Προς το περιεχόμενο

Τα καλύτερα μαγαζιά με ξηρούς καρπούς στην Αθήνα


Gatoskylo8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

λαικη, no joke

Πειραιά (λαϊκες) είναι ο Αντώνης, έχει και μεγάλο κατάστημα στην αγορά του Ρέντη.

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fotandreao είπε

Ιορδάνης, Λεωφόρος Ηρακλείου, Ν.Ιωνία. 

Από τα πιο παλιά και ποιοτικά μαγαζιά. Του έφαγε κόσμο όμως ο 1001 γεύσεις.
Σήμερα επισκέφθηκα τον Χασιώτη και τον Γεωργούση στο Μαρούσι, θα γράψω αύριο που θα τα δοκιμάσω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρύδια,αμύγδαλα,φιστίκια  μπορεις να βρεις και στη λαϊκή πολύ καλά.

Τώρα σε μακαντέμια,πέκαν και αλλά τέτοια εξωτικά το Carpo είναι σε εντελώς άλλο επίπεδο από όλους τους άλλους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολυμπιδης στην Ελευσίνα.

Το καλύτερο αράπικο φυστίκι της Ελλάδας.

Ψήνει όλη ημέρα, ότι ώρα και να πας θα τα πάρεις φρέσκα, ζεστά και τραγανα. 

Carpo αράπικο και Αιγίνης που πήρα ψιλομπαγιατικο και πανάκριβο.

Γενικότερα μαγαζί με ξηρούς καρπούς που δεν μοσχοβολαει καβουρντισμα απέξω δεν είναι να το εμπιστεύεσαι.

 

Τώρα για μένα το καλύτερο γιαούρτι είναι το μεβγαλ.

 

Αλλά γιαούρτι και ξηροί καρποί είναι η φόρμουλα για την επίτευξη ταχύτητας μεγαλύτερης του φωτός.

 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Ολυμπιδης στην Ελευσίνα.

Το καλύτερο αράπικο φυστίκι της Ελλάδας.

Ψήνει όλη ημέρα, ότι ώρα και να πας θα τα πάρεις φρέσκα, ζεστά και τραγανα. 

Carpo αράπικο και Αιγίνης που πήρα ψιλομπαγιατικο και πανάκριβο.

Γενικότερα μαγαζί με ξηρούς καρπούς που δεν μοσχοβολαει καβουρντισμα απέξω δεν είναι να το εμπιστεύεσαι.

 

Τώρα για μένα το καλύτερο γιαούρτι είναι το μεβγαλ.

 

Αλλά γιαούρτι και ξηροί καρποί είναι η φόρμουλα για την επίτευξη ταχύτητας μεγαλύτερης του φωτός.

 

Spoiler

Τίποτα δεν νικά μιλκο και σφολιάτα. 

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγας γιαουρτας,τρώω καθημερινά στο πρωινό μου, έχω δοκιμάσει απ' όλες τις εταιρείες.

Νουνού, Όλυμπος, φάγε μου μοιάζουν για απομίμηση γιαουρτιού ή να το πω αλλιώς ότι δεν είναι από 100% γάλα.

Μεβγαλ κ κρι κρι αυτά τα οποία έχουν την κλασσική υφή κ γεύση του γιαουρτιού με την διαφορά ότι το μεβγαλ είναι 170γρ αντί 200γρ του κρι κρι, ενώ έχουν την ίδια τιμή.

Παίρνω κρι κρι κιλό που οι 5 μερίδες των 200γρ βγαίνουν φθηνότερα απ' ότι 5 κεσεδάκια των 200γρ.

Έχω δοκιμάσει κ από πιο μικρές παραγωγές που δεν πωλούνται σε σούπερ μάρκετ που έχουν τελείως διαφορετική γεύση ίσως την γεύση που θα είχαν όταν τα έφτιαχναν οι παππούδες μας.

Ξηρούς καρπούς που επίσης τρώω στο πρωινό παίρνω από λαϊκή, τις περισσότερες φορές είναι καλύτεροι από του σούπερ μάρκετ και οικονομικοτεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/04/2024 at 00:33, tzotzo said:

Ολυμπιδης στην Ελευσίνα.

 Συμφωνώ και επαυξάνω. Πολύ δυνατός. Και εγώ συστημένος πήγα και είχα ψωνισει αρκετές φορές, όσο δούλευα Ελευσίνα.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον εχω βρει παραγωγους απο ομαδα στο Facebook ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ και παιρνω μονο απο εκει , φυστικια Αιγινης , αραχιδα (αραπικο) , φυστικι πινατς , αμυγαλα , καρυδια , σταφιδες , στραγαλια , 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαούρτι  ευτυχως εχουμε εδω στοχωριο μια μικρη βιοτεχνια που κανει το τελειο γιαουρτι ΤΣΟΚΟΣ Βασιλικο Ευβοιας 

 

image.png.f9384399e683eb4e7f37d314ccce1e56.png

GuhaZnJ.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα στενάκια παρακάτω έχουμε έναν Ασιάτη πλανόδιο ο οποίος κάθεται όλο το βράδυ με έναν κινητό πάγκο με ροδες και πουλάει ξηρούς καρπούς σε μια γωνιά. Δεν ξέρω ποιος αγοράζει από αυτόν, εγώ δεν το σκέφτομαι πάντως, αμφιβάλλω για την ποιότητα, αλλά θα πήγαινα κάποια στιγμή να ρωτήσω τιμές έτσι από περιέργεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, villasg είπε

Γιαούρτι  ευτυχως εχουμε εδω στοχωριο μια μικρη βιοτεχνια που κανει το τελειο γιαουρτι ΤΣΟΚΟΣ Βασιλικο Ευβοιας 

 

image.png.f9384399e683eb4e7f37d314ccce1e56.png

GuhaZnJ.jpeg

Μολονότι φαίνεται γευστικό και φρέσκο, δεν είναι 100% πρόβειο. 

Έχει 10% αγελαδινό γάλα και δεν με πείθει η αναφορά στην προέλευση του. Νομίζω θα έπρεπε να έχει ένα ειδικό σήμα. 

Επίσης, ότι είναι κάποιος μικρός δεν σημαίνει πως ακολουθεί και σωστές πρακτικές. Ούτε ότι έχει εγκαταστημένη τη βιοτεχνία του σε αγροτικό μέρος σημαίνει και πολλά, ασχέτως αν προσπαθούν να το περάσουν έτσι. 

Επεξ/σία από Gatoskylo8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έμενα Θεσσαλονίκη είχα βρει το Τέλειον που ευτυχώς στέλνει (και μάλιστα πολύ γρήγορα) και στην Αθήνα. Όσα και να δοκίμασα μετά από αυτό δεν βρήκα καλύτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεις στα δυτικα εχουμε τον Καφαρακη χροοονια τωρα. Τεραστια ποικιλια σε ξηρους καρπους (και πιο ψαγμενες/περιεργες επιλογες).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...