Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή κλήσης για παράνομο παρκάρισμα


NikitasPS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι συμβαίνει αν δεν έχω πληρώσει κλήση για παράνομο παρκάρισμα? Γνωρίζω οτι πάει εφορία αλλά συγκεκριμένα ρωτάω για την αύξηση του ποσού. Κατά πόσο πιο ακριβή θα είναι ένα χρόνο μετά? Και που την πληρώνω?

Επεξ/σία από NikitasPS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, NikitasPS είπε

Τι συμβαίνει αν δεν έχω πληρώσει κλήση για παράνομο παρκάρισμα? Γνωρίζω οτι πάει εφορία αλλά συγκεκριμένα ρωτάω για την αύξηση του ποσού. Κατά πόσο πιο ακριβή θα είναι ένα χρόνο μετά? Και που την πληρώνω?

Μετά από 2-3-5 κλπ χρόνια αν πάει Εφορία θα είναι το διπλό από αυτό που αναγράφεται στην κλήση δηλαδή όσο είναι και τώρα στο Δήμο από τη στιγμή που δεν έχει πληρωθεί εμπρόθεσμα . Στην Εφορία αν δεν πληρωθεί άμεσα εκεί αρχίζει σταδιακά και κάθε μήνα να αυξάνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/04/2024 at 14:35, NikitasPS said:

Τι συμβαίνει αν δεν έχω πληρώσει κλήση για παράνομο παρκάρισμα? Γνωρίζω οτι πάει εφορία αλλά συγκεκριμένα ρωτάω για την αύξηση του ποσού. Κατά πόσο πιο ακριβή θα είναι ένα χρόνο μετά? Και που την πληρώνω?

Η προβλεπόμενη προσαύξηση είναι 0,71% ανά μήνα. Το που μπορείς να την πληρώσεις είτε πριν είτε μετά το περιθώριο του διμήνου το γράφει πάνω, εκτός και αν έχει πάει στην εφορία οπότε την πληρώνεις... στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2024 στις 2:35 ΜΜ, NikitasPS είπε

αλλά συγκεκριμένα ρωτάω για την αύξηση του ποσού. Κατά πόσο πιο ακριβή θα είναι ένα χρόνο μετά?

Δεν υπάρχει αύξηση ποσού για κλήση που έχει μπει σε παρμπρίζ. Η αύξηση ξεκινάει από τη στιγμή που σου έρχεται ειδοποιητήριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Nabuko said:

Δεν υπάρχει αύξηση ποσού για κλήση που έχει μπει σε παρμπρίζ. Η αύξηση ξεκινάει από τη στιγμή που σου έρχεται ειδοποιητήριο

Σύμφωνα με άρθρο που εσύ είχες ποστάρει παλιότερα "όσο αυτές οι κλήσεις παραμένουν στα συρτάρια απλήρωτες, εμπίπτουν σε προσαύξηση 0,71% το μήνα,".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα 2 χρόνια μετά κλήση 40 ευρώ για παρκάρισμα πάνω σε πεζοδρόμιο μου έφερε ο δήμος χαρτί με το ίδιο ποσό...χωρίς προσαύξηση.. ήμουν και εγώ σε φάση που περίμενα κάποια στιγμή να την βρω στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Σύμφωνα με άρθρο που εσύ είχες ποστάρει παλιότερα "όσο αυτές οι κλήσεις παραμένουν στα συρτάρια απλήρωτες, εμπίπτουν σε προσαύξηση 0,71% το μήνα,".

Nαι. Τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Nabuko said:

Δε νομίζω. 

Και όμως, το να παίρνει προσαύξηση όσο μένει στο συρτάρι απλήρωτη που λέει το άρθρο είναι το ακριβώς αντίθετο με το η αύξηση ξεκινάει από τη στιγμή που σου έρχεται ειδοποιητήριο που έγραψες εσύ χτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και όμως, το να παίρνει προσαύξηση όσο μένει στο συρτάρι απλήρωτη που λέει το άρθρο είναι το ακριβώς αντίθετο με το η αύξηση ξεκινάει από τη στιγμή που σου έρχεται ειδοποιητήριο που έγραψες εσύ χτες.

Όχι δεν είναι. Κάτι έχεις καταλάβει λάθος. 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Δηλαδη με κοβουν μια κληση π.χ για παρκαρισμα. Παιρνει το χαρτι ο αερας, δεν το βλεπω καν και φευγει ή εχω δωσει το αμαξι μου για πλυσιμο που ηρθε ο υπάλληλος,το πηρε απο τον ιδιοκτητο χωρο και πριν παει στο μαγαζι , πηγε πηρε εναν καφε, τον γραφουν και μου το κρυβει.

Μεχρι να ενημερωθω εγω για την κληση, λογο αγνοιας μου, θα αυξανεται το ποσο; Μηπως θα πρεπει να υπαρχει μια πιο αμμεση ενημερωση.

Τοσα και τοσα κανουν μεσω gov.

Αυτη η παρανοια της γραφειοκρατιας δεν την καταλαβαινω.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2024 στις 9:02 ΠΜ, Liverpool89 είπε

Καλημερα.

Δηλαδη με κοβουν μια κληση π.χ για παρκαρισμα. Παιρνει το χαρτι ο αερας, δεν το βλεπω καν και φευγει ή εχω δωσει το αμαξι μου για πλυσιμο που ηρθε ο υπάλληλος,το πηρε απο τον ιδιοκτητο χωρο και πριν παει στο μαγαζι , πηγε πηρε εναν καφε, τον γραφουν και μου το κρυβει.

Μεχρι να ενημερωθω εγω για την κληση, λογο αγνοιας μου, θα αυξανεται το ποσο; Μηπως θα πρεπει να υπαρχει μια πιο αμμεση ενημερωση.

Τοσα και τοσα κανουν μεσω gov.

Αυτη η παρανοια της γραφειοκρατιας δεν την καταλαβαινω.

όχι,θα αρχίσει να αυξανει  απο την στιγμή που θα παραλάβεις γράμμα,εφορία;δήμος; , ότι σε χρεώσαν με το Χ πρόστιμο.Η άμεση αυξηση είναι μόνο για την κλήση που υπογράφεις όταν στην κόβουν.

Εγώ έτσι ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας προσπαθήσω να σας βοηθήσω μιας και γνωρίζω την διαδικασία επι προσωπικού. Οταν μια κλήση ειναι απλήρωτη για πανω απο 2 μήνες η αστυνομία την στέλνει στον δήμο που γράφτηκε για είσπραξη. Τώρα ο δήμος ανάλογα την δουλειά μπορεί να την έχει στο συρτάρι μέχρι 3 χρόνια και δεν θα πάρει καμία προσαύξηση. Οι προσαυξήσεις θα αρχίσουν οταν ο δήμος τις βεβαιώσει ταμειακα στο ταμείο του και θα στείλει και το ανάλογο ειδοποιητιριο στον ιδιοκτήτη και τότε ξεκιναν οι προσαυξήσεις έστω και αν εσυ δεν θα παραλάβεις ποτέ την ενημέρωση του. Αν τώρα το ποσο αυξηθεί τοσο πολύ θα ζητήσει απο την ααδε την δέσμευση του αφμ σου για χρέη. Δεν θα εμφανιστεί ποτέ σαν οφειλή όμως το προφίλ σου στην ααδε. Απλα μια μερα θα πας να μπείς και θα σου βγάλει μηνύμα οτι εχει μπλοκαριστεί το αφμ για χρέος στον ταδε δημο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...