Προς το περιεχόμενο

Μπαλκόνι με τζάμι - αδιαβροχοποιηση


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιος που να έχει τζαμι στο μπαλκόνι του, αυτή την μόδα των τελευταίων ετών αντί για κάγκελα? Επειδή γίνονται σκατα κάθε φορά που βρέχει, μήπως κάποιος έχει εφαρμόσει προϊόν ώστε να γινεται υδροφοβη η επιφάνεια και να μην μένουν τόσοι λεκέδες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ιδέα (δεν το έχω δοκιμάσει, μία σκέψη είναι) είναι να τα πλένεις με κάποιο από αυτά τα ειδικά σαμπουάν που είναι για αυτοκίνητα και τα οποία έχουν σα σκοπό ακριβώς το να "τσουλάει" το νερό. Τώρα για το αν αξίζει τον κόπο από άποψη κόστους και το "πόσο θα κρατάει" (αν κρατάει) αυτή η "προστασία" δεν έχω να πω κάτι

Off topic Θεωρώ μεγάλη μ....κία αυτά τα "κάγκελα". Μπορεί οπτικά να δείχνουν ωραία και μοντέρνα (στην αρχή, όσο είναι άδεια τα μπαλκόνια) μόλις αρχίσουν όμως να μπαίνουν πράγματα και παύει να είναι minimal το look, αλλάζει το αισθητικό κομμάτι (πάντα κατά τη γνώμη μου). Πέρα δε από το γεγονός ότι "παραφορέθηκαν" (καλά όχι πως οι πολυκατοικίες των τελευταίων ετών φημίζονται για αρχιτεκτονική πρωτοτυπία), θεωρώ (δεν το γνωρίζω) ότι ίσως να δημιουργούν κι ένα χαμηλού ύψους "θερμοκήπιο" στο μπαλκόνι, πράγμα ίσως μη θεμιτό για το καλοκαίρι

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωη βρωμικα ειναι, ραγιζουν, κοβουν τον αερα, ειναι πανάκριβα. Δεν υπαρχει λυση για το προβλημα σου. Με ενα αζαξ για τα τζαμια πρεπει να εισαι και να κρεμεσαι αναποδα με τεραστιο κινδυνο να πεσεις, για να τα πλενεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, margaritagr είπε

Σκέφτηκα κι εγώ τα προϊόντα που είναι για τα τζάμια των αυτοκινήτων αλλά είπα μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι 

Να διευκρινίσω ότι δεν αναφέρομαι μόνο σε προϊόντα για τα τζάμια των αυτοκινήτων αλλά σαμπουάν και για τις μεταλλικές τους επιφάνειες καθώς υπάρχουν τέτοια για να μην κάνει στίγματα στο χρώμα το νερό/άλατα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελα να εχω 'τζαμενια' καγκελα.

Να μην αναγκαζομαι να ασχοληθω καθε λιγα χρονια, ποιος θα τα βαψει, ποσο θα κοστισει, και ποσα χρονια θα κρατησει το βαψιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mindreader είπε

Θα θελα να εχω 'τζαμενια' καγκελα.

Να μην αναγκαζομαι να ασχοληθω καθε λιγα χρονια, ποιος θα τα βαψει, ποσο θα κοστισει, και ποσα χρονια θα κρατησει το βαψιμο...

Ανοξειδωτα χρειαζεσαι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, margaritagr είπε

Σκέφτηκα κι εγώ τα προϊόντα που είναι για τα τζάμια των αυτοκινήτων αλλά είπα μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι 

Για αυτοκίνητα είναι απίστευτο το RAIN CLEAR 300ml. Το χρησιμοποιώ χρόνια.  Ίσως κανει δουλεια κ στην περίπτωση σου. Φυσικά δεν κρατάει για πάντα. Αν βγάλει 3 μήνες θα είναι μια χαρα.  

https://vrontinos.gr/el/Product/00021FD2.aspx

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, mindreader είπε

Θα θελα να εχω 'τζαμενια' καγκελα.

Να μην αναγκαζομαι να ασχοληθω καθε λιγα χρονια, ποιος θα τα βαψει, ποσο θα κοστισει, και ποσα χρονια θα κρατησει το βαψιμο...

Αν ἔχεις μασιφ σιδερένια κάγκελα και τα εχεις βάψει σωστὰ με ενα καλὸ χρώμα, πίστεψέ με δεν παθαίνουν τίποτα. Ἄντε μια φορὰ στην 5-7ετια, να θέλουν ἕνα φρεσκάρισμα και θα τα ἔχεις για πολλά χρόνια

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα και εγώ είχα τέτοιο θέμα.

Αποφάσισα και έβαλα κάγκελα αλουμινίου.

Τώρα έχω ένα κομμάτι γύρο στα 7 μέτρα στον κήπο, που θέλω να μην κόψω την θέμα και σκέφτομαι τζάμι......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω προσέξει, αλλά θέλω να πιστεύω ότι δε βάζουν τζάμια στον πρώτο όροφο σε περιοχές όπως το Παγκράτι για να σε βλέπει ο κάθε μετανάστης που περνάει με το τρίκυκλο,, αλλά σε υψώματα που έχει κάποιο νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...