Προς το περιεχόμενο

Πολεμάω παλιό σύστημα ή πάω σε καινούργιο ?


don59

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η χρήση προορίζεται για δουλειά  γραφείου ,  ίντερνετ κ κάμερες... τπτ άλλο.. αντε κ κανα utube..

Τα κομμάτια τα είχα σε 2 υπολογιστές .. 

Μου αρκεί ? η δίνω 500 για ένα καινούργιο σύστημα με ι3-12100 λέω εγώ τώρα... και τελειώνω??

image.png.01239139f7484488af9c3279ffe61a0c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα 8 gb ram και ο ssd είναι οκ για απλή χρήση. Η cpu δεν ξέρω αν θα τα βγάλει πέρα. Αν δεν το φτιάξεις να δεις πως θα πάει δε θα μάθεις αν σου κάνει τελικά. Αν δεν κάνει δε θα έριχνα λεφτά σε ένα τόσο παλιό pc εκτός αν έβρισκα καλύτερη cpu με 10-15 ευρώ για να κάνω τη δουλειά μου.

Αν πας σε νέο σύστημα άλλαξε και την οθόνη, κρίμα είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπα όχι, δεν αξίζει το παρόν να το κάνεις κάτι.

Πολύ αδύναμα cpu, δεν νομίζω οτι αξίζει να ασχοληθείς.

Η πιο φτηνή λύση είναι να πάρεις κανά i5 (3rd/4th gen) midi tower refurbished και να το αναβαθμίσεις με ότι έχεις (ram, ssd κλπ). Κόστος κανά 100αρι αλλά θα έχεις σημαντικά καλύτερο μηχάνημα.

Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα για κανούργιο μηχάνημα τότε μόνο θα καταλάβεις τι έχανες τόσο καιρό και θα είσαι ήσυχος για πολλά χρόνια ακόμα.

Όλα θέμα επιλογών.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, don59 είπε

Η χρήση προορίζεται για δουλειά  γραφείου ,  ίντερνετ κ κάμερες... τπτ άλλο.. αντε κ κανα utube..

Τα κομμάτια τα είχα σε 2 υπολογιστές .. 

Μου αρκεί ? η δίνω 500 για ένα καινούργιο σύστημα με ι3-12100 λέω εγώ τώρα... και τελειώνω??

image.png.01239139f7484488af9c3279ffe61a0c.png

Κάρτα γραφικών δεν βλέπω πουθενά ή κάνω λάθος?

Την δουλειά σου θα σου την κάνει μια χαρά.

Τσεκαρησε εάν η μητρική δεχεται windows 10. Κάποιες παλιές (λίγες) είχαν θέμα.

Εάν δεν είναι να σκάσεις επιπλέον χρήματα μπορείς απλά να το σεταρεις και όσο πάει.

Να δώσεις επιπλέον χρήματα δεν προτείνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Κάρτα γραφικών δεν βλέπω πουθενά ή κάνω λάθος?

Την δουλειά σου θα σου την κάνει μια χαρά.

Τσεκαρησε εάν η μητρική δεχεται windows 10. Κάποιες παλιές (λίγες) είχαν θέμα.

Εάν δεν είναι να σκάσεις επιπλέον χρήματα μπορείς απλά να το σεταρεις και όσο πάει.

Να δώσεις επιπλέον χρήματα δεν προτείνεται.

Γραφικά έχει ο επεξεργαστής που για την ανάλυση της οθόνης που έχει λογικά είναι οκ. Δεν ξέρω όμως τι παίζει με τους drivers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Γραφικά έχει ο επεξεργαστής που για την ανάλυση της οθόνης που έχει λογικά είναι οκ. Δεν ξέρω όμως τι παίζει με τους drivers.

Αφού τα έχεις όλα, κούμπωσε τα και ξεκινα.

Θεωρω ότι σε καλύπτει.

Εάν δεις ότι έχεις θέματα τότε το σκέφτεσαι.

Με βάση την χρήση σου εάν είναι να πάρεις κάτι πας σε ένα mini PC. Με Ν100 βρίσκεις στα 150-180€. Με Ryzen 5700U βρίσκεις στα 300 και παίζεις και παιχνίδια.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Αφού τα έχεις όλα, κούμπωσε τα και ξεκινα.

Θεωρω ότι σε καλύπτει.

Εάν δεις ότι έχεις θέματα τότε το σκέφτεσαι.

Με βάση την χρήση σου εάν είναι να πάρεις κάτι πας σε ένα mini PC. Με Ν100 βρίσκεις στα 150-180€. Με Ryzen 5700U βρίσκεις στα 300 και παίζεις και παιχνίδια.

Φίλε μου δεν άνοιξα εγώ το θέμα, απλά σχολίασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου εγω εχω φτιαξει συνθεση οπως εσυ απο δυο PC με 8gb  και ssd 

με  επεξεργαστη i3 4130  και παει σφαιρα.  Δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα
με την προυποθεση οτι η μητρικη ειναι σε καλη κατασταση.
 

Επεξ/σία από ringboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ καταρχήν όλα τα παιδιά για τον χρόνο τους και  τις απαντήσεις... και αφού οι γκαυλιάριδες του ινσομνια δίνουν φώτα για να τα πάρουμε απο την αρχή.

Και οι δυο υπολογιστές δουλεύουν σήμερα...

ο ένας είναι για δουλειά  γραφείου με pentium E2220.(που πλέον κολλάει αρκετά!!) κ πρέπει να φεύγει....

ο άλλος ο i5 661 που είναι κ με gpu 1050 ti είναι για ήχο μουσική κ πρόγραμμα φωτισμού αποκλειστικά ...

και υπάρχει κ ενας τρίτος ο οποίος τρεχει windows xp ..(παρτάλι αλλα δουλεύει ακόμα) ο οποίος ειναι μονο για να παίζω τους δύο προτζέκτορες που έχω στο χώρο...κ επίσης να πω πως όλα τα καλώδια άπο τους προτζέκτορες έρχονται αποκλειστικά στον υπολογιστη με τα XP .

και οι τρείς είναι σε διαφορετικά μέρη...

Τι θέλω ?

1) Να κάνω εναν για το γραφείο με τα υπάρχοντα ... αφού εχει ενσωματομένα γραφικά ο i5 661 ... αν και παίζει κ μια gt9600 να του βάλω...

2) Φτιάχνω με την υπάρχουσα 1050 ti ένα σύστημα αποκλειστικά για ήχο κονσόλα προτζέκτορες με fishing καλώδια (θέλει προσπάθεια)για να τα φέρω πάνω τα καλώδια ( η αν γίνετε οι προτζέκτορες να δίνουν σημα και ήχο ασύρματα ? το ιδανικό !    και δίνω βάση σε αυτό το σύστημα...!! προτάσεις ??

Εννοείτε ο XP φεύγει . ν αδείσει κ το χώρο!!  

Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, don59 είπε

Ευχαριστώ καταρχήν όλα τα παιδιά για τον χρόνο τους και  τις απαντήσεις... και αφού οι γκαυλιάριδες του ινσομνια δίνουν φώτα για να τα πάρουμε απο την αρχή.

Και οι δυο υπολογιστές δουλεύουν σήμερα...

ο ένας είναι για δουλειά  γραφείου με pentium E2220.(που πλέον κολλάει αρκετά!!) κ πρέπει να φεύγει....

ο άλλος ο i5 661 που είναι κ με gpu 1050 ti είναι για ήχο μουσική κ πρόγραμμα φωτισμού αποκλειστικά ...

και υπάρχει κ ενας τρίτος ο οποίος τρεχει windows xp ..(παρτάλι αλλα δουλεύει ακόμα) ο οποίος ειναι μονο για να παίζω τους δύο προτζέκτορες που έχω στο χώρο...κ επίσης να πω πως όλα τα καλώδια άπο τους προτζέκτορες έρχονται αποκλειστικά στον υπολογιστη με τα XP .

και οι τρείς είναι σε διαφορετικά μέρη...

Τι θέλω ?

1) Να κάνω εναν για το γραφείο με τα υπάρχοντα ... αφού εχει ενσωματομένα γραφικά ο i5 661 ... αν και παίζει κ μια gt9600 να του βάλω...

2) Φτιάχνω με την υπάρχουσα 1050 ti ένα σύστημα αποκλειστικά για ήχο κονσόλα προτζέκτορες με fishing καλώδια (θέλει προσπάθεια)για να τα φέρω πάνω τα καλώδια ( η αν γίνετε οι προτζέκτορες να δίνουν σημα και ήχο ασύρματα ? το ιδανικό !    και δίνω βάση σε αυτό το σύστημα...!! προτάσεις ??

Εννοείτε ο XP φεύγει . ν αδείσει κ το χώρο!!  

Τι λέτε?

Προταση:

1) Πας και παίρνεις ένα ή βέλτιστα δύο mini PC όπως το παρακάτω. Θα βρεις μπόλικες προσφορές. Εάν όχι θα σου βρει ο αρχηγός @zacharis1955 (ζητα το στο "Προσφορές - Ψάχνω για..")

 

 

Αντικαθιστάς το PC για τους Projectors. Βελτιστα βάζεις ένα miniPC στον κάθε ένα για να γλυτώσεις με τα καλώδια και χειρίζεσαι τα miniPC με bluetooth keyborad και mouse (οπότε μπορούν να μπουν και στην οροφή μαζί με τους Projectors).

2) Στήνεις με τα υπόλοιπα ενα PC που να σε καλυπτει.

3) Χαρίζεις ότι περισσεύει είτε τα κρατάς για μελλοντικό troublesbooting.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

  Για socket 775, βρικα quad 9400 με 20Ε σε αγγελιες

Πέρσι είχα πάρει από AliExpress q6600 με 7 ευρώ για να αναβαθμίσω ένα 775 pc που είχε διπυρηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chris2756 είπε

  Για socket 775, βρικα quad 9400 με 20Ε σε αγγελιες

Πρόσεξε τι προτείνεις γιατί στο socket 775 έχουνε γίνει αρκετές γενιές. Από μονοπύρηνους Pentium 4 με chipset Intel 915 εώς τους Core 2 Quad (σαν αυτόν που προτείνεις) με Intel P45/X45. Φυσικά ο 9400 που προτείνεις δεν είναι συμβατός με (κάποια αν όχι όλα) τα chipset που υποστηρίζουν τον Pentium dual core E2220 που έχει ο άνθρωπος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...