανός.Μιλησαμε στο viber.Ελληνας είναι καθαρός.Αν θες τον αριθμό του είναι 6936*12**1.Στο στέλνω να τον γκαστρωσεις στις φάρσες.

Βρήκα τη συζήτηση τελικά.Υπαρχει και έχω το προφίλ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάθεσαι και ασχολείσαι; Από τη στιγμή που κάτι δε σου κάθεται καλά, φεύγεις....

Επίσης όσοι θέλουν να κάνουν απάτες έχουν αυτό το κοινό. Βιάζονται να πάρουν τα λεφτά με 1002 δικαιολογίες. Αν λες κιολας ότι το σύστημα έπρεπε να κοστίζει τα διπλάσια δε θέλει και πολύ μυαλό. Και να κάψεις το κινητό του θα βρει άλλο και θα το βάλει στην επόμενη αγγελία.

Για εμένα δε φταίνε οι απατεώνες. Αν ο άλλος πιστεύει ότι είναι τόσο έξυπνος ώστε να πάρει αντικείμενο στα μισά λεφτά, είναι άξιος της μοίρας του. Μιλάω για περιπτώσεις όπου η διαφορά στην τιμή κάνει μπαμ. πχ iphone σφραγισμένο στα 250€ επειδή θέλω να πάρω γάλα για τα 12 παιδιά μου

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δειχνει απατη, ας κρατησουμε ομως κι ενα 1% για την αντθετη περιπτωση. Ο ασφαλης τροπος ειναι, πηγαινεις, βλεπεις, αν σου κανει πληρωνεις, το περνεις και φευγεις. Ουτε με αντικαταβολη εισαι 100% σηγουρος, γιατι μπορει να εχειχει αφαιρεθει π.χ. η cpu η καποιος δισκος κτλ. Κανενα κουριερ δεν θα δεχτει να περιμενει για να κανεις λεπτομερη ελενγχο. Αν εισαι, ομως σηγουρος οτι ειναι απατεωνας γιατι δεν δειχνεις το ονομα του, ετσι ωστε να γνωριζει ο κοσμος και να τον αποφευγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγες εταιριες κουριερ δεχονται αντικαταβολη με ελεγχο αλλα τι ελεγχο θα συνδεσεις στο καταστημα ολοκληρο υπολογιστη;

Αντε κανενα κινητο Laptop Tablet να δεις σε λειτουργια αν εχει δεχτει η κουριερ ελεγχο πριν την αγορα.

14 ώρες πριν, moischris είπε

Δε πρόλαβα να κάνω ρεπορτ αλλά δε νομίζω να τη πάτησε κανένας.Εχει κατεβάσει πιθανόν χθες την αγγελία.Αλλα 3χω σχ3δι0

Ο τύπος έσβησε το λογαριασμό του και δε βρίσκω τη συζήτηση αλλά έχω τον τηλεφωνικό του αριθμό χαχαχαχαχα.Αν ψήνεσαι σου το στέλνω pm όχι εδώ μην μας πουν ότι κάνουμε expose απατεώνες δημοσίως.Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ να σβήσεις το λογαριασμό σου την επόμενη μέρα,εκτός και αν είσαι απατεώνας.Επισης μου έλεγε βιάζομαι γιατί με την αντικαταβολή θα μπουν σε ένα μήνα τα λεφτά μου από τον κούριερ.Εχετε ξαναακουσει τέτοιες μαλ@κιες γενικά;Να κάνει ο κούριερ 1 μήνα;Ο άλλος βιαζόταν λέει να παρει playstation.Μα πόσο απατεώνας.

Είπε ότι θα μου μιλουσε και όχι μόνο έσβησε τη συζήτηση στο insomnia αλλά ούτε διάβασε στο viber το μήνυμα που τουστειλα

Δεν μπορεις να κατηγορησεις καποιον για απατεωνα αν δεν εχει προβει σε απατη. Τι ρεπορτ να κανεις οτι ο ταδε ισως ειναι απατεωνας;

Φυσικα οσο υπαρχουν χαζοι θα υπαρχουν απατεωνες τι αντικαταβολη και πρασινα αλογα ετσι αγοραζεις; Νομιζεις οτι η αντικαταβολη θα σε σωσει;

Εγω που εχω πανω απο 400 αξιολογησεις εδω μεσα με 18 χρονια παρουσιας δεν στελνω αντικαταβολη μονο χερι με χερι να ερθει σπιτι μου να κατσει και τρεις ωρες να δει αυτο που αγοραζει. Συν οτι παλια που εκανα το λαθος να στειλω με αντικαταβολη 7 φορες ηρθαν τα πραγματα πισω γιατι δεν πηγαν καν να τα παρουν και πληρωσα τζαμπα ταχυδρομεια κλπ.

17 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

πιθανότατα απατεώνας , επρεπε να του πεις ψέματα ότι έχεις μια δουλειά από την περιοχή του και θα πέρναγες να κάνατε την συναλλαγή χερι-χερι

εκεί θα φαινόταν αν το εννοεί , σε κάθε περίπτωση γιατί συνεχίζεις και ασχολήσαι? Το ξέρουμε ότι το ίντερνετ ειναι γεμάτο από δαύτους

Εγω δεν καταλαβα γιατι την μια λεει με αντικαταβολη την αλλη να παει απο εκει να το παρει; Αν εισαι στην ιδια πολη η μπορεις να πας εκει που μενει αυτος που πουλαει γιατι να αγορασεις με αντικαταβολη κλπ;

Πακιστανικο νουμερο λεει ο ενας δεν ειναι Πακιστανος λεει ο αλλος. 😂

Εγω παντως αν ερθει καποιος σε αγγελια μου και μου πει αν με κοροιδεψεις θα σε παω δικαστικως κλπ αρες μαρες κουταμαρες θα τον μπλοκαρω χωρις δευτερη σκεψη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τη συζήτηση τελικά.Υπαρχει και έχω το προφίλ του.Δεν είχα σκοπό να μπλοκάρω ή να κάνω ρεπορτ έτσι το ειπα.Ειχα σκοπό να πάω από κοντά αλλά όπως είπαμε "ήταν πολύ καλό για να'ταν αληθινό" και έτσι δεν υπάρχει κανένα θέμα.Ελπιζω να μη τη πάτησε κανείς σε περίπτωση που αυτός ήτο απατεωνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφωσον δεν εγινε συναλλαγη για ποιο report μιλαμε,επρεπε να στο δωσει σωνει και καλα 750 οπως λεγατε ?Μπορει να το πουλησε σε αλλον και σου εριξε μπλοκ,σε τετοιες συναλλαγες , χερι με χερι κατοπιν ελενχου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, LLLEFTERIS said:

Εγω παντως αν ερθει καποιος σε αγγελια μου και μου πει αν με κοροιδεψεις θα σε παω δικαστικως κλπ αρες μαρες κουταμαρες θα τον μπλοκαρω χωρις δευτερη σκεψη.

αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ αλλά δε το έγραψα. Εννοείται αν ο άλλος είχε τέτοιο στυλάκι από την αρχή θα έπεφτε άκυρο.

Βασικά δες το διαφορετικά. Ήταν γραφτό να μη γίνει αυτή η συναλλαγή, δεν υπήρχε χημεία μεταξύ σας. Ο πωλητής τα έλεγε περίεργα, εσύ ξεκίνησες να του λες για δικαστήρια. Αν ξεκινάς με τη λογική ότι ο άλλος είναι κλέφτης και του το λες χύμα τι περιμένεις να γίνει; Και να μην είναι κλέφτης ο άλλος θα σε διαολοστείλει. Και αφού πιστεύεις ότι είναι κλέφτης, όπως είπα δεν ασχολείσαι. Δε κάθεσαι να του λες, μη με κοροιδέψεις γιατί θα σε μαμήσω. Δε θα οδηγήσει πουθενά όλο αυτό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγω που εχω πανω απο 400 αξιολογησεις εδω μεσα με 18 χρονια παρουσιας δεν στελνω αντικαταβολη μονο χερι με χερι να ερθει σπιτι μου να κατσει και τρεις ωρες να δει αυτο που αγοραζει

  Ρε φιλε, εσυ με τοσες αξιολογισεις, πωλησεις, τοσα χρονια, εισαι τιμιος, επαγγελματιας και σωστος και δεν νομιζω οτι θα υπαρξει ποτε προβλημα με καποιον σαν εσενα. Ο τροπος που συστηνεις συμφωνω οτι ειναι και ο πιο σωστος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...