Προς το περιεχόμενο

Ασφαλεια αυτοκινητου


vounisios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλοι μου....εχω στην κατοχη μου, απο το 2010 αγορα- το Toyota Auris....δηλαδη τωρα μπαινω στα 14 χρονια....ολα καλα....το προβλημα μου ειναι το υπερβολικο κοστος που πληρωνω για την Ασφαλεια[οδικη βοηθεια].   Συγκεκριμενα πληρωνω 2  φορες-ανα 6μηνο-173,50 το Α εξαμηνο & το ιδιο το αλλο 6μηνο,οποτε συνολικα 346 ευρω...πολυ με βασανιζει αυτο...μου φαινεται υπερβολικο.το αυτοκινητο μου το χρησιμοποιω μονο στο 2μηνο που πηγαινω χωριο & επιστρεφω....Χιλιομετρα εχω κανει πολυ λιγα....Θα ηθελα να μου λεγατε την γνωμη σας, αν δηλαδη θα πρεπει να κοιταξω για καμμια αλλη φτηνοτερη Ασφαλεια. σας ευχαριστω.καλο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μιλήσει με άλλες ασφαλιστικές για να πάρεις προσφορές?

Δεν λέω αν είναι λίγα ή πολλά αλλά εφόσον σε βασανίζει πρέπει να ψαχτείς και αλλού!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, JLEE είπε

Έχεις μιλήσει με άλλες ασφαλιστικές για να πάρεις προσφορές?

Δεν λέω αν είναι λίγα ή πολλά αλλά εφόσον σε βασανίζει πρέπει να ψαχτείς και αλλού!!

Εχεις δικιο...θα πρεπει να το ψαξω, ειναι πολλα ρε γμτ μου....ή στην τελικη αν μεινω σ αυτη που ειμαι να το κανω 3μηνη πληρωμη, γιατι το 6μηνο με χτυπαει ασχημα....θα το ψαξω μαλλον....σ ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vounisios said:

Καλησπερα φιλοι μου....εχω στην κατοχη μου, απο το 2010 αγορα- το Toyota Auris....δηλαδη τωρα μπαινω στα 14 χρονια....ολα καλα....το προβλημα μου ειναι το υπερβολικο κοστος που πληρωνω για την Ασφαλεια[οδικη βοηθεια].   Συγκεκριμενα πληρωνω 2  φορες-ανα 6μηνο-173,50 το Α εξαμηνο & το ιδιο το αλλο 6μηνο,οποτε συνολικα 346 ευρω...πολυ με βασανιζει αυτο...μου φαινεται υπερβολικο.το αυτοκινητο μου το χρησιμοποιω μονο στο 2μηνο που πηγαινω χωριο & επιστρεφω....Χιλιομετρα εχω κανει πολυ λιγα....Θα ηθελα να μου λεγατε την γνωμη σας, αν δηλαδη θα πρεπει να κοιταξω για καμμια αλλη φτηνοτερη Ασφαλεια. σας ευχαριστω.καλο βραδυ.

Το κόστος αυτό το βρίσκεις υπερβολικό σε σχέση με τι? Σε σχέση με άλλη ασφαλιστική πχ? Αν ναι τότε απλά ασφαλίσου στην άλλη, αν όχι τότε δεν έχει βάση αυτό που λες.

Επίσης για να μειωθεί το ασφάλιστρο, ίσως να είναι λύση το να αφαιρέσεις τις μη υποχρεωτικές καλύψεις όπως οδική βοήθεια.

30 minutes ago, vounisios said:

Εχεις δικιο...θα πρεπει να το ψαξω, ειναι πολλα ρε γμτ μου....ή στην τελικη αν μεινω σ αυτη που ειμαι να το κανω 3μηνη πληρωμη, γιατι το 6μηνο με χτυπαει ασχημα....θα το ψαξω μαλλον....σ ευχαριστω!

Αν πληρώνεις ανά τρίμηνο τότε τα συνολικά ετήσια ασφάλιστρα που θα πληρώνεις θα είναι περισσότερα, λιγότερα θα είναι μόνο αν κάνεις ετήσια ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οδικη βοηθεια σ αυτα τα χρονια, την χρειαστηκα μονο μια φορα, προπερσυ, ειχα βουλιαξει σε αμμο κοντα σε θαλασσα, & με βοηθησαν, μονο αυτη τη φορα, & δεν θελω να την αφαιρεσω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το χρησιμοποιείς μόνο 2 μήνες και τους υπόλοιπους 10 κάθεται (ακίνητο), τότε καταθέτεις πινακίδες και τις παίρνεις + το ασφαλίζεις μόνο για εκείνο το 2μηνο διάστημα.

35 minutes ago, basilis_k6 said:

το ξερεις φανταζομαι οτι μπορεις σε 5 λεπτα να βρεις τιμες απο ολες τις εταιριες απο cosmoteinsurance, pricefox κτλ?

Από τον τρόπο γραφής του, μάλλον όχι. Δώσε πληροφορίες. (πχ Anytime link, Hellas direct κλπ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, csontheline said:

Αν το χρησιμοποιείς μόνο 2 μήνες και τους υπόλοιπους 10 κάθεται (ακίνητο), τότε καταθέτεις πινακίδες και τις παίρνεις + το ασφαλίζεις μόνο για εκείνο το 2μηνο διάστημα.

Δεν έγραψε πως το χρησιμοποιεί μόνο δύο μήνες το χρόνο, έγραψε πως το χρησιμοποιεί κάθε 2 μήνες, οπότε σχεδόν μία η άλλη θα του έρχεται αν το ασφαλίζει κάθε 2 μήνες με την ελάχιστη διάρκεια ασφάλισης (1 μήνα). ΑΝ βέβαια στο ενδιάμεσο δεν το χρησιμοποιεί καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ληστευουν πατωκορφα... Εχω αμαξι αντιστοιχης κατηγοριας και χρονολογιας με το δικο σου (i20 του '10) και πληρωνω λιγοτερα απο τα μισα ετησιως, σε γνωστες ασφαλιστικες, με βασικη καλυψη + οδικη βοηθεια + νομικη προστασια. Ψαξου με insurancemarket.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον υπολογισμό ασφαλίστρων δεν παίζει ρόλο μόνο το μοντέλο και η κατηγορία, παίζει ρόλο και η ηλικία του κύριου οδηγού, αλλά ακόμα περισσότερο και ο τόπος κατοικίας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το νουμερο που γραφει παντως δεν βγαινει χωρις πολλες προσθετες καλυψεις ασχετα απο ο που μενει και ποσο ετων ειναι. εκτος αν τον κλέβει στεγνα ο πρακτορας. 

btw εγω έβαζα παντα κυριο οδηγο αυτον που εβγαζε την καλυτερη τιμη, εφοσον δεν επεφτε βεβαια στην κατηγορια "νεος". το εμαθα τυχαια το κολπο αυτο οταν ο πατερας μου εβαλε εμενα σαν οδηγο και παρατηρησε οτι εβγαινε φθηνοτερα απο εκεινον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

εκτος αν τον κλέβει στεγνα ο πρακτορας. 

πως ακριβως μπορει να σε κλεψει ενας πρακτορας ? Πως ακριβως μπορει να σου φουσκωσει τα ασφάλιστρα ? για πες μου και εμενα που ειμαι της δουλειας να μαθω να αρχιζω να κλεβω κανεναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι μου, ειμαι σε χωριο τωρα, επαρχια.Κατι μου ετυχε...Μενω μονιμα Αθηνα.μολις γυρισω θα τα διαβασω ολα τα γραπτα σας.σας ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η anytime έχει και πρόγραμμα για λίγα χιλιόμετρα απλά πρέπει να βάλεις ένα μαραφετι στο obd και να έχεις μια εφαρμογή.

Γενικά Hellas Direct, Anytime, MyZen είναι συνήθως οι φθηνότερες και με προσφορές (δωροκαρτες βενζίνη πχ)

Πχ με έγγραφη στο mypraktiker έχει κωδικό για -15% στη Hellas Direct.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τις τιμές, να κοιτάτε και τα ψιλά πράγματα στις καλύψεις.

Ενίοτε εκεί κρύβονται οι διαφορές στο κόστος ασφάλισης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...