Προς το περιεχόμενο

Επίδομα ανεργίας λόγω απόλυσης


dim_theodor96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Την προηγούμενη βδομάδα απολύθηκα ,χωρίς προειδοποίηση από την εταιρία που δούλευα.Ήμουν σε αυτήν την δουλειά από τον Οκτώβριο του 23 μέχρι τις αρχές Απριλίου με σύμβαση αορίστου χρόνου.Γνωρίζει κανείς αν δικαιούμαι επίδομα ανεργίας,μέχρι να βρω κάτι άλλο? Δεν έχω άλλα ένσημα ,εκτός από αυτούς τους μήνες που δούλεψα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

https://www.dypa.gov.gr/anergia-kai-paroxes-asfalishs-misthwtwn?tab=taktiki-epidotisi-anerghias&tab2=koini-anerghoi&tab3=proypotheseis-arkhikis-epidotisis

όχι δεν καλύπτεις τις προϋποθέσεις για Αρχική Επιδότηση

έγινε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dim_theodor96 είπε

έγινε ευχαριστώ πολύ.

Κάνε εσύ την αίτηση και ποτέ δεν ξέρεις.
Στο κάτω κάτω μόνο το έγγραφο της απόλυσης θα ανεβάσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/04/2024 at 22:37, Gatoskylo8 said:

Κάνε εσύ την αίτηση και ποτέ δεν ξέρεις.
Στο κάτω κάτω μόνο το έγγραφο της απόλυσης θα ανεβάσεις.

η αλήθεια είναι αυτή, δεν χάνεις και τίποτα να κάνεις την αίτηση, άντε 5-10 λεπτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι έκανα την αίτηση πριν κάτι μέρες και γω γιατί λέω "δε βαρίεσαι τι έχω να χάσω" γνωρίζοντας πως με τα ένσημα που είχα συγκεντρωμένα δεν καλύπτω τις προυποθέσεις να πάρω το επίδομα....Με παίρνουν τηλέφωνο μετά απο δύο μέρες από τον ΟΑΕΔ..

"-καλήμερα σας για την αίτηση που κάνατε να μας στείλετε το Ε1 του 2022 παρακαλώ".

"-μα καλα παίρνω επίδομα; για πλάκα την έκανα την αίτηση αφού δε συμπληρώνονται τα ένσημα"

"-ναι βγαίνετε αφού έχετε 150 ένσημα" (απαραίτητη προϋπόθεση είναι 80 ένσημα το προηγούμενο έτος και 125 το τελευταίο 14μηνο πριν την απόλυση χωρίς να υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες)

"-εντάξει σας τα στέλνω"

Ε προφανώς μετά απο καμια βδομάδα έσκασε απόφαση απόρριψης...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λήξη σύμβασης μπαίνεις ταμείο, σώστα?
Εργάζομαι από το 18 full time με όλα δηλωμένα, στην τώρινή δουλεία είμαι στη δεύτερη σερί 6μηνη που λήγει σύντομα.

Το επίδομα είναι στάνταρ ή έχει να κάνει με το εισόδημα μου τα τελευταία χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Ace Of Spades said:

Με λήξη σύμβασης μπαίνεις ταμείο, σώστα?
Εργάζομαι από το 18 full time με όλα δηλωμένα, στην τώρινή δουλεία είμαι στη δεύτερη σερί 6μηνη που λήγει σύντομα.

Το επίδομα είναι στάνταρ ή έχει να κάνει με το εισόδημα μου τα τελευταία χρόνια?

Ναι μπαίνεις είτε με απόλυση είτε με λήξη σύμβασης. Δε μπαίνεις με οικιοθελή αποχώρηση.

Το επίδομα είναι ίδιο σαν ποσό για όλους δε σχετίζεται με το μισθό (νομίζω αν δε κάνω λάθος υπάρχει προσαύξηση μόνο για τέκνα, εξαρτώμενα μέλη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, MikeJ said:

Ναι μπαίνεις είτε με απόλυση είτε με λήξη σύμβασης. Δε μπαίνεις με οικιοθελή αποχώρηση.

Το επίδομα είναι ίδιο σαν ποσό για όλους δε σχετίζεται με το μισθό (νομίζω αν δε κάνω λάθος υπάρχει προσαύξηση μόνο για τέκνα, εξαρτώμενα μέλη)

Διαφοροποιείτε ανάλογα με τον μέσο όρο του μισθού του τελευταίου εξαμήνου, αλλα μόνο για τα πολύ μικρά ποσά. Απο τα ~440 ευρώ και πάνω, είναι το ίδιο. 
Και, οπως λες, για κάθε εξαρτώμενο μέλος έχεις αυξηση 10%.

Επεξ/σία από Skrobo
Εξάμηνο με γίωτα. κλάμα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...