Προς το περιεχόμενο

FTTH και άβολη εγκατάσταση


lofter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Έκανα μετατροπή από χαλκό σε ftth και ο συνεργάτης του OTE που έκανε την εγκατάσταση, πηγε την οπτικη δίπλα στην πρώτη πριζα. Δεν με βολεύει καθόλου η συγκεκριμένη θέση και θέλω να την αλλάξω.

Έχω κάνει σχετικό παράπονο στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά δεν βλέπω να βγαίνει άκρη. 

1.Μπορώ να βρω στο εμπόριο την οπτικη ινα που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ; (μια λεπτή ασπρη , νομίζω της Huawei); 

2.Αν όχι,  σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το καλώδιο

Screenshot_20240328_203148_Gallery.jpg.b1d2837c19ba186158435c4b3b4c436c.jpg

και να το πάω τοίχο τοίχο μέχρι εκεί που θέλω. Πρέπει να προσέξω κάτι; πχ να μην το τσακισω πολύ;

3.Τέλος , σε άλλο ποστ έχω δει να αναφέρεται σχετικα με το τηλέφωνό, αντιστροφή σύνδεση προς την τηλεφωνική πριζα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/03/2024 at 20:33, lofter said:

Καλησπέρα!

Έκανα μετατροπή από χαλκό σε ftth και ο συνεργάτης του OTE που έκανε την εγκατάσταση, πηγε την οπτικη δίπλα στην πρώτη πριζα. Δεν με βολεύει καθόλου η συγκεκριμένη θέση και θέλω να την αλλάξω.

Έχω κάνει σχετικό παράπονο στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά δεν βλέπω να βγαίνει άκρη. 

1.Μπορώ να βρω στο εμπόριο την οπτικη ινα που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ; (μια λεπτή ασπρη , νομίζω της Huawei); 

2.Αν όχι,  σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το καλώδιο

και να το πάω τοίχο τοίχο μέχρι εκεί που θέλω. Πρέπει να προσέξω κάτι; πχ να μην το τσακισω πολύ;

3.Τέλος , σε άλλο ποστ έχω δει να αναφέρεται σχετικα με το τηλέφωνό, αντιστροφή σύνδεση προς την τηλεφωνική πριζα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες;

α.μπορεις να κανεις επεκταση την οπτικη ινα αλλα μπορεις και το  ethernet. το ethernet ειναι πιο ευκολο πιο φτηνο αλλα πιο ογκωδες.απο το rj11 πας πισω στην κεντρικη πριζα.προυποθεση να ανοιξεις την  τηλεφωνικη πριζα και να αποσυνδεσεις το ζευγαρι χαλκου που παει στην χωνευτη, ή στον κατανεμητη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την πάτησες με άπλα λόγια διότι οποιαδήποτε εγκατάσταση μέτα το κουτί του ΟΤΕ είναι δική σου ευθύνη. Θα έπρεπε να είχες ζητήσει τα σχέδια πριν ξεκινήσουν οι εργασίες. Γενικά οι εγκαταστάσεις που κάνουν τα συνεργεία αυτά είναι χωρίς σχέδιο και με ευθύνη ουσιαστικά του καταναλωτή. Στη θέση που στο εγκατέστησαν θα έπρεπε να υπήρχε ένα μικρό rack τύπου SOHO. 

Σε φίλο να φανταστείς, ήθελαν να του κολλήσουν με πιστόλι σιλικόνης την οπτική ίνα μέσα στο σπίτι. 😂 Να μην μακρύλόγω.. Στις εγκαταστάσεις καλό θα ήταν να ακολουθείτε ο κώδικας που ορίζει ο ΕΛΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα.Βασική ερώτηση.Εσύ δεν βρισκόσουν σπίτι για να του υποδείξεις που θέλεις;

Έχεις δοκιμάσει να το δηλώσεις βλάβη για αλλαγή σημείου τερματιρμού ΟΤΟ;

Επίσης ,patch cord όπως αυτό που κυκλώνεις στη φώτο μπορείς να βρεις στο εμπόριο μέχρι και 20μ. Με προσοχή πάντα μην το τσακίσεις σαν καλώδιο ρευματος γιατί έσπασε.

 

Στις 8/4/2024 στις 2:22 ΠΜ, Underpaid3812 είπε

Την πάτησες με άπλα λόγια διότι οποιαδήποτε εγκατάσταση μέτα το κουτί του ΟΤΕ είναι δική σου ευθύνη. Θα έπρεπε να είχες ζητήσει τα σχέδια πριν ξεκινήσουν οι εργασίες. Γενικά οι εγκαταστάσεις που κάνουν τα συνεργεία αυτά είναι χωρίς σχέδιο και με ευθύνη ουσιαστικά του καταναλωτή. Στη θέση που στο εγκατέστησαν θα έπρεπε να υπήρχε ένα μικρό rack τύπου SOHO. 

Σε φίλο να φανταστείς, ήθελαν να του κολλήσουν με πιστόλι σιλικόνης την οπτική ίνα μέσα στο σπίτι. 😂 Να μην μακρύλόγω.. Στις εγκαταστάσεις καλό θα ήταν να ακολουθείτε ο κώδικας που ορίζει ο ΕΛΟΤ.

Σε ποια σχέδια αναφέρεσαι;Ποιος ειπε οτι χρειάζεται ρακ;

Αναφορικά με την εγκατάσταση του φίλου σου να σε ενημερώσω ότι πλέον ο οτέ δουλεύει με ινα hua(huawei) που θέλει δικό της πιστόλι θερμοκόλλησης και είναι διάφανη.Την περνάνε χωρίς κανάλωμα.

Επεξ/σία από koubos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

27 λεπτά πριν, koubos είπε

Ποιος ειπε οτι χρειάζεται ρακ;

Δεν χρειάζεται :) αλλά καλό είναι ο δικτυακός εξοπλισμός να είναι κάπου οργανωμένα. Δεν καθόλου ακριβά, και υπάρχουν ακόμα και εντοιχισμένα.

30 λεπτά πριν, koubos είπε

Σε ποια σχέδια αναφέρεσαι;

Χωρίς σχέδιο πως κανεις εγκατάσταση; Αν, αυριο μεθαύριο γίνει το οτιδήποτε;

32 λεπτά πριν, koubos είπε

Αναφορικά με την εγκατάσταση του φίλου σου να σε ενημερώσω ότι πλέον ο οτέ δουλεύει με ινα hua(huawei) που θέλει δικό της πιστόλι θερμοκόλλησης και είναι διάφανη.Την περνάνε χωρίς κανάλωμα.

Το ότι κάποιος δεν ακολουθεί τον ΕΛΟΤ, δεν είναι παράδειγμα προς απομίμηση. Εκτός, αν δεν τον πειράζει να βρεθεί νομικά "μπλεγμένος" αύριο μεθαύριο. Έχω δει απο εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο να βάζει εν έτη 2024 γειώση σε σωλήνα νερού που καταλήγει σε πλαστικό σωλήνα.. 

Ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.elinyae.gr/ethniki-nomothesia/ya-53538-ex-20232023-fek-7037b-13122023 και στο ανάλογο ΦΕΚ εδώ: https://www.elinyae.gr/sites/default/files/2023-12/7037b_2023.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/04/2024 at 19:52, Underpaid3812 said:

 

Δεν χρειάζεται :) αλλά καλό είναι ο δικτυακός εξοπλισμός να είναι κάπου οργανωμένα. Δεν καθόλου ακριβά, και υπάρχουν ακόμα και εντοιχισμένα.

Χωρίς σχέδιο πως κανεις εγκατάσταση; Αν, αυριο μεθαύριο γίνει το οτιδήποτε;

 

ενας στα 10.000 ατομα θα βαλει  rack σπιτι.

κατα τα αλλα πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο.απειρες λυσεις για το προβλημα του

On 08/04/2024 at 02:22, Underpaid3812 said:

 

Σε φίλο να φανταστείς, ήθελαν να του κολλήσουν με πιστόλι σιλικόνης την οπτική ίνα μέσα στο σπίτι. 😂 Να μην μακρύλόγω.. Στις εγκαταστάσεις καλό θα ήταν να ακολουθείτε ο κώδικας που ορίζει ο ΕΛΟΤ.

καποιοι θελουν καναλι ενω αλλοι δεν θελουν καναλι για να μην φαινεται τοσο πολυ. οταν βαζεις ftth ξερεις απο πριν οτι καπως η ινα πρεπει να μπει μεσα στο χωρο σου.τωρα σε καναλι η οχι ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

καποιοι θελουν καναλι ενω αλλοι δεν θελουν καναλι για να μην φαινεται τοσο πολυ. οταν βαζεις ftth ξερεις απο πριν οτι καπως η ινα πρεπει να μπει μεσα στο χωρο σου.τωρα σε καναλι η οχι ...

(επειδή ειμαι και εγω υπο σκεψη για αλλαγή) την ίνα την περνούν από τη χαραμάδα της εξώπορτας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, mitsos_z said:

(επειδή ειμαι και εγω υπο σκεψη για αλλαγή) την ίνα την περνούν από τη χαραμάδα της εξώπορτας ?

τρυπανε  πχ στην γωνια κασας, τοιχου.

χαραμαδα δεν υπαρχει αν εννοεις κατω απο την πορτα

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2024 στις 7:10 ΜΜ, koubos είπε

Kαλησπέρα.Βασική ερώτηση.Εσύ δεν βρισκόσουν σπίτι για να του υποδείξεις που θέλεις;

Έχεις δοκιμάσει να το δηλώσεις βλάβη για αλλαγή σημείου τερματιρμού ΟΤΟ;

Επίσης ,patch cord όπως αυτό που κυκλώνεις στη φώτο μπορείς να βρεις στο εμπόριο μέχρι και 20μ. Με προσοχή πάντα μην το τσακίσεις σαν καλώδιο ρευματος γιατί έσπασε.

Σπίτι ήμουν και ζήτησα να πάει σε άλλο σημείο.  Όμως μου είπε ότι βάση συμβολαίου πάει στην πρώτη πριζα.

( το θέμα είναι πως δεν υπέγραψα ποτέ συμβόλαιο... έχω και εκεί πολλά παράπονα από τον ΟΤΕ. έβαλα τη γυναίκα μου που είναι δικηγόρος, να τους τρέξει όσο μπορεί. Περιμένω μπας και ανταποκριθουν)

Τέλος πάντων για να ξεμπερδευω ( εγώ φταίω που δεν τους εδιωξα) τους είπα να συνεχίσουν. 

Πήρα το  patch cord,  απλά η αλήθεια είναι πως προτιμούσα της Huawei που είναι σχεδόν αόρατη,  ωστόσο δεν τη βρήκα στο εμπόριο.  

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...