Προς το περιεχόμενο

[laptop/combo] MacBook Air M2 +δωρο IPhone 12 - απο 1269€ μεχρι 19-4-24


sport_billys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, kostasgr78 said:

Βέβαια να πω ότι τα 16GB στο Mac πετάνε σε σχέση με τα 16GB σε Win10,11.

Αυτό δεν έχει αποτυπωθεί σε μέτρηση. Εκτιμώ ότι 99/100 χρήστες Mac που γράφουν για το πόσο "πετάνε" τα Mac δεν έχουν επενδύσει τα ίδια χρήματα σε σύγχρονο PC (ή τα έκαναν μπάχαλο με τα parts που διάλεξαν).

Αν το homelab έχει ένα παλιό server επεξεργαστή ή το παλιό σου PC και τρέχεις proxmox μετά δεν είναι λογικό να σέρνεται σε σχέση με το Mac; Υπάρχει πραγματικά κάποιος που έχει παρατηρήσει ένα σύγχρονο x86 CPU να μην "πετάει" όπως το Mac με την ίδια RAM ή είναι κάποια γενική εντύπωση χωρίς απόδειξη;

Είναι και δύσκολο να βρεις αντίστοιχης τιμής PC με 16Gb για αυτό είμαι τόσο βέβαιος ότι αυτή η εντύπωση σωστή ή λάθος δεν στηρίζεται σε δεδομένα. Όταν με 180 ευρώ παίρνεις 48gb της πιο γρήγορης RAM γιατί να βάλεις 16Gb αν σκοπεύεις να ξοδέψεις ένα σκασμό χρήματα για να πάρεις κάτι αντίστοιχης αξίας με το Mac;

Επίσης όταν ένα PC έχει 16gb RAM και 8Gb ακόμα πιο γρήγορης VRAM από την GPU (χωρίς GPU δεν μπορεί να φτάσει το κόστος του mac) είναι λογικό ότι θα έχει πλεονέκτημα σε 9/10 workloads σε σχέση με τα συνολικά 16Gb της Apple. Πως μπορεί να ισχυρίζεστε ότι συμβαίνει το αντίθετο; Δεν το αποκλείω, όμως αναρωτιέμαι αν υπάρχει έστω ένα ίχνος απόδειξης;

Η ίδια εντύπωση υπάρχει και για το stability. Η συντριπτική πλειονότητα των server που τρέχουν για χρόνια χωρίς πρόβλημα είναι x86 με linux ή windows άρα αυτή είναι η μόνη battle tested τεχνολογία που έχει αποδείξει το stability. Οι χρήστες Apple πάλι ισχυρίζονται το αντίθετο χωρίς αποδείξεις.

Φανταστικό το οικοσύστημα (για ιδιώτες) της Apple και η ποιότητα κατασκευής αλλά μόλις μπούμε στο business (σύμφωνα με τα νούμερα που κυκλοφορούν στο internet) το οικοσύστημα της Microsoft κυριαρχεί και η Apple ούτε καν προσπαθεί να μπει σε αυτό το κομμάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 hours ago, elpenor said:

 

Αν κάποιος θέλει να δώσει τόσα χρήματα για να μπαίνει στο facebook και να στέλνει κανένα email με laptop αντί για το κινητό του τότε πραγματικά πιο ποιοτικό laptop με ωραία οθόνη και αυτονομία δεν θα βρει. Και για περισσότερα πράγματα είναι ιδανικό, ένα word/excel, προγραμματισμό κλπ.

Σχετικά την πιο σοβαρή δουλειά με +250€ για 16Gb unified ram θα διαφωνήσω. Από το 2015 και μετά έβλεπα την τάση στις εταιρείες να παίρνουν mac με 32gb (όπως πρότεινε και η Adobe) και τώρα βλέπω ότι άρχισαν να παίρνουν τα studio με 64Gb και τα laptop με 48Gb. Εσύ βλέπεις στο περιβάλλον σου να αγοράζουν mac για creative με 16gb; Τα 16Gb πιστεύω ότι απλά σου εξασφαλίζουν τη δυνατότητα να επεξεργάζεσαι φωτογραφίες χωρίς καθυστέρηση και άλλα αντίστοιχα tasks.

Σε εμάς που κάνουμε web development τα 16 είναι μια χαρά, δεν χρειάζεται παραπάνω. 

Φυσικά όπως είπες ο κάθε κλάδος έχει τα δικά του, ομως για το business κομμάτι η κουβέντα είναι άλλη. Τί εννοώ. Υπάρχουν μηχανήματα πέραν των υπολογιστών που κοστίζουν και κάποιες 10δες χιλιάδες ευρώ. Από εκτυπωτές θηρία για εκδοτικούς οίκους, 8k κάμερες για βιντεάδες, φακούς DSLR μερικών χιλιάδων ευρώ που ένας φωτογράφος θα χρειαστεί σίγουρα 4-5 διαφορετικούς και ούτω καθ’εξης. 

Ενα σάντουιτςάδικο να ανοίξεις θες 10k για ψυγεία για πλάκα, συν καμία 5αρα χιλιάδες για σοβαρή μηχανή καφέ με τα συμπράγκαλα. 

«Εμείς» της πληροφορικής είμαστε απτά πιο ΕΛΑΧΙΣΤΑ costs to entry στην αγορά που υπάρχουν. 

Δηλαδη τί συζητάμε ρε παιδιά. Για το αν σε μια ΕΤΑΙΡΕΙΑ ή σε έναν επαγγελματία θα του κοστίσει 2 ή 3000€ το εργαλείο δουλειάς του; Σοβαρά τώρα; Ας δώσει άλλα 500€ να βάλει 32gb αντί για 16…

3000 κάνει για πλάκα να φτιάξεις μια ψευδοροφή ενός γραφείου 50-60τμ. 

Δηλαδή κάπου ας έχουμε και λίγο ένα μετρο σύγκρισης με άλλα επαγγέλματα… σε άλλο thread ο άλλος είναι επαγγελματίας φωτογράφος και γκρινιάζει για το αν θα πάνε +30% πάνω οι δίσκοι… 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "εμπειρία χρήσης" το βρίσκω χαζό, ασαφές. Αυτό που εκφράζει καλύτερα αυτό που κάνει η Apple είναι το "ευκολία χρήσης" και ότι το κάνει όμορφα, καλογυαλισμένα και δίνει σημασία σε λεπτομέρειες που άλλοι όχι.

Δεν είναι μόνο το να έχεις κάποιες δυνατότητες αλλά και το πως τις έχεις, και το κυριότερο - τουλάχιστον για μένα - πόσο χρόνο αφιερώνεις για να τις έχεις...

Με τα Apple-οδεί έχοντας κάνει μόνο login με το Apple ID σου έχεις το Apple Continuity: https://support.apple.com/en-us/102418 Παντρεύονται όλα μεταξύ τους χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω.

Όταν πήρα νέο iPhone μετά από πολλά χρόνια, τα έβαλα πλάι-πλάι και τα πάντα όλα μεταφέρθηκαν με το Quick Start μέσα σε μια ώρα χωρίς να ασχοληθώ ούτε για τη μεταφορά ούτε για να σετάρω τίποτα.

Αν έχεις ζευγαρώσει Apple AirPods π.χ. στο iPhone σου τα έχεις διαθέσιμα ταυτόχρονα σε ο,τι άλλο Apple μπορεί να έχεις (Mac, iPad, AppleTV, Apple Watch) και να κάνεις switch μεταξύ τους αυτόματα ή με το χέρι. 

Μαρκάρεις ένα κείμενο οπουδήποτε με το ποντίκι και την κάνεις drag & drop σε άλλο κείμενο ή την κάνεις αρχείο αν το ρίξεις στο desktop (από εποχές macOS Classic...)

Passwords, OTP είναι δεδομένο ότι είναι όλα συγχρονισμένα παντού, σε όλα τα Keychain χωρίς να κάνεις κάτι...

Apps που υπάρχουν μόνο στο  iOS ή iPadOS τα τρέχεις πλέον στο macOS.

 

Για να μην φλυαρώ, στην προσωπική μου ζωή που ο χρόνος είναι τελείως περιορισμένος και θέλω απλώς να κάνω κάτι εύκολα και γρήγορα χωρίς να χάνω τον χρόνο μου ψάχνοντας ή με τεχνικά πράγματα με έχει κερδίσει η Apple, αν και τρώει τα βρισίδια της (π.χ. όταν κατήργησε το Aperture και το αντικατέστησε με το Photos).

Στο επαγγελματική ζωή επιλέγω ο,τι μπορεί να κάνει τη δουλειά με το μικρότερο κόστος και κάποια επιπλέον κριτήρια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, mtifosi said:

Iphone 15 8gb, s24 12gb και οποιος καταλαβε πως το λειτουργικο κανει διαχειριση μνημης...

Το είδα σε fast forward, αφού δεν έχεις βάλει κάποιο timestamp, αλλά δεν κατάλαβα. Θα βοηθήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elpenor είπε

Το είδα σε fast forward, αφού δεν έχεις βάλει κάποιο timestamp, αλλά δεν κατάλαβα. Θα βοηθήσεις;

Είναι και τα 2 κορυφαία, αλλά το iPhone είναι λίγο πιο γρήγορο και παρόλο που έχει λιγότερη RAM κρατάει ενεργές όσες εφαρμογές κρατάει και το Samsung. Αυτό είδα στα γρήγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχνάμε ότι οι προσφορές δεν απευθυνονται μόνο σε επαγγελματιες , φωτογράφους η της πληροφορικής αλλά και

στον απλό κοσμάκη .......και τα 8gb ειναι αρκετα για απλη χρηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Το είδα σε fast forward, αφού δεν έχεις βάλει κάποιο timestamp, αλλά δεν κατάλαβα. Θα βοηθήσεις;

Ότι αναφέρθηκε από τον @Tlykog. Ούτε που ίδρωσε το iPhone με 4gb λιγότερη μνήμη ram .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, mtifosi said:

Ότι αναφέρθηκε από τον @Tlykog. Ούτε που ίδρωσε το iPhone με 4gb λιγότερη μνήμη ram .

Δηλαδή το επιχείρημα είναι ότι αφού το κινητό της Apple με 8GB "δεν ιδρώνει" δίπλα στο Samsung που έχει 12GB τότε "και οποιος καταλαβε".

Spoiler

Άσχετα με το αν είναι κινητά και όχι laptop. Χωρίς να μας νοιάζει αν τα συγκεκριμένα workloads για κινητά που δείχνει το video μπορεί να μην ήθελαν πάνω από 8Gb.  Χωρίς να έχει καμία σημασία ότι είναι διαφορετικά λειτουργικά και οι εφαρμογές στο Apple είναι obj C ενώ στο Android κυρίως Java. Χωρίς να μας νοιάζει ότι με το που ξεκινάει το mac με την μικρή οθόνη έχει δεσμεύσει 5GB (παραπάνω σύμφωνα με το φίλο που το δοκίμασε) ενώ ένα κινητό δεν θέλει σχεδόν τίποτα. Χωρίς να μας νοιάζει ότι αν βάλουμε μία external 4K οθόνη στο laptop θα χρειαστούμε 1-2GB VRAM ακόμα για τα παράθυρα που θα δείχνει.

Εγώ δεν καταλαβαίνω αλλά δεν έχει σημασία.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kostasbm said:

μην ξεχνάμε ότι οι προσφορές δεν απευθυνονται μόνο σε επαγγελματιες , φωτογράφους η της πληροφορικής αλλά και

στον απλό κοσμάκη .......και τα 8gb ειναι αρκετα για απλη χρηση

Τα 8gb ειλικρινά πρέπει να καταργηθούν. 

Having said that, δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ που να μην μπορεί να κάνει «απλός κοσμάκης» με τα 8gb.

Ο οποιοσδήποτε semi-επαγγελματίας που σέβεται το εργαλείο δουλειάς του, θα πάρει κατ’ελαχιστο κάτι με 16gb. 

Και ξαναλέω, τα 8gb θα πρέπει να απαγορευτούν με νόμο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

Δηλαδή το επιχείρημα είναι ότι αφού το κινητό της Apple με 8GB "δεν ιδρώνει" δίπλα στο Samsung που έχει 12GB τότε "και οποιος καταλαβε".

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Άσχετα με το αν είναι κινητά και όχι laptop. Χωρίς να μας νοιάζει αν τα συγκεκριμένα workloads για κινητά που δείχνει το video μπορεί να μην ήθελαν πάνω από 8Gb.  Χωρίς να έχει καμία σημασία ότι είναι διαφορετικά λειτουργικά και οι εφαρμογές στο Apple είναι obj C ενώ στο Android κυρίως Java. Χωρίς να μας νοιάζει ότι με το που ξεκινάει το mac με την μικρή οθόνη έχει δεσμεύσει 5GB (παραπάνω σύμφωνα με το φίλο που το δοκίμασε) ενώ ένα κινητό δεν θέλει σχεδόν τίποτα. Χωρίς να μας νοιάζει ότι αν βάλουμε μία external 4K οθόνη στο laptop θα χρειαστούμε 1-2GB VRAM ακόμα για τα παράθυρα που θα δείχνει.

Εγώ δεν καταλαβαίνω αλλά δεν έχει σημασία.

Ακριβώς αυτό είναι το επιχείρημα για όποιον κανει πως δεν καταλαβαίνει ότι το ένα λειτουργικό κάνει καλύτερη διαχείριση μνήμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Tlykog είπε

 

Παρόλα πριν συνεχίσουμε τη συζήτηση θέλω να μου απάντησεις στην ερώτηση: τί κάνει ένα Galaxy S24 καλύτερα από το δικό σου; 

 

Έγραψα πουθενα κάτι υπέρ της Samsung? Το θέμα αυτό αφορά apple και αυτη σχολιάζω, ούτε τη Samsung, ούτε τη Νέα Δημοκρατία, ούτε την αποστολή Απολλο στη σελήνη. Το θέμα είναι να μου πεις συγκεκριμένα τι εφαρμογή είναι σε σένα πιο γρήγορη και όταν τη βρεις να δουμε αν δικαιολογεί τη χαώδη διαφορά κοστους.

15 λεπτά πριν, Tlykog είπε

 

που το γράφει αυτό;

Το βλέπουμε με τα μάτια μας. Οι δεξιά φωτο ειναι 500 ευρώ καλύτερες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Zus είπε

Σε ποιο οικοσύστημα την έχει ξεπεράσει ακριβώς; Στο synergy μεταξύ Android - Windows; 😂

Τα γράφετε σοβαρά αυτά τώρα; 

Πόσες εφαρμογές χρειάζεσαι ακριβώς για να πλησιάσεις την εμπειρία;  (να τη φτάσεις δεν το συζητώ, είναι απλησίαστη).

Τι ρωτάω όμως, εδώ εσύ συνέκρινες την κινεζιά των 150€ με το Air.

Μου θυμίζετε ώρες, ώρες κάτι τύπους με Fiat Tipo τουρμπάτο κωλοφτιαγμένο που πετύχαιναν καμία M3 στα φανάρια και μάρσαραν.

Εγώ έχω Note 20 Ultra και Tab S8 Ultra και χρησιμοποιώ windows (laptop και PC).

Δε θεωρείς σημαντικό το synergy μεταξύ Samsung και Windows; Χρησιμοποιώ ως δεύτερη οθόνη το tablet κι ως ταμπλέτα γραφής το κινητό. Όλα λειτουργούν άψογα μεταξύ τους. 

Τι παραπάνω το κάνει οικοσύστημα;

Copy paste κάνεις και στις τρεις συσκευές, χρησιμοποιείς κοινή μέθοδο input.

Επίσης και οι δύο συσκευές Samsung έχουν τη δυνατότητα για το Dex, που στην ουσία σου δίνουν στα χέρια σου ένα Chromebook χωρίς να χρειάζεται να έχεις τίποτα άλλο πάνω σου. 

Έχω και ακουστικά και smartwatch Samsung, προφανώς και λειτουργούν όλα άψογα μεταξύ τους. 

Για τη δουλειά μου έχω και το iPhone 11 Pro. Έχει μηδενική σύνδεση με τα Windows. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θεωρείς πως κάνει τόσο καλύτερα το οικοσύστημα της Apple, ώστε να κάνεις τη σύγκριση Fiat Tipo με M3. Έχεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fytotech είπε

Για τη δουλειά μου έχω και το iPhone 11 Pro. Έχει μηδενική σύνδεση με τα Windows. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θεωρείς πως κάνει τόσο καλύτερα το οικοσύστημα της Apple, ώστε να κάνεις τη σύγκριση Fiat Tipo με M3. Έχεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα;

Τα πάντα. Δεν είναι ένα απλά. Ό,τι κάνει το οικοσύστημα της Samsung, το οικοσύστημα της Apple το κάνει καλύτερα.

Και μόνο το γεγονός ότι αρκεί να βάλω το Apple ID μου σε μία συσκευή για να συγχρονίσει όλα μου τα δεδομένα με τις υπόλοιπες και να συνεχίσω την εργασία μου από εκεί που σταμάτησα με μία από τις άλλες μου αρκεί.

Και δεν είναι μόνο θέμα δυνατότητας είναι και πως το κάνει. Είναι κοινή παραδοχή ότι το οικοσύστημα της Sasmsung αποτελεί μία καλή προσπάθεια να μιμηθεί αυτό της Apple αλλά θέλει ακόμα αρκετή προσπάθεια για να επιτύχει αυτή την ομαλή αίσθηση που σου προσφέρει η Apple.

Στο τέλος της ημέρας με ό,τι βολεύεται ο καθένας, αλλά ειδικά στην τεχνολογία εξακολουθεί να ισχύει εν πολλοίς το ό,τι δίνεις παίρνεις. Έστω κι αν και εγώ θεωρώ τα προϊόντα της Apple υπερκοστολογημένα και κυρίως τα Mac.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zus είπε

Τα πάντα. Δεν είναι ένα απλά. Ό,τι κάνει το οικοσύστημα της Samsung, το οικοσύστημα της Apple το κάνει καλύτερα.

Και μόνο το γεγονός ότι αρκεί να βάλω το Apple ID μου σε μία συσκευή για να συγχρονίσει όλα μου τα δεδομένα με τις υπόλοιπες και να συνεχίσω την εργασία μου από εκεί που σταμάτησα με μία από τις άλλες μου αρκεί.

Και δεν είναι μόνο θέμα δυνατότητας είναι και πως το κάνει. Είναι κοινή παραδοχή ότι το οικοσύστημα της Sasmsung αποτελεί μία καλή προσπάθεια να μιμηθεί αυτό της Apple αλλά θέλει ακόμα αρκετή προσπάθεια για να επιτύχει αυτή την ομαλή αίσθηση που σου προσφέρει η Apple.

Στο τέλος της ημέρας με ό,τι βολεύεται ο καθένας, αλλά ειδικά στην τεχνολογία εξακολουθεί να ισχύει εν πολλοίς το ό,τι δίνεις παίρνεις. Έστω κι αν και εγώ θεωρώ τα προϊόντα της Apple υπερκοστολογημένα και κυρίως τα Mac.

Προφανώς ισχύει αυτό που λες πως αυτό που βολεύει τον καθένα αλλά θα ήθελα να ακούσω ένα παράδειγμα. 

Εννοείται πως ο συγχρονισμός που λες γίνεται και με Samsung account.

Το ότι είναι πιο κλειδωμένο το οικοσύστημα για κάποιους είναι ισάξιο με το "τα κάνει καλύτερα". Σε ένα Samsung που έχεις τις ίδιες εφαρμογές με ένα προϊόν της Apple, η εμπειρία είναι ίδια και πολλές φορές ανώτερη.

Και να δώσω συγκεκριμένα σημεία που είναι ανώτερη. Μη μιλάμε γενικά.

Νούμερο 1. Το πληκτρολόγιο. Η Apple δεν υποστηρίζει καν Swype στα Ελληνικά. Αυτό το χρησιμοποιώ από το Galaxy S2 σε Android.

Νούμερο 2. Η ευκολία χρήσης open source λογισμικού.

Νούμερο 3. Το Dex. Έχω μόνιμα ένα Chromebook πάνω μου. 

Νούμερο 4. Η επιλογή του browser κι όχι απλά ένα wrapper του safari.

Καταλαβαίνω και συμφωνώ απόλυτα πως κάποιος που δε θέλει να ασχολείται με το κινητό του, η Apple στα έχει όλα στο κουτί. Το insomnia όμως υποτίθεται πως είναι ένα τεχνολογικό forum. Θεωρητικά θα έπρεπε να ενδιαφέρει τον κόσμο αυτές οι δυνατότητες. 

Πάντως σε κάθε περίπτωση η σύγκριση Samsung με Apple, σε σχέση με Fiat Tipo και ΜΕ, είναι τουλάχιστον άτυχης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, giannisg33 said:

Πες μου όμως συγκεκριμένα τι ακριβώς κάνεις με το κινητό που εμένα αργεί/δεν κανει καν. Από αοριστίες έχω χορτάσει και δεν το λέω για σένα, γενικά μιλάω. Δεν έχω καταλάβει τι χρήση κάνεις που το δικό μου κολλά.

Ναι και; Και το android μου έκανε συγχρονισμό με το παλιο και το καινουργιο κινητο ηταν μια κοπια του παλιού, όλα μεταφέρθηκαν ακριβώς στα σημεία που τα είχα στο μενού, μέχρι και το ιδιο wallpaper μου βαλε.

Συγχρονισμό και app data; Γιατί εκτός απ' τα Samsung που θεωρητικά κάνουν, δεν γίνεται σε android. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι στο 13-14, το τελευταίο sync που έκανα ήταν από 11 σε 13 και φυσικά app data δεν έκανε transfer. 

(Btw αν το κάνει το iOS δε γνωρίζω, μια φορά μόνο είχα apple, ένα iPhone 6)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...