Προς το περιεχόμενο

[laptop/combo] MacBook Air M2 +δωρο IPhone 12 - απο 1269€ μεχρι 19-4-24


sport_billys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, filip123go said:

1300€ για απλή χρήση, το λες και λίγο overpriced πάντως....

Εντάξει δεν είναι ότι θα βλέπεις μόνο You tube η απλή χρήση.

Εγω είχα πάρει το base model M1 και έκανα ότι έκανα τόσα χρόνια στο desktop πλην του gaming συν ότι έκανα παραγωγή μουσικής με Logic Pro απροβλημάτιστα και έπαιζα και μουσική με dj softwares απροβλημάτιστα. 
Και videos/photos editing απ ότι έχω δει σε βίντεο επειδή εγώ δεν έκανα ποτέ, το base model με 8gb τα έκανε απροβλημάτιστα . Σίγουρα πιο αργά από 16GB MacBook . Αλλά πιο γρήγορα από προηγούμενα μοντέλα MacBook με intel cpu και 16GB ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
32 minutes ago, Zus said:

Για iPhone πάντως δίνει. Beat that 😛 

Μήλα, πορτοκάλια...επίσης η πλειοψηφία έχει πολύ φτηνότερα smartphones στην Ελλάδα. Η Apple είναι μονοψήφιο ποσοστό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Thresh said:

Μήλα, πορτοκάλια...επίσης η πλειοψηφία έχει πολύ φτηνότερα smartphones στην Ελλάδα. Η Apple είναι μονοψήφιο ποσοστό...

Αυτο με το μονοψηφιο ποσοστο , μαλλον πρεπει να το κοιταξουμε σοβαρα γιατι εχω ηδη 4 γνωστους (2 ανεργους , 1 φρεσκοαπολυμενο και εναν "νορμαλ" ) οπου μετο που ηρθαν , μου κυκλοφορουν με 15αρι μηλαρακι .... 

Στο κατω κατω , αφου δεν εχουμε φραγκα να ξεχρεωσουμε το ρευμα , ας το απολαυσουμε τουλαχιστον

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι χρήστες MAC σε αυτό το thread είναι το τι ακριβώς θα άλλαζε αν είχαν 16GB. Ελπίζω το παρακάτω video να ξεκαθαρίσει τα πράγματα.

Πέρα από αυτό κοιτώντας το skroutz παρατήρησα ότι οι ανταγωνιστές της Apple έχουν εξίσου εξωφρενικές τιμές σε όλα τα laptop με καλές οθόνες. Μπορεί να μην έκανα καλή έρευνα αλλά το μόνο που βρήκα σε λογικά χρήματα ήταν το LG Gram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Pitoo said:

Εντάξει δεν είναι ότι θα βλέπεις μόνο You tube η απλή χρήση.

Εγω είχα πάρει το base model M1 και έκανα ότι έκανα τόσα χρόνια στο desktop πλην του gaming συν ότι έκανα παραγωγή μουσικής με Logic Pro απροβλημάτιστα και έπαιζα και μουσική με dj softwares απροβλημάτιστα. 
Και videos/photos editing απ ότι έχω δει σε βίντεο επειδή εγώ δεν έκανα ποτέ, το base model με 8gb τα έκανε απροβλημάτιστα . Σίγουρα πιο αργά από 16GB MacBook . Αλλά πιο γρήγορα από προηγούμενα μοντέλα MacBook με intel cpu και 16GB ram.

Καλά δεν είπαμε ότι είναι και για πέταμα. Και μια φωτό και ένα βίντεο 5-10 λεπτών να βάλεις να επεξεργαστείς , μια χαρά θα παίξει. Απλά μην περιμένεις να φορτώσεις 1 ώρα 4k video πάνω και να μην κολλάει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, elpenor είπε

Νομίζω ότι αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι χρήστες MAC σε αυτό το thread είναι το τι ακριβώς θα άλλαζε αν είχαν 16GB. Ελπίζω το παρακάτω video να ξεκαθαρίσει τα πράγματα.

Πέρα από αυτό κοιτώντας το skroutz παρατήρησα ότι οι ανταγωνιστές της Apple έχουν εξίσου εξωφρενικές τιμές σε όλα τα laptop με καλές οθόνες. Μπορεί να μην έκανα καλή έρευνα αλλά το μόνο που βρήκα σε λογικά χρήματα ήταν το LG Gram.

Τίποτα δεν θα άλλαζε στο Air. Μόλις ανέβαζε θερμοκρασία, τέζα ο καμπούρης. Εξού και δεν προτείνεται το Air για βαριά πολύωρη χρήση. 

Για σύντομες εργασίες ακόμα και το 8άρι τα καταφέρνει περίφημα. Το πρόβλημα είναι η ψύξη του, όχι η Ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Pitoo said:

Το 90% των χρηστών κάνει απλή χρήση και με απλή χρήση τα 8gb στην συγκεκριμένη συσκευή η οποία χρησιμοποιεί και χώρο από τον σκληρό δίσκο ως ram είναι υπεραρκετά.

nvme για ram.ταχυτητα μερα με τη νυχτα.καμια συγκριση.επισης φθορα του nvme

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, για να μην ανοίγω άλλο θέμα, ο Κωτσόβολος έχει το m1 MacBook με 350€ δώροεπιταγή. 
Δεν μπορώ να βρω πουθενά τους όρους εξαργύρωσης (αν μπορώ στην ίδια παραγγελία να την εξαργυρώσω) και φυσικά αν ισχύει και αγορά με τιμολόγιο. 

Επεξ/σία από ktsolkas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filip123go είπε

Να πάρει 16ρα ram γιατί με την 8ρα θα θέλει να το πετάξει από το παράθυρο. 

Ειδικά αν τρέξεις και emulator σε μέτρια πρότζεκτ η απόδοση είναι κάτω του μετρίου. Καλά σε μεγάλα δεν το συζητώ....

Δε μιλάμε για επαγγελματία. Μιλάμε για ερασιτέχνη που θέλει να κάνει τα πρώτα του βήματα. Σιγά τα project που θα αναπτύξει... Ξεκινάει με κάτι φθηνό και μόλις καταφέρει να βρει τρόπο να βγάζει κάποια χρήματα αγοράζει κάτι καλύτερο ή του το δίνουν και από την εταιρεία που θα δουλεύει. Όταν στη συγκεκριμένη προσφορά αφαιρέσεις την αξία του κινητού είναι σαν να αγοράζεις το Macbook κοντά στα 800€. Καινούριο και από επώνυμη αλυσίδα... 

2 ώρες πριν, Pitoo είπε

Το 90% των χρηστών κάνει απλή χρήση και με απλή χρήση τα 8gb στην συγκεκριμένη συσκευή η οποία χρησιμοποιεί και χώρο από τον σκληρό δίσκο ως ram είναι υπεραρκετά.

Όλες οι συσκευές από Windows μέχρι Android το κάνουν. Δεν είναι πρωτοτυπία. Τα βασικά προβλήματα με αυτή τη μέθοδο είναι 2:

α) η ταχύτητα του SSD είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μικρότερη από αυτή της RAM, οπότε υπάρχει καθυστέριση. Αν δεις συγκριτικά των εκδόσεων των 8 και των 16GB, με τον ίδιο επεξεργαστή, θα καταλάβεις τί λέω. Ακόμα και το διπλάσιο χρόνο για την ίδια δουλειά... Τα Mac το κάνει ομαλά και δε φαίνεται και πολύ ότι κολλάει, αλλά η καθυστέρυση είναι πολύ μεγαλύτερη σε κάποιες περιπτώσεις.

β) Ο. SSD φθείρεται πολύ γρήγορα λόγω των συνεχόμενων εγγραφών κατά τη χρήση σαν swap. Ειδικά στην 256GB έκδοση όπου η Apple διαφημίζει μόλις 150TBW... Κάποιος που τον επιβαρύνει καθημερινά υπάρχει περίπτωση να τον "χαιρετίσει" γρήγορα... να θυμίσω οτι δεν αλλάζει και δεν καλύπτεται από κάποια εγγύηση αν έχει συμπληρώσει τα 150TBW...

Συμπερασματικά: δεν είναι για έντονη χρήση. Είναι για απλή, καθημερινή χρήση. Μπορείς να το ζορίσεις, αλλά ξεκάθαρα δεν βγήκε για τέτοια χρήση. Μέσα σε αυτό βάλε και το γεγονός ότι ο επεξεργαστής έχει παθητική ψύξη και ρίχνει την απόδοση του μετά από λίγα λεπτά έντονης χρήσης για να προστατευτεί από την υπερθέρμανση. Τα pro μοντέλα που είναι για πιο έντονη χρήση έχουν ενεργητική ψύξη.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, elpenor said:

Νομίζω ότι αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι χρήστες MAC σε αυτό το thread είναι το τι ακριβώς θα άλλαζε αν είχαν 16GB. Ελπίζω το παρακάτω video να ξεκαθαρίσει τα πράγματα.

 

Οι περισοτεροι δεν ειναι λογικοι και συζητησιμοι οπως ο Tlykog. Αντιθετα ειναι αυτο που λεμε true believers,το εχουν κανει θρησκεια.Αντι να απαιτουν σαν πελατες καλυτερο και φτηνοτερο hardware απο την Apple.

Επισης αυτο το ρατσιστικο,το ''Κινεζικα'' δεν το καταλαβαινω.Δηλαδη αδυνατουν οι Κινεζοι αν θελουν και ειμαι σιγουρος οτι θα το καταφερουν στο πολυ αμεσο μελλον να ξεπερασουν τις Αμερικανικες εταιριες?Η Κινα ειναι υπερδυναμη σε πολλους τομεις και ακολουθει στα χναρια της η Ινδια. Και τα Apple προιοντα στην Κινα φτιαχνονται.

Επεξ/σία από benign
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elpenor είπε

Και σε απλή δουλειά γραφείου αν ανοίξεις μερικά προγράμματα θα τελειώσουν τα 8gb και θα αρχίσει το swap. Αν ο χρήστης δεν έχει με τι να συγκρίνει μπορεί να μην καταλάβει τη διαφορά όμως δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό είναι επιχείρημα... θέλουμε να κοροϊδέψουμε το χρήστη; Σήμερα η εμπειρία με 8gb σε laptop δεν είναι καλή.

Δεν είναι θέμα κοροϊδίας. Η Apple έχει άλλη λογική: να πάρεις εξαρχής αυτό που θέλεις για τη δουλειά που το θέλεις.

Τα air μοντέλα εξαρχής δεν τα βγάζει για έντονη χρήση. Να θυμίσω ότι μόλις τα ζορίσεις αρχίζει το throttling...

Αν κάνεις δουλειά γραφείου και χρησιμοποιεί το μηχάνημα swap πιθανότατα δε θα το καταλάβεις, γιατί η δουλειές γραφείου δεν απαιτούν πολύ γρήγορη ανταλλαγή δεδομένων με τη RAM. 

Επειδή έχω δουλέψει και δουλεύω μηχανήματα και με τα τρία γνωστά λειτουργικά (MacOS, Linux και Windows, με τυχαία σειρά)να σου πω ότι μονο τα Windows έχουν μεγάλη καθυστέρηση όταν ξεμένουν από RAM. Τα άλλα 2 λειτουργικά το κάνουν πολύ ομαλά και το καταλαβαίνεις μόνο όταν τα φέρεις στα όρια.

Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω την Apple. Αν δεις και τα άλλα ποστ μου το γράφω ξεκάθαρα ότι τα θεωρώ λίγα. Όμως για μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων και για τη χρήση που κάνουν είναι αρκετά σε MacOS. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι τα μηχανήματα με 8GB δε θα γεράσουν καλά... 

Προσωπικά έχω Macbook me 18GB RAM και για τη χρήση που κάνω είναι μία χαρα και ποτέ δεν είδα το μηχάνημα να ζορίζεται στο ελάχιστο. Δε θα έπαιρνα ΠΟΤΕ Macbook κάτω από 16GB. Αλλά αυτό αφορά ΕΜΕΝΑ.

28 λεπτά πριν, benign είπε

Οι περισοτεροι δεν ειναι λογικοι και συζητησιμοι οπως ο Tlykog. Αντιθετα ειναι αυτο που λεμε true believers,το εχουν κανει θρησκεια.Αντι να απαιτουν σαν πελατες καλυτερο και φτηνοτερο hardware απο την Apple.

Επισης αυτο το ρατσιστικο,το ''Κινεζικα'' δεν το καταλαβαινω.Δηλαδη αδυνατουν οι Κινεζοι αν θελουν και ειμαι σιγουρος οτι θα το καταφερουν στο πολυ αμεσο μελλον να ξεπερασουν τις Αμερικανικες εταιριες?Η Κινα ειναι υπερδυναμη σε πολλους τομεις και ακολουθει στα χναρια της η Ινδια. Και τα Apple προιοντα στην Κινα φτιαχνονται.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και αυτό ακριβώς το βίντεο που παρέθεσε o Elenor είχα στο νου μου όταν έγραψα ότι εμφανίζουν ακόμα και διπλάσιο χρόνο για κάποιες βαριές εργασίες.

Με λίγα λόγια θα έλεγα ότι τα 8GB κάνουν μόνο γι αυτούς που θέλουν τον υπολογιστή για να βλέπουν ταινίες, να επεξεργάζονται κείμενα ή excel κτλ και γενικότερα να κάνουν πολύ απλές εργασίες. Κάποια παιχνίδια παίζουν ακόμα και με την λίγη αυτή μνήμη, αλλά στα περισσότερα θα υπάρχουν κολλήματα.

Προφανώς και θα πρέπει να εξαφανίσουν τα 8GB. Θα ήθελα, στα φθηνότερα μοντέλα να δω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 12GB.

Οι Κινέζοι έχουν αποκτήσει μεγάλη τεχνογνωσία και έχουν αποδείξει ότι είναι λαός που αναπτύσσεται πολύ γρήγορα. Σε αντίθεση με κάτι άλλους λαούς που παραμένουν κολλημένοι στο ένδοξο παρελθόν των προγόνων τους και μένουν στάσιμοι...

57 λεπτά πριν, Zus είπε

Τίποτα δεν θα άλλαζε στο Air. Μόλις ανέβαζε θερμοκρασία, τέζα ο καμπούρης. Εξού και δεν προτείνεται το Air για βαριά πολύωρη χρήση. 

Για σύντομες εργασίες ακόμα και το 8άρι τα καταφέρνει περίφημα. Το πρόβλημα είναι η ψύξη του, όχι η Ram.

Έχεις δίκιο για το throttling, αλλά είναι και τα 2. Όχι μόνο η θερμοκρασία. Ακόμα και με throttling ξεπερνάει αρκετούς νέους επεξεργαστές σε απόδοση.

2 ώρες πριν, filip123go είπε

1300€ για απλή χρήση, το λες και λίγο overpriced πάντως....

Είναι ακριβό. Με 1000€ βρίσκεις αντίστοιχο ultrabook, αλλά σε ποιότητα κατασκευής, ήχο, μπαταρία... Εκεί υπάρχει πρόβλημα... Ξέρει τί κάνει η Apple...

Δε συμφωνώ, αλλά λέω ότι ξέρει τί κάνει...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ethereum είπε

850 δολάρια αυτή τη στιγμή το MacBook Air M2 στην Αμερική , 400 ευρώ περίπου φθηνότερα απο τη προσφορά στον Γερμανό , επίσης το MacBook Air M4  AI enhanced θα βγεί πολύ σύντομα λένε, τέλος άνοιξης ή καλοκαίρι

πηγη Engadget

Δηλαδή το Μ4 air θα βγει 4-5 μήνες μετά το M3 air;… Τι παίρνουν εκεί στο endgadget; Μόνο η Xiaomi τα κάνει αυτά… Έχω ακούσει και εγώ αυτή τη φήμη, αλλά μου φαίνεται απίθανο να συμβεί. Αν επαληθευτεί θα είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της Apple και θα χαντακώσει τα M3 air που δε θα τα θέλει κανένας… Εκτός και αν το κάνει και ανέβασει τιμές στο θεό για τα M4…

Στην Αμερική είναι στη χώρα παραγωγής τους, χωρίς μεταφορικά, τελωνεία, φόρους κτλ. Πάντα ήταν φθηνότερα και πάντα θα ειναι.

Αν αφαιρέσεις την αξία του κινητού, ο Γερμανός το δίνει κοντά στα 850 δολάρια. Όχι ευρώ, δολάρια. Τιμή Αμερικής. Περίπου 500€ έχει το κινητό., στο skroutz, γιατί σε γνωστές αλυσίδες παίζει 60-70€ παραπάνω… Άρα στα 800€ έχει το MacBook. Τα 850 δολάρια είναι περίπου 799€.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, benign είπε

Οι περισοτεροι δεν ειναι λογικοι και συζητησιμοι οπως ο Tlykog. Αντιθετα ειναι αυτο που λεμε true believers,το εχουν κανει θρησκεια.Αντι να απαιτουν σαν πελατες καλυτερο και φτηνοτερο hardware απο την Apple.

Επισης αυτο το ρατσιστικο,το ''Κινεζικα'' δεν το καταλαβαινω.Δηλαδη αδυνατουν οι Κινεζοι αν θελουν και ειμαι σιγουρος οτι θα το καταφερουν στο πολυ αμεσο μελλον να ξεπερασουν τις Αμερικανικες εταιριες?Η Κινα ειναι υπερδυναμη σε πολλους τομεις και ακολουθει στα χναρια της η Ινδια. Και τα Apple προιοντα στην Κινα φτιαχνονται.

Προσωπικά δεν έχω εντοπίσει κανέναν true believer στο συγκεκριμένο νήμα, μόνο κάτι haters που φωνάζουν σαν τη Λουκά: ου 8 gb Ram, έξι-έξι-έξι αντίχριστοι κλπ.

Εγώ ο ίδιος έχω Macbook Pro για το γραφείο, ισχυρό PC για gaming και απαιτητικότερες εργασίες στο σπίτι και Steamdeck για φορητό gaming ενώ δεν θα με δεις σε κανένα νήμα από τα πολλά της Apple να κονταροχτυπιέμαι με τα Androboys.

Για να αντιληφθούμε λίγο καλύτερα τι συζητάμε, έχει βγει σε προσφορά το Audi A1 (MacBook Air) και κάποιοι αντιπροτείνουν Huyndai i10 (κινέζικο μίνι PC των 150€) γιατί ο κινητήρας έχει 10 άλογα παραπάνω (Ram), άσχετα αν ο κινητήρας δεν μπορεί να τα αποδώσει στο δρόμο γιατί έχει πιο αργό κιβώτιο ταχυτήτων (λειτουργικό) ενώ του λείπουν και βασικά σημεία του αμαξώματος όπως το παρμπρίζ (οθόνη, η οποία εν προκειμένω είναι κόσμημα).

  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ktsolkas είπε

Παιδιά, για να μην ανοίγω άλλο θέμα, ο Κωτσόβολος έχει το m1 MacBook με 350€ δώροεπιταγή. 
Δεν μπορώ να βρω πουθενά τους όρους εξαργύρωσης (αν μπορώ στην ίδια παραγγελία να την εξαργυρώσω) και φυσικά αν ισχύει και αγορά με τιμολόγιο. 

Η αλήθεια ειναι ότι δεν αναφέρει κάπου τους όρους εξαργύρωσης, επομένως λογικά θα ισχύουν οι γενικοί όροι εξαργύρωσης δωροεπιταγών που αναφέρει στο site, και θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για προϊόντα διπλάσιας αξίας από το ποσο της δωροεπιταγης. Που ισχύει συνήθως…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...