Προς το περιεχόμενο

Για ελλείψεις σε HDD και NAND προειδοποιεί η Western Digital


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/4/2024 στις 2:57 ΜΜ, evark είπε

Επειδή κάθε εβδομάδα παίρνω backup κάτι virtual images, που είναι 4-5 αρχεία των 40GB,  οι ssd ξεκινούν σφαίρα αλλά μετά πέφτουν πολύ, τόσο πολύ, που ένας καλός μηχανικός δίσκος που κρατάει σταθερά πάνω από 150ΜB/s τελειώνει πιο γρήγορα. Μονιμα συνδεδεμένους εχω ένα EVO970 και εναν παλαιώτερο Α2000 Kingstone (αυτός πάει ακόμα χαμηλώτερα, γυρω στα 75MB/s). Δεν ξέρω αν είναι πραγματικό sequential φορτίο, αλλά όλο το backup είναι αυτά τα 4 αρχεία.

Παρόμοια αποτελέσματα έχω και σε sata ssd, που και αυτοί τερματίζουν στην αρχή αλλά μετά κολλάμε σε τιμές κάτω από 100ΜΒ/s. Στο read δεν υπάρχει πρόβλημα, οι ssd είναι πάντα πιο γρήγοροι.....

Ουτε ο Α2000 πεφτει τοσο εχω εναν 5-6 χρονια κοντα 1TB και ποτε δεν εχει πεσει στα 75mb ουτε στα 300 εχει πεσει εδω που τα λεμε. Κατι παει στραβα σιγουρα. 

22 ώρες πριν, poulinos είπε

αν ξαναγυρνουσα στο gaming θα πηγαινα σε καμια κονσολα και κανα δυο παιχνιδια.το pc εγινε βαρελι χωρις πατο οταν ακους για καρτες 1000 και 1500 ευρω. και καθε φορα κατι φταιει και οι τιμες πανω.βεβαια αν δεν υπηρχε ζητηση τοτε δεν θα υπήρχε και το πανω. το καταλαβαινω αυτο με το Tablet που λες.του χωνεις και ενα Keyboard και εισαι οκ.εγω με το λαπτοπακι βρηκα ηρεμια.το μονο Upgrade που θα φαει οταν βρω χρονο είναι ο nvme του.εχω ηδη τον new απλα No time

Ασε τις καρτες των 1000 ευρω αυτες παιζουν ray tracing με πολλα fps τα παντα. Μια καρτα στα 300 ευρω και εχεις επιδοσεις ps5 με τις τιμες των παιχνιδιων που εχουμε πολυ καλυτερες απο κονσολες δηλαδη. Δεν αξιζει η κονσολα πια το pc gaming ειναι στην καλυτερη του εποχη. Λετε για τις καρτες 1000 ευρω οταν για να εχεις επιδοσεις κονσολων θες μια καρτα των 300 ευρω το πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, polaki είπε

Για ερασιτέχνης που λες, αν όντως χρειάζεσαι τόσο όγκο δεδομένων και δεν μπορείς/δεν θέλεις/βαριέσαι να κάνεις ξεσκαρτάρισμα, οκ θα τους πληρώσεις αναγκαστικά τους δίσκους. 

Το χόμπι πληρώνεται. Που να δεις άλλα χόμπι τί έξοδα έχουν. Ρώτα και κανέναν windsurfά να σου πει για τις σανίδες και τα πανιά του. 

Κάνεις λογικά άλματα συνεχώς, μόνο και μόνο για να πεις κάτι. 

Είπες το τραγικό, τι τα θέλει ο κόσμος τα πολλά γίγα και τα τέρα. 

Σου απάντησα αναλυτικά, όπως και άλλοι, γιατί και πως πολλοί χρειάζονται τα τέρα, οπότε αποδείχθηκε εσφαλμένος ο ισχυρισμός σου. 

Μετά λες είσαι επαγγελματίας, ενώ εξ αρχής έγραψα ότι είμαι ερασιτέχνης. 

Μετά λες κάνε ξεσκαρτάρισμα, προφανώς υπονοώντας έμμεσα ότι δε θα έπρεπε να χρειάζομαι τόσα τέρα.

Εδώ απαντώ οι φωτογραφίες που έχω είναι μετά από ξεσκαρτάρισμα, δεύτερον δε θέλω, ευχαριστημένος είμαι από το αρχείο μου. 

Μετά λες το χόμπι κοστίζει. Ευχαριστούμε για την πληροφορία, δεν το ξέραμε. Προσωπικά έχω 50 τέρα συνολικά, κάνω και άλλα εκτός από φωτογραφία, έχω home server με 9 δίσκους, έχω 5900Χ απλά για χόμπι, όλα αγορασμένα όταν πρωτοκυκλοφόρησαν, δεν έχω οικονομικό ζήτημα. Αυτό τι σημαίνει, ότι θα λέω, πω πω τι ηδονή, τι ευτυχία που ανεβαίνουν οι τιμές των δίσκων; 

Ποιο το νόημα ακριβώς όλων όσων είπες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/04/2024 at 19:05, polaki said:

Ε κάνας πόλεμος θα τους φταίει πάλι. 

Εντωμεταξύ πριν 15 χρόνια άντε να πεις κατέβαζες τσόντες και ταινίες και τα χρειαζόσουν. 

Τωρα ένας mainstream χρήστης τί σκατα χρειάζεται πάνω από 1TB? Για να μην πω 500gb…

 

 

9 hours ago, CanonTux said:

Ποιο το νόημα ακριβώς όλων όσων είπες; 

Kάνω quote το πρώτο μου μύνημα για να έχουμε μία γενική εικόνα και να το κλείνουμε σιγά σιγά γιατί πλατιάζουμε και χαλάμε τις καρδιές μας χωρίς κανένα λόγο. 

Ανέφερα MAINSTREAM χρήστης. Και θα επιμείνω, ο mainstream χρήστης αν δεν κατεβάζει τσόντες, ταινίες (που δε θα δει ποτέ, γιατί αν θέλει να τη δει την κατεβάζει τη βλέπει και τη σβήνει), και games (που δε θα παίξει ποτέ) δεν χρειάζεται πάνω από 512GB, άντε ας πω 1TB για να μη μου λέτε για τα 100gb που θέλει το λειτουργικό. 

Είσαι mainstream εσύ, είτε είσαι pro είτε amateur photographer? Νομίζω όχι. 
Είναι mainstream ο gamer με τα 20 games installed? Πάλι νομίζω όχι. 
Είναι mainstream ο backuper που δε θέλει να πληρώνει συνδρομή για cloud backups αλλά θέλει (καλώς) να στήσει NAS με 12x10TB δίσκους σε raid1? Ε σίγουρα όχι. 

Το αρχικό άρθρο/νέο αναφέρει αυξήσεις της τάξης του 10%. 

Και τελικά αναρωτιέμαι, στο ΣΥΝΟΛΟ της παγκόσμιας αγοράς, πόσοι τελικά είναι αυτοί που θα επιρρεαστούν, και σε τί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ βαθμό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το ποιοι χρειάζονται μεγάλους δίσκους, να προσθέσω:

1. Μηχανικοί

Ο τυπικός φάκελος πελάτη έχει μέγεθος τουλάχιστον 100~200MB. Μιλάω πάντα για απλές περιπτώσεις με τις κατόψεις, άδειες, σκαναρισμένα συμβόλαια και φωτογραφίες του κτηρίου.

Σε μεγάλες δουλειές το μέγεθος ανεβαίνει στα GB.

Σε εξειδικευμένες δουλειές (φωτογραμμετρία, lidar, κλπ) ανεβαίνουμε στα δεκάδες GB.

 

2. Συλλέκτες

Υπάρχουν αμέτρητες συλλογές στο ίντερνετ. Πολλές είναι δωρεάν και νόμιμες. Π.χ. το Project Gutenberg έχει μέγεθος σχεδόν 1TB.

Υπάρχουν συλλογές με κώδικα, με λογισμικό και παιχνίδια από retro υπολογιστές και κονσόλες, κλπ.

Υπάρχει έτοιμη συλλογή με 8TB.

Υπάρχουν πολλές ταινίες, βιβλία και περιοδικά για τα οποία έχουν λήξει τα πνευματικά δικαιώματα. Και γι'αυτό υπάρχουν συλλέκτες.

 

Υπάρχουν βέβαια και παράνομες συλλογές (π.χ. όλα τα παιχνίδια του XBOX, του Playstation, της Nintendo) αλλά εκεί πάμε σε άλλα μεγέθη.

 

3. Ταξιδιώτες

Πολλοί που ταξιδεύουν συχνά χαίρονται να τραβάνε φωτογραφίες και βίντεο από ότι τους εντυπωσιάζει για να κρατήσουν τις αναμνήσεις. Ανάλογα με την χρήση και την συχνότητα των ταξιδιών μπορεί να χρειάζονται πολλά TB.

 

4. Ερευνητές

Πολλές εφαρμογές δημιουργούν τεράστια αρχεία . FEM, CFD, κλπ.

 

5. Αναλυτές

Οι αναλυτές στις εταιρείες, είτε πρόκειται για οικονομικά είτε για πρόβλεψη της αγοράς, εργάζονται σε τεράστια dataset.

 

6. Μουσικοί

Τα μεγέθη για τις σχετικές εφαρμογές και ιδιαίτερα για τα virtual instruments έχουν απλά ξεφύγει.

Γνωστή σουίτα χρειάζεται 770GB στον δίσκο.

Ένα καλό virtual piano χρειάζεται γύρω στα 10GB στον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, polaki είπε

 

 

Kάνω quote το πρώτο μου μύνημα για να έχουμε μία γενική εικόνα και να το κλείνουμε σιγά σιγά γιατί πλατιάζουμε και χαλάμε τις καρδιές μας χωρίς κανένα λόγο. 

Ανέφερα MAINSTREAM χρήστης. Και θα επιμείνω, ο mainstream χρήστης αν δεν κατεβάζει τσόντες, ταινίες (που δε θα δει ποτέ, γιατί αν θέλει να τη δει την κατεβάζει τη βλέπει και τη σβήνει), και games (που δε θα παίξει ποτέ) δεν χρειάζεται πάνω από 512GB, άντε ας πω 1TB για να μη μου λέτε για τα 100gb που θέλει το λειτουργικό. 

Είσαι mainstream εσύ, είτε είσαι pro είτε amateur photographer? Νομίζω όχι. 
Είναι mainstream ο gamer με τα 20 games installed? Πάλι νομίζω όχι. 
Είναι mainstream ο backuper που δε θέλει να πληρώνει συνδρομή για cloud backups αλλά θέλει (καλώς) να στήσει NAS με 12x10TB δίσκους σε raid1? Ε σίγουρα όχι. 

Το αρχικό άρθρο/νέο αναφέρει αυξήσεις της τάξης του 10%. 

Και τελικά αναρωτιέμαι, στο ΣΥΝΟΛΟ της παγκόσμιας αγοράς, πόσοι τελικά είναι αυτοί που θα επιρρεαστούν, και σε τί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ βαθμό? 

Ε τελικά εκεί διαφωνούμε, στην έννοια του όρου mainstream. Όπως έγραψα αρχικά, εσύ θεωρείς mainstream σε desktop υπολογιστή, την περιήγηση στο διαδίκτυο. Εγώ πάλι θεωρώ, επαναλαμβάνω σε desktop, ότι φωτογραφία, βίντεο, παιχνίδια, αρχειοθέτηση κλπ., φυσικά και είναι κύρια χρήση, δηλαδή mainstream. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 15/04/2024 at 22:30, Arkin said:

Ουτε ο Α2000 πεφτει τοσο εχω εναν 5-6 χρονια κοντα 1TB και ποτε δεν εχει πεσει στα 75mb ουτε στα 300 εχει πεσει εδω που τα λεμε. Κατι παει στραβα σιγουρα. 

Ασε τις καρτες των 1000 ευρω αυτες παιζουν ray tracing με πολλα fps τα παντα. Μια καρτα στα 300 ευρω και εχεις επιδοσεις ps5 με τις τιμες των παιχνιδιων που εχουμε πολυ καλυτερες απο κονσολες δηλαδη. Δεν αξιζει η κονσολα πια το pc gaming ειναι στην καλυτερη του εποχη. Λετε για τις καρτες 1000 ευρω οταν για να εχεις επιδοσεις κονσολων θες μια καρτα των 300 ευρω το πολυ. 

δεν θα διαφωνησω.σε γνωστο μου ατομο με cpu 12 ης γενιας, μια καρτα των 350 ευρω και Monitor 2,5 k δεν εχει κανενα παραπονο απο κανενα παιχνιδι. το καλο με την κονσολα ειναι οτι θα παιξουν out of the box ενω στο pc ολο κατι παραξενο μπορει να αντιμετωπισεις.επισης στο Pc δεν ειναι μονο η καρτα αλλα εχουν ανεβει οι τιμες σε ολα. βεβαια στην κονσολα τα παιχνιδια ειναι τιμες στον θεο ενω στο pc ολο και κανα απο τον θειο μπορεις να βρεις.

απλα η κονσολα ειναι η ευκολη λυση πλεον.

και στο Pc εχω βαρεθει να ανεβαινουν οι τιμες επειδη εχουμε αναδρομο αρη επειδη η αφροδιτη ξυπνησε στραβα και γιατι κατουρησε ο διας την taiwan και πνιγηκαν και χαλασε το εργοστασιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...