Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση στο Linux για το ομοσπονδιακό κρατίδιο του Σλέσβιχ-Χόλσταϊν


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Ποιος είναι ο Mozilla Firebird ? :P

Για μένα πάντως είναι απ' τις πιο σωστές κινήσεις. Οι υπολογιστές αυτοί επεξεργάζονται ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και ο κώδικας και η τηλεμετρία θα πρέπει να είναι ελεγχόμενη. Πιστεύω βέβαια ότι αυτή η κίνηση θα αποφέρει καρπούς αν γίνει σε ευρωπαϊκό επίπεδο και όχι κάθε κρατίδιο να προσπαθεί να βγάλει το φίδι απ' την τρύπα.

Μπατζανακης του Fire fox

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εν έτη 2024 απόψεις τύπου "Το τελικό κόστος θα είναι περισσότερο με linux καθώς δεν ξέρουν οι χρήστες να τα χρησιμοποιούν" νομίζω δεν ισχύουν.

Είναι αστείο να το λέμε όταν εν έτη 2024 τα πράγματα είναι όλα web-based και έχουν το ίδιο UI παντού.

Η μετάβαση σε Linux αποτελεί πολύ έξυπνη επιλογή και δεν πρέπει να φοβίζει. Μόνο οφέλη έχει. Και σιγά το training που χρειάζονται (από το πάτημα του power button μέχρι την εμφάνιση του desktop και άνοιγμα του browser).

#λογια_ενος_ουιντος_χρηστη_μπορει_και_windows_φαν_αλλα_ρεαλιστης

  • Like 11
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή το έψαξα το θέμα, το 2025 λήγουν όλες οι εμπορικές τους άδειες και το κόστος ανανέωσης είναι 35.000.000€ η μετάβαση στο linux θα τους στοιχήσει 37.000.000€ τα οποία στο μεγαλύτερο ποσοστό θα πάνε σε τοπικούς προγραμματιστές... Τα έχουν όλα σχεδόν έτοιμα καθώς το δουλεύουν περίπου 3 χρόνια! Σχετικά με το Μόναχο, ο λόγος που πήγαν σε windows ήταν απόφαση ενός ανθρώπου, του Δημάρχου (μυρίζει μίζα) και μάλιστα το τμήμα πληροφορικής τους έχει δηλώσει ανοιχτά ότι αν δεν καταφέρουν αλλάξουν την απόφαση, με την πρώτη ευκαιρία θα επιστρέψουν σε Linux.

Επεξ/σία από ArgiD
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, korakios said:

Μάλλον νομίζεις οτι αναφέρομαι για αντικατάσταση των windows παγκόσμια για όλους τους χρήστες ή κάτι τέτοιο , καμία σχέση .

μα αυτο ειναι ζητούμενο ενας αλλος μεγαλος παίκτης να μπει να σπάσει τον ανταγωνισμό στα pc γιατι κολλήσαμε με δυο και το ενα δεν ειναι καν universal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έμαθα Λίνουξ όταν αποφάσισα να το έχω ως το μόνο σύστημα στον υπολογιστή μου.

Όσο το είχα διπορτο μου φαινότανε βουνό. Μετά, ως δια μαγείας, όλα έγιναν πιο εύκολα.

 

Αυτό πιστεύω κ τώρα. Οι μεσοβεζικες λύσεις δεν βοηθάνε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας εμπειρία από δημόσια υπηρεσία στο γεωτεχνικό τομέα όπου έκανα την πρακτική μου έχω να πω ότι υπάρχουν υπολογιστές που δουλεύουν με windows xp επειδή δεν υπάρχουν κονδύλια για να αγοραστουν νεοτερες άδειες χρήσης.

Η μετάβαση σε ΛΑΚ θα έλυνε τέτοια προβλήματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aprile είπε

Έχει ενδιαφέρον να το ψάξει κανείς τί είχε γίνει τότε στο Μόναχο όσο και στο υπουργείο Άμυνας της Γαλλίας την ίδια περίοδο με το Linux.

Υπάρχει ένα πολύ καλό βίντεο στο Yt.

Το πρόβλημα του  Μονάχου ήταν ότι πήγε σε μια δικιά του πειραγμένη λύση το LiMux κι όχι σε μια απλή διανομή. Το αποτέλεσμα ήταν ότι από ένα σημείο και μετά έχασε την ομάδα που υποστήριζε το project, σταμάτησε να βγάζει ενημερώσεις, ταυτόχρονα δεν προχώρησε σε μια συνολική εκπαίδευση του προσωπικού και γενικά πέρα από την αρχική υλοποίηση το πρόγραμμα υποστηρίχθηκε ελάχιστα, και φυσικά κατέρρευσε εκ των έσω.

Το κρατίδιο ίσως να τα καταφέρει καλύτερα αν δεν κάνει τα λάθη του Μονάχου. Προσωπικά το εύχομαι γιατί το πράγμα με την Microsoft έχει γίνει ξεφτίλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ΟΑΕΔ, ναι ο ελληνικός ΟΑΕΔ χρησιμοποιεί Linux mint, έχει και κάποια pc με Windows αλλά η πλειοψηφία είναι με mint. Ενδιαφέρουσα κίνηση πάντως αυτή και κατά την γνώμη μου ο δημόσιος τομέας είναι ίσως ο καταλληλότερος για να ευδοκιμήσει το Linux. Οι λόγοι απλοί,

1.η πλειονότητα χρησιμοποιεί συγκεκριμένα προγράμματα πχ office  και κυρίως για απλές εργασίες και μετά θα υπόλοιπα είναι web based. Τώρα καμιά πολεοδομία κλπ ας έχουν pc με windows για τα εξειδικευμένα προγράμματα τους.

2. Υπάρχει δυνατότητα ύπαρξης support, ώστε να λύσει τα προβλήματα που θα προκύψουν.

Θεωρώ αν γίνει οργανωμένη προσπάθεια με σκοπό να είναι τα pc, με συμβατό hardware και σωστή εκπαίδευση των χρηστών, 9/10 δεν θα καταλάβει την διαφορά. Μια διανομή σαν το mint είναι σχεδόν πανομοιότυπη με windows. Πάω στοίχημα 7/10 δεν θα καταλάβουν καν ότι κάτι άλλαξε στο pc τους.

Και αν έχεις μια δυνατή ομάδα από πίσω και χιλιάδες χρήστες, σίγουρα κάποια bug θα λύνονται γρηγορότερα. Γιατί εκεί είναι το χειρότερο πρόβλημα με όλες τις διανομές. Πχ στο mint υπάρχει bug και δεν παίζει το openvpn στην έκδοση 21.+ και από το 2022 που είναι γνωστό ακόμα να λυθεί. Πράγμα αδιανόητο για ένα λειτουργικό όπως πχ windows

 

Επεξ/σία από for4
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρά τις προόδους του linux desktop τα βασικά του προβλήματα παραμένουν ειδικά συγκρινόμενο με windows. 

Το μόνο που δουλεύει είναι windows OS (11) και όλο το λογισμικό όσο γίνεται open source ή/και free (libre, 7zip, firefox..). Για τους servers προφανώς και τώρα linux θα πρέπει να χρησιμοποιούν αν υπάρχει το λογισμικό που θελουν σε αυτούς. Στο desktop όμως χμμ.. δεν νομίζω ήρθε ακόμα το πλήρωμα του χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, manolis940 said:

Ποιος είναι ο Mozilla Firebird ? :P

Παιδί της Firefox και του Thunderbird.🔥🐦
Προσπάθησαν να κρατήσουν μυστικό τον παράνομο δεσμό τους, αλλά μάταια.😛

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Black Demis είπε

σχολείο χλομό καθώς υπάρχουν άπειρες διανομές (που πρακτικά αδύνατον ειναι) το μόνο που θα γίνει ειναι τα σεμινάρια για τους εργαζομένους συγκεκριμένα για την διανομή που λογικά θα ειναι και custum καθαρά για αυτούς και τέλος
ο μόνος τρόπος Linux να γίνει το νέο android ειναι να το αναλάβει εταιρεία όπως google κλπ για εμπορικούς σκοπούς και να βγαλει μια διανομή τερμα user friendly με όλα next next φαση mac os και απο πίσω τρελό support, linux οπως ειναι σήμερα ειναι για λίγους

Μπορείς να μας πεις για ποιον λόγο το Linux είναι για λίγους? Αναρωτιέμαι πόσο έχεις δουλέψει με linux, με ποια διανομή και σε τι εργασίες και έχεις αυτή την άποψη? Από κει και πέρα. Στο  σχολείο μπορείς να βάλεις μια οποιαδήποτε εύκολη διανομή (πχ Linux Mint ή Pop Os) και δεν τρέχει τίποτα. Ομοίως και για τους εργαζομένους. Όπως λέω και σε άλλο σχόλιο το μεγάλο πρόβλημα του Μονάχου ήταν ότι πήγαν σε Custom διανομή, κάτι το οποίο δεν ήταν απαραίτητο γιατί πολύ απλά δεν έκαναν κάποια εξειδικευμένη εργασία που να απαιτεί Custom διανομή. Μια απλή Ubuntu με xfce ή KDE Desktop enviroments που μοιάζουν με το περιβάλλον των windows θα ήταν μια χαρά. Το ίδιο και το Mint. Με μια τέτοια επιλογή πάει περίπατο το πρόβλημα της απαιτούμενης υποστήριξης. Το ίδιο και με το LibreOffice. Με ένα μικρό πείραγμα (Windows theme icons) οι περισσότεροι χρήστες δεν θα πάρουν καν χαμπάρι ότι δουλεύουν σε linux και μιλάω από προσωπική εμπειρία.

Πριν από καμιά δεκαετία ήμουν SysAdmin σε υπηρεσία που δούλευε με κλειστό δίκτυο. Για την εξυπηρέτηση του προσωπικού σε ότι αφορούσε το internet υπήρχε ένας αρκετά παλιός υπολογιστής που έτρεχε windows. Επειδή ο υπολογιστής ήταν standalone και τελειως κοινόχρηστος τα παράπονα για την ταχύτητα του ήταν συνεχή όπως συνεχείς ήταν και οι μολύνσεις με ιούς παρόλο που υπήρχε AV. Μετά από πολύ σπάσιμο νεύρων αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι. Εγκατέστησα Xubuntu, βρήκα ένα πακέτο εικονίδια ίδια με των Win 7, αντικατέστησα το εικονίδιο με το ποντίκι του XFCE με το εικονίδιο της έναρξης των Win 7. Το δε Libre Office είχε ήδη Office 2013 Theme το οποίο επέλεξα. Σε κάποιες μικρές διαφορές που μου επισήμαιναν έλεγα ότι είχα βάλει μια πιο ελαφριά έκδοση των Windows για να πηγαίνει καλύτερα. Ξέρεις πότε πήρε χαμπάρι κάποιος απο τους περίπου 30 χρήστες του υπολογιστή ότι το λειτουργικό δεν ήταν Windows? Μετά από 4 μήνες κι αυτό γιατί πήγε να εγκαταστήσει εφαρμογή και φυσικά δεν τα κατάφερε και του έβγαλε μήνυμα ότι βρίσκεται σε linux. Με λίγα λόγια το Linux για έναν απλό χρήστη ειδικά σήμερα (πόσω δε μάλλον 10 χρόνια πριν) είναι πολύ user friendly (μιλάμε πάντα για συγκεκριμένες διανομές) και αν υιοθετηθεί το πρόβλημα δεν είναι οτι είναι δύσκολο να το μάθει ο χρήστης αλλά οτι δεν θέλει να το μάθει ο χρήστης.

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά κάποια στιγμή ο μύθος του δύσκολου, για λίγους, linux πρέπει να σταματήσει. Για την ιστορία ο πατέρας μου 82 ετών πρώην γυμνασιάρχης που δεν είχε ποτέ σχέση με υπολογιστές, και που φυσικά μόλις βγήκε στην σύνταξη αποφάσισε ότι θέλει να χει mail, facebook, messenger κλπ και να παίζει πασιέντζες κλπ δεν είχε ποτέ πρόβλημα με το Linux Mint. Αλλά από την άλλη δεν ήξερε τι είναι Windows και Linux και οτι το Linux είναι δύσκολο όταν του έφτιαξα τον υπολογιστή   

Επεξ/σία από ovidius80
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά, μια τέτοια μετάβαση δεν θέλει πολλά για να ξεκινήσει... Ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση χρειάζεται, με έστω προσωρινό δικαίωμα κάποιων απoφάσεων, για να αρχίσουν να βαράνε τα νταούλια και να τους πάρει όλους στον λαιμό του... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το κάνουν γιατί το linux είναι ποιο επιεικές με το hardware?, έχω δοκιμάσει linux mint σε παλιό laptop διπύρηνο και πετάει,δεν θα χρειαστεί να αλλάξουν hardware όταν πάψει η στήριξη των windows 10 το 25.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...