Προς το περιεχόμενο

Ram με αλλά στοιχεία??


Giogiannis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Giogiannis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Η καρτέλα "SPD" του CPU-Z δείχνει και τα XMP προφίλ ακόμα και αν δεν είναι ενεργοποιημένο το XMP από την μητρική (όπως σωστά ανέφερε ο SeNNinhA). Κρατάω μια επιφύλαξη γιατί έχω να κοιτάξω CPU-Z με DDR2 αρκετά χρόνια αλλά πιστεύω πως δεν κάνω λάθος.

Έχω την εντύπωση ότι για τις DDR2 δεν υπήρχε XMP αλλά τότε λεγόταν EPP.

Από DDR3 και μετά νομίζω έγινε XMP.

image.png.4c1fbcfcfd80742ef8ebe32fffb8a263.png

Ποιο άλλο πρόγραμμα μπορεί να μας δώσει τα στοιχεία των Rams εκτός του Cpu-z? Υπάρχουν αρκετά άλλα δεν έχω ασχοληθεί.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Giogiannis said:

Αριστερά η μονή που πήρα από αλλού, δεξιά η μία από την τετράδα που έχω το πρόβλημα. Δεν θα έπρεπε να βγάζουν τα ίδια?

1. Πόσες μνήμες έχεις? 1 μόνη και 4 ακριβώς ίδιες* ?

2. Αυτές που είναι τετράδα, τις δοκίμασες την κάθε μία μόνη της?

Μην ανεβάζεις voltage, 1.85v πρέπει να αρκεί.

*Ακόμα κι αν φαίνονται ίδιες, μπορεί να είναι από άλλη παρτίδα και δεν είναι εγγυημένο να δουλεύουν σωστά ("overclocked") ως ζεύγη... γι'αυτό δοκίμασε 1-1... αυτή που πήρες μόνη της είναι ξεκάθαρα από άλλη παρτίδα.

Επεξ/σία από Teddy77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TopCLR είπε

Η καρτέλα "SPD" του CPU-Z δείχνει και τα XMP προφίλ ακόμα και αν δεν είναι ενεργοποιημένο το XMP από την μητρική (όπως σωστά ανέφερε ο SeNNinhA). Κρατάω μια επιφύλαξη γιατί έχω να κοιτάξω CPU-Z με DDR2 αρκετά χρόνια αλλά πιστεύω πως δεν κάνω λάθος.

Έχω την εντύπωση πως στις ddr2 δεν ισχύει αυτό και πως το CPU-Z δεν θα το δείξει, δεν ξέρω εχω χρόνια να το χρησιμοποιήσω για αυτόν τον λόγο.
Οτι οι μνήμες του OP παιζουν με XMP στα 800, το ξέρω 100% γιατί εγω του τις έστειλα και τις λειτουργούσα χρόνια ετσι.
Αρχικά πανω σε μια P5K και μετέπειτα σε μια  P5QC.
 

40 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Έχω την εντύπωση ότι για τις DDR2 δεν υπήρχε XMP αλλά τότε λεγόταν EPP.

Από DDR3 και μετά νομίζω έγινε XMP.

image.png.4c1fbcfcfd80742ef8ebe32fffb8a263.png

Ποιο άλλο πρόγραμμα μπορεί να μας δώσει τα στοιχεία των Rams εκτός του Cpu-z? Υπάρχουν αρκετά άλλα δεν έχω ασχοληθεί.

Aν δεν χρείαζεσαι να δείς latency κλπ και θές απλά να δείς σε τι συχνότητα τρέχουν, δεν χρειάζεται καν πρόγραμμα.
Γράφει ο Task manager την συχνότητα στην καρτέλα για την RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Λοιπόν μετά από πειραματισμούς Εγώ ανεβάσει 1,9ν τις μνήμες, north bridge 1,3v,  fsb freq 400 και τις μνήμες σε ddr2-887mhz φαίνεται να δουλεύει προς το παρόν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Giogiannis είπε

Λοιπόν μετά από πειραματισμούς Εγώ ανεβάσει 1,9ν τις μνήμες, north bridge 1,3v,  fsb freq 400 και τις μνήμες σε ddr2-887mhz φαίνεται να δουλεύει προς το παρόν. 

Nice

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την απορία μου, μιας και λύθηκε το θέμα του φίλου και είστε κάποιοι γνώστες εδώ ?:
Με 12GB (και στις πληροφορίες των windows λέει για 12) -> Στη σλοτ 1 γιατί δείχνει 512 MBytes, είναι φυσιολογικό ?



 

mem all.JPG

mem 1.JPG

mem 2.JPG

mem 3.JPG

mem 4.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SoullessRider είπε

Να πω κι εγώ την απορία μου, μιας και λύθηκε το θέμα του φίλου και είστε κάποιοι γνώστες εδώ ?:
Με 12GB (και στις πληροφορίες των windows λέει για 12) -> Στη σλοτ 1 γιατί δείχνει 512 MBytes, είναι φυσιολογικό ?



 

mem all.JPG

mem 1.JPG

mem 2.JPG

mem 3.JPG

mem 4.JPG

Έχεις μήπως CPU Intel 11gen Tiger Lake?

Γενικά το Cpu-z έχει κατά περιόδους bugs και κάποια περίεργα κολληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο bug! Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει (αν και δεν είναι πρόβλημα που δείχνει λάθος μέγεθος). Βγάλε τις μνήμες, καθάρισε τυχόν σκόνη και ξανατοποθέτησέ τες στις σωστές θέσεις για να μην χάσεις το dual channel. Αν δείχνει το ίδιο αντάλλαξε τις θέσεις μεταξύ των 2GB μνημών (και σε δεύτερο χρόνο τις θέσεις των 2GB με τις θέσεις των 4GB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Περίεργο bug! Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει (αν και δεν είναι πρόβλημα που δείχνει λάθος μέγεθος). Βγάλε τις μνήμες, καθάρισε τυχόν σκόνη και ξανατοποθέτησέ τες στις σωστές θέσεις για να μην χάσεις το dual channel. Αν δείχνει το ίδιο αντάλλαξε τις θέσεις μεταξύ των 2GB μνημών (και σε δεύτερο χρόνο τις θέσεις των 2GB με τις θέσεις των 4GB).

Εγω βλεπω λαθος ή οι 4αρες ειναι single?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι Single Rank (έχει να κάνει με την διάταξη των chip μέσα στο module) , όχι single channel (μνήμη συστήματος).

Έχει δύο ζευγάρια μνημών, 2x2GB Dual Rank και 2x4GB Single Rank. Αν έχει μπερδεμένες τις θέσεις (λογικά) στην καρτέλα "memory" θα έγραφε "single channel".

Επεξ/σία από TopCLR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μνήμες έχουν μπει στα σλοτ σύμφωνα με το manual της mb σε ζευγάρια (από ότι θυμάμαι 😅)...


Το να βγάλω και να ξαναβάλω είναι επίφοβο, καθώς το fan της cpu εμποδίζει αρκετά την 1η/αριστερή θέση.... Υπάρχει κίνδυνος σπασίματος/αποκόλλησης του slot
(Μην σας ξεγελά η σκόνη, είναι αβλεψία δικιά μου, πριν από περίπου 3 μήνες έγινε καθαρισμός μέσα στο κουτί, αλλά ξέχασα να περάσω & την ψύκτρα ένα χέρι😇)

manual.JPG

fan lights on yhst-39083765508394_2135_568249454.jpg

cpu fan mem.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SoullessRider είπε

Να πω κι εγώ την απορία μου, μιας και λύθηκε το θέμα του φίλου και είστε κάποιοι γνώστες εδώ ?:
Με 12GB (και στις πληροφορίες των windows λέει για 12) -> Στη σλοτ 1 γιατί δείχνει 512 MBytes, είναι φυσιολογικό ?

'Έχεις 2 σετ μνήμες με διαφορετικά timing και συχνότητες,μάλλον το πρώτο σετ που είναι 2+2 gb 1333 mhz έχει κάποιο πρόβλημα, γενικά δεν ανακατεύουμε σετ με διαφορετικούς χρονισμούς και χωρητικότητες, θα έπρεπε να είσαι ευχαριστημένος και μόνο που κάνει boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, cpc464 είπε

Σωστή είναι η μνήμη,απλά πρέπει να θέσεις στο bios τις αξίες χειροκίνητα, αν θυμάμαι καλά είναι 6-6-6-18 και 1,85 volt, ανάλογα και την μητρική,cpu πάντα, επίσης αν έχεις διαφορετικές ram το σύστημα αυτό θα έτρεχε με την ταχύτητα του μικρότερου σετ, αυτή την στιγμή παρόλο που το σύστημα λέει 333 mhz στην ουσία είσαι στα 667 γιατί εκείνη την εποχή ήταν το εσωτερικό ρολόι(bus) X2.

Το οποίο (ρολόι Η BUS) πρεπει να το πάς στα 400 mhz (αν το αντεχει η cpu,μητρική).

16 χρόνια πριν το o/c δεν ήταν τόσο ευκολο.

Και τώρα το Bus clock rate είναι το μισό. Είναι το πρώτο D στις DDR(Double Data Rate) μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/03/2024 at 21:30, Giogiannis said:

Λοιπόν μετά από πειραματισμούς Εγώ ανεβάσει 1,9ν τις μνήμες, north bridge 1,3v,  fsb freq 400 και τις μνήμες σε ddr2-887mhz φαίνεται να δουλεύει προς το παρόν. 

Στις DDR2, δε ξερω στις μεταγενεστερες, γιατι δεν ετυχε να χρησιμοποιησω και τα 4 slot, χρειαζοσουν περισσοτερο ρευμα για να λειτουργησουν 4 dimm.Οπως επισης χρειαζοσουν και περισσοτερο ρευμα στο northbridge, οπως και συ απο οτι βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...