Προς το περιεχόμενο

Πολεμάω παλιό σύστημα ή πάω σε καινούργιο ?


don59

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Πρόσεξε τι προτείνεις γιατί στο socket 775 έχουνε γίνει αρκετές γενιές. Από μονοπύρηνους Pentium 4 με chipset Intel 915 εώς τους Core 2 Quad (σαν αυτόν που προτείνεις) με Intel P45/X45. Φυσικά ο 9400 που προτείνεις δεν είναι συμβατός με (κάποια αν όχι όλα) τα chipset που υποστηρίζουν τον Pentium dual core E2220 που έχει ο άνθρωπος.

Το pc που είχα αναβαθμίσει είχε τον 2160 (αν θυμάμαι καλά) και ο καλύτερος που έπαιρνε ήταν ο 6700 με βάση τα specs της μητρικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

G41C chipset εχει η μητρικη μου. Τον quad 9400 τον αναφερω σαν παραδειγμα τιμης, δεν γραφω καπου "προτεινω".  Λογικα θα τσεκαρει αν καποιον επεξεργαστη/μνημη τα σηκωνει η μητρικη του. Σηγουρα θα βρει καποιον καλυτερο απο αυτον που εχει με 15-20Ε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

G41C chipset εχει η μητρικη μου. Τον quad 9400 τον αναφερω σαν παραδειγμα τιμης, δεν γραφω καπου "προτεινω".  Λογικα θα τσεκαρει αν καποιον επεξεργαστη/μνημη τα σηκωνει η μητρικη του. Σηγουρα θα βρει καποιον καλυτερο απο αυτον που εχει με 15-20Ε

Το g41 παίρνει και xeon 771 modded σε 775 αρκεί να βάλεις και το κατάλληλο modded bios. Ωραίες εποχές, είχα xeon L5430 σε g31.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Προταση:

Αυτό εδώ είναι ότι καλύτερο μπορούσαν να σου πουν . Δώσε τα άλλα δρόμο ,καίνε που καίνε και τσάμπα ρεύμα. Πάρε 2 ή και 3 τέτοια και έγινες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Το pc που είχα αναβαθμίσει είχε τον 2160 (αν θυμάμαι καλά) και ο καλύτερος που έπαιρνε ήταν ο 6700 με βάση τα specs της μητρικής.

Αυτό θέλω να πω. Αν ο άνθρωπος έχει (παράδειγμα) μητρική με chipset Intel 965 που να τον βάλει τον 9400;

2 ώρες πριν, Chris2756 είπε

G41C chipset εχει η μητρικη μου. Τον quad 9400 τον αναφερω σαν παραδειγμα τιμης, δεν γραφω καπου "προτεινω".  Λογικα θα τσεκαρει αν καποιον επεξεργαστη/μνημη τα σηκωνει η μητρικη του. Σηγουρα θα βρει καποιον καλυτερο απο αυτον που εχει με 15-20Ε

Ναι ρε φίλε, διευκρίνισέ το όμως όπως έκανες τώρα. Θεωρείς δεδομένο ότι ο άλλος θα ξέρει τι να κάνει;

Όταν γράφεις ένα σκέτο "στο 775 πήρα έναν 9400 με 20€" και ο άλλος δεν γνωρίζει τι και πως, το πιο λογικό θα είναι να πάρει έναν 9400. Χωρίς να ψάξει, χωρίς τίποτα, θα σκεφτεί "αφού στο 775 μπαίνει ο 9400 με 20€, θα τον αγοράσω".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AccountSaver είπε

Αυτό εδώ είναι ότι καλύτερο μπορούσαν να σου πουν . Δώσε τα άλλα δρόμο ,καίνε που καίνε και τσάμπα ρεύμα. Πάρε 2 ή και 3 τέτοια και έγινες.

Αυτά  ζαχαρώνω απο πριν  ....!!!  Για τη δουλειά που τα θέλω αξίζει... ειναι η καλύτερη λύση κ πιο εύκολη απο πολλές απόψεις... αφού είναι δοκιμασμένοι!! 

Τον ssd  240 που έχω μπορω να τον βάλω πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, don59 said:

Αυτά  ζαχαρώνω απο πριν  ....!!!  Για τη δουλειά που τα θέλω αξίζει... ειναι η καλύτερη λύση κ πιο εύκολη απο πολλές απόψεις... αφού είναι δοκιμασμένοι!! 

Τον ssd  240 που έχω μπορω να τον βάλω πάνω?

Προσωπικά μου φαίνεται ασύγκριτα καλύτερο να φτιάξεις ένα PC με τα πιο φτηνά (αξιοπρεπή) κομμάτια που υπάρχουν παρά να πάρεις το T8.

Βασικά όλα τζόγος είναι στα φτηνά ηλεκτρονικά αλλά με το QC της Firebat τα πράγματα είναι χειρότερα, μπορείς να διαβάσεις στα δύο θέματα ότι υπάρχουν προβλήματα.

Αν κάποιος είναι οκ με το να μιλάει με τους κινέζους και να του στέλνουν ανταλλακτικά τότε λογικά ότι και να συμβεί θα το ξεπεράσει, εγώ δεν έχω τόση υπομονή.
 

Spoiler

Ιδίως πάντως τώρα που έχουν πέσει οι τιμές σε ότι έχει σχέση με ddr4 ίσως αξίζει να δεις κάτι σαν:

https://www.jmctech.gr/product/amd-ryzen-7-5700g-tray-am4-3800ghz/
https://www.jmctech.gr/product/msi-b450m-a-pro-max-am4-d-msi-7c52-001r/
https://www.jmctech.gr/product/g-skill-ripjaws-v-ddr4-32-gb-2-x-16-gb-dimm-288-pin-unbuffered/
https://www.jmctech.gr/product/cooler-master-mwe-gold-650-v2-full-modular-power-supply-unit-650-w-24-pin-atx-atx-black/


ή ακόμα καλύτερα να πεις να σου προτείνουν κάτι στο budget σου.

 

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TopCLR είπε

Ναι ρε φίλε, διευκρίνισέ το όμως όπως έκανες τώρα.

 To γδι Νικολο! Εγραψα βρικα quad 9400 με 20Ε απο αγγελιες. Δεν εγραψα "συστηνω" για την συγκεκριμενη περιπτωση. ΑΓΓΕΛΙΕΣ δλδ υπαρχουν πολλοι επεξεργαστες 775 σε χαμηλη τιμη. Τωρα ποιον  θα διαλεξει αυτος που ενδιαφερεται, θα ψαξει να δει ποιος ειναι ο καταλληλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα αγόραζα έναν xeon 3480 απο e-bay  για την gigabyte p-55, θα πήγαινα την μνήμη στα 16 μιας και η ddr3 είναι πάμφθηνη και θα έβαζα έναν 500gb ssd για boot drive.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, don59 είπε

Αυτά  ζαχαρώνω απο πριν  ....!!!  Για τη δουλειά που τα θέλω αξίζει... ειναι η καλύτερη λύση κ πιο εύκολη απο πολλές απόψεις... αφού είναι δοκιμασμένοι!! 

Τον ssd  240 που έχω μπορω να τον βάλω πάνω?

 

10 ώρες πριν, elpenor είπε

Προσωπικά μου φαίνεται ασύγκριτα καλύτερο να φτιάξεις ένα PC με τα πιο φτηνά (αξιοπρεπή) κομμάτια που υπάρχουν παρά να πάρεις το T8.

Βασικά όλα τζόγος είναι στα φτηνά ηλεκτρονικά αλλά με το QC της Firebat τα πράγματα είναι χειρότερα, μπορείς να διαβάσεις στα δύο θέματα ότι υπάρχουν προβλήματα.

Αν κάποιος είναι οκ με το να μιλάει με τους κινέζους και να του στέλνουν ανταλλακτικά τότε λογικά ότι και να συμβεί θα το ξεπεράσει, εγώ δεν έχω τόση υπομονή.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ιδίως πάντως τώρα που έχουν πέσει οι τιμές σε ότι έχει σχέση με ddr4 ίσως αξίζει να δεις κάτι σαν:

https://www.jmctech.gr/product/amd-ryzen-7-5700g-tray-am4-3800ghz/
https://www.jmctech.gr/product/msi-b450m-a-pro-max-am4-d-msi-7c52-001r/
https://www.jmctech.gr/product/g-skill-ripjaws-v-ddr4-32-gb-2-x-16-gb-dimm-288-pin-unbuffered/
https://www.jmctech.gr/product/cooler-master-mwe-gold-650-v2-full-modular-power-supply-unit-650-w-24-pin-atx-atx-black/


ή ακόμα καλύτερα να πεις να σου προτείνουν κάτι στο budget σου.

 

 

Διευκρίνηση: Τα παραπάνω τα έβαλα σαν παράδειγμα.

Προσωπικά προτιμώ με Κινέζους να δίνω κάτι παραπάνω και:

1) αγοράζω από Amazon μονο τα προϊόντα τους. Όπου είναι δυνατόν με αποστολή από Amazon.

Βρισκεις τα περισσότερα και από εκεί με ελάχιστα πιο υψηλή τιμή. Εάν έχεις υπομονή θα βρεις πολλές προσφορές. Κοιτάς και σε Amazon.es, Amazon.it, εκτός από Amazon.de (καμία φορά και Amazon.fr). Δεν έχουν όλα την ίδια τιμή.

2) αγοράζω τα πιο "επώνυμα" Κινέζικα όπως Beelink, Acemagician, BMax.

Αλλά για μια τιμή στα 130 ευρώ μπορεί και να δοκίμαζα το οποιοδήποτε. Για κόστος 300 ευρώ πχ δεν είμαι διατεθημενος να συναλλαγώ κατευθείαν με Κινέζους.

Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά τα κουτιά είναι στην πράξη φασόν. Αυτό που αλλάζει από εταιρεία σε εταιρεία είναι το quality control και η διαλογή τους. Όσο καλύτερα τόσο λιγότερα ελαττωματικά σε κάθε παρτίδα και λιγότεροι μπελάδες στους αγοραστές

Η πρόταση μου για ένα ή δύο miniPC βασίστηκε στην πολύ συγκεκριμένη χρήση τους και στην χωροταξία που αναφέρθηκε.

Είναι παραπάνω από ικανά για την δουλειά και είναι μικρα ώστε να μπορούν να τοποθετηθούν οπουδήποτε μαζί με τον projector. Δεν κάνουν και θόρυβο (αν και ο projector κάνει ούτως ή άλλως)

Προσωπικά έχω 2 miniPC στο σπίτι. Ένα Asus (εννοείται πολύ πιο ποιοτικό αλλά και πιο ακριβό) και ένα Beelink. Στο τελευταίο σαν πιο καινούργιο έπαιζαν οι γιοι μέχρι πρόσφατα και παιχνίδια (OK σε low res) που σημαίνει ότι το ζοριζαν και κανένα παράπονο δεν έχω.

Φυσικά υπήρξαν περιπτώσεις που αγοράστηκαν από προσφορά κάποια TBAO και το ποσοστό ελλατωματικων ήταν πολύ μεγάλο (υπάρχει σχετικό θέμα).

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... ψάχνω πλεον  για το γραφείο  ενα mini pc που να έχει θύρα vga για την παλια οθόνη..κατι τέτοιο .. BMAX B1 PRO Mini PC Windows 11 8GB RAM 128GB M.2 SSD

κ τελείωσα μ αυτο.

Καταργώ τον XP τελείως και προσπαθω να μεταφερω τα καλώδια hdmi 15 μετρων  στο pc με την 1050 ti.

( ήχο απο τους προτζεκτορες πως μεταφερω στο pc)??  κ επίσης θέλει κ στους 2 προτζεκτορες καλωδιο ηχου ? ή ο ενας καλύπτει κ τον αλλον?? 

Σκέφτηκα  τελικά ότι το πιο σωστό είναι να φτιαξω ενα  συστηματακι με την υπαρχουσα 1050 ti   για να υποδεχτει τελικα τους προτζεκτορες, φωτα ,κονσόλα ηχου...

Να πω οτι είμαι intelakias..

Τι λέτε? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1050ti + Intel > 5700g. Καλή επιλογή κατά τη γνώμη μου.

Με τον ήχο δεν έχω καταλάβει ακριβώς το θέλεις να κάνεις, θέλεις να εξηγήσεις;

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, don59 είπε

Λοιπόν... ψάχνω πλεον  για το γραφείο  ενα mini pc που να έχει θύρα vga για την παλια οθόνη..κατι τέτοιο .. BMAX B1 PRO Mini PC Windows 11 8GB RAM 128GB M.2 SSD

κ τελείωσα μ αυτο.

Καταργώ τον XP τελείως και προσπαθω να μεταφερω τα καλώδια hdmi 15 μετρων  στο pc με την 1050 ti.

( ήχο απο τους προτζεκτορες πως μεταφερω στο pc)??  κ επίσης θέλει κ στους 2 προτζεκτορες καλωδιο ηχου ? ή ο ενας καλύπτει κ τον αλλον?? 

Σκέφτηκα  τελικά ότι το πιο σωστό είναι να φτιαξω ενα  συστηματακι με την υπαρχουσα 1050 ti   για να υποδεχτει τελικα τους προτζεκτορες, φωτα ,κονσόλα ηχου...

Να πω οτι είμαι intelakias..

Τι λέτε? 

 

Θυρα VGA και να μην εχει μπορεις να βαλεις ανταπτορα. Ευκολακι.

Ηχο από τους προτζεκτορες στο PC γιατι? Το PC στελνει εικονα και ηχο. Οποτε είτε βγαζεις ηχο κατευθειαν απο το PC στα ηχεία είτε βγαζεις ήχο από τον προτζέκτορα στα ηχεία.

Δεν ξερουμε ουτε την χωροταξία ούτε την συνδεσμολογία ούτε το τι ακριβως κανεις και πως λειτουργεις τους προτζεκτορες. Οποτε δεν μπορουμε να βοηθησουμε παραπανω.

Στειλε κανενα σκιτσο, φωτο, κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Θυρα VGA και να μην εχει μπορεις να βαλεις ανταπτορα. Ευκολακι.

Ηχο από τους προτζεκτορες στο PC γιατι? Το PC στελνει εικονα και ηχο. Οποτε είτε βγαζεις ηχο κατευθειαν απο το PC στα ηχεία είτε βγαζεις ήχο από τον προτζέκτορα στα ηχεία.

Δεν ξερουμε ουτε την χωροταξία ούτε την συνδεσμολογία ούτε το τι ακριβως κανεις και πως λειτουργεις τους προτζεκτορες. Οποτε δεν μπορουμε να βοηθησουμε παραπανω.

Στειλε κανενα σκιτσο, φωτο, κατι

Φανταστείτε οτι οι προτζεκτορες ειναι στην οροφή του μαγαζιού...και τα ολα τα καλώδια ειναι πανω στην ψευδοροφή...

Με κόκκινο χρωμα ειναι η παλια συνδεσμολογία...

o 1050 ti είναι στο ίδιο ύψος με τους προτζεκτορες... ερχονται τα καλώδια στην ευθεία ... μεσα απο την ψευδοροφη... 

ο 1050 ti εχει κ τα φώτα του μαγαζιου...

Γι αυτο θέλω να τα ελεγχω όλα απο πανω....

 

 

image.png.d799ff61fafa15f09e80a1af3dee24ab.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, don59 είπε

Φανταστείτε οτι οι προτζεκτορες ειναι στην οροφή του μαγαζιού...και τα ολα τα καλώδια ειναι πανω στην ψευδοροφή...

Με κόκκινο χρωμα ειναι η παλια συνδεσμολογία...

o 1050 ti είναι στο ίδιο ύψος με τους προτζεκτορες... ερχονται τα καλώδια στην ευθεία ... μεσα απο την ψευδοροφη... 

ο 1050 ti εχει κ τα φώτα του μαγαζιου...

Γι αυτο θέλω να τα ελεγχω όλα απο πανω....

 

 

image.png.d799ff61fafa15f09e80a1af3dee24ab.png

1) Αρα και οι δυο προτζεκτορες παιζουν το ιδιο. Σωστα? 

2) Τι σημαινει ο 1050ti ειναι στο ίδιο υψος με τους προτζεκτορες? Στην οφοφή κρεμασμένος?

3) Τι σημαινει θελεις να τα ελεγχεις ολα απο πανω???

4) Το σχεδιο ειναι τομή ή κατοψη του χώρου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...