Προς το περιεχόμενο

Ανάκαμψη της διεθνούς αγοράς smartphone αναμένεται το 2024


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βελτιωμένα προβλέπεται να είναι τα μεγέθη στην πορεία του χρόνου, μετά το δύσκολο 2023.

Η παγκόσμια αγορά smartphone αναμένεται να καταγράψει ανάκαμψη της τάξης του 3% περίπου, καθώς ο περιορισμός των πληθωριστικών τάσεων βοηθά στη βελτίωση της κατάστασης στις αναδυόμενες αγορές, ενώ η ενσωμάτωση της δημιουργικής τεχνητής νοημοσύνης προσελκύει αγοραστές στην κατηγορία των ναυαρχίδων, σύμφωνα με τα στοιχεία που περιλαμβάνονται σε έκθεση της Counterpoint Research, η οποία δόθηκε στη δημοσιότητα την Πέμπτη. 

Προηγούμενα στοιχεία της ίδιας εταιρίας κατέγραφαν συρρίκνωση της αγοράς άνω του 4% κατά το περασμένο έτος, καθώς οι καταναλωτές περιόριζαν τις αγορές τους, επηρεασμένοι από τη συνεχιζόμενη οικονομική αβεβαιότητα.

Αναδυόμενες αγορές, όπως αυτές της Ινδίας, της Μέσης Ανατολής και της Αφρικής θεωρούνται βασικοί αναπτυξιακοί παράγοντες για την αγορά των κινητών τηλεφώνων, ιδίως στην κατηγορία των οικονομικών προτάσεων.

Η κατηγορία αυτή αναμένεται να καταγράψει θεαματική άνοδο της τάξης του 11% μέσα στο 2024, μετά τη συρρίκνωση που υπέστη τον αμέσως προηγούμενο χρόνο, ενώ ενισχυμένη αναμένεται να είναι η ζήτηση και στις ζώνες της Καραϊβικής και της Λατινικής Αμερικής.

Η συγκεκριμένη κατηγορία συσκευών που κυμαίνονται μεταξύ των 150 και 249 δολαρίων αναμένεται να ωφεληθεί από τον περιορισμό των πληθωριστικών πιέσεων σε περιοχές όπως η Αφρική, εξέλιξη που θα σταθεροποιήσει τα τοπικά νομίσματα, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της Counterpoint.

Ο αυξημένος ανταγωνισμός μεταξύ κινεζικών εταιριών, όπως η Oppo, η Vivo Και η Xiaomi, σε συνδυασμό με την ανάκαμψη της ζήτησης για συσκευές ΙΤ, αποτελούν επίσης θετικούς παράγοντες ως προς την ενίσχυση των πωλήσεων σε αυτή την κατηγορία.

Η κατηγορία των premium συσκευών, με κινητά τα οποία κινούνται μεταξύ των 600 και 799 δολαρίων, αναμένεται να ενισχυθεί κατά 17%. Η εισαγωγή της πολύφερνης δημιουργικής τεχνητής νοημοσύνης και η δημοφιλία των αναδιπλούμενων συσκευών αναμένεται να τονώσει τη ζήτηση στην κατηγορία αυτή, σύμφωνα με την ίδια έκθεση.

Η Counterpoint εκτιμά πως Apple και Huawei θα είναι οι δύο μεγάλοι νικητές στην premium κατηγορία. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, herbalife3 είπε

Λεφτά υπάρχουν...🤣

Δεν έχω smartphone καρδιά μου. Δεν θέλω το τηλέφωνο να είναι smart ή Genius αλλά εγώ. Χρησιμοποιώ Trashy Phone.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, alexpap είπε

Δεν έχω smartphone καρδιά μου. Δεν θέλω το τηλέφωνο να είναι smart ή Genius αλλά εγώ. Χρησιμοποιώ Trashy Phone.

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο? Μπορείτε να είστε και εσύ και το κινητό smart ή genius 🙄 δεν είναι απαραίτητα μόνο το 1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν μείνει πίσω η παραγωγή της TSMC λόγω του σεισμού (και των μετασεισμών) στην Ταϊβάν, θα δούμε αν θα υπάρχουν τόσα τηλέφωνα για να πουληθούν...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, geomrk είπε

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο? Μπορείτε να είστε και εσύ και το κινητό smart ή genius 🙄 δεν είναι απαραίτητα μόνο το 1

Μπορεί να αισθάνεται απειλή 😄

  • Like 1
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, geomrk είπε

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο? Μπορείτε να είστε και εσύ και το κινητό smart ή genius 🙄 δεν είναι απαραίτητα μόνο το 1

Ναι αυτό, ισχύει αλλά αν πάρω τα καινούρια έξυπνα τηλέφωνα δεν θα είμαι μόνο smart man αλλά θα γίνω και poor man.

Σημείωση :

Αγαπάμε τις εταιρείες όταν μας δίνουν φθηνά τηλέφωνα και όχι όταν μας ξεσβερκώνουνε και μας πουλάνε τους μεντεσέδες που έχουν βάλει στα καινούρια τηλέφωνα χρυσούς. Το ένα έχει notch(σταγονότρυπα κάμερας) το άλλο τσακάει το άλλο ρολάρει και για να τα πάρεις θες μια προίκα και μετα δεν θα έχεις λεφτά για κανά κορίτσι.

Σημείωση 2:

Ακόμα να φτάσουν τις κάμερες στα gigapixel και την σύνδεση στα petabit.

Επεξ/σία από alexpap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'εμέ.....αγορά νέου smartphone σε λιγότερο από 3-3,5 χρόνια, είναι σπατάλη ξεκάθαρη! Ευτυχής κάτοχος POCO F3 εδώ & 3 χρόνια, ακόμα πετάει!

Εκτός αν συντρέχουν λόγοι βλάβης ή καταστροφής του κινητού.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexpap είπε

Δεν θέλω το τηλέφωνο να είναι smart ή Genius αλλά εγώ.

συμφωνώ απολύτως... smartphones, smartcars, smarthomes και idiot people που σκέφτονται μόνο την πάρτη τους

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, takisapog είπε

Aν μείνει πίσω η παραγωγή της TSMC λόγω του σεισμού (και των μετασεισμών) στην Ταϊβάν, θα δούμε αν θα υπάρχουν τόσα τηλέφωνα για να πουληθούν...

Και μια καλή ευκαιρία για να ανεβάζουν τις τιμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, VonDoulen είπε

Κατ'εμέ.....αγορά νέου smartphone σε λιγότερο από 3-3,5 χρόνια, είναι σπατάλη ξεκάθαρη! Ευτυχής κάτοχος POCO F3 εδώ & 3 χρόνια, ακόμα πετάει!

Εκτός αν συντρέχουν λόγοι βλάβης ή καταστροφής του κινητού.

Εχω ακριβως το ιδιο κινητο που αγορασα πριν 3 χρονια καπου 300 ευρω. 

Σκεφτομουν να το αλλαξω, και δεν υπαρχει τιποτα της προκοπης. Ολα τα κινητα που ειναι κατω των 500 ευρω ειναι χειροτερα σε επεξεργαστικη ισχυ, απο ενα budget κινητο 3ετιας! Δηλαδη, πως γινεται αυτο?

Δεν υπαρχει τιποτα στο μεγεθος που θελω, 6,7" και ανω.

Τα μονα που με καλυπτουν ειναι το oneplus 12 και το samsung (μπλιαχ) S24.

Σκεφτηκα να τα σκασω και να παρω το τελευταιο Pixel 8 pro, αλλα ζηταει 900 ευρω, και ειναι 20% πιο γρηγορο απο το 3ετιας poco. 

Οχι ευχαριστω.

 

16 ώρες πριν, mitsos_z είπε

συμφωνώ απολύτως... smartphones, smartcars, smarthomes και idiot people που σκέφτονται μόνο την πάρτη τους

Μαλλον δεν εχεις λειτουργησει κατι απο αυτα να δεις ποση μεγαλη ευκολια ειναι και ποση οικονομια μπορεις να κανεις με smart Συσκευες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, VonDoulen said:

Κατ'εμέ.....αγορά νέου smartphone σε λιγότερο από 3-3,5 χρόνια, είναι σπατάλη ξεκάθαρη! Ευτυχής κάτοχος POCO F3 εδώ & 3 χρόνια, ακόμα πετάει!

Εκτός αν συντρέχουν λόγοι βλάβης ή καταστροφής του κινητού.

Και άμα ειχαμε και την δυνατότητα ευκολης αλλαγής μπαταρίας ..... ακόμα περισσότερο .....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά μέχρι στιγμής τουλάχιστον στην Ελλάδα και με την δική μου εμπειρία δεν έκαμψε και ποτέ μπορεί τβ να μην έπερνε ο άλλος να μην είχε τραπεζάκι του καφέ το καθηστικό του να ήταν μία ψαθινη καρέκλα και το αυτοκίνητο θα είχε λάστιχα με σφραγίδα made in west germany αλλά το iphone 15 pro max το τσιμπούσε

1 hour ago, Ntinaras said:

Μαλλον δεν εχεις λειτουργησει κατι απο αυτα να δεις ποση μεγαλη ευκολια ειναι και ποση οικονομια μπορεις να κανεις με smart Συσκευες...

Καλά δεν μου άλλαξε και τον κόσμο να κλείνω την φριτέζα από το κινητό ή να βάζω την alexa να παίζει spotify σε άλλο δωμάτιο ή το να σβήνεις το φως να ντιμάρεις απο το κινητο αντι να έχεις ενα κοντρολακι μην τρελένεσαι οι πρακτικές εφαρμογές που είχαν ουσία και δεν είναι για να χαιρόμαστε είναι πολύ περιορισμένες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Καλά δεν μου άλλαξε και τον κόσμο να κλείνω την φριτέζα από το κινητό ή να βάζω την alexa να παίζει spotify σε άλλο δωμάτιο ή το να σβήνεις το φως να ντιμάρεις απο το κινητο αντι να έχεις ενα κοντρολακι μην τρελένεσαι οι πρακτικές εφαρμογές που είχαν ουσία και δεν είναι για να χαιρόμαστε είναι πολύ περιορισμένες

Καμερες ασφαλειας και καταγραφικα, προγραμματισμος συσκευων να δουλευουν σε νυχτερινο για μικροτερη χρεωση, αυτοματα φωτα, αυτοματες τεντες, κλιματιστικα wifi. 

Σου φαινονται μουφες και περιττα ολα αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...