Προς το περιεχόμενο

Wolt ως δεύτερη εργασία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο;

Αν κάποιος είχε «μπει» στη Wolt ως υπάλληλος, λίγο καιρό πριν το γυρίσει σε freelancers (αν έχω καταλάβει καλά ότι έχει γίνει), αλλά δεν έχει πάει ούτε μία παραγγελία εδώ και 2½ χρόνια και θέλει να ξεκινήσει, ξέρει κανείς αν θα ξεκινήσει ως υπάλληλος ή θα του πουν υποχρεωτικά να γίνει freelancer (αν του ξεκλειδώσουν το προφίλ στην εφαρμογή βέβαια και δεν του ρίξουν άκυρο);

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου,αν αυτο εννοεις.

Όχι, δεν εννοούσα αυτό, πραγματική απορία εξέφρασα, που προέκυψε απ' την κουβέντα.

3 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Δε σου πληρωνει ασφαλεια.

Ως υπάλληλοι μας είχαν πει ότι θα μας κάλυπταν σε περίπτωση ατυχήματος, δεν τα θυμάμαι τώρα πώς μα τα είχαν πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο;

 

Αρχικα η wolt εχει freelancers.
Aυτοι οι freelancers,ειναι και εργολαβοι,οι οποιοι εχουν απο κατω τους ατομα,που λειτουργουν σαν freelancers με τιτλο κτησης.

Δινουν δλδ το 24% των κερδων,στον εργολαβο,και εχουν ασφαλιση απο εκεινον.

Αυτο γινεται για να μην υπαρχουν μονο freelancers,οι οποιοι βγαινουν τις καυτες ωρες,ωστε να μην υπαρχει κινδυνος να ξεμεινουν απο διανομεις οση ωρα ειναι ανοιχτη η πλατφορμα. Κανονιζουν οι εργολαβοι τις ωρες,αν εχω καταλαβει καλα.

Δεν ξερω αν αυτο απανταει καπως το προηγουμενο ερωτημα σου,δεν ξερω μηπως ειχες μπερδεψει λιγο τις δυο ιδιοτητες.

Αυτη τη στιγμη,οι εργολαβοι κανουν χρυσες δουλειες με τους υπαλληλους,παιρνουν σχεδον το 1/4 των κερδων,χωρις να κανουν τιποτα.

Στην Καλαματα,τα πραματα ειναι τραγικα,γιατι οι μονοι κερδισμενοι ειναι οι εργολαβοι.

Ετσι οπως ειναι η κατασταση,πιο ευκολα θα μπεις σαν υπαλληλος παλι,παρα σαν εργολαβος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πώς το έχουν κάνει.

Είχα την εντύπωση ότι υπάρχουν δύο καταστάσεις, να είσαι είτε υπάλληλος και να σου κολλάνε κάποιο ένσημο/εργόσημο (δε θυμάμαι τι είναι ακριβώς), είτε freelancer όπου πρέπει να έχεις μπλοκάκι, εκείνο που είχε ακουστεί πριν 1-2 χρόνια περίπου που efood και Wolt ήθελαν να τους κάνουν όλους freelancers και έγινε ένας χαμούλης και προσπάθησαν να το μαζέψουν.

Για εργολάβους δεν έχω ξανακούσει.

Πάντως το ερώτημα παραμένει, αν δηλαδή γίνεται ακόμα να εργαστεί κάποιος στη Wolt ως απλός υπάλληλος χωρίς μπλοκάκι και ΤΕΒΕ. Είτε επειδή είχε εγγραφεί κάποτε (του είχαν δώσει εξοπλισμό και του είχαν φτιάξει προφίλ στην εφαρμογή), είτε να ξεκινήσει τη διαδικασία απ' την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Αρχικα η wolt εχει freelancers.
Aυτοι οι freelancers,ειναι και εργολαβοι,οι οποιοι εχουν απο κατω τους ατομα,που λειτουργουν σαν freelancers με τιτλο κτησης.

Δινουν δλδ το 24% των κερδων,στον εργολαβο,και εχουν ασφαλιση απο εκεινον.

Αυτο γινεται για να μην υπαρχουν μονο freelancers,οι οποιοι βγαινουν τις καυτες ωρες,ωστε να μην υπαρχει κινδυνος να ξεμεινουν απο διανομεις οση ωρα ειναι ανοιχτη η πλατφορμα. Κανονιζουν οι εργολαβοι τις ωρες,αν εχω καταλαβει καλα.

Δεν ξερω αν αυτο απανταει καπως το προηγουμενο ερωτημα σου,δεν ξερω μηπως ειχες μπερδεψει λιγο τις δυο ιδιοτητες.

Αυτη τη στιγμη,οι εργολαβοι κανουν χρυσες δουλειες με τους υπαλληλους,παιρνουν σχεδον το 1/4 των κερδων,χωρις να κανουν τιποτα.

Στην Καλαματα,τα πραματα ειναι τραγικα,γιατι οι μονοι κερδισμενοι ειναι οι εργολαβοι.

Ετσι οπως ειναι η κατασταση,πιο ευκολα θα μπεις σαν υπαλληλος παλι,παρα σαν εργολαβος.

 

 

Τι εννοείς με τον όρο "τίτλο κτήσης" ; Τίτλους κτήσης έχουν τα ακίνητα, όχι οι άνθρωποι, ούτε οι εργασιακές σχέσεις. 

Υποθέτω είναι δική σου "αργκό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, CanonTux είπε

Τι εννοείς με τον όρο "τίτλο κτήσης" ; Τίτλους κτήσης έχουν τα ακίνητα, όχι οι άνθρωποι, ούτε οι εργασιακές σχέσεις. 

Υποθέτω είναι δική σου "αργκό".

Να μην υποθετεις :)

16 ώρες πριν, phanispal είπε

είχε ακουστεί πριν 1-2 χρόνια περίπου που efood και Wolt ήθελαν να τους κάνουν όλους freelancers και έγινε ένας χαμούλης και προσπάθησαν να το μαζέψουν

Δεν ειχε γινει αυτο,απλα αντι να απολυσουν καμια 200ρια κηφηνες,τους πρότειναν να γίνουν free.

Εκει καποιος την ειδε "Το Βαραβα" και ξεκινησε εκεινο το ηλίθιο cancel ,κανοντας κακο σε ολους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, phanispal είπε

Πάντως το ερώτημα παραμένει, αν δηλαδή γίνεται ακόμα να εργαστεί κάποιος στη Wolt ως απλός υπάλληλος χωρίς μπλοκάκι και ΤΕΒΕ. Είτε επειδή είχε εγγραφεί κάποτε (του είχαν δώσει εξοπλισμό και του είχαν φτιάξει προφίλ στην εφαρμογή), είτε να ξεκινήσει τη διαδικασία απ' την αρχή.

Γινεται, στην Καλαματα μονο ετσι μπαινουν.

Οι 2 εργολαβοι εδω,εχουν και σε αλλες πολεις την "εργολαβια".

Φανταζομαι και Αθηνα δουλευουν πολλοι ετσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2024 στις 2:41 ΜΜ, haris_216 είπε

Ξέρω ότι είμαι off topic, καθώς ρωτάς άλλο πράγμα, αλλά με δεδομένο ότι δηλώνεις ότι τα χρήματα που ήδη παίρνεις δεν είναι ικανοποιητικά δεν θα ήταν πιο λογικό να ψαχτείς για μία άλλη κύρια δουλειά αντί να ψάχνεις για 2η για να συμπληρώσεις; Ειδικά αφού είσαι νέος και (πιθανότατα) με λιγότερες υποχρεώσεις σε σχέση με το μέλλον, έχεις περιθώριο να ψαχτείς, να δοκιμάσεις, να πας παρακάτω.

Ο μόνος λόγος που θα είχε νόημα να μείνεις εκεί που είσαι (κατά τη γνώμη μου πάντα) θα ήταν αν υπάρχουν μελλοντικές προοπτικές πχ να πάρεις άλλη θέση/πόστο με καλύτερες αποδοχές μετά από 1-2-3 χρόνια προϋπηρεσία και άρα να σκεφτείς "το κάνω γαργάρα για την ώρα"

 

Στις 26/3/2024 στις 6:14 ΜΜ, phanispal είπε

Με αφορμή το post σου έκανα τη γενίκευση, δεν αναφερόμουν στον TS αποκλειστικά.

Απλά έχουμε διαβάσει πολλές φορές εδώ μέσα το "βρες καλύτερη δουλειά (που πληρώνει περισσότερο)", το "επένδυσε στον εαυτό σου" και άλλα σχετικά. Και ήθελα να καταθέσω ότι δεν είναι τόσο απλό να το κάνει κάποιος, όσο να το λέει κάποιος άλλος.

Όσον αφορά στον TS, αν θέλει ας μας πει δυο πράγματα περισσότερα να δούμε αν έχει νόημα να συζητάμε για το κάτι παραπάνω.

Για τους υπαλλήλους ίσχυε αυτό που λες, για τους freelancers όμως δεν ξέρω.

Θέλω να πω, με ποια λογική να προτιμά να σε έχει συνεργάτη αντί για υπάλληλο, και να σου πληρώνει και ασφάλεια ενώ υποτίθεται ότι πρέπει εσύ να πληρώνεις το ΤΕΒΕ σου;

Καλησπέρα και σορρυ για την καθυστέρηση. 

Το να βρω μια άλλη δουλειά η οποία πληρώνει καλύτερα θα ήταν η καλύτερη επιλογή αλλά δυστυχώς οι θέσεις εργασίας στην Ήπειρο και συγκεκριμένα στα Ιωάννινα, ούτε πολλές είναι αλλά ούτε και καλοπληρωμένες για ανειδίκευτους.

Ένα μικρό background - Έχω σπουδάσει βοηθός ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων, ο συνδυασμός του ότι υπήρχε εκμετάλλευση αλλά και του ότι στην πορεία κατάλαβα ότι αυτή η τέχνη δεν με έλκυε, με οδήγησαν στην απόφαση να μην ασχοληθώ αφού τελείωσα τον στρατό. Κατά την διάρκεια εύρεσης εργασίας έτυχε μια θέση σε ένα μεγάλο εργοστάσιο εμφιάλωσης (από τα μεγαλύτερα στην Ελλάδα) και θεώρησα ότι θα ήταν καλά. Οι ψεύτικες υποσχέσεις για αυξήσεις βέβαια με έσπρωξαν στα 3 σχεδόν χρόνια αλλά και η δυσκολία στο να βρω μια άλλη καλύτερη δουλειά με έχουν «αποκλείσει» εδώ προς το παρόν.

Όποτε, θεώρησα από το κάθομαι με σταυρωμένα τα χέρια, θα ήταν καλύτερα να κάνω μια δεύτερη δουλειά για λίγες ώρες μέχρι να βρω κάτι άλλο.

Στις 26/3/2024 στις 8:57 ΜΜ, ooaris είπε

Αίτηση στην efood κάνε μέσω του app του πελάτη και προσευχήσου να στην δεχτούν. 

Και  αν χτυπήσει το τηλέφωνο και σου πουν πως καλούν για την αίτηση, συμφώνησε σε όλα. Μην φέρεις καμία αντίρρηση. (άμα σου πουν να έρθεις εκείνη την ώρα κάπου για ραντεβού, παρατάς τα πάντα και πας. Ακόμα και αν δουλεύεις εκείνη την ώρα) 

Meanwhile, όσο περιμένεις, πες σε έναν λογιστή να σου κάνει επαγγελματικό το Αφμ και δήλωσε σαν έδρα ένα μέρος του πατρικού σου. (παίρνει λίγες μέρες η διαδικασία και δεν θες να σε καλέσουν χωρίς να έχεις επαγγελματικό Αφμ) 

Υγ. Φαντάζομαι έχεις μηχανάκι και δίπλωμα γιαυτό. 

Απ όσο μου έχουν πει στο efood επιλέγεις εβδομαδιαίο πρόγραμμα και εμένα η βασική μου απαίτηση είναι να βγαίνω ότι ώρα θέλω κάθε μέρα. Τυχαίνει αρκετές φορές μέσα στην βδομάδα να με αλλάξουν βάρδια στο εργοστάσιο, οπότε το πρόγραμμα μου είναι ένα μπερδεμένο μπούγιο, δεν έχω την ικανότητα να δηλώνω κάτι σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, InsanityGR είπε

 

Καλησπέρα και σορρυ για την καθυστέρηση. 

Το να βρω μια άλλη δουλειά η οποία πληρώνει καλύτερα θα ήταν η καλύτερη επιλογή αλλά δυστυχώς οι θέσεις εργασίας στην Ήπειρο και συγκεκριμένα στα Ιωάννινα, ούτε πολλές είναι αλλά ούτε και καλοπληρωμένες για ανειδίκευτους.

Ένα μικρό background - Έχω σπουδάσει βοηθός ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων, ο συνδυασμός του ότι υπήρχε εκμετάλλευση αλλά και του ότι στην πορεία κατάλαβα ότι αυτή η τέχνη δεν με έλκυε, με οδήγησαν στην απόφαση να μην ασχοληθώ αφού τελείωσα τον στρατό. Κατά την διάρκεια εύρεσης εργασίας έτυχε μια θέση σε ένα μεγάλο εργοστάσιο εμφιάλωσης (από τα μεγαλύτερα στην Ελλάδα) και θεώρησα ότι θα ήταν καλά. Οι ψεύτικες υποσχέσεις για αυξήσεις βέβαια με έσπρωξαν στα 3 σχεδόν χρόνια αλλά και η δυσκολία στο να βρω μια άλλη καλύτερη δουλειά με έχουν «αποκλείσει» εδώ προς το παρόν.

Όποτε, θεώρησα από το κάθομαι με σταυρωμένα τα χέρια, θα ήταν καλύτερα να κάνω μια δεύτερη δουλειά για λίγες ώρες μέχρι να βρω κάτι άλλο.

Απ όσο μου έχουν πει στο efood επιλέγεις εβδομαδιαίο πρόγραμμα και εμένα η βασική μου απαίτηση είναι να βγαίνω ότι ώρα θέλω κάθε μέρα. Τυχαίνει αρκετές φορές μέσα στην βδομάδα να με αλλάξουν βάρδια στο εργοστάσιο, οπότε το πρόγραμμα μου είναι ένα μπερδεμένο μπούγιο, δεν έχω την ικανότητα να δηλώνω κάτι σίγουρο.

Δεν είναι τόσο δεσμευτικό όσο ακούγεται. Κάνε αίτηση και αν σε πάρουν και δουλέψεις λίγο καιρό, δεν θα σε ενδιαφέρει και πολύ το εργοστάσιο μετά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, InsanityGR είπε

Απ όσο μου έχουν πει στο efood επιλέγεις εβδομαδιαίο πρόγραμμα και εμένα η βασική μου απαίτηση είναι να βγαίνω ότι ώρα θέλω κάθε μέρα. Τυχαίνει αρκετές φορές μέσα στην βδομάδα να με αλλάξουν βάρδια στο εργοστάσιο, οπότε το πρόγραμμα μου είναι ένα μπερδεμένο μπούγιο, δεν έχω την ικανότητα να δηλώνω κάτι σίγουρο.

Το efood σε αυτο το κομματι ειναι ΑΘΛΙΟ.
Ειναι και ο λογος που εφυγα.
Καθε πεμπτη στις 15.00,ανοιγει η πλατφορμα με τις βαρδιες.
Οποιος προλαβει,παιρνει.Οι υπολοιποι στα @@ μας αν θα βρουν βαρδιες.
Λες και ειμασταν σε κανα στρατοπεδο συγκεντρωσης και πετουσαν 20 μεριδες φαγητο για 100 ατομα.

Στη wolt βγαινεις οτι ωρα θες,κανονικα,χωρις δεσμευσεις.
Το efood ακομα και εκει ξεφτιλα ηταν,σου ελεγε οτι απο τη στιγμη που ανοιγεις την εφαρμογη,πρεπει να δουλεψεις 2 ωρες,οτι και να γινει.

Στην πραξη βεβαια δε νομιζω να ασχοληθηκε ποτε κανεις με καποιον που ανοιξε την εφαρμογη και την εκλεισε στο 20λεπτο.

Οπως και να εχει,αφου εισαι φουλ ασφαλισμενος,δε χανεις κατι να κανεις εναρξη,αφου και δε θα πληρωνεις το ΕΦΚΑ ( ΤΕΒΕ ) και μπορεις να το κλεισεις οποτε θες ( το  ΕΦΚΑ ) . Βλεπεις αν κανει για σενα,αν αντεχεις τοσες ωρες δουλεια μαζι με το εργοστασιο,αν αξιζει γενικα στην περιοχη σου και κρινεις αν θα το κρατησεις.
Εαν εχει δουλεια,μπορει καλλιστα να γινει η κανονικη σου δουλεια.

Ενα σαββατο που ειχε φουλ προσφορες 1+1,δουλεψα σπαστα περιπου  7 ωρες ( ωρες αιχμης )  και εβγαλα 110 ευρω. 

Βεβαια ειχα back to back  παραγγελιες και δεν εκατσα λεπτο,γνωριζω απ'εξω την Καλαματα και ειμαι και πολυ γρηγορος στη δουλεια μου.

Το νουμερο δεν ειναι σε καμια περιπτωση αντιπροσωπευτικο,απλα θελω να σου πω οτι αν εχει δουλεια μπορεις να βγαζεις πολυ καλο μεροκαματο.

Γενικα ομως δεν εχει δουλεια στην Καλαματα και εχει το διπλο αριθμο διανομεων απο αυτο που θα επρεπε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/03/2024 at 22:16, InsanityGR said:

Τα λεφτά δεν είναι ικανοποιητικά όποτε αποφάσισα να ψάξω παράλληλα για μια δεύτερη δουλειά αλλά λόγο του κυλιόμενου ωραρίου το μόνο που μπορώ να σκεφτώ που που μου δίνει την ελευθερία του ωραρίου είναι το delivery ως freelancer μέσω wolt.

Μου είπαν γνωστοί μου οτι χρειάζεται να κάνω έναρξη ατομικής επιχείρησης και να κολλάω ένσημα ΤΕΒΕ μέσω του λογιστή μου. Η ερώτηση μου είναι

α)αν είμαι αναγκασμένος να κολλάω ένσημα από την στιγμή που ήδη ασφαλίζομαι πλήρως από την κυρία εργασία μου;

β)ποια είναι τα έξοδα του λογιστή ή και αν υπάρχουν και αλλά έξοδα πέραν του λογιστή (εκτός της συντήρησης της μηχανής) τα οποία δεν γνωρίζει κάποιος που δεν δουλεύει στην wolt;

γ) Αξίζει η δουλειά στην wolt για 15-20 ώρες την βδομάδα;

 

On 26/03/2024 at 02:43, StamTheMan said:

Αν εισαι δηλωμενος φουλ,οχι,δε χρειαζεται.

Αναλογα την περιοχη και το λογιστη.Εμενα μου βγαινει 30 ευρω ο λογιστης.

Αν εχει αρκετη δουλεια,αξιζει φουλ. Δεν εχεις να χασεις πολλα,εφοσον δεν πληρωνεις ΕΦΚΑ ( τεβε ) . 
 

 

Δεν υπαρχει καποια πληροφορια στο αρχικο κειμενο που με σιγουρια να μας κανει να πιστευουμε πως θα τη γλυτωσεις απο το τεβε.

καθε αλλο....κατα πασα πιθανοτητα ειναι μεσα, απλα δεν θα ειναι ολο το ποσο, οσο καποιος που δεν εχει και παραλληλη μισθωτη.

το "sweetspot" ειναι περιπου τα 1100 ευρω αν θυμαμαι καλα.


νεαρο ηλικιας + "κολλαω ενσημα" + "μεσω λογιστη" + τεβε....οι γνωστοι σου πρεπει να ειναι 60αρηδες ε? 😉

τυπικα οταν κανεις εναρξη στον εφκα τον επομενο μηνα βγαινει ενας κωδικος πληρωμης που κρατας για να τον πληρωνεις ανα μηνα με οποιον τραπεζικο τροπο θες.
ο λογιστης απλα σου βγαζει το χαρτι με τον κωδικο. μεχρι εκει.
η παραλληλη ειναι πιο ιδιαιτερη περιπτωση...γινονται εκκαθαρισεις στο τελος του ετους κ τα δινεις σε δοσεις.

 

On 26/03/2024 at 02:43, StamTheMan said:

Αν εισαι δηλωμενος φουλ,οχι,δε χρειαζεται.

Αναλογα την περιοχη και το λογιστη.Εμενα μου βγαινει 30 ευρω ο λογιστης.

Αν εχει αρκετη δουλεια,αξιζει φουλ. Δεν εχεις να χασεις πολλα,εφοσον δεν πληρωνεις ΕΦΚΑ ( τεβε ) . 
Το καλο ειναι οτι τα εξοδα που κανεις για το καλο της επιχειρησης ( απο συντηρηση του διτροχου μεχρι εξοπλισμο ) τα βαζεις στα εξοδα της επιχειρησης.
Εγω προσωπικα βαζω και τα καυσιμα,καποιοι διαφωνουν,αλλα ακομα και να μην ειναι σωστο,θα πρεπει να ειμαι πολυ ατυχος για να με ελεγξουν,ειδικα με τις λιγες ωρες που δουλευω τη βδομαδα.

Η ερωτηση ειναι,μπορεις εσυ να ανταποκριθεις στη δουλεια;

Δεν ειναι ευκολο πραμα να εισαι συνεχεια στο δρομο.Εκτος και αν θες να δουλευεις ενα πολυ χαλαρο 4ωρο,με λιγες παραγγελιες και δικο σου ρυθμο.

τα εχεις καπως μπουρδουκλωμενα....ισως βεβαια φταει οτι δινεις 30 ευρω 😛 

η πιο σημαντικη ερωτηση ειναι η τελευταια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

Δεν υπαρχει καποια πληροφορια στο αρχικο κειμενο που με σιγουρια να μας κανει να πιστευουμε πως θα τη γλυτωσεις απο το τεβε.

 

Εγω γνωριζω οτι τη γλυτωνεις γιατι το κανουν οι συναδελφοι.

Απο εκει και περα δε με νοιαζει και ιδιαιτερα να πεισω καποιον .

12 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

τα εχεις καπως μπουρδουκλωμενα....ισως βεβαια φταει οτι δινεις 30 ευρω 😛 

Οτι πεις μαν μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θα μπορούσε κάποιος στη Wolt ή στο e-food να δουλεύει μαύρα, δηλαδή να πληρώνεται σε κάποιον Revolut λογαριασμό και να μην τα δηλώνει; Το έχει κάνει κανένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/4/2024 στις 7:21 ΜΜ, Kalahaan είπε

Θα μπορούσε κάποιος στη Wolt ή στο e-food να δουλεύει μαύρα, δηλαδή να πληρώνεται σε κάποιον Revolut λογαριασμό και να μην τα δηλώνει; Το έχει κάνει κανένας;

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...