Προς το περιεχόμενο

Wolt ως δεύτερη εργασία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum! 
Εργάζομαι σε ένα εργοστάσιο εμφιάλωσης της περιοχής μου στο οποίο δεν κουράζομαι η αλήθεια είναι, μιας και είμαι νεαρής ηλικίας, αλλά και η δουλειά από μονής της δεν είναι ιδιαίτερα κουραστική.

Τα λεφτά δεν είναι ικανοποιητικά όποτε αποφάσισα να ψάξω παράλληλα για μια δεύτερη δουλειά αλλά λόγο του κυλιόμενου ωραρίου το μόνο που μπορώ να σκεφτώ που που μου δίνει την ελευθερία του ωραρίου είναι το delivery ως freelancer μέσω wolt.

Μου είπαν γνωστοί μου οτι χρειάζεται να κάνω έναρξη ατομικής επιχείρησης και να κολλάω ένσημα ΤΕΒΕ μέσω του λογιστή μου. Η ερώτηση μου είναι

α)αν είμαι αναγκασμένος να κολλάω ένσημα από την στιγμή που ήδη ασφαλίζομαι πλήρως από την κυρία εργασία μου;

β)ποια είναι τα έξοδα του λογιστή ή και αν υπάρχουν και αλλά έξοδα πέραν του λογιστή (εκτός της συντήρησης της μηχανής) τα οποία δεν γνωρίζει κάποιος που δεν δουλεύει στην wolt;

γ) Αξίζει η δουλειά στην wolt για 15-20 ώρες την βδομάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, InsanityGR είπε

α)αν είμαι αναγκασμένος να κολλάω ένσημα από την στιγμή που ήδη ασφαλίζομαι πλήρως από την κυρία εργασία μου;

 

Αν εισαι δηλωμενος φουλ,οχι,δε χρειαζεται.

4 ώρες πριν, InsanityGR είπε

β)ποια είναι τα έξοδα του λογιστή ή και αν υπάρχουν και αλλά έξοδα πέραν του λογιστή (εκτός της συντήρησης της μηχανής) τα οποία δεν γνωρίζει κάποιος που δεν δουλεύει στην wolt;

 

Αναλογα την περιοχη και το λογιστη.Εμενα μου βγαινει 30 ευρω ο λογιστης.

4 ώρες πριν, InsanityGR είπε

γ) Αξίζει η δουλειά στην wolt για 15-20 ώρες την βδομάδα;

Αν εχει αρκετη δουλεια,αξιζει φουλ. Δεν εχεις να χασεις πολλα,εφοσον δεν πληρωνεις ΕΦΚΑ ( τεβε ) . 
Το καλο ειναι οτι τα εξοδα που κανεις για το καλο της επιχειρησης ( απο συντηρηση του διτροχου μεχρι εξοπλισμο ) τα βαζεις στα εξοδα της επιχειρησης.
Εγω προσωπικα βαζω και τα καυσιμα,καποιοι διαφωνουν,αλλα ακομα και να μην ειναι σωστο,θα πρεπει να ειμαι πολυ ατυχος για να με ελεγξουν,ειδικα με τις λιγες ωρες που δουλευω τη βδομαδα.

Η ερωτηση ειναι,μπορεις εσυ να ανταποκριθεις στη δουλεια;

Δεν ειναι ευκολο πραμα να εισαι συνεχεια στο δρομο.Εκτος και αν θες να δουλευεις ενα πολυ χαλαρο 4ωρο,με λιγες παραγγελιες και δικο σου ρυθμο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Δεν εχεις να χασεις πολλα,εφοσον δεν πληρωνεις ΕΦΚΑ ( τεβε )

Αν χτύπα ξύλο γίνει εργασιακό ατύχημα στη δεύτερη δουλειά (delivery), από ποια ασφάλεια θα καλυφθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, phanispal είπε

Αν χτύπα ξύλο γίνει εργασιακό ατύχημα στη δεύτερη δουλειά (delivery), από ποια ασφάλεια θα καλυφθεί;

Επειδή το έψαξα λίγο ακόμα το θέμα, ρώτησα και σε groupακια στο Facebook με woltάδες, κατάλαβα ότι ουσιαστικά είναι μην σου κάτσει η στραβή καθώς δεν ασφαλίζεσαι από κάπου εκτός από ΙΚΑ που σημαίνει 17€ την μέρα και θα σου μπουν μετά από μήνες. Υπάρχει και μια ασφάλεια της wolt η οποία λέει και παραθέτω:
"Τι μπορώ να κάνω εάν έχω ατύχημα;
Σε περίπτωση ατυχήματος ενώ είσαι ενεργός και διανέμεις, δικαιούσαι ασφαλιστικής κάλυψης για τραυματισμό σου. Η αίτηση για αποζημίωση μπορεί να γίνει μέσα στην εφαρμογή Wolt Courier Partner από την ενότητα "Ασφάλιση και Παροχές".

Αλλά μόνο ένα άτομο την ανάφερε όποτε δεν ξέρω τι και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, InsanityGR είπε

Καλησπέρα στο forum! 
Εργάζομαι σε ένα εργοστάσιο εμφιάλωσης της περιοχής μου στο οποίο δεν κουράζομαι η αλήθεια είναι, μιας και είμαι νεαρής ηλικίας, αλλά και η δουλειά από μονής της δεν είναι ιδιαίτερα κουραστική.

Τα λεφτά δεν είναι ικανοποιητικά όποτε αποφάσισα να ψάξω παράλληλα για μια δεύτερη δουλειά αλλά λόγο του κυλιόμενου ωραρίου το μόνο που μπορώ να σκεφτώ που που μου δίνει την ελευθερία του ωραρίου είναι το delivery ως freelancer μέσω wolt.

Μου είπαν γνωστοί μου οτι χρειάζεται να κάνω έναρξη ατομικής επιχείρησης και να κολλάω ένσημα ΤΕΒΕ μέσω του λογιστή μου. Η ερώτηση μου είναι

α)αν είμαι αναγκασμένος να κολλάω ένσημα από την στιγμή που ήδη ασφαλίζομαι πλήρως από την κυρία εργασία μου;

β)ποια είναι τα έξοδα του λογιστή ή και αν υπάρχουν και αλλά έξοδα πέραν του λογιστή (εκτός της συντήρησης της μηχανής) τα οποία δεν γνωρίζει κάποιος που δεν δουλεύει στην wolt;

γ) Αξίζει η δουλειά στην wolt για 15-20 ώρες την βδομάδα;

Ξέρω ότι είμαι off topic, καθώς ρωτάς άλλο πράγμα, αλλά με δεδομένο ότι δηλώνεις ότι τα χρήματα που ήδη παίρνεις δεν είναι ικανοποιητικά δεν θα ήταν πιο λογικό να ψαχτείς για μία άλλη κύρια δουλειά αντί να ψάχνεις για 2η για να συμπληρώσεις; Ειδικά αφού είσαι νέος και (πιθανότατα) με λιγότερες υποχρεώσεις σε σχέση με το μέλλον, έχεις περιθώριο να ψαχτείς, να δοκιμάσεις, να πας παρακάτω.

Ο μόνος λόγος που θα είχε νόημα να μείνεις εκεί που είσαι (κατά τη γνώμη μου πάντα) θα ήταν αν υπάρχουν μελλοντικές προοπτικές πχ να πάρεις άλλη θέση/πόστο με καλύτερες αποδοχές μετά από 1-2-3 χρόνια προϋπηρεσία και άρα να σκεφτείς "το κάνω γαργάρα για την ώρα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Ξέρω ότι είμαι off topic, καθώς ρωτάς άλλο πράγμα, αλλά με δεδομένο ότι δηλώνεις ότι τα χρήματα που ήδη παίρνεις δεν είναι ικανοποιητικά δεν θα ήταν πιο λογικό να ψαχτείς για μία άλλη κύρια δουλειά αντί να ψάχνεις για 2η για να συμπληρώσεις; Ειδικά αφού είσαι νέος και (πιθανότατα) με λιγότερες υποχρεώσεις σε σχέση με το μέλλον, έχεις περιθώριο να ψαχτείς, να δοκιμάσεις, να πας παρακάτω.

Ο μόνος λόγος που θα είχε νόημα να μείνεις εκεί που είσαι (κατά τη γνώμη μου πάντα) θα ήταν αν υπάρχουν μελλοντικές προοπτικές πχ να πάρεις άλλη θέση/πόστο με καλύτερες αποδοχές μετά από 1-2-3 χρόνια προϋπηρεσία και άρα να σκεφτείς "το κάνω γαργάρα για την ώρα"

Νεος ειναι ας κανει το ανοιγμα για ντελιβερυ κ αργοτερα μπορει να κατσει κ ντελιβερι μονιμα. Αν ειναι σε καλη περιοχη το μεροκαματο ειναι λιγοτερο απο τα τιπς καθε φορα.Μπορεις ναχεις κ 2-3 εφαρμογες μαζι κ οτι χτυπησει πρωτο. Το καλο ειναι οτι δουλευεις οποτε θες οσο θες. Ενω στις δουλειες του ωραριου σε κοιτανε μη κατσεις κανα δευτερολεπτο κ πτωχευσει η επιχειρηση.Χωρια που λεφτα δε δινει κανεις..Φευγεις απτο ενα 750αρι για να πας στο αλλο 800αρι κ το λες κατορθωμα αν σου δινει 30 τικετς ξερω γω.. Μαυτα τα καραγκιοζιλικια ντελιβερι χιλιες φορες..Βαριεμαι σημερα καθομαι. Εχω ορεξη το τρεχω.Κανε κ μια ιδιωτικη ασφαλιση στη τελικη αν ανησυχεις για απροοπτα εχουν κ εξασφαλιση εισοδηματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, InsanityGR είπε

Wolt Courier Partner από την ενότητα "Ασφάλιση και Παροχές".

Ισως εχει η wolt καποια ομαδικη ιδιωτικη ασφαλεια που καλυπτει καποια πραγματα (απλη εικασια,δεν ξερω αν ισχυει και πολυ περισσοτερο δεν ξερω τι καλυπτει και μεχρι τι οριου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Ξέρω ότι είμαι off topic, καθώς ρωτάς άλλο πράγμα, αλλά με δεδομένο ότι δηλώνεις ότι τα χρήματα που ήδη παίρνεις δεν είναι ικανοποιητικά δεν θα ήταν πιο λογικό να ψαχτείς για μία άλλη κύρια δουλειά αντί να ψάχνεις για 2η για να συμπληρώσεις; Ειδικά αφού είσαι νέος και (πιθανότατα) με λιγότερες υποχρεώσεις σε σχέση με το μέλλον, έχεις περιθώριο να ψαχτείς, να δοκιμάσεις, να πας παρακάτω.

Ο μόνος λόγος που θα είχε νόημα να μείνεις εκεί που είσαι (κατά τη γνώμη μου πάντα) θα ήταν αν υπάρχουν μελλοντικές προοπτικές πχ να πάρεις άλλη θέση/πόστο με καλύτερες αποδοχές μετά από 1-2-3 χρόνια προϋπηρεσία και άρα να σκεφτείς "το κάνω γαργάρα για την ώρα"

Σε γενικές γραμμές αυτά που είπε ο magicnumbers.

Για οκτάωρο/πενθήμερο λίγοι δίνουν πάνω από 750-800€ (βγάζω τις τριετίες απ' έξω γιατί είναι φρέσκο ακόμα το πράγμα).

Αν είχε τα προσόντα ο TS δε θα ψαχνόταν για delivery. Ναι ξέρω, να επενδύσει στον εαυτό του για να φύγει απ' την πλέμπα. Δε θα πω όχι, απ' την άλλη δε μπορούν όλοι να γίνουν overqualified, κάποιοι (και όχι λίγοι ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που βασίζεται στην εστίαση και τον τουρισμό) πρέπει να κάνουν και τις απλές δουλειές.

Άσε που δεν είναι λίγοι και εκείνοι που έχουν τα προσόντα και καταλήγουν web developers για 800€.

Επίσης, ο TS μάλλον δεν εργάζεται/διαμένει στο κέντρο της Αθήνας, για να αναφέρει "εργοστάσιο εμφιάλωσης της περιοχής του". Κάτι που σημαίνει ότι και τα προσόντα να είχε, πολύ πιθανόν να μην μπορούσε να τα αξιοποιήσει εκεί. Τώρα αν πιάσουμε τις μετακομίσεις ΟΚ, αλλάζει το πράγμα.

Όλο το παραπάνω επειδή κάποιοι τα βλέπουν πολύ απλά τα πράγματα όσον αφορά στην επαγγελματική εξέλιξη κάποιου άλλου, εφόσον οι πρώτοι είναι ήδη φτασμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, phanispal είπε

Σε γενικές γραμμές αυτά που είπε ο magicnumbers.

Για οκτάωρο/πενθήμερο λίγοι δίνουν πάνω από 750-800€ (βγάζω τις τριετίες απ' έξω γιατί είναι φρέσκο ακόμα το πράγμα).

Αν είχε τα προσόντα ο TS δε θα ψαχνόταν για delivery. Ναι ξέρω, να επενδύσει στον εαυτό του για να φύγει απ' την πλέμπα. Δε θα πω όχι, απ' την άλλη δε μπορούν όλοι να γίνουν overqualified, κάποιοι (και όχι λίγοι ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που βασίζεται στην εστίαση και τον τουρισμό) πρέπει να κάνουν και τις απλές δουλειές.

Άσε που δεν είναι λίγοι και εκείνοι που έχουν τα προσόντα και καταλήγουν web developers για 800€.

Επίσης, ο TS μάλλον δεν εργάζεται/διαμένει στο κέντρο της Αθήνας, για να αναφέρει "εργοστάσιο εμφιάλωσης της περιοχής του". Κάτι που σημαίνει ότι και τα προσόντα να είχε, πολύ πιθανόν να μην μπορούσε να τα αξιοποιήσει εκεί. Τώρα αν πιάσουμε τις μετακομίσεις ΟΚ, αλλάζει το πράγμα.

Όλο το παραπάνω επειδή κάποιοι τα βλέπουν πολύ απλά τα πράγματα όσον αφορά στην επαγγελματική εξέλιξη κάποιου άλλου, εφόσον οι πρώτοι είναι ήδη φτασμένοι.

Δεν θα διαφωνήσω αλλά ούτε και θα συμφωνήσω καθώς δεν έχουμε τα στοιχεία για πιο τεκμηριωμένη ανάλυση (όλα αυτά που λες, χωρίς να είναι λάθος, δεν ξέρουμε κατά πόσο αφορούν τα δεδομένα του ts).

Και ούτε ήταν καν σκοπός μου να πω στον ts κάνε αυτό ή εκείνο.

Απλά μία σκέψη κατέθεσα, για την περίπτωση που δεν είχε προβληματιστεί σχετικά. Απλά για να τον προλάβω πριν καταλήξει σε ένα τέλμα με δύο δουλειές που θα του αποφέρουν τα τελείως βασικά, χωρίς να έχει ψαχτεί γενικότερα.

Το αφήνω όμως εδώ καθώς δεν έχει νόημα περαιτέρω ανάλυση χωρίς δεδομένα και, όπως ήδη ανέφερα, είμαι off-topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το post σου έκανα τη γενίκευση, δεν αναφερόμουν στον TS αποκλειστικά.

Απλά έχουμε διαβάσει πολλές φορές εδώ μέσα το "βρες καλύτερη δουλειά (που πληρώνει περισσότερο)", το "επένδυσε στον εαυτό σου" και άλλα σχετικά. Και ήθελα να καταθέσω ότι δεν είναι τόσο απλό να το κάνει κάποιος, όσο να το λέει κάποιος άλλος.

Όσον αφορά στον TS, αν θέλει ας μας πει δυο πράγματα περισσότερα να δούμε αν έχει νόημα να συζητάμε για το κάτι παραπάνω.

2 ώρες πριν, vagos789 είπε

Ισως εχει η wolt καποια ομαδικη ιδιωτικη ασφαλεια που καλυπτει καποια πραγματα (απλη εικασια,δεν ξερω αν ισχυει και πολυ περισσοτερο δεν ξερω τι καλυπτει και μεχρι τι οριου).

Για τους υπαλλήλους ίσχυε αυτό που λες, για τους freelancers όμως δεν ξέρω.

Θέλω να πω, με ποια λογική να προτιμά να σε έχει συνεργάτη αντί για υπάλληλο, και να σου πληρώνει και ασφάλεια ενώ υποτίθεται ότι πρέπει εσύ να πληρώνεις το ΤΕΒΕ σου;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αίτηση στην efood κάνε μέσω του app του πελάτη και προσευχήσου να στην δεχτούν. 

Και  αν χτυπήσει το τηλέφωνο και σου πουν πως καλούν για την αίτηση, συμφώνησε σε όλα. Μην φέρεις καμία αντίρρηση. (άμα σου πουν να έρθεις εκείνη την ώρα κάπου για ραντεβού, παρατάς τα πάντα και πας. Ακόμα και αν δουλεύεις εκείνη την ώρα) 

Meanwhile, όσο περιμένεις, πες σε έναν λογιστή να σου κάνει επαγγελματικό το Αφμ και δήλωσε σαν έδρα ένα μέρος του πατρικού σου. (παίρνει λίγες μέρες η διαδικασία και δεν θες να σε καλέσουν χωρίς να έχεις επαγγελματικό Αφμ) 

Υγ. Φαντάζομαι έχεις μηχανάκι και δίπλωμα γιαυτό. 

Επεξ/σία από ooaris
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, phanispal είπε

Αν χτύπα ξύλο γίνει εργασιακό ατύχημα στη δεύτερη δουλειά (delivery), από ποια ασφάλεια θα καλυφθεί;

Αυτο δεν το γνωριζω,γνωριζω οτι ειναι τσεκαρισμενο αυτο που προτεινω και το εχουν κανει πολλοι.
Δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου,αν αυτο εννοεις.

 

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Θέλω να πω, με ποια λογική να προτιμά να σε έχει συνεργάτη αντί για υπάλληλο, και να σου πληρώνει και ασφάλεια ενώ υποτίθεται ότι πρέπει εσύ να πληρώνεις το ΤΕΒΕ σου;

Δε σου πληρωνει ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...