Προς το περιεχόμενο

Vitara, Yaris (FH) ή Yaris Cross (FH)?


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα 25k δεν νομιζω οτι μιλαμε για βασικες εκδοσεις. Συγκεκριμενα για το Cross, στα 25κ ειναι η Active Plus εκδοση η οποια εχει φαναρια LED. Eξαιρεση το Vitara, αφου αναφερεται και σε αυτο ο TS, που ακομη και στην βασικη εχει. Αλλα δεν ξερουμε τι ισως φερει το επικειμενο Face Lift. Εχει γινει συνηθεια απο τους κατασκευαστες να αφαιρουν εξοπλισμο και να ανεβαζουν τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χθες πήρα τηλέφωνα στη μισή Ελλάδα και τελικά βρήκα ετοιμοπαράδοτο το Yaris Cross fh την active plus έκδοση και σήμερα πήγα και το έκλεισα. Λογικά μέσα στην βδομάδα θα με καλέσουν να το πάρω. 

Ανέβηκα από το αρχικό budget (κλασσικά) αλλά νομίζω πήραμε κάτι που μας καλύπτει και με το παραπάνω. 

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια. 

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, broxopios είπε

Να σου πω την αλήθεια ξύπνησα σήμερα με αυτό. Να πάμε στο cross παρόλο που υπερβαίνει το budget. Δεωθαλω κάποια στιγμή να μετανιώσω ή να με δεσμεύσει ο χώρος εξάλλου επειδή δεν είμαι τύπος που αλλάζει αυτοκίνητα, θεωρώ ότι για τα επόμενα 20 τουλάχιστον χρόνια με αυτό θσ είμαι. 

 

Τα led Δεν τα είχα ξσν στα υπόψη. Μπορείς να μου πεις γιατί είναι σημαντικά; 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις 20 χρόνια ούτε με σύγχρονο Toyota. Με κανένα μάλλον σύγχρονο αυτοκίνητο γενικά πλέον. 7-8 χρόνια μαξ 10-12 υπολόγιζε (με σημαντικές δαπάνες διατήρησης που μάλλον θα είναι ασύμφορο να το κρατήσεις και τόσο).

Στο κύριο ερώτημα κι εγώ Yaris Cross λέω πάντως. Το Vitara είναι πλέον ξεπερασμένο και δεν ήταν και εξ' αρχής τίποτα ιδιαίτερο (εκτός από φθηνό). Εντελώς άλλο πράγμα Vitara πριν 20+ χρόνια με αυτά του 2014+.

Τα led -εργοστασιακά εννοείται και μόνο- είναι πολύ σημαντικά. Ασύγκριτα καλύτερος φωτισμός σε σχέση με οποιοδήποτε αλογόνου.

Επεξ/σία από theopan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, broxopios είπε

Χθες πήρα τηλέφωνα στη μισή Ελλάδα και τελικά βρήκα ετοιμοπαράδοτο το Yaris Cross fh την active plus έκδοση και σήμερα πήγα και το έκλεισα. Λογικά μέσα στην βδομάδα θα με καλέσουν να το πάρω. 

Ανέβηκα από το αρχικό budget (κλασσικά) αλλά νομίζω πήραμε κάτι που μας καλύπτει και με το παραπάνω. 

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια. 

Καλοτάξιδο φίλε!

1 ώρα πριν, SaFiS είπε

Στα 25k δεν νομιζω οτι μιλαμε για βασικες εκδοσεις. Συγκεκριμενα για το Cross, στα 25κ ειναι η Active Plus εκδοση η οποια εχει φαναρια LED. Eξαιρεση το Vitara, αφου αναφερεται και σε αυτο ο TS, που ακομη και στην βασικη εχει. Αλλα δεν ξερουμε τι ισως φερει το επικειμενο Face Lift. Εχει γινει συνηθεια απο τους κατασκευαστες να αφαιρουν εξοπλισμο και να ανεβαζουν τιμη...

Είστε σίγουροι ότι η Active Plus έχει προβολείς led;

Γιατί στην ιστοσελίδα της εταιρείας τους δινει στην Style...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nk9 είπε

Καλοτάξιδο φίλε!

Είστε σίγουροι ότι η Active Plus έχει προβολείς led;

Γιατί στην ιστοσελίδα της εταιρείας τους δινει στην Style...

Ευχαριστώ πολύ.

Ναι δεν έχει η Active Plus Led. Μόνο τα ομίχλης και τα πίσω πρέπει να είναι. Όμως έπρεπε να ανέβω άλλα 2000€ και ήδη έχω υπερβεί το αρχικό μου budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, broxopios είπε

Ευχαριστώ πολύ.

Ναι δεν έχει η Active Plus Led. Μόνο τα ομίχλης και τα πίσω πρέπει να είναι. Όμως έπρεπε να ανέβω άλλα 2000€ και ήδη έχω υπερβεί το αρχικό μου budget.

Βασικά δεν το έγραψα για εσένα, αλλά για τον φίλο που έλεγε πως έχει led η active plus. Led ημέρας έχει, συν κάποια ακόμα. Όχι προβολείς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οντως. Ετσι που τα γραφει στην συγκριση σε μπερδευει. DRL LED & ομιχλης. Παντως αν ειναι με Projectors σαν το απλο Yaris, με λαμπες LED αναβαθμιζεται πολυ το φως και δεν τυφλωνει τους απεναντι…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Ναι, οντως. Ετσι που τα γραφει στην συγκριση σε μπερδευει. DRL LED & ομιχλης. Παντως αν ειναι με Projectors σαν το απλο Yaris, με λαμπες LED αναβαθμιζεται πολυ το φως και δεν τυφλωνει τους απεναντι…

Από την άλλη, είναι σαχλαμαρα να πρεπει ο άλλος να φτάσει στα 26+ της Style για να έχει προβολείς led.

Αλλά αυτοκίνητα τα δίνουν στάνταρ σε χαμηλότερες τιμές (πχ Vitara, Arona).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nk9 είπε

Από την άλλη, είναι σαχλαμαρα να πρεπει ο άλλος να φτάσει στα 26+ της Style για να έχει προβολείς led.

Αλλά αυτοκίνητα τα δίνουν στάνταρ σε χαμηλότερες τιμές (πχ Vitara, Arona).

Καλά η Toyota δεν δίνει καν πίσω ηλεκτρικά παράθυρα στη βασική έκδοση (δεν θυμάμαι αν τα δίνει καν στη 2η). Το 2024 αυτά που τα ηλεκτρικά παντού είναι στάνταρ εδώ και 20 χρόνια! Άλλο "κουσούρι" της επίσης είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις custom επιλογή σε εξτρά παρά μόνο ότι έχουν τα 4-5 επίπεδα εξοπλισμού. Στα περισσότερα αν όχι όλα ευρωπαϊκά βάζεις ό,τι θέλεις κατ' επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, theopan said:

Καλά η Toyota δεν δίνει καν πίσω ηλεκτρικά παράθυρα στη βασική έκδοση (δεν θυμάμαι αν τα δίνει καν στη 2η). Το 2024 αυτά που τα ηλεκτρικά παντού είναι στάνταρ εδώ και 20 χρόνια! Άλλο "κουσούρι" της επίσης είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις custom επιλογή σε εξτρά παρά μόνο ότι έχουν τα 4-5 επίπεδα εξοπλισμού. Στα περισσότερα αν όχι όλα ευρωπαϊκά βάζεις ό,τι θέλεις κατ' επιλογή.

Και Suzuki και Mazda έτσι είναι με τα έξτρα. Με πακέτα. Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι κάθε χώρα έχει άλλα πακέτα. Δεν καταλαβαίνω το γιατί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, theopan είπε

Καλά η Toyota δεν δίνει καν πίσω ηλεκτρικά παράθυρα στη βασική έκδοση (δεν θυμάμαι αν τα δίνει καν στη 2η). Το 2024 αυτά που τα ηλεκτρικά παντού είναι στάνταρ εδώ και 20 χρόνια! Άλλο "κουσούρι" της επίσης είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις custom επιλογή σε εξτρά παρά μόνο ότι έχουν τα 4-5 επίπεδα εξοπλισμού. Στα περισσότερα αν όχι όλα ευρωπαϊκά βάζεις ό,τι θέλεις κατ' επιλογή.

Αυτό δεν το κατάλαβα...

Δηλαδή το Yaris Cross στην έκδοση Active δεν έχει πίσω ηλεκτρικα παράθυρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, nk9 είπε

Αυτό δεν το κατάλαβα...

Δηλαδή το Yaris Cross στην έκδοση Active δεν έχει πίσω ηλεκτρικα παράθυρα;

Το Yaris (δεν ξέρω για το Cross) σε κάποια/ες εκδόσεις δεν έχει. Δεν θυμάμαι αν είναι η Active η παρακάτω μόνο ή η παραπάνω. Προ 1 μήνα το έψαχνε φίλος μου και ήμουν μαζί. Έπρεπε να πάει σε έκδοση 23000€+ (για "απλό" Yaris μιλάω) για να έχει ηλεκτρικά πίσω.

1 ώρα πριν, virginkiller είπε

Και Suzuki και Mazda έτσι είναι με τα έξτρα. Με πακέτα. Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι κάθε χώρα έχει άλλα πακέτα. Δεν καταλαβαίνω το γιατί 

Ε μάλλον όλοι οι Γιαπωνέζοι έτσι είναι. Ο εξοπλισμός γενικά προσαρμόζεται στα δεδομένα κάθε χώρας. π.χ. στην Ελλάδα έχουμε τέλος ταξινόμησης υπολογιζόμενο με βάση την εργοστασιακή αξία με κάποια "σκαλοπάτια" που αλλάζει ο συντελεστής. Κανονίζουν οι εισαγωγείς λοιπόν τον εξοπλισμό με "κόψε-ράψε" ανάλογα έτσι ώστε να κρατάνε στα επίπεδα εξοπλισμού την εργοστασιακή αξία κάτω από το εκάστοτε όριο που χρειάζεται για να μην αλλάζει κλίμακα ο φόρος και να μην ανεβαίνει δυσανάλογα η τελική λιανική τιμή.

Επεξ/σία από theopan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, theopan είπε

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις 20 χρόνια ούτε με σύγχρονο Toyota. Με κανένα μάλλον σύγχρονο αυτοκίνητο γενικά πλέον. 7-8 χρόνια μαξ 10-12 υπολόγιζε (με σημαντικές δαπάνες διατήρησης που μάλλον θα είναι ασύμφορο να το κρατήσεις και τόσο).

Ρε συ τηλεόραση του 10 έχω και μου έχει κρατήσει μέχρι και σήμερα που την είχα πάρει 1200€. Είναι δυνατόν αυτοκίνητο με 25000€ να κρατήσει 7-8 χρόνια; Θα αγοράσω μοτοποδήλατο μετά να ησυχάσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, theopan είπε

Το Yaris (δεν ξέρω για το Cross) σε κάποια/ες εκδόσεις δεν έχει. Δεν θυμάμαι αν είναι η Active η παρακάτω μόνο ή η παραπάνω. Προ 1 μήνα το έψαχνε φίλος μου και ήμουν μαζί. Έπρεπε να πάει σε έκδοση 23000€+ (για "απλό" Yaris μιλάω) για να έχει ηλεκτρικά πίσω.

Ε μάλλον όλοι οι Γιαπωνέζοι έτσι είναι. Ο εξοπλισμός γενικά προσαρμόζεται στα δεδομένα κάθε χώρας. π.χ. στην Ελλάδα έχουμε τέλος ταξινόμησης υπολογιζόμενο με βάση την εργοστασιακή αξία με κάποια "σκαλοπάτια" που αλλάζει ο συντελεστής. Κανονίζουν οι εισαγωγείς λοιπόν τον εξοπλισμό με "κόψε-ράψε" ανάλογα έτσι ώστε να κρατάνε στα επίπεδα εξοπλισμού την εργοστασιακή αξία κάτω από το εκάστοτε όριο που χρειάζεται για να μην αλλάζει κλίμακα ο φόρος και να μην ανεβαίνει δυσανάλογα η τελική λιανική τιμή.

Απλά σε κάποιες περιπτώσεις είναι περίεργα τα επιπεδα τους.

Πας να πάρεις πχ το Vitara στην πρώτη έκδοση. Να τα δεχθώ τα τάσια στις ζάντες. Να δεχθώ την έλλειψη της 7" οθονης. Αλλά όχι και μανιβελες πίσω!

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...