Προς το περιεχόμενο

Τα καλύτερα μαγαζιά με ξηρούς καρπούς στην Αθήνα


Gatoskylo8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει καταστήματα με ποικιλία και ποιότητα στους ξηρούς καρπούς; 
Προσωπικά ψωνίζω από τις 1001 γεύσεις και είμαι γενικά ευχαριστημένος, ωστόσο θα ήθελα μερικές ακόμα προτάσεις για να δοκιμάσω.
Για Carpo έχω ακούσει καλά λόγια, όμως μου φαίνεται ότι χτυπάνε πολύ στην τιμή...

Κάθε γνώμη δεκτή!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιοχή; Ρίξε μια ματιά στο Era Nuts, έχω καλή εμπειρία από το κατάστημα στο Κολωνάκι. Επίσης ρίξε μια ματιά στο Terra Carpo, Μακρυγιάννη. 

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Rebelos2018 είπε

Δες το Κελάρι στο Χαλάντρι. 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τελικά, γιαούρτι από που παίρνεις; 

 

Είναι κυριολεκτικά 10 λεπτά από το σπίτι μου, παρότι είναι μοντέρνο και έχει ποικιλία, δεν με πείθει η ποιότητα ενώ το προσωπικό εκτός 2-3 σταθερών αλλάζει συνέχεια.
Συγκριτικά με τα  υπόλοιπα του Χαλανδρίου είναι καλύτερο πάντως.

*Το Όλυμπος στα στραγγιστά, συγκριτικά με τα υπόλοιπα του σούπερ μάρκετ είναι κλάσης ανώτερο και δεν χρησιμοποιεί σκόνη πρωτείνης όπως τα περισσότερα.
Αγοράζω βέβαια σε bulk ποσότητες όταν μπαίνει σε προσφορά (συνήθως από Σκλαβενίτη).

6 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

λαικη, no joke

Δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου, μα καθόλου όμως, διότι οι ξηροί καρποί ταγγίζουν και είμαι βέβαιος πως δεν τηρούν μέτρα ασφάλειας/υγιεινής.
Όσον αφορά ότι είναι πιο οικονομικοί από τα μαγαζιά, τότε ναι, στο δίνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, Gatoskylo8 said:


*Το Όλυμπος στα στραγγιστά, συγκριτικά με τα υπόλοιπα του σούπερ μάρκετ είναι κλάσης ανώτερο και δεν χρησιμοποιεί σκόνη πρωτείνης όπως τα περισσότερα.
Αγοράζω βέβαια σε bulk ποσότητες όταν μπαίνει σε προσφορά (συνήθως από Σκλαβενίτη).

Δες και Κρι Κρι, το μοναδικό από τα μεγάλης παραγωγής που φτιάχνεται με Ελληνικό γάλα ημέρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gatoskylo8 είπε

Δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου, μα καθόλου όμως, διότι οι ξηροί καρποί ταγγίζουν και είμαι βέβαιος πως δεν τηρούν μέτρα ασφάλειας/υγιεινής.
Όσον αφορά ότι είναι πιο οικονομικοί από τα μαγαζιά, τότε ναι, στο δίνω.

Χύμα φιστίκι αράπικο που έπαιρνα κάποια στιγμή από έναν όντως δεν ήταν συνέχεια (περίπου κάθε Σάββατο) φρέσκο.

Συσκευασμένο τύπου Αιγίνης όμως είναι πολύ καλό κάθε φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Δες και Κρι Κρι, το μοναδικό από τα μεγάλης παραγωγής που φτιάχνεται με Ελληνικό γάλα ημέρας.

Όταν δεν έχει Όλυμπο τότε θα πάρω Κρι κρι, σε ευχαριστώ!

Και εγώ πρόσφατα τα έμαθα αυτά περί νοθείας στα γιαούρτια και ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν σκονες πρωτεινης και συμπηκνωμενα γάλατα. 

39 λεπτά πριν, phanispal είπε

Χύμα φιστίκι αράπικο που έπαιρνα κάποια στιγμή από έναν όντως δεν ήταν συνέχεια (περίπου κάθε Σάββατο) φρέσκο.

Συσκευασμένο τύπου Αιγίνης όμως είναι πολύ καλό κάθε φορά.

Με ανησυχεί επίσης η χώρα προέλευσης. Τα ελληνικά είναι σίγουρα καλύτερα από τα ξένα, στα δεύτερα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πόσο φυτοφάρμακο έχει πέσει. Τουλάχιστον εδώ έχουμε και μια αρχή από την Ε.Ε.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Δες και Κρι Κρι, το μοναδικό από τα μεγάλης παραγωγής που φτιάχνεται με Ελληνικό γάλα ημέρας.

το καλύτερο σε γεύση και υφή για εμένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Με ανησυχεί επίσης η χώρα προέλευσης. Τα ελληνικά είναι σίγουρα καλύτερα από τα ξένα, στα δεύτερα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πόσο φυτοφάρμακο έχει πέσει. Τουλάχιστον εδώ έχουμε και μια αρχή από την Ε.Ε.

Ίσως μόνο στο τύπου Αιγίνης να είσαι σίγουρος ότι είναι ελληνικό γιατί έχει χαρακτηριστικό σχήμα, αλλά και γεύση.

Οι άκρες είναι μυτερές, ενώ του Ιράν είναι στρογγυλεμένες. Αλλά και σε γεύση δε συγκρίνονται.

Στα υπόλοιπα όντως δε νομίζω ότι είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Rebelos2018 είπε

Σωστός, επίσης no joke. 

Συμφωνω επίσης Λαϊκή. Καταπληκτικους ξρούς καρπους φρεσκοτατους

Επεξ/σία από vactirio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...