Προς το περιεχόμενο

μεταβιβαση αυτοκινήτου (δε την κάνει)


somt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

πριν 2 μήνες έδωσα ένα αυτοκίνητο, πήρα τα χρήματα, υπογράψαμε υπ. δηλώσεις μέσω gov "παράδοσης-παραλαβής" και εξουσιοδότηση να παει να κάνει τη μεταβίβαση.

Μέχρι σήμερα είμαστε στο "ναι ναι την άλλη εβδομάδα θα την κάνω"

Τι κερδίζει που το καθυστερεί;

Πως μπορώ να δω αν το αυτοκίνητο "είναι καθαρό" αυτούς τους 2 μήνες που δεν είναι στην κατοχή μου αλλά είναι στο όνομα μου;

Να το βάλω σε ακινησία;

  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, somt said:

καλησπέρα,

πριν 2 μήνες έδωσα ένα αυτοκίνητο, πήρα τα χρήματα, υπογράψαμε υπ. δηλώσεις μέσω gov "παράδοσης-παραλαβής" και εξουσιοδότηση να παει να κάνει τη μεταβίβαση.

Μέχρι σήμερα είμαστε στο "ναι ναι την άλλη εβδομάδα θα την κάνω"

Τι κερδίζει που το καθυστερεί;

Πως μπορώ να δω αν το αυτοκίνητο "είναι καθαρό" αυτούς τους 2 μήνες που δεν είναι στην κατοχή μου αλλά είναι στο όνομα μου;

Να το βάλω σε ακινησία;

Να τον απειλήσεις πως αν δεν κάνει άμεσα τη μεταβίβαση θα δηλώσεις κλοπή.

Και ελπίζω αυτό στο μέλλον να σου γίνει μάθημα και να μην ξαναδώσεις αυτοκίνητο με υπεύθυνες δηλώσεις, αλλά μόνο αν προηγηθεί μεταβίβαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, somt είπε

καλησπέρα,

πριν 2 μήνες έδωσα ένα αυτοκίνητο, πήρα τα χρήματα, υπογράψαμε υπ. δηλώσεις μέσω gov "παράδοσης-παραλαβής" και εξουσιοδότηση να παει να κάνει τη μεταβίβαση.

Μέχρι σήμερα είμαστε στο "ναι ναι την άλλη εβδομάδα θα την κάνω"

Τι κερδίζει που το καθυστερεί;

Πως μπορώ να δω αν το αυτοκίνητο "είναι καθαρό" αυτούς τους 2 μήνες που δεν είναι στην κατοχή μου αλλά είναι στο όνομα μου;

Να το βάλω σε ακινησία;

το είχα αναφέρει παλιότερα όταν έδωσα το παλιό οτι είναι επικίνδυνο. Ευτυχώς την ψιλιάστικα και δεν προχώρησα μιας και έβρισκε δικαιολογίες όταν του έλεγα να κλείσουμε ραντεβού για τη μεταβίβαση

μίλα με δικηγόρο , δηλώνεις κλοπή αλλά είναι θέμα το οτι έχει την υπεύθυνη δήλωση αγοράς

μην το βάλεις σε ακινησία μιας και εσύ θα πληρώνεις μετά

ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο γλυτώνει ασφάλειες ,τέλη κτλ και είσαι υπεύθυνος ,

τσέκαρε στο gov.gr αν είναι ασφαλισμένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι μαντρας, έχει έδρα δηλαδή, ξέρω που να τον βρω, γενικά δεν είναι εξαφανισμένος (το αμάξι το βλέπω όταν περνάω, το έχει μονίμως στο ίδιο σημείο)

τελη τα εχω πληρωμένα για το 24, ασφάλεια σε ισχύ μέχρι τέλη Μαϊου, δεν την έκοψα (το βλεπω κι απτο gov)

με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα γίνει η μεταβίβαση, αυτό που θέλω να μαθω κυρίως είναι αν το αμάξι "έχει μπλέξει πουθενα" αυτους τους 2 μήνες

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαντρας ειναι? ε τοτε ξερουμε γιατι το κάνει να γλυτώσει χρήματα από την διπλή μεταβίβαση ασφαλειες κλο περιμένει να το πουλησει και μετα να το κανει

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδια

αν προκειται για διπλη μεταβιβαση βγαζει ενα νοημα η καθυστερηση του...για να μη σκεφτομαι τα χειροτερα...

αν έχει τίποτα πανω του το αμαξι, κλήσεις κλπ, θα πρεπει φανταζομαι να απευθυνθω στη διευθυνση μεταφορων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, somt said:

ευχαριστω πολυ παιδια

αν προκειται για διπλη μεταβιβαση βγαζει ενα νοημα η καθυστερηση του...για να μη σκεφτομαι τα χειροτερα...

αν έχει τίποτα πανω του το αμαξι, κλήσεις κλπ, θα πρεπει φανταζομαι να απευθυνθω στη διευθυνση μεταφορων

 

 

εδω εμενα ειχαν αργήσει 3 μέρες και σκεφτόμουν τα χειρότερα (ο άνθρωπος απλά ήταν άρρωστος εντωμεταξύ) σκέψου εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...