Προς το περιεχόμενο

Ram με αλλά στοιχεία??


Giogiannis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Giogiannis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αγόρασα 4ram ddr2 από τις αγγελίες εδώ, έψαχνα συγκεκριμένο μοντέλο. Γιατί έχω παλιά μητρική. Και ενώ η αγγελία έλεγε για 800mhz και είχε φωτό 4 kingston huperX khx6400D2/2g άρα pc2-6400 ανοιγω το cpu-z και δείχνει ότι είναι αυτό. Κάνω κάποιο λάθος εγώ?

IMG_20240327_134104.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Giogiannis είπε

Καλησπέρα, αγόρασα 4ram ddr2 από τις αγγελίες εδώ, έψαχνα συγκεκριμένο μοντέλο. Γιατί έχω παλιά μητρική. Και ενώ η αγγελία έλεγε για 800mhz και είχε φωτό 4 kingston huperX khx6400D2/2g άρα pc2-6400 ανοιγω το cpu-z και δείχνει ότι είναι αυτό. Κάνω κάποιο λάθος εγώ?

IMG_20240327_134104.jpg

Τα Dimms πανω τι γραφουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι και ειδικός στις RAMS αλλα η καρτελα που δειχνεις παραπανω απο το CPU-Z είναι η SPD που σου δειχνει τα default base settings

Το συστημα σου κανονικά ξεκινάει με το μεγιστο JEDEC timing (JEDEC is the organization that publishes the standards for memory technologies.)

Από εκεί και μετά ορίζεις εσύ τις παραμέτρους μεσω του BIOS είτε manual είτε ενεργοποιόντας καποια έτοιμα XMP profiles

 

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giogiannis είπε

Καλησπέρα, αγόρασα 4ram ddr2 από τις αγγελίες εδώ, έψαχνα συγκεκριμένο μοντέλο. Γιατί έχω παλιά μητρική. Και ενώ η αγγελία έλεγε για 800mhz και είχε φωτό 4 kingston huperX khx6400D2/2g άρα pc2-6400 ανοιγω το cpu-z και δείχνει ότι είναι αυτό. Κάνω κάποιο λάθος εγώ?

 

Οι μνήμες σου είναι κανονικά 800ρες και στην καρτέλα MEMORY θα δείς σε τί ταχύτητα λειτουργεί η μνήμη στο σύστημα σου.
Δεν φαίνεται στο SPD.

Επίσης σημαντικό, τί επεξεργαστή έχεις επάνω ;;;
Μπορεί αυτός να φταίει και οι μνήμες πάνε μόνο μέχρι τα 333.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει XMP (που μάλλον δεν υπάρχει αφού δεν φαίνεται στην φωτογραφία) πρέπει να μπουν χειροκίνητα οι ρυθμίσεις.

Κάτι που δεν είδα να αναφέρθηκε από κανέναν:

α)Το voltage είναι (μάλλον, δεν φαίνεται καλά) 1,85V. Το στάνταρ στις DDR2 ήταν 1,8V. Λογικά αν δεν μπει στα 1,85V δεν θα κρατήσει τα 800Mhz.

β) Ποια είναι η μητρική και ποιο BIOS φοράει; Πιθανόν με κάποιο νεότερο BIOS να έχει καλύτερη συμβατότητα με τις μνήμες.

36 λεπτά πριν, dpolal είπε

Επίσης σημαντικό, τί επεξεργαστή έχεις επάνω ;;;
Μπορεί αυτός να φταίει και οι μνήμες πάνε μόνο μέχρι τα 333.

Αν είναι AMD, ναι. Αν είναι κάποιο Intel 775, ο memory controller είναι στην μητρική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Αν δεν υπάρχει XMP (που μάλλον δεν υπάρχει αφού δεν φαίνεται στην φωτογραφία) πρέπει να μπουν χειροκίνητα οι ρυθμίσεις.

Κάτι που δεν είδα να αναφέρθηκε από κανέναν:

α)Το voltage είναι (μάλλον, δεν φαίνεται καλά) 1,85V. Το στάνταρ στις DDR2 ήταν 1,8V. Λογικά αν δεν μπει στα 1,85V δεν θα κρατήσει τα 800Mhz.

β) Ποια είναι η μητρική και ποιο BIOS φοράει; Πιθανόν με κάποιο νεότερο BIOS να έχει καλύτερη συμβατότητα με τις μνήμες.

Αν είναι AMD, ναι. Αν είναι κάποιο Intel 775, ο memory controller είναι στην μητρική.

Όντως δεν βλέπω να υπάρχει XMP.

Υποθέτω ότι οι μνήμες απλά κουμπωθηκαν πάνω και αφέθηκαν στα default settings. Οπότε λογικό να τρέχουν στα default και όχι στο maximum.

Αφού δεν υπάρχει XMP set θα πρέπει να γίνει χειροκίνητα και απ ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει γνώση σε αυτό από τον @Giogiannis.

Ας βοηθήσει καποιος περισσότερο γνωστής λοιπόν για να μην γίνει μπάχαλο το σύστημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστή είναι η μνήμη,απλά πρέπει να θέσεις στο bios τις αξίες χειροκίνητα, αν θυμάμαι καλά είναι 6-6-6-18 και 1,85 volt, ανάλογα και την μητρική,cpu πάντα, επίσης αν έχεις διαφορετικές ram το σύστημα αυτό θα έτρεχε με την ταχύτητα του μικρότερου σετ, αυτή την στιγμή παρόλο που το σύστημα λέει 333 mhz στην ουσία είσαι στα 667 γιατί εκείνη την εποχή ήταν το εσωτερικό ρολόι(bus) X2.

Το οποίο (ρολόι Η BUS) πρεπει να το πάς στα 400 mhz (αν το αντεχει η cpu,μητρική).

16 χρόνια πριν το o/c δεν ήταν τόσο ευκολο.

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mobo asus p5q se

Cpu q8400

Πάω bios, βάζω ddr2-800 και ρεύμα σε ram 1,9. 

Timing βάζει από μόνο του 5-5-5-15. Το θέμα είναι ότι πήρα μια σκέτη από vendora  και μου την έβγαλε το cpu-z Kingston και pc2-6400 400(άρα δλδ τρέχει στα 800mhz) ενώ τις άλλες του φίλου,  μου τις βγάζει pc2 μεν αλλά 5300-333 θα δοκιμάσω μετά και το speccy να δω. 

Bios έχει γίνει το τελευταίο update εδώ και καιρό.

 

Αριστερά η μονή που πήρα από αλλού, δεξιά η μία από την τετράδα που έχω το πρόβλημα. Δεν θα έπρεπε να βγάζουν τα ίδια?

IMG_20240327_172359.jpg

Επεξ/σία από Giogiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συγκεκριμένες μνήμες θέλουν να ενεργοποηθεί το XMP προφιλ τους για να παίξουν σε 800mhz.
Δεν χρειαζονται manual timings, αυξηση voltage κλπ.
To SPD tab , ΔΕΝ μας δείχνει τον χρονισμό που έχουν οι μνήμες αλλα την default τιμη.
To memory tab μας δείχνει τον χρονισμό που έχουν οι μνήμες εκείνη την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Οι συγκεκριμένες μνήμες θέλουν να ενεργοποηθεί το XMP προφιλ τους για να παίξουν σε 800mhz.
Δεν χρειαζονται manual timings, αυξηση voltage κλπ.
To SPD tab , ΔΕΝ μας δείχνει τον χρονισμό που έχουν οι μνήμες αλλα την default τιμη.
To memory tab μας δείχνει τον χρονισμό που έχουν οι μνήμες εκείνη την ώρα.

Εαν όμως είχαν XMP profile θα φαινόταν στο SPD tab.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giogiannis είπε

Mobo asus p5q se

Cpu q8400

Πάω bios, βάζω ddr2-800 και ρεύμα σε ram 1,9. 

Timing βάζει από μόνο του 5-5-5-15. Το θέμα είναι ότι πήρα μια σκέτη από vendora  και μου την έβγαλε το cpu-z Kingston και pc2-6400 400(άρα δλδ τρέχει στα 800mhz) ενώ τις άλλες του φίλου,  μου τις βγάζει pc2 μεν αλλά 5300-333 θα δοκιμάσω μετά και το speccy να δω. 

Bios έχει γίνει το τελευταίο update εδώ και καιρό.

 

Αριστερά η μονή που πήρα από αλλού, δεξιά η μία από την τετράδα που έχω το πρόβλημα. Δεν θα έπρεπε να βγάζουν τα ίδια?

 

Οι μνήμες έχουν μεν ίδια χαρακτηριστικά ΑΛΛΑ διαφορετικά batch numbers και μάλλον έχουν και τσιπακια από άλλους προμηθευτές.
Οπότε είναι πιθανό να μην αναγνωρίζονται σωστά από το σύστημα σου ή είναι εξίσου πιθανό να μην μπορεί να τις δουλέψει στα 800 όταν είναι όλες μαζί.

Από εκεί και πέρα το βασικότερο θέμα είναι το εξής:
Μιλάμε για σύστημα 15ετίας.
Και μόνο το γεγονώς ότι λειτουργεί είναι θετικό από μόνο του οπότε:

1- Αν είναι ένα 2ο-3ο πισί και το έχεις για δοκιμές/ρετρολαγνεία/κάνα παιχνίδι ή whatever τότε ίσως αξίζει να ασχοληθείς λίγο παραπάνω και να δείς τί γίνεται με τις μνήμες και τις ρυθμίσεις τους από το ΒΙΟΣ.

2- Αν όμως είναι το κύριο πισί σου και δεν έχεις άλλο να κάνεις την δουλειά σου τότε άστω όπως είναι.
Τρέξε ένα Prime95 για καμμιά ώρα να δείς αν είναι σταθερό με όλες τις μνήμες μαζί έτσι όπως τις αναγνωρίζει και δεν σκάει και μην το πειράζεις άλλο.
Ούτως ή άλλως δεν πρόκειτε να καταλάβεις ουσιαστική διαφορά αν οι μνήμες σου από τα 533 πάνε στα 800 και αν του έχεις επάνω W10 τότε το κύιριο πρόβλημα είναι η συνολική ποσότητα,  τα 4GB δηλαδή, που είναι οριακά για το λειτουργικό και όχι η ταχύτητα χρονισμού τους.

Αυτή είναι η άποψη μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εαν όμως είχαν XMP profile θα φαινόταν στο SPD tab.

Εαν ηταν ενεργοποιημενο, ισως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Εαν ηταν ενεργοποιημενο, ισως.

 

Η καρτέλα "SPD" του CPU-Z δείχνει και τα XMP προφίλ ακόμα και αν δεν είναι ενεργοποιημένο το XMP από την μητρική (όπως σωστά ανέφερε ο SeNNinhA). Κρατάω μια επιφύλαξη γιατί έχω να κοιτάξω CPU-Z με DDR2 αρκετά χρόνια αλλά πιστεύω πως δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...