Προς το περιεχόμενο

[laptop/combo] MacBook Air M2 +δωρο IPhone 12 - απο 1269€ μεχρι 19-4-24


sport_billys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/4/2024 στις 8:42 ΜΜ, vangelis_k είπε

Για τουϛ εξυπνακηδεϛ, εχω macbook pro του 2013 με intel επεξεργαστη και παταει σε αποδοση, σε ποιοτητα κατασκευηϛ και οθονη το lenovo yoga του 2020, που ειχα πληρωσει 800€ και εχει βγαλει δεκαδεϛ προβληματα τοσο σε επιπεδο software οσο και σε hardware  (σπασμενοϛ μεντεσεϛ, αλλαγη πληκτρολογιου στα 2 χρονια, σκοτεινη και ξεθωριασμενη οθονη). Επισηϛ θεωρω τρολλαρισμα να συγκρινεται με ανωνυμο κινεζικο mini pc διαβαζονταϛ απλα και μονο το ποση μνημη εχει. Τεσπα ο καθεναϛ παιρνει οτι του αρεσει και τον βολευει. Εγω καταθετω την προσωπικη μου εμπειρια απο προιον τηϛ apple, που με εχει ικανοποιησει απολυτα.

Έχεις δίκιο για την ποιότητα αλλά το MacOS ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ για κάποιον που χρόνια χρησιμοποιεί Windows. Ακόμα και το Linux πιο εύχρηστο μου είναι.

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, PaNtErAz είπε

Έχεις δίκιο για την ποιότητα αλλά το MacOS ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ για κάποιον που χρόνια χρησιμοποιεί Windows. Ακόμα και το Linux πιο εύχρηστο μου είναι.

Σε εμένα συμβαίνει το αντίθετο, είχα windows απο 95 μεχρι 10. Στην αρχή δυσκολεύτηκα αρκετά,  αλλα τώρα δέν θέλω να τα βλέπω τα windows στο pc του γραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, Tlykog said:

Συμφωνώ σε όλα. Το κυνήγι των hardware specs είναι κάτι που προσπαθει να το επιβάλει η αγορά εκεί που δεν έχει σωστή παραμετροποίηση. Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που νομίζουν πχ ότι μία κάμερα των 100ΜΡ είναι πάντα καλύτερη από μία των 50, ότι ένας επεξεργαστής 8 πυρήνων είναι πάντα καλύτερος από έναν των 6, ότι ένα μηχάνημα με 16GB RAM θα τρέχει πάντα καλύτερα από ένα των 8 κτλ...

Ένα μηχάνημα με 8gb unified memory (τα μοιράζεται και η GPU) θα "τρέχει" σχεδόν πάντα χειρότερα από ένα με 16gb. Όποιος έχει mac με 8gb ας κοιτάξει να δει πόσο γρήγορα αρχίζει να χρησιμοποιεί το swap, από τη στιγμή που το χρησιμοποιεί τότε καθυστερεί σε σχέση με ένα με 16gb.

13 hours ago, polaki said:

Όποιου του ταιριάζει λοιπόν το ΟΛΟ concept, ναι χαρά εκτιμάει και ξέρει ότι αν θέλει κάτι για πιο σοβαρή δουλειά θα το πληρώσει +250€ για να έχει 16GB. Το 9 στα 10 όμως που το θέλει για να μπει ένα Facebook και να στείλει ένα email και το 8αρι μια χαρά θα του είναι.

Αν κάποιος θέλει να δώσει τόσα χρήματα για να μπαίνει στο facebook και να στέλνει κανένα email με laptop αντί για το κινητό του τότε πραγματικά πιο ποιοτικό laptop με ωραία οθόνη και αυτονομία δεν θα βρει. Και για περισσότερα πράγματα είναι ιδανικό, ένα word/excel, προγραμματισμό κλπ.

Σχετικά την πιο σοβαρή δουλειά με +250€ για 16Gb unified ram θα διαφωνήσω. Από το 2015 και μετά έβλεπα την τάση στις εταιρείες να παίρνουν mac με 32gb (όπως πρότεινε και η Adobe) και τώρα βλέπω ότι άρχισαν να παίρνουν τα studio με 64Gb και τα laptop με 48Gb. Εσύ βλέπεις στο περιβάλλον σου να αγοράζουν mac για creative με 16gb; Τα 16Gb πιστεύω ότι απλά σου εξασφαλίζουν τη δυνατότητα να επεξεργάζεσαι φωτογραφίες χωρίς καθυστέρηση και άλλα αντίστοιχα tasks.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elpenor είπε

Ένα μηχάνημα με 8gb unified memory (τα μοιράζεται και η GPU) θα "τρέχει" σχεδόν πάντα χειρότερα από ένα με 16gb. Όποιος έχει mac με 8gb ας κοιτάξει να δει πόσο γρήγορα αρχίζει να χρησιμοποιεί το swap, από τη στιγμή που το χρησιμοποιεί τότε καθυστερεί σε σχέση με ένα με 16gb.

Αν αυτό που τρέχει δεν καταλαμβάνει μέγεθος μεγαλύτερο απ΄τη φυσική του μνήμη, τότε θα τρέχει καλύτερα από οποιοδήποτε μηχάνημα έχει 16GB RAM αλλά πιο αδύναμο επεξεργαστή. Αυτό ήθελα να τονίσω εδώ. Ένα σύστημα είναι ένα σύνολο, όχι ένα μεμονωμένο spec. Παρόλα αυτά έγραψα ότι τα 8GB είναι λίγα, θα προτιμούσα τουλάχιστον 12GB. Θα σου πω ότι θα εκπλαγείς με το πόσα πράγματα μπορείς να κάνεις σε ένα Mac μόνο με 8GB... Ακόμα και ΑΑΑ παιχνίδια τρέχεις...

 

σε καμία περίπτωση δεν είναι για gaming μηχάνημα, αλλά μπορεί ακόμα να τα καταφέρει και με 8GB shared μνήμης... Οι μετρήσεις είναι με ένα MacBook Pro με απλό M2 και με 8GB RAM.

Προφανώς και τα 16GB είναι καλύτερα, αλλά για απλές εργασίες και μικρές απαιτήσεις σε multitasking τα καταφέρνει πολύ καλά για τα κυβικά του...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Zus said:

Το synergy που έχει το οικοσύστημα της Apple μεταξύ των συσκευών της δεν συναντάται πουθενά αλλού.

Όταν ξεκινάω μία δουλειά στο iPhone και μπορώ να τη συνεχίσω στο Mac χωρίς να κουνήσω καν το δαχτυλάκι μου είναι κάτι που κάνει την εμπειρία ξεχωριστή. Δεν είναι για όλους η συγκεκριμένη εμπειρία καθότι κοστίζει, ωστόσο στη δική μου δουλειά που απαιτεί να γράφω συνεχώς κείμενα, με έχει σώσει.

Αναγκάζομαι καμία φορά να δουλέψω στο PC και είναι διακριτή η διαφορά στην εμπειρία.

Και να σκεφτεί κανείς ότι πριν από 10 χρόνια, λόγω άγνοιας, έλεγα τα ίδια ακριβώς που αναφέρουν και άλλοι κατά καιρούς εδώ μέσα. Και κυρίως το εξής: Δεν δίνω πάνω από 1.000 € σε μηχάνημα που δεν μπορεί να παίξει games. 

Τώρα τα θυμάμαι και γελάω.

Η samsung την έχει φτάσει και ξεπεράσει στο κομμάτι οικοσύστημα,  ούτε εκεί έχει μονοπώλιο.  

Μόνο στα 8gb έχει μονοπώλιο 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Iphone 15 8gb, s24 12gb και οποιος καταλαβε πως το λειτουργικο κανει διαχειριση μνημης...

Επεξ/σία από mtifosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, noFEARgr said:

Η samsung την έχει φτάσει και ξεπεράσει στο κομμάτι οικοσύστημα,  ούτε εκεί έχει μονοπώλιο.  

Μόνο στα 8gb έχει μονοπώλιο 

Οικοσυστήματα Samsung…… θύμισε μας λίγο τα samsung computers (τα ανύπαρκτα) τι λογισμικό τρέχουν;

  • Confused 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Dinos1973 said:

Οικοσυστήματα Samsung…… θύμισε μας λίγο τα samsung computers (τα ανύπαρκτα) τι λογισμικό τρέχουν;

Τι σχέση έχει τι λογισμικό τρέχουν;  Το πως συνεργάζονται μεταξύ τους λέμε. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Η samsung την έχει φτάσει και ξεπεράσει στο κομμάτι οικοσύστημα,  ούτε εκεί έχει μονοπώλιο.  

Μόνο στα 8gb έχει μονοπώλιο 

Σε ποιο οικοσύστημα την έχει ξεπεράσει ακριβώς; Στο synergy μεταξύ Android - Windows; 😂

Τα γράφετε σοβαρά αυτά τώρα; 

Πόσες εφαρμογές χρειάζεσαι ακριβώς για να πλησιάσεις την εμπειρία;  (να τη φτάσεις δεν το συζητώ, είναι απλησίαστη).

Τι ρωτάω όμως, εδώ εσύ συνέκρινες την κινεζιά των 150€ με το Air.

Μου θυμίζετε ώρες, ώρες κάτι τύπους με Fiat Tipo τουρμπάτο κωλοφτιαγμένο που πετύχαιναν καμία M3 στα φανάρια και μάρσαραν.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, elpenor είπε

Αν είσαι δυτικός ισχύει. Αν είσαι ασιάτης μπορεί και όχι:
https://www.youtube.com/watch?v=dTi4QyJ_GLw

Εξυπνη επιλογή να πάρεις νέο λαπτοπ και να το δώσεις σε τυχαρπαστο Ασιάτη να αυξήσει τη ραμ. 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λόγους home lab, κάνω χρήση και Windows και Linux και MacOS.

Από MacOS έχω 3 χρόνια ένα Mac Mini M1 με 16GB. Θα ήθελα να περάσω σε MacBook Air κάποια στιγμή.

Είδα με ενδιαφέρον την παρούσα προσφορά, αλλά έκανα ένα πειραματισμό για να δω τί γίνεται με τη μνήμη. Έκλεισα όλα τα παράθυρα με quit, και η χρήση μνήμης είναι περίπου στα 7GB. Μού φαίνεται αδύνατο να είναι smooth η εμπειρία με 8GB μνήμης, όσο και καλή διαχείριση να κάνει το λειτουργικό. Άνοιξα μόνο Chrome (με περίπου 30 tabs), Safari (με 1 tab) και ένα VPN, και είμαι ήδη στα12,5 GB.

Αν, δε, βάλω στην εξίσωση και το να σηκώνονται πιο άνετα και οι μελλοντικές αναβαθμίσεις (σημαντικός λόγος να είναι κανείς στο οικοσύστημα), νιώθω ότι τα 8GB είναι απαγορευτικά ακόμα και για πιο απλές χρήσεις (χωρίς επεξεργασίες βίντεο, κλπ), οπότε δύσκολο να δω την προσφορά ως ευκαιρία να πάω από το Mac Mini με 16GB σε MBA με 8GB.

Βέβαια να πω ότι τα 16GB στο Mac πετάνε σε σχέση με τα 16GB σε Win10,11. Νιώθω ότι στα Windows είναι η ώρα να πηγαίνει κανείς στα 32GB για να παίξει «ανάλογη μπάλα» (χωρίς να συγκρίνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, alexzzz είπε

Τόσο λαθος που όλοι τσιμπήσατε και απαντήσατε γιατί νιώθετε ότι σας αφορά. I rest my case 

Εγώ απάντησα γιατί έγραψες κάτι που ήταν λάθος. Ούτε τσίμπησα, ούτε πλήρωσα 70€ το άτομο για να φάω και μετά να ψάχνω δικαιολογίες και παρηγοριά…😝

Επεξ/σία από Tlykog
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...