Προς το περιεχόμενο

Μοτέρ γκαραζόπορτας


aXer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από 1,5 χρόνο που μετακόμισα σε σπίτι όπου υπάρχει συρόμενη γκαραζόπορτα και επειδή βαρέθηκα να λέω στα παιδιά μου "ανοίξτε/κλείστε την πόρτα", αποφάσισα να βάλω μηχανισμό/μοτέρ συρόμενης.

Το θέμα είναι ότι....δεν γνωρίζω τίποτα από το θέμα. Πρωτίστως μάρκες. Μία έρχεται πολύ στις αναζητήσεις, η Proteco και μία Profelmnet.
Δευτερευόντως ψάχνω για λύση σίγουρα με WiFi αν και απ'οσο έχω καταλάβει, συνήθως ένα έξτρα plugin είναι στα περισσότερα. Η πόρτα είναι μεγάλη μεταλλική και έχει και την ιδιαιτερότητα ότι βρίσκεται σε κατηφορική κλίση περίπου 15 μοιρών.

Πείτε λίγο; Εμπειρία από μάρκες; Από features, εγγυήσεις κτλ;
Έχω αρκετά technical skills και εργαλεία για να την βάλω μόνος μου απλά με προβληματίζει μήπως οι συνδέσεις στην πλακέτα είναι λίγο περίπλοκες ή δεν υπάρχει κατανοητό manual.
Οι πλαστικές κρεμαριέρες που βλέπω να έχουν τα περισσότερα, δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Είναι επιλογή; Μπορώ να πάρω μεταλλική με έξτρα κόστος;

Τέλος, αν πάω σε ολοκληρωμένη λύση (αγοράσω το μοτέρ από εταιρεία που τα περνάει κιόλας), γνωρίζεται κάτι αξιόπιστο στην Θεσσαλονίκη;

Οποιαδήποτε πληροφορία, έστω κι αν φαίνεται ασήμαντη, μπορεί να βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από aXer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aXer είπε

Μετά από 1,5 χρόνο που μετακόμισα σε σπίτι όπου υπάρχει συρώμενη γκαραζόπορτα και επειδή βαρέθηκα να λέω στα παιδιά μου "ανοίξτε/κλείστε την πόρτα", αποφάσισα να βάλω μηχανισμό/μοτέρ συρώμενης.

Το θέμα είναι ότι....δεν γνωρίζω τίποτα από το θέμα. Πρωτίστως μάρκες. Μία έρχεται πολύ στις αναζητήσεις, η Proteco και μια Profelmnet.
Δευτερευόντως ψάχνω για λύση σίγουρα με WiFi αν και απ'οσο έχω καταλάβει, συνήθως ένα έξτρα plugin είναι στα περισσότερα. Η πόρτα είναι μεγάλη μεταλλική και έχει και την ιδιαιτερότητα ότι βρίσκεται σε κατηφορική κλίση περίπου 15 μοιρών.

Πείτε λίγο; Εμπειρία από μάρκες; Από features, εγγυήσεις κτλ;
Έχω αρκετά technical skills και εργαλεία για να την βάλω μόνος μου απλά με προβληματίζει μήπως οι συνδέσεις στην πλακέτα είναι λίγο περίπλοκες ή δεν υπάρχει κατανοητό manual.
Η πλαστικές κρεμαριέρες που βλέπω να έχουν τα περισσότερα, δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Είναι επιλογή; Μπορώ να πάρω μεταλλική με έξτρα κόστος;

Τέλος, αν πάω σε ολοκληρωμένη λύση (αγοράσω το μοτέρ από εταιρεία που τα περνάει κιόλας), γνωρίζεται κάτι αξιόπιστο στην Θεσσαλονίκη;

Οποιαδήποτε πληροφορία, έστω κι αν φαίνεται ασήμαντη, μπορεί να βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Ως προς το υπογραμμισμένο, τουλάχιστον για το ρολό του parking που έχω στο σπίτι, τα πράγματα είναι απλά (για τις συνδέσεις μιλάω). Υπάρχει το ενσωματωμένο στο ρολό μοτέρ και μετά υπάρχει εξωτερικός πινακοδιακόπτης της autotech που καλύπτει όλες τις λειτουργίες (άνοιγμα, κλείσιμο, αναμονή, φάρο, υπέρυθρα "ματάκια", κλπ) στο οποίο η συνδεσμολογία είναι απλή και το manual (φυλλάδιο στην ουσία) κατανοητό. Για μοτέρ συρόμενης δεν ξέρω (υπάρχει στο κτήριο αλλά αφορά χώρο στάθμευσης άλλου και άρα δεν ασχολήθηκα) αλλά έτσι όπως το έχω δει η βασική (ίσως και η μόνη) διαφορά που έχω δει είναι ότι ο ελεγκτής (ο πινακοδιάκοπτης που έλεγα) πρέπει να είναι μέσα στο case του μοτέρ και όχι ξεχωριστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, aXer said:

Μετά από 1,5 χρόνο που μετακόμισα σε σπίτι όπου υπάρχει συρόμενη γκαραζόπορτα και επειδή βαρέθηκα να λέω στα παιδιά μου "ανοίξτε/κλείστε την πόρτα", αποφάσισα να βάλω μηχανισμό/μοτέρ συρόμενης.

Το θέμα είναι ότι....δεν γνωρίζω τίποτα από το θέμα. Πρωτίστως μάρκες. Μία έρχεται πολύ στις αναζητήσεις, η Proteco και μία Profelmnet.
Δευτερευόντως ψάχνω για λύση σίγουρα με WiFi αν και απ'οσο έχω καταλάβει, συνήθως ένα έξτρα plugin είναι στα περισσότερα. Η πόρτα είναι μεγάλη μεταλλική και έχει και την ιδιαιτερότητα ότι βρίσκεται σε κατηφορική κλίση περίπου 15 μοιρών.

Πείτε λίγο; Εμπειρία από μάρκες; Από features, εγγυήσεις κτλ;
Έχω αρκετά technical skills και εργαλεία για να την βάλω μόνος μου απλά με προβληματίζει μήπως οι συνδέσεις στην πλακέτα είναι λίγο περίπλοκες ή δεν υπάρχει κατανοητό manual.
Οι πλαστικές κρεμαριέρες που βλέπω να έχουν τα περισσότερα, δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Είναι επιλογή; Μπορώ να πάρω μεταλλική με έξτρα κόστος;

Τέλος, αν πάω σε ολοκληρωμένη λύση (αγοράσω το μοτέρ από εταιρεία που τα περνάει κιόλας), γνωρίζεται κάτι αξιόπιστο στην Θεσσαλονίκη;

Οποιαδήποτε πληροφορία, έστω κι αν φαίνεται ασήμαντη, μπορεί να βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Και εγώ εβαλα μονος μου Proteco αν και υπάρχουν πολυ καλύτερες μάκες απλα ειναι τα πρωτα που βγαζει στο internet.

Οι πλαστικες εχουν γαλβανιζε σκελετό. Ειχα βαλει αλλα δεν βολευουν παντα. Δεν εχουν πάθει κατι αλλα καλυτερα μεταλικούς για πολλους λογους.

Γενικά ερχονται ετιμα με τη πλακέτα πολλές φορες και δε χρειάζεται να κανεις κατι. Αν βαλεις φωτοκυταρα κτλ θελει καλωδιο συναγερμου εξωτερικου χωρου ιδανικα.

Πάντως σε πλουσια σπιτια δεν εχω δει τετοια. Νομιζω πως παιζει και αυτο πολυ https://nice4you.gr/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, aXer said:

Έχω αρκετά technical skills και εργαλεία για να την βάλω μόνος μου απλά με προβληματίζει μήπως οι συνδέσεις στην πλακέτα είναι λίγο περίπλοκες ή δεν υπάρχει κατανοητό manual.

Τα skills που διαθέτεις αφορούν και ηλεκτρολογικά? Αν ναι τότε η σύνδεση στην πλακέτα δεν θα σε προβληματίσει καθόλου, άσε που μπορείς να δεις αν είναι κατανοητά τα manual πριν αγοράσεις ένα συγκεκριμένο σετ ή μια συγκεκριμένη πλακέτα. Δες εδώ πχ ένα μοντέλο πλακέτας που δουλεύεται πολύ σε συρόμενες:

https://www.autotech.gr/wp-content/uploads/2017/08/S5070D-Easy-EL.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Joshua21 said:

Τα skills που διαθέτεις αφορούν και ηλεκτρολογικά? Αν ναι τότε η σύνδεση στην πλακέτα δεν θα σε προβληματίσει καθόλου, άσε που μπορείς να δεις αν είναι κατανοητά τα manual πριν αγοράσεις ένα συγκεκριμένο σετ ή μια συγκεκριμένη πλακέτα. Δες εδώ πχ ένα μοντέλο πλακέτας που δουλεύεται πολύ σε συρόμενες:

https://www.autotech.gr/wp-content/uploads/2017/08/S5070D-Easy-EL.pdf

Έχω κάνει re-arrange σε ηλεκτρολογικό πίνακα, βάζοντας αντικεραυνικά και wifi μέτρηση κατανάλωσης (αλλά μην το πεις στην ΔΕΗ :P) ...και ακόμα ζω.
Όχι δεν έχω θέμα, αρκεί να υπάρχει manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, aXer said:

Έχω κάνει re-arrange σε ηλεκτρολογικό πίνακα, βάζοντας αντικεραυνικά και wifi μέτρηση κατανάλωσης (αλλά μην το πεις στην ΔΕΗ :P) ...και ακόμα ζω.
Όχι δεν έχω θέμα, αρκεί να υπάρχει manual.

Άρα ξέρεις πιο πολλά από εμένα 😜

Το αν υπάρχει manual όπως είπα και παραπάνω μπορείς να το διαπιστώσεις πριν την αγορά των εξαρτημάτων ή του σετ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιεργεια, το wifi για ποιο λογο; Παιζει να θες να την ανοιγοκλεισεις ευρισκομενος πιο μακρια απο την εμβελεια του τηλεχειριστηριου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Γενικά έχω προχωρήσει σε αυτοματισμούς κάποιων συσκευών στο σπίτι και μου φαίνεται κουτό να αφήσω απ' έξω αυτό ενώ γίνεται. Η ύπαρξη WiFi εξαλείφει και την ανάγκη ύπαρξης πολλών χειριστηρίων. Δεν χρειάζεται να έχεις πάντα επάνω σου το χειριστήριο εφόσον έχεις το κινητό σου. Είμαστε 4μελής οικογένεια και εκτός του ότι βάζουμε/βγάζουμε 2 αμάξια στον χώρο, τα παιδιά βγαίνουν από κει με τα ποδήλατα. Να μπορούν άνετα να το κάνουν απτό κινητό τους. Δεν υπάρχει αρνητικό όπως και να το δεις. Οπότε, γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...