Προς το περιεχόμενο

Για ξαφνική δυσλειτουργία ορισμένων αναπνευστήρων της προειδοποιεί η Philips


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Η σχετική ανακοίνωση κάνει λόγο για ξαφνική απώλεια τροφοδοσίας, με το πρόβλημα αυτό να προστίθεται σε μια σειρά ζητημάτων ασφαλείας που έχουν πλήξει το τελευταίο διάστημα την εταιρία.

H Philips εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία προειδοποιεί ότι ορισμένοι από τους ιατρικούς αναπνευστήρες που παράγει ενδέχεται να δυσλειτουργήσουν, εκπέμποντας σήμα ξαφνικής διακοπής της τροφοδοσίας τους με ρεύμα.

Η εταιρία ενημέρωσε ότι τα μοντέλα Trilogy Evo, Trilogy Evo O2 και Trilogy EV300 ενδέχεται να επηρεάζονται από το ζήτημα αυτό, σύμφωνα με την ανακοίνωση στην οποία προχώρησε η ολλανδική Επιθεώρηση Υγείας. Οι αναπνευστήρες υπάρχει περίπτωση να εκπέψουν σήμα ότι εξαντλείται η μπαταρία τους ή ότι διακόπηκε η τροφοδοσία τους, ενώ εξακολουθούν να λαμβάνουν αρκετή ενέργεια.

Το ζήτημα αυτό έρχεται να προστεθεί σε μια συνεχιζόμενη σειρά προβλημάτων σε επίπεδο ασφαλείας που καταγράφονται στην ολλανδική εταιρία, η οποία βρίσκεται αντιμέτωπη με σειρά αγωγών στις Ηνωμένες Πολιτείες, μετά την ανάκληση εκατομμυρίων συσκευών υπνικής άπνοιας, καθώς έλεγχοι είχαν εντοπίσει προβλήματα με την αποσύνθεση του ηχομονωτικού αφρού που περιεχόταν σε αυτές. Η Philips διατάχθηκε να αναστείλει την πώληση των συσκευών αυτών καθώς και των αναπνευστήρων της στις ΗΠΑ, στο πλαίσιο συμφωνίας που επετεύχθη με την αμερικανική Διεύθυνση Τροφίμων και Φαρμάκων, τον Ιανουάριο. 

Εντωμεταξύ, μέσα στο 2023, η Philips υποχρεώθηκε στην ανάκληση μοντέλου μαγνητικού τομογράφου, καθώς οι αρμόδιες αρχές των Ηνωμένων Πολιτειών εξέφρασαν ανησυχίες για τον ενδεχόμενο κίνδυνο πρόκλησης έκρηξης.

Η μετοχή της εταιρίας σημείωνε πτώση που άγγιξε ακόμη και το 2,3% στο χρηματιστήριο του Άμστερνταμ, ενώ οι συνολικές απώλειες μέσα στο 2024 ανέρχονται στο 12%.

Η ολλανδική εταιρία ενίσχυσε τους ελέγχους ασφαλείας σε όλη τη γκάμα των ιατρικών της προϊόντων, στον απόηχο της ανάκλησης των συσκευών υπνικής άπνοιας, προκειμένου να προλάβει τυχόν άλλα ζητήματα. Αυτό, όπως ισχυρίστηκε εκπρόσωπος της εταιρίας, οδήγησε στο να επικεντρωθεί το δημοσιογραφικό ενδιαφέρον σε ήδη γνωστά θέματα.

Η Philips πρόκειται να προχωρήσει σε ενημέρωση λογισμικού κατά το δεύτερο τρίμηνο του 2024, προκειμένου να αντιμετωπίσει το ζήτημα με τις ενδείξεις τροφοδοσίας των αναπνευστήρων, όπως ανακοίνωσε η εταιρία την περασμένη Παρασκευή. Σε κάθε περίπτωση, ο οικονομικός αντίκτυπος της εξέλιξης αυτής δεν πρόκειται να είναι αμελητέος, ενώ η εταιρία έλαβε 20 αναφορές δυσλειτουργίας, όμως δεν υπήρξε κανένα περιστατικό όπου να κινδύνευε ο ασθενής.

Το πρόβλημα προκαλείται από έναν λάθος υπολογισμό στον αλγόριθμο που ενσωματώνεται στο λογισμικό και δεν έχει να κάνει με αστοχία των ενσωματωμένων ή αφαιρούμενων μπαταριών, όπως ανέφερε εκπρόσωπος της ολλανδικής εταιρίας.

Ενημέρωση 29/4: H Philips κατέληξε σε συμφωνία καταβολής 1,1 δισεκατομμυρίων δολαρίων, προκειμένου να κλείσουν εξωδικαστικά αγωγές που είχαν κατατεθεί σε βάρος της εταιρίες στις ΗΠΑ.

Ο συμβιβασμός αναμένεται να συμβάλλει ως ένα βαθμό στο να κλείσει αυτή η αμφιλεγόμενη όσο και ιδιαίτερα επιζήμια υπόθεση για την εταιρία, η οποία είχε ως αποτέλεσμα να πληγούν τόσο τα οικονομικά της αποτελέσματα, όσο και το κύρος της.

Η Philips διευκρίνισε ότι "δεν αναγνώρισε κανένα λάθος ή ευθύνη, ούτε ότι προέκυψαν τραυματισμοί", λόγω των θεμάτων που είχαν εμφανιστεί σε σειρές αναπνευστήρων της.

Σε κάθε περίπτωση, ο συμβιβασμός ήταν σημαντικός μικρότερος από ό,τι ανέμεναν πολλοί αναλυτές, με τη μετοχή της εταιρίας να καταγράφει άνοδο που ξεπερνούσε το 40% μετά τη σχετική ανακοίνωση.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ είμαι γενικά από τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι "λάθη δεν κάνει αυτός που δεν κάνει τίποτα", επειδή εδώ μιλάμε για αναπνευστήρες και θέματα υγείας, θεωρώ το συγκεκριμένο λάθος απαράδεκτο. Μιλάμε για ιατρικό μηχάνημα. Περιμένω ότι το μεγάλο του κόστος πρέπει να περιλαμβάνει και το κόστος των εξαντλητικών δοκιμών, όπου θα εξασφαλίζουν την άριστη λειτουργία του.

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
40 minutes ago, 6xXx6 said:

Μα Philips Αναπνευστήρα θα πας να πάρεις μωρέ....

Οι Mares είναι καλύτεροι? 😛

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ενώ είμαι γενικά από τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι "λάθη δεν κάνει αυτός που δεν κάνει τίποτα", επειδή εδώ μιλάμε για αναπνευστήρες και θέματα υγείας, θεωρώ το συγκεκριμένο λάθος απαράδεκτο. Μιλάμε για ιατρικό μηχάνημα. Περιμένω ότι το μεγάλο του κόστος πρέπει να περιλαμβάνει και το κόστος των εξαντλητικών δοκιμών, όπου θα εξασφαλίζουν την άριστη λειτουργία του.

Ειναι Overclocked αναπνευστήρας που κάνει overheating και κλείνει! (πρέπει να έχει Intel 13-14th gen τσιπάκι μέσα)

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, 6xXx6 said:

Μα Philips Αναπνευστήρα θα πας να πάρεις μωρέ....

Αγαπητέ φίλε, είναι Philips ιατρικών μηχανημάτων. Αλλο οι τοστιέρες Philips, αλλο αυτό το μηχάνημα του άρθρου. Οπως ΑΛΛΟ τα πλυντήρια Siemens και τα ιατρικά μηχανηματα Siemens.

Επεξ/σία από endeavour
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, endeavour είπε

Αγαπητέ φίλε, είναι Philips ιατρικών μηχανημάτων. Αλλο οι τοστιέρες Philips, αλλο αυτό το μηχάνημα του άρθρου. Οπως ΑΛΛΟ τα πλυντήρια Siemens και τα ιατρικά μηχανηματα Siemens.

Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά η αξιοπιστία μιας εταιρείας χτίζεται και βασίζεται στο όνομα της και οχι μεμονωμένα στα είδη που παράγει.Η αντιμετώπιση που θα έχω απέναντι σε μια ελαττωματική τοστιέρα ή ένα ελαττωματικό πλυντήριο είναι εντελώς διαφορετική απο την αντιμετώπιση που θα έχω απέναντι σε ένα μηχάνημα απ'το οποίο εξαρτάται η υγεία μου και εν συνεπεία η ίδια μου η ζωή.
Μια συνηθισμένη οικιακή συσκευή που θα παρουσιάσει πρόβλημα έχω τη δυνατότητα να την πάω σε μάστορα και να περιμένω μερικές μέρες μέχρι να μου την επιδιορθώσει κάτι που δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω μ'ένα ιατρικό μηχάνημα,το οποίο είναι αδιαμφισβήτητα βέβαιο πως αγοράστηκε για λόγους υγείας.Τέτοιου είδους μηχανήματα αγοράζονται κυρίως για την αντιμετώπιση υπνικών άπνοιων,οι οποίες μετά τα πενήντα μπορεί να αποφέρουν ακόμα και ανακοπή του πάσχοντα.Οπότε φαντάσου την ψυχολογική κατάσταση κάποιου μεσήλικου ή υπερήλικου ο οποίος είναι αναλφάβητος τεχνολογικά να διαβάζει οτι η συσκευή που αγόρασε για να του προστατεύσει την ζωή κινδυνεύει ανα πάσα στιγμή να σταματήσει να λειτουργεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tlykog said:

Ενώ είμαι γενικά από τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι "λάθη δεν κάνει αυτός που δεν κάνει τίποτα", επειδή εδώ μιλάμε για αναπνευστήρες και θέματα υγείας, θεωρώ το συγκεκριμένο λάθος απαράδεκτο. Μιλάμε για ιατρικό μηχάνημα. Περιμένω ότι το μεγάλο του κόστος πρέπει να περιλαμβάνει και το κόστος των εξαντλητικών δοκιμών, όπου θα εξασφαλίζουν την άριστη λειτουργία του.

Εδω ο άλλος έκανε outsourcing τα αεροπλάνα που φτιάχνει, για να κόψει όσα μπορεί - το κέρδος πάνω απ'όλα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Marcos_Aurilius είπε

Εδω ο άλλος έκανε outsourcing τα αεροπλάνα που φτιάχνει, για να κόψει όσα μπορεί - το κέρδος πάνω απ'όλα.

Έχεις δίκιο. Όπου εμπλέκεται η υγεία και η ασφάλεια δεν πρέπει να γίνονται περικοπές και τα πρόστιμα πρέπει να είναι αυστηρά. Δεν επιτρέπεται να παίζουμε με την υγεία και την ασφάλεια των ανθρώπων για το κέρδος.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Saggitaro said:

Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά η αξιοπιστία μιας εταιρείας χτίζεται και βασίζεται στο όνομα της και οχι μεμονωμένα στα είδη που παράγει.Η αντιμετώπιση που θα έχω απέναντι σε μια ελαττωματική τοστιέρα ή ένα ελαττωματικό πλυντήριο είναι εντελώς διαφορετική απο την αντιμετώπιση που θα έχω απέναντι σε ένα μηχάνημα απ'το οποίο εξαρτάται η υγεία μου και εν συνεπεία η ίδια μου η ζωή.
Μια συνηθισμένη οικιακή συσκευή που θα παρουσιάσει πρόβλημα έχω τη δυνατότητα να την πάω σε μάστορα και να περιμένω μερικές μέρες μέχρι να μου την επιδιορθώσει κάτι που δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω μ'ένα ιατρικό μηχάνημα,το οποίο είναι αδιαμφισβήτητα βέβαιο πως αγοράστηκε για λόγους υγείας.Τέτοιου είδους μηχανήματα αγοράζονται κυρίως για την αντιμετώπιση υπνικών άπνοιων,οι οποίες μετά τα πενήντα μπορεί να αποφέρουν ακόμα και ανακοπή του πάσχοντα.Οπότε φαντάσου την ψυχολογική κατάσταση κάποιου μεσήλικου ή υπερήλικου ο οποίος είναι αναλφάβητος τεχνολογικά να διαβάζει οτι η συσκευή που αγόρασε για να του προστατεύσει την ζωή κινδυνεύει ανα πάσα στιγμή να σταματήσει να λειτουργεί.

Η μοδα ειναι "πουλα το και ας δουλευει μετά βιας", "πουλα το και ας ειναι ακομα σε alpha εκδοση". Αυτο πιανει στο software αλλα οπως βλεπουμε δεν πιανει και πολυ στο hardware και μαλιστα στις ιατρικες συσκευες. Οι εταιριες ειναι ασοβαρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dbrillis είπε

Η μοδα ειναι "πουλα το και ας δουλευει μετά βιας", "πουλα το και ας ειναι ακομα σε alpha εκδοση". Αυτο πιανει στο software αλλα οπως βλεπουμε δεν πιανει και πολυ στο hardware και μαλιστα στις ιατρικες συσκευες. Οι εταιριες ειναι ασοβαρες. 

Καλά στο software γίνεται χαμός κι ειδικά στα παιχνίδια έχουμε γεμίσει με "early access".Εδώ μιλαμε ομως ξεκάθαρα για θέμα ζωής και θανάτου,δεν γίνεται να αντιμετωπιστεί χαλαρά και χωρίς ευθύνες και αποζημιώσεις από την εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...