Προς το περιεχόμενο

Πολεμάω παλιό σύστημα ή πάω σε καινούργιο ?


don59

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, don59 είπε

Φανταστείτε οτι οι προτζεκτορες ειναι στην οροφή του μαγαζιού...και τα ολα τα καλώδια ειναι πανω στην ψευδοροφή...

Με κόκκινο χρωμα ειναι η παλια συνδεσμολογία...

o 1050 ti είναι στο ίδιο ύψος με τους προτζεκτορες... ερχονται τα καλώδια στην ευθεία ... μεσα απο την ψευδοροφη... 

ο 1050 ti εχει κ τα φώτα του μαγαζιου...

Γι αυτο θέλω να τα ελεγχω όλα απο πανω....

 

 

image.png.d799ff61fafa15f09e80a1af3dee24ab.png

με τον ηχο που λετε... εγω τα παιζω ολα με usb stick η με cd οτι μου φέρνουν... ηχο κ εικονα... μεσω του xp σημερα...

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

1) Αρα και οι δυο προτζεκτορες παιζουν το ιδιο. Σωστα? 

2) Τι σημαινει ο 1050ti ειναι στο ίδιο υψος με τους προτζεκτορες? Στην οφοφή κρεμασμένος?

3) Τι σημαινει θελεις να τα ελεγχεις ολα απο πανω???

4) Το σχεδιο ειναι τομή ή κατοψη του χώρου?

 

1) σωστά

2)οχι .. εκει εχω παταράκι...που εχω κ τις κονσόλες... υπαρχει δλδ χόρος 3χ3 παταρι ... 

3)θέλω να ελεγχω τα φωτα του μαγαζιου ρομποτικα προγραμμα,τον ηχο κ τους προτζεκτορες.ολα σ ενα pc.

4)η κατοψη του χορου...φαντασου οι προτζεκτορες εχουν υψος απο την πίστα 5 μετρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, don59 είπε

με τον ηχο που λετε... εγω τα παιζω ολα με usb stick η με cd οτι μου φέρνουν... ηχο κ εικονα... μεσω του xp σημερα...

1) σωστά

2)οχι .. εκει εχω παταράκι...που εχω κ τις κονσόλες... υπαρχει δλδ χόρος 3χ3 παταρι ... 

3)θέλω να ελεγχω τα φωτα του μαγαζιου ρομποτικα προγραμμα,τον ηχο κ τους προτζεκτορες.ολα σ ενα pc.

4)η κατοψη του χορου...φαντασου οι προτζεκτορες εχουν υψος απο την πίστα 5 μετρα... 

Σαν συνδεσμολογία ευκολο ειναι λογω του παταριου και της ψευδοροφης,

Για το video ειναι απλο. Μια εξοδος HDMI, ενα HDMI splitter για να δινεις την ίδια εικόνα και στους δύο προτζέκτορες (ή δυο έξοδοι HDMI με duplicate picture mode στις δυο οθονες).

Για τον ήχο ειναι επίσης σχετικά απλό. Συνδέεις τα ηχεία σου κατευθείαν με το PC. Εδω εχει σημασια τι ηχεία εχεις, ποσα είναι κλπ. Οποτε το καλύτερο είναι να υπαρχει μια κονσολα ήχου που θα μοιράζει το σωστά ενισχυμένο σήμα στα ηχεία σου και δεν θα χρειαζεται να μπαινεις και σε μενου στο PC το οποίο την ίδια στιγμή θα παιζει τα video.

Εννοειται και μια οθονη στο παταρακι για να χειριζεσαι το PC.

To θεμα με τα φωτα αρχιζει και θελει λίγο προσοχη. Γιατι θα πρέπει να splitaρεις σωστατ τις οθονες σου ωστε να παιζουν τα video και ο ηχος κανονικα ενω εσυ θα κανεις κατι αλλο στην οθονη σου στο παταρι. Σε αυτή την περιπτωση ενα HDMI splitter νομιζω ειναι πιο βολική λύση. Επίσης παντα παίζει να υπάρχει και κανενα θεμα και το ενα προγραμμα να κολλησει το αλλο. Εαν τα σεταρεις σωστα γίνεται. Αλλα θελει να εχεις το σωστο προγραμματακι για φωτα/ηχο. Υπαρχουν πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, don59 είπε

με τον ηχο που λετε... εγω τα παιζω ολα με usb stick η με cd οτι μου φέρνουν... ηχο κ εικονα... μεσω του xp σημερα...

1) σωστά

2)οχι .. εκει εχω παταράκι...που εχω κ τις κονσόλες... υπαρχει δλδ χόρος 3χ3 παταρι ... 

3)θέλω να ελεγχω τα φωτα του μαγαζιου ρομποτικα προγραμμα,τον ηχο κ τους προτζεκτορες.ολα σ ενα pc.

4)η κατοψη του χορου...φαντασου οι προτζεκτορες εχουν υψος απο την πίστα 5 μετρα... 

4 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Σαν συνδεσμολογία ευκολο ειναι λογω του παταριου και της ψευδοροφης,

Για το video ειναι απλο. Μια εξοδος HDMI, ενα HDMI splitter για να δινεις την ίδια εικόνα και στους δύο προτζέκτορες (ή δυο έξοδοι HDMI με duplicate picture mode στις δυο οθονες).

Για τον ήχο ειναι επίσης σχετικά απλό. Συνδέεις τα ηχεία σου κατευθείαν με το PC. Εδω εχει σημασια τι ηχεία εχεις, ποσα είναι κλπ. Οποτε το καλύτερο είναι να υπαρχει μια κονσολα ήχου που θα μοιράζει το σωστά ενισχυμένο σήμα στα ηχεία σου και δεν θα χρειαζεται να μπαινεις και σε μενου στο PC το οποίο την ίδια στιγμή θα παιζει τα video.

Εννοειται και μια οθονη στο παταρακι για να χειριζεσαι το PC.

To θεμα με τα φωτα αρχιζει και θελει λίγο προσοχη. Γιατι θα πρέπει να splitaρεις σωστατ τις οθονες σου ωστε να παιζουν τα video και ο ηχος κανονικα ενω εσυ θα κανεις κατι αλλο στην οθονη σου στο παταρι. Σε αυτή την περιπτωση ενα HDMI splitter νομιζω ειναι πιο βολική λύση. Επίσης παντα παίζει να υπάρχει και κανενα θεμα και το ενα προγραμμα να κολλησει το αλλο. Εαν τα σεταρεις σωστα γίνεται. Αλλα θελει να εχεις το σωστο προγραμματακι για φωτα/ηχο. Υπαρχουν πολλα.

 

Υπάρχουν πολλα γι αυτο είμαι κ μπερδεμενος...με spliter vga ειναι κ σήμερα...οκ αυτο.

ηχεια εχω 4 συνδεδεμένα σε κονσόλα κι απο τη κονσόλα συνδεση με pc ...

οθονη υπαρχει στον 1050 ti ... 

με τα φωτα τωρα δε ξέρω αυτο που λες οντως...  να εχω 2 οθονες παιζει? η μια για προτζεκτορ κ η αλλη για το pc? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, don59 είπε

Υπάρχουν πολλα γι αυτο είμαι κ μπερδεμενος...με spliter vga ειναι κ σήμερα...οκ αυτο.

ηχεια εχω 4 συνδεδεμένα σε κονσόλα κι απο τη κονσόλα συνδεση με pc ...

οθονη υπαρχει στον 1050 ti ... 

με τα φωτα τωρα δε ξέρω αυτο που λες οντως...  να εχω 2 οθονες παιζει? η μια για προτζεκτορ κ η αλλη για το pc? 

 

Παρτο απο την αρχη.

Οθονες εχεις οσες αντεχει το PC και η κάρτα γραφικών σου.

Οπότε λογικά ΝΑΙ. Μπορεις να εχεις πολλαπλες οθονες και στην καθε οθονη να εχεις τον ελεγχο απο κατι διαφορετικο. Οποτε θα διαλεξεις και PC που να υποστηρίζει τις οθονες σου. Βεβαια σημερα ακομη και αυτα τα φθηνα miniPC υποστηριζουν σιγουρα 3 οθονες.

Αλλα υποθετω για ηχο και φωτα σου φτανει και μια οθονη χωρισμενη σε παραθυρα. Αυτη του παταριου.

Υποθέτω ότι βελτιστα θα ήθελες να συγχρονίσεις φώτα και ήχο οπότε αυτό μπορείς να το κάνεις μεσω software και για τα δυο μαζι. Μια ηλεκτρονική κονσολα δηλαδή. Αλλιως manual με ξεχωριστό πλαι software.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Παρτο απο την αρχη.

Οθονες εχεις οσες αντεχει το PC και η κάρτα γραφικών σου.

Οπότε λογικά ΝΑΙ. Μπορεις να εχεις πολλαπλες οθονες και στην καθε οθονη να εχεις τον ελεγχο απο κατι διαφορετικο. Οποτε θα διαλεξεις και PC που να υποστηρίζει τις οθονες σου. Βεβαια σημερα ακομη και αυτα τα φθηνα miniPC υποστηριζουν σιγουρα 3 οθονες.

Αλλα υποθετω για ηχο και φωτα σου φτανει και μια οθονη χωρισμενη σε παραθυρα. Αυτη του παταριου.

Υποθέτω ότι βελτιστα θα ήθελες να συγχρονίσεις φώτα και ήχο οπότε αυτό μπορείς να το κάνεις μεσω software και για τα δυο μαζι. Μια ηλεκτρονική κονσολα δηλαδή. Αλλιως manual με ξεχωριστό πλαι software.

Περίμενε μπρό , ακόμα δεν ξέρουμε τι είδους φώτα θέλει να "πειράξει" ο ts και αν αρχίσεις να του λες για ελέγχους dmx , xlr και άλλα interfaces και κέρατα , θα πάθει "Αντιπρόεδρο Πανσερραϊκού" ..

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, catmaster είπε

Περίμενε μπρό , ακόμα δεν ξέρουμε τι είδους φώτα θέλει να "πειράξει" ο ts και αν αρχίσεις να του λες για ελέγχους dmx , xlr και άλλα interfaces και κέρατα , θα πάθει "Αντιπρόεδρο Πανσερραϊκού" ..

Υπέθεσα ότι ηδη εχει και τα φωτα τα ηχεία και τον τροπο ελεγχου τους.

Υποθετω επίσης οτι ειναι κατι σαν χωρος εκδηλώσεων οπου παιζει τα βιντεο και την μουσικη/ηχο που του φερνουν οπως λεει. 

Λογικα για οτιδηποτε αλλο απο 2 ηχεία αυτοενισχυόμενα θελεις κονσολα ή και ενισχυτη.

Για φωτα θελεις και παλι ενα control box/κονσολα.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τα φώτα σήμερα τα χειρίζομαι μεσω κονσολας ...χωρις pc. .

Αλλα επειδη εχω παρει κι αλλα φωτα πριν λιγες μερες ( 6 beam , 2 wash , 8 ledakia) κ ολα μαζι μετα στο pc. με softweare που δεν το εχω δουλέψει ακόμα δεν το ξερω...Λογικά δεν είναι κάτι... στην αρχή έχει ζόρι για να τα ρυθμίσεις...

ήχο έχω 4 μεγάλα electrovoice και ενισχυτή και μικτη...

τι pc  σηκώνει αυτό ? τι cpu ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ριχνω παραγγελια ? πανω κατω το ιδιο ειναι.. κ στα ιδια λεφτα... μη πας σε n95 τωρα για 20ευρο διαφορα!

Beelink Mini S12 Mini PC, Intel 12th Processor N100 (4C/4T, up to 3.4Ghz), 16G DDR4 500G PCIe SSD Mini Computer W11 Pro, LAN 1000M/25W TDP/WiFi 6/BT5.2 for Home/Office

BOSGAME B100 Mini PC, Intel 12th Alder Lake- N100 (up to 3.4GHz) Desktop PC, 16GB DDR4 RAM 512GB SSD, Mini Computer Support 4K Triple Display/USB3.2/WiFi 5/BT4.2/2500Mbps Ethernet

PELADN WI-6 Mini PC, Intel 12th Generation Alder Lake-N100 (up to 3.4GHz), 16GB DDR4 RAM, 512GB M.2 PCIe SSD, Desktop Computer with Support for USB3.2, WiFi 4, BT4.2 and Win 11 Pro

48 λεπτά πριν, don59 είπε

που ριχνω παραγγελια ? πανω κατω το ιδιο ειναι.. κ στα ιδια λεφτα... μη πας σε n95 τωρα για 20ευρο διαφορα! (για το γραφειο)

Beelink Mini S12 Mini PC, Intel 12th Processor N100 (4C/4T, up to 3.4Ghz), 16G DDR4 500G PCIe SSD Mini Computer W11 Pro, LAN 1000M/25W TDP/WiFi 6/BT5.2 for Home/Office

BOSGAME B100 Mini PC, Intel 12th Alder Lake- N100 (up to 3.4GHz) Desktop PC, 16GB DDR4 RAM 512GB SSD, Mini Computer Support 4K Triple Display/USB3.2/WiFi 5/BT4.2/2500Mbps Ethernet

PELADN WI-6 Mini PC, Intel 12th Generation Alder Lake-N100 (up to 3.4GHz), 16GB DDR4 RAM, 512GB M.2 PCIe SSD, Desktop Computer with Support for USB3.2, WiFi 4, BT4.2 and Win 11 Pro

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, don59 είπε

που ριχνω παραγγελια ? πανω κατω το ιδιο ειναι.. κ στα ιδια λεφτα... μη πας σε n95 τωρα για 20ευρο διαφορα!

Beelink Mini S12 Mini PC, Intel 12th Processor N100 (4C/4T, up to 3.4Ghz), 16G DDR4 500G PCIe SSD Mini Computer W11 Pro, LAN 1000M/25W TDP/WiFi 6/BT5.2 for Home/Office

BOSGAME B100 Mini PC, Intel 12th Alder Lake- N100 (up to 3.4GHz) Desktop PC, 16GB DDR4 RAM 512GB SSD, Mini Computer Support 4K Triple Display/USB3.2/WiFi 5/BT4.2/2500Mbps Ethernet

PELADN WI-6 Mini PC, Intel 12th Generation Alder Lake-N100 (up to 3.4GHz), 16GB DDR4 RAM, 512GB M.2 PCIe SSD, Desktop Computer with Support for USB3.2, WiFi 4, BT4.2 and Win 11 Pro

 

Τι ακριβως εβαλες εδω?

Links?

 

@zacharis1955 Χρειαζομαστε βοηθεια.

Καμια προσφορα ευκαιρη για τον φιλο μας?

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...