Προς το περιεχόμενο

Κάμερες σε φανάρια.


Retromaniac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

και σε μερικά κράτη υπάρχει χρονόμετρο μέχρι να αλλάξει το φανάρι,το έχω δει στην Βουλγαρία

Κι εδώ έχει μερικά τέτοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Για να σε προετοιμάσει το αναφέρεις όχι να φύγεις..

Πάντως εδώ στην Γερμανία που το πορτοκαλί ανάβει και πριν το πράσινο δε φεύγουμε με πορτοκαλί και όταν από πράσινο έρθει πορτοκαλί σταματάμε,  εσύ κάνε ότι καταλαβαίνεις δε θα σου γεμίσω εγώ το κεφάλι με γνώσεις..

  Το κεφάλι με γνώσεις μου το γέμισαν τεχνικά βιβλία, εσυ δεν μπορείς. Εγω μπορώ μόνο να στο πω, όχι να στο καταλάβω.  
εκεί στην Γερμανία (δεν έχω έρθει) κόβουν κλήσεις για κίνηση με πορτοκαλί μετά από πράσινο ?  Εδώ πάντως όχι και καλα κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dkstopo είπε

  Το κεφάλι με γνώσεις μου το γέμισαν τεχνικά βιβλία, εσυ δεν μπορείς. Εγω μπορώ μόνο να στο πω, όχι να στο καταλάβω.  
εκεί στην Γερμανία (δεν έχω έρθει) κόβουν κλήσεις για κίνηση με πορτοκαλί μετά από πράσινο ?  Εδώ πάντως όχι και καλα κάνουν.

Δηλαδή εσύ το το πορτοκαλί το θεωρείς πράσινο.. 

Πολύ καλά κάνεις μόνο σε παρακαλώ ενημέρωσε μας σε ποιους δρόμους κυκλοφορείς ποιο συχνά ώστε να μην περάσουμε ποτέ για καλό και για κακό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΡΘΡΟ 6 ΚΟΚ

γ) Κίτρινο σταθερό φως κυκλικής μορφής:

Ο οδηγός υποχρεούται να σταματήσει, όπως και προ ερυθρού φωτός, εκτός αν βρίσκεται τόσο κοντά στο σηματοδότη, ώστε να μην μπορεί να κάμει αυτό ασφαλώς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή το περισσότερο καιρό είμαι Αυστραλια σας λέω ότι παντού έχει κάμερες στα φανάρια και οι περισσότερες είναι live για ρύθμιση της κίνησης....τα πρόστιμα που πέφτουν είναι υψηλά κυρίως αναφέρω μερικά ενδεικτικά....

πας προς το φανάρι με 60 που είναι το όριο και πριν το φανάρι πατάς για να το περάσεις στα σίγουρα και είσαι στα 70..απλά το έφαγες το πρόστιμο ....περνάς κόκκινο το πρόστιμο φτάνει μέχρι τα 1000 δολ και ανάλογα με τη περίπτωση αφαίρεση διπλώματος 2-3 μηνες

αλκοτέστ είσαι πάνω από το όριο 6 μήνες αφαίρεση διπλώματος και πρόστιμο...αν σε πιάσουν δεύτερη πολλές φορές αφαιρούν διπλώματα για πάντα (έχουν και τρέιλερ διαφημιστικό γιαυτο),οδηγείς χωρίς δίπλωμα πας αυτόφωρο και τρως 3-6 μήνες φυλακή....

σε πιάσει η κάμερα να μιλάς σε κινητό (όλοι είναι με bluetooth τωρα πια η ανοιχτη ακροαση το οποιο το δεχονται προς το παρον) απο 500-700δολλ

στις εθνικές κατα διαστήματα έχουν σενσορες σε αερογέφυρες που σου δείχνουν με ποσό πας (σου δίνουν μέχρι 7-9 πάνω από το όριο που στις περισσότερες είναι 110) αν συνεχίσεις μα παραπάνω σε περιμένει το περιπολικό ποιο κάτω.

 στις πόλεις στα περισσότερα μέρη είναι συνήθως περιορισμένη η στάθμευση   από 30λεπτα μέχρι 2 ώρες...όλοι φεύγουν πριν λήξει γιατί περνάει το αυτοκίνητο του δήμου με κάμερα 360 και σου έρχεται η κλήση στο σπίτι.......υπάρχουν άδειες για ΑΜΕΑ και ηλικιωμένα άτομα και ειδικές θέσεις πάρκινγκ που δε πλησιάζει κανείς κυρίως στα σουπερμάρκετ.....όπου έχει γραμμογραφηση το πάρκινγκ κυρίως στα παραλιακά σημεία παρκαρεις μέσα στις γραμμουλες γιατί πέφτει πρόστιμο 

οδήγηση πάνω στη διαχωριστική η αλλαγές λωρίδας με ελιγμούς πας και αυτόφωρο.....αν δεν έχεις περάσει ΚΤΕΟ και σε σταματήσουν σου βάζουν ένα αυτοκόλλητο στο παμπριζ και έχεις 10 μέρες να το περάσεις και να πας στο τμήμα για να στο βγάλουν(αν το βάλεις και δε κανείς τίποτα πας για 6 μήνες αφαιρεση διπλωματος και ακινητοποίηση του οχήματος(μόνο με γερανό το κανείς για να πάει συνεργείο -ΚΤΕΟ)

ένας που θα πάει πρώτη φορά του κάνει εντύπωση ο αλληλοσεβασμός στο δρόμο(υπάρχουν και κάγκουρες αλλά δε γλυτωνουν)..το μποτιλιάρισμα κυρίως Μελβουρνη και Σίδνεϊ είναι κάποιες ώρες φοβερό αλλά για να ακούσεις κορνάρισμα είναι σπάνιο(άσκοπο κορνάρισμα πέφτει πρόστιμο) υπάρχει όμως τέτοια ρύθμιση στη κυκλοφορία που δεν είναι σταματά ξεκινά αλλά ρολλαρεις έστω και 20χιλ 

αυτά για να μη νομίσουμε ότι άλλου είναι ρόδινα..... στο μαντρί μου Ελλάδα 3 φανάρια έχει η πόλη και το κόκκινο είναι είναι πάντα πράσινο για τους περισσότερους και να πεις και κάτι θα τα ακούσεις....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasbm είπε

 

αυτά για να μη νομίσουμε ότι άλλου είναι ρόδινα..... στο μαντρί μου Ελλάδα 3 φανάρια έχει η πόλη και το κόκκινο είναι είναι πάντα πράσινο για τους περισσότερους και να πεις και κάτι θα τα ακούσεις....

Tρίπολη εννοείς;Οταν δουλευουν τα φανάρια μάλλον,γιατί πχ εκείνα στο γήπεδο του Παναρκαδικού δουλευουν κάθε 2ο μήνα όπως και τα άλλα στο ΔΑΚ .Τουλάχιστον ρύθμισαν λίγο καλύτερα τα φανάρια στα τρένα από την μεριά της Σπάρτης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, GodzillaCover said:

Ξέρεις καμία Ευρωπαϊκή χώρα να ισχύει αυτό;

Στην Ελλάδα έχουμε δυσανάλογα υψηλά πρόστιμα για τους μισθους που έχουμε. Δεν είναι το ύψος της ποινής το πρόβλημά μας. Και 700€ που είναι τώρα, είναι υπερβολικά υψηλό. Δε θέλω να σχολιάσω τις γραφικότητες του τύπου «αφαίρεση διπλώματος διαπαντός», λες και ζούμε στη Βόρειο Κορέα.

Πάρε παράδειγμα τη Γερμανία: έχει 6 διαφορετικές κατηγορίες ποινών για παραβίαση κόκκινου, που ξεκινούν από 90€ και φτάνουν τα 320€ (εφόσον δεν έχει γίνει ατύχημα, όπου μπορεί να φτάσει τα 360€). Μέσος μισθος Ελλάδας εντωμεταξύ 15000 ευρώ τον χρόνο, ενώ Γερμανίας 45000 ευρώ τον χρόνο.

Αντι αυτού, με το εξοντωτικό πρόστιμο των 700€ στην Ελλάδα έχουμε εξισώσει τον ΔΟΛΟΦΟΝΟ που περνάει κόκκινο 4 δευτερολέπτων μέρα μεσημέρι με κάποιον που πέρασε ένα πορτοκαλοκόκκινο μισού δευτερολέπτου 3 τη νύχτα. 

Να μας πείτε σε ποιες περιοχές Κινήστε για να τις αποφεύγουμε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, andreas-d είπε

Άτυχος είναι  ο ΑΜΕΑ που ενώ έχει το πρόβλημά του, έχει και τούς ασυνείδητους να του το μεγαλώνουν..

Αλλά τι σου λέω τώρα πολύ που σε νοιάζει..

Μαζί σου.

Εγώ το άτυχος το λέω υπό την έννοια οτι δεν έπεσε σε αυτόν που θα φάει την παπάτζα ενώ άλλοι σαν αυτόν τη γλύτωσαν.

Κατά τα άλλα κακώς πάρκαρε και καλώς του πήραν το δίπλωμα και το κράτησαν 60 μέρες.

1 ώρα πριν, dkstopo είπε

Σε όλο τον κόσμο το πορτοκαλί είναι πράσινο (χρόνος κίνησης), το ότι οι περισσότεροι  δεν το ξέρουν, αυτό δεν το αναιρεί.
Σε αλλά κράτη ανάβει πριν σβήσει το πράσινο, όπως επίσης σε κάποια άλλα ανάβει πριν σβήσει το κοκκινο για να προετοιμάσει τους οδηγούς να ξεκινήσουν.  

Στην Ελλάδα σου λέει βάλε το πόδι στο φρένο, σε λίγα δευτερόλεπτα θα πρέπει να είσαι ακινητοποιημένος (κόκκινο), άλλο που το έχουμε βαφτίσει πάτα το να περάσεις (λες και είναι το ίδιο να ανάψει όταν είσαι στο ύψος του σηματοδότη και το ίδιο όταν είσαι 50μ πριν).

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Κι εδώ έχει μερικά τέτοια. 

Για πεζοφάναρα κυρίως, όχι για κόντρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, GodzillaCover said:

Ωραία:

Αν περάσει κάποιος με κόκκινο μισού δευτερολέπτου στις 3 τη νύχτα μπορεί να σκοτώσει κανέναν; Ή μάλλον, δικαιολογείται πρόστιμο ίσο με το 100% του μηνιαίου μισθού του, εφόσον πληρώνεται με κατώτατο;

Δε σου λέω ότι είναι σωστό, ούτε ότι δεν είναι παράβαση. Όμως δεν έχει καμία σχέση με το να περνάω αέρα κοκκινο 4ων δευτερολέπτων. Στη μια περίπτωση έχω κάνει μια χαμηλής επικινδυνότητας παράβαση, στη δεύτερη είμαι δολοφόνος. Ειναι δυνατόν η ποινή να είναι η ίδια;

Ο λόγος, θεωρώ εγώ, πού είναι έτσι ο νόμος, είναι η έλλειψη καμερών μέχρι στιγμής. Δεν μπορείς να κανεις διαχωρισμό «έως 1 δευτερόλεπτο» ή «παραπάνω από 1 δευτερόλεπτο» γιατί ο αστυνομικός που βεβαιώνει την παράβαση δεν είναι ρολόι. Οπότε τα εξισώσαν όλα προς το πιο αυστηρό.

Αυτό βέβαια έχει το αντίθετο αποτέλεσμα: ο αστυνομικός δυσκολεύεται να γράψει κάποιον 700€ και θα το κάνει μόνο σε ακραίες περιπτώσεις. Κι αυτό γιατί και ο αστυνομικός συνήθως 1000€ τον μήνα παίρνει και καταλαβαίνει. 
 

Το πρόβλημα της Ελλάδας, λοιπόν, είναι η ατιμωρησία, όχι οι ποινές που είναι από τις αυστηρότερες στην Ευρώπη. Ούτως ή άλλως, κανεις δε λέει «αχ τι ωραία, ας με γραψουν 700€ και ας μου παρουν 2 μήνες το δίπλωμα, δε με νοιάζει, ας κάψω το κόκκινο». Όλοι βασίζονται στην έλλειψη αστυνόμευσης αλλά και στο «σβήσιμο» των κλήσεων. Αν διορθωθεί αυτό, και σε αυτό θα συμβάλουν οι καμερες, θα δούμε σίγουρα βελτίωση. Αλλιώς και 10.000€ πρόστιμο να βάλεις δε θα αλλάξει τίποτα απολύτως.

 δεν ειναι μισο δευτερόλεπτο ειναι αγνόησή του κίτρινου που σου λέει έναν αιώνα πριν σταμάτα και μετά κόκκινο (ετσι δεν το λες καταλαθος το πέρασα αλλά ήθελα να το περάσω)

και ναι για μισό δευτερόλεπτο ανετα μπορει να γίνει καθώς εχω δει να χτυπάνε μηχανη ετσι που  ξεκινισε την ίδια στηγμη που άναψε πράσινο από την αλλη πλευρά ενω ο άλλος έτρεχε να περάσει το κίτρινο και λιγο τσίμπησε κόκκινο και ήταν νυχτα και προφανώς σκεφτόταν σιγά μην βγει κανείς

και οχι χρηματικό πρόστιμο το θεωρώ λάθος αυτές της παραβιάσεις  αν πέρασες για λίγο 6 μήνες αφαίρεση διπλώματος και αν πέρασες βαθύ κόκκινο να σε πάει πλέον σαν κακούργημα δικαστικά (όπως και το αλκοόλ) και προφανώς αυτές η καταχωρίσεις σε καμία περίπτωση να μην γινονται απο άνθρωπο αλλά ολα να ειναι απο κάμερα (δεν εχει κανενα λογο οργανο να κάθετε σε καθε φανάρι αλλα μια καμερα σε καθε φαναρι σε καθε διασταύρωση και ανα καποια μετρα ετσι καλυπτει 95% του οδοστρώματος ετσι και οργανο θα εχει αλλη δουλειά να κάνει και τιμωρία θα πέφτει 100% 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, GodzillaCover said:

Αν περάσει κάποιος με κόκκινο μισού δευτερολέπτου στις 3 τη νύχτα μπορεί να σκοτώσει κανέναν; Ή μάλλον, δικαιολογείται πρόστιμο ίσο με το 100% του μηνιαίου μισθού του, εφόσον πληρώνεται με κατώτατο;

Δε σου λέω ότι είναι σωστό, ούτε ότι δεν είναι παράβαση. Όμως δεν έχει καμία σχέση με το να περνάω αέρα κοκκινο 4ων δευτερολέπτων. Στη μια περίπτωση έχω κάνει μια χαμηλής επικινδυνότητας παράβαση, στη δεύτερη είμαι δολοφόνος. Ειναι δυνατόν η ποινή να είναι η ίδια;

Προφανώς η ποινή θα είναι ίδια. Είναι παραβίαση κόκκινου και στις δύο περιπτώσεις. Το μισό δευτερόλεπτο, τα 4 ή δεν ξέρω τι άλλο, είναι γελοιότητες (για να μην πω τίποτα άλλο). Έχει προηγηθεί πορτοκαλί, οπότε καμία δικαιολογία.

Επίσης, μιας και αναφέρθηκαν τα πρόστιμα αναλόγως μισθού. Τι φάση; Ο πλούσιος σκοτώνει πολύ, ενώ ο φτωχός σκοτώνει λίγο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, filip123go said:

Εντάξει τώρα και εσύ.... Πηγές στον πιο πολιτισμένο λαό του πλανήτη.

Off topic αλλά θα σκάσω!!!

όχι και πιο πολιτισμένοι οι Ιάπωνες! Μην τρελαθούμε! Απλά επειδή οδηγούν με βάση τους κανόνες τα μυρμήγκια!

εντυπωσιακος λαός όσον αφορά τη στρατιωτική πειθαρχία σε κάποια θέματα, αλλά πέρα από αυτά είναι ένα γελοίος λαός:

- παιδοφιλία ουσιαστικά επιτρεπόταν μέχρι πρόσφατα: https://www.bbc.com/news/world-asia-65887198

- ψάξε και ποσό αγαπάνε τις μαμάδες τους και τους συγγενείς τους. Ψάξε πόσοι είναι παρθένοι. Ψάξε το θεσμό της γκέισας και την σιχαμένη αποδοχή τους απο τις παθητικες γυναίκες για τους άνδρες τους.

- ψάξε και την άρρωστη εργασιακή κουλτούρα τους λίγο πιο βαθιά. Δες και τα νούμερα με τις αυτοκτονίες.

Οι Ιάπωνες είναι σιχαμένοι και δεν είναι τυχαίο που έπραξαν τόσες φρικαλεοτητες τον προηγουμενο αιώνα όταν κατακτούσαν μέρη στην Ασία.

 

Πολιτισμός στα δικά μου κριτήρια υπάρχει μόνο στην Ευρώπη. Όλοι οι άλλοι (μαζί και εμείς) βάρβαροι. Αλλά σίγουρα όχι πολιτισμένοι οι σιχαμενοι οι Ιάπωνες. Απλά χρήσιμοι για να φτιάχνουν PlayStation.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Επίσης, μιας και αναφέρθηκαν τα πρόστιμα αναλόγως μισθού. Τι φάση; Ο πλούσιος σκοτώνει πολύ, ενώ ο φτωχός σκοτώνει λίγο;

Οχι βέβαια. Αλλά άλλο να φάει κλήση 700 ευρώ αυτός που έχει 1 εκ. εισόδημα και άλλο αυτός που έχει 700 ευρώ μισθό. Ποιον θα πονέσει περισσότερο και ποιος θα το αγνοήσει ευκολότερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

 

Επίσης, μιας και αναφέρθηκαν τα πρόστιμα αναλόγως μισθού. Τι φάση; Ο πλούσιος σκοτώνει πολύ, ενώ ο φτωχός σκοτώνει λίγο;

άλλο το πρόστιμο για παραβίαση και άλλο το να σκοτώσεις κάποιον .Αν σκοτώσεις κάποιον το πρόστιμο θα ειναι το μικρότερο απο τα προβλήματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, dtk-386 said:

Οχι βέβαια. Αλλά άλλο να φάει κλήση 700 ευρώ αυτός που έχει 1 εκ. εισόδημα και άλλο αυτός που έχει 700 ευρώ μισθό. Ποιον θα πονέσει περισσότερο και ποιος θα το αγνοήσει ευκολότερα; 

Αρχικά ναι, ο πλούσιος θα το αγνοήσει. Με τη 2η που θα του πάρουν το δίπλωμα, θα νιώσει κι αυτός (δεδομένου ότι υπάρχουν σοβαρές κυρώσεις για τέτοιες παραβάσεις).

14 minutes ago, Ukforthemoment said:

άλλο το πρόστιμο για παραβίαση και άλλο το να σκοτώσεις κάποιον

Έστω να μην πούμε για θανάτους. Ο πλούσιος παραβιάζει πολύ το κόκκινο, ενώ ο φτωχός λίγο;

Το point μου είναι, ότι η παράβαση είναι παράβαση ασχέτως ποιος την κάνει. Δεν υπάρχει λίγο έγκυος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ukforthemoment said:

Tρίπολη εννοείς;Οταν δουλευουν τα φανάρια μάλλον,γιατί πχ εκείνα στο γήπεδο του Παναρκαδικού δουλευουν κάθε 2ο μήνα όπως και τα άλλα στο ΔΑΚ .Τουλάχιστον ρύθμισαν λίγο καλύτερα τα φανάρια στα τρένα από την μεριά της Σπάρτης .

στο σταδιο καλα ειναι δουλευουν αλλα η πραβιαση παει συνεφο.....στο τραινο καθε τοσο προσπαθουν να εχουν μια ρυθμιση κυριως για αυτους που πανε Σπαρτη και στριβουν αριστερα αλλα ειναι μια λωριδα γιαυτους που ερχονται απο Σπαρτης και στριβουν δεξια χαμος  ...τα φαναρια σε μια λωριδα δρομο ειναι προβλημα κυριως οταν εχει φορτηγα(αλλοι ευθεια αλλοι στριβουν )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...