Προς το περιεχόμενο

Για ελλείψεις σε HDD και NAND προειδοποιεί η Western Digital


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμένα, σε έναν samsung evo, που θεωρείται και καλός, μετά τα 4GB, πάει με 100ΜΒ/sec..... μήπως υπολογίζεις και το cache του υπολογιστή?. Σε πραγματικό write όταν για παράδειγμα κλωνοποιώ σκληρούς όλα τα ssd που εχω δοκιμάσει παίζουν με κάτω από 100MB/sec εγγραφή

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν από χρόνια όταν άρχισε το Chia πήραν όλοι μεγάλους δίσκους και ανέβηκαν οι τιμές.

Μόλις ξεφούσκωσε άρχισαν να πέφτουν.

Με τα lockdown άρχισαν ξανά να ανεβαίνουν οι τιμές επειδή λόγω τηλεργασίας αυξήθηκε η ζήτηση σε νέους υπολογιστές.

Πέρασε και αυτό και πάλι άρχισαν να πέφτουν οι τιμές.

Τώρα αρχίζουν νέοι πόλεμοι. Δεν χρειάζεται να μας ενημερώσει κάποιος για την αύξηση των τιμών, έχουμε μάθει πως λειτουργεί η αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, evark said:

Σε εμένα, σε έναν samsung evo, που θεωρείται και καλός, μετά τα 4GB, πάει με 100ΜΒ/sec..... μήπως υπολογίζεις και το cache του υπολογιστή?. Σε πραγματικό write όταν για παράδειγμα κλωνοποιώ σκληρούς όλα τα ssd που εχω δοκιμάσει παίζουν με κάτω από 100MB/sec εγγραφή

Ότι βλέπεις στο review που linkαρα.

Ποιος Samsung Evo συγκεκριμένα?

Το cloning θεωρείται sequential write?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ότι βλέπεις στο review που linkαρα.

Ποιος Samsung Evo συγκεκριμένα?

Το cloning θεωρείται sequential write?

Επειδή κάθε εβδομάδα παίρνω backup κάτι virtual images, που είναι 4-5 αρχεία των 40GB,  οι ssd ξεκινούν σφαίρα αλλά μετά πέφτουν πολύ, τόσο πολύ, που ένας καλός μηχανικός δίσκος που κρατάει σταθερά πάνω από 150ΜB/s τελειώνει πιο γρήγορα. Μονιμα συνδεδεμένους εχω ένα EVO970 και εναν παλαιώτερο Α2000 Kingstone (αυτός πάει ακόμα χαμηλώτερα, γυρω στα 75MB/s). Δεν ξέρω αν είναι πραγματικό sequential φορτίο, αλλά όλο το backup είναι αυτά τα 4 αρχεία.

Παρόμοια αποτελέσματα έχω και σε sata ssd, που και αυτοί τερματίζουν στην αρχή αλλά μετά κολλάμε σε τιμές κάτω από 100ΜΒ/s. Στο read δεν υπάρχει πρόβλημα, οι ssd είναι πάντα πιο γρήγοροι.....

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, evark said:

Επειδή κάθε εβδομάδα παίρνω backup κάτι virtual images, που είναι 4-5 αρχεία των 40GB,  οι ssd ξεκινούν σφαίρα αλλά μετά πέφτουν πολύ, τόσο πολύ, που ένας καλός μηχανικός δίσκος που κρατάει σταθερά πάνω από 150ΜB/s τελειώνει πιο γρήγορα. Μονιμα συνδεδεμένους εχω ένα EVO970 και εναν παλαιώτερο Α2000 Kingstone (αυτός πάει ακόμα χαμηλώτερα, γυρω στα 75MB/s). Δεν ξέρω αν είναι πραγματικό sequential φορτίο, αλλά όλο το backup είναι αυτά τα 4 αρχεία.

Παρόμοια αποτελέσματα έχω και σε sata ssd, που και αυτοί τερματίζουν στην αρχή αλλά μετά κολλάμε σε τιμές κάτω από 100ΜΒ/s. Στο read δεν υπάρχει πρόβλημα, οι ssd είναι πάντα πιο γρήγοροι.....

Όταν είχα δοκιμάσει πάντως c/p από τον έναν NVME στον άλλο, WD SN850 1TB->SN850X 2TB, αρχεία των 100+GB δεν είχε κάποιο θέμα, έγραφε full speed o 2TB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, evark είπε

Επειδή κάθε εβδομάδα παίρνω backup κάτι virtual images, που είναι 4-5 αρχεία των 40GB,  οι ssd ξεκινούν σφαίρα αλλά μετά πέφτουν πολύ, τόσο πολύ, που ένας καλός μηχανικός δίσκος που κρατάει σταθερά πάνω από 150ΜB/s τελειώνει πιο γρήγορα. Μονιμα συνδεδεμένους εχω ένα EVO970 και εναν παλαιώτερο Α2000 Kingstone (αυτός πάει ακόμα χαμηλώτερα, γυρω στα 75MB/s). Δεν ξέρω αν είναι πραγματικό sequential φορτίο, αλλά όλο το backup είναι αυτά τα 4 αρχεία.

Παρόμοια αποτελέσματα έχω και σε sata ssd, που και αυτοί τερματίζουν στην αρχή αλλά μετά κολλάμε σε τιμές κάτω από 100ΜΒ/s. Στο read δεν υπάρχει πρόβλημα, οι ssd είναι πάντα πιο γρήγοροι.....

Κάτι είναι λάθος στο setup σου δεν πέφτουν τόσο με τίποτα οι evo 970, ούτε με τον controller ~100C. Δοκιμασμένο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, CanonTux said:

Ο mainstream χρήστης είναι αυτός που χρησιμοποιεί το desktop ως τάμπλετ για να σερφάρει; 

Επειδή εσύ δε χρειάζεσαι χωρητικότητα, δε χρειάζεται και κανείς άλλος; Είσαι σοβαρός τώρα σε τεχνολογικό site; 

Εγώ που ασχολούμαι με φωτογραφία ερασιτεχνικά σε raw, και στην καθισιά μου μπορεί να βγάλω μια 500άρα φωτό × 40-50 ΜΒ εκάστη, είμαι από άλλο πλανήτη; Δεκαπέντε χρόνια, 50.000 φωτογραφίες, έξτρα τα αρχεία επεξεργασίας, διπλό backup, τα 20 τέρα τα έχω για πρωινό. 

Οι δημιουργοί περιεχομένου δεν είναι mainstream χρήστες DESKTOP pc; Η κύρια χρήση του DESKTOP δεν είναι η εργασία ή τα παιχνίδια; Δε συζητάμε για λάπτοπ, υβριδικά και λοιπές αηδίες (έχω και τέτοια, αλλά φυσικά εκεί ούτε ασκώ το χόμπι μου ούτε ψάχνω να βάλω τέρα χωρητικότητας).

Εσύ είσαι επαγγελματίας και βγάζεις λεφτά από αυτό. Και 30% πάνω να πάει, κλαιν. 

Δηλαδη και 2000€ να πρέπει να δώσεις με σημερινές τιμές για δίσκους (που πραγματικά ούτε ξέρω ποσα TB σου αγοραζουν), άντε να σε πάει 2600. 

Αν τα 600€ one off αγοράς σου ρίχνουν το πλοίο στα βράχια, μάλλον πρέπει να ξαναδείς το business model σου.

Ενα τσαφ upselling να κανεις σε 2-3 γάμους και τα έβγαλες. 

Για τους gamers να το καταλάβω, σε κάποιο βαθμό.

16 hours ago, Pokemon640 said:

Τα σημερινά παιχνίδια έχουν καταντήσει να τρώνε δεκάδες με εκατοντάδες GB έκαστο. 5-10 παιχνίδια να βάλεις γεμίζεις για πλάκα έναν δίσκο, βάλε και τα updates.

Πόσα παιχνίδια θέλει ο average gamer να παίζει σχεδόν ταυτόχρονα; Γιατί αν μου λες ότι θέλει άλλον ένα δίσκο αξίας 150€ για να βάλει το 21ο του παιχνίδι εκεί και ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ (τα 150 για τον δίσκο), ε οκ, ας μείνει με τα 20 παιχνίδια.

Στην τελική ας σβήσει 2-3 και ας τα ξανακατεβασει να τα παίξει όταν του έρθει πάλι η κάψα, σε 1 χρόνο δηλαδή που θα έχουν πέσει και οι τιμές πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Τα σημερινά παιχνίδια έχουν καταντήσει να τρώνε δεκάδες με εκατοντάδες GB έκαστο. 5-10 παιχνίδια να βάλεις γεμίζεις για πλάκα έναν δίσκο, βάλε και τα updates.

δεν παίζω/ζεις παιχνίδια "problem" solved.🙃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/4/2024 στις 7:05 ΜΜ, polaki είπε

Τωρα ένας mainstream χρήστης τί σκατα χρειάζεται πάνω από 1TB? Για να μην πω 500gb…

AI models. Τα περισσότερα μοντέλα έχουν μέγεθος δεκάδες GB,το grok-1 πάνω από 300GB.

6 ώρες πριν, evark είπε

Σε εμένα, σε έναν samsung evo, που θεωρείται και καλός, μετά τα 4GB, πάει με 100ΜΒ/sec..... μήπως υπολογίζεις και το cache του υπολογιστή?. Σε πραγματικό write όταν για παράδειγμα κλωνοποιώ σκληρούς όλα τα ssd που εχω δοκιμάσει παίζουν με κάτω από 100MB/sec εγγραφή

 

6 ώρες πριν, evark είπε

...

Παρόμοια αποτελέσματα έχω και σε sata ssd, που και αυτοί τερματίζουν στην αρχή αλλά μετά κολλάμε σε τιμές κάτω από 100ΜΒ/s. Στο read δεν υπάρχει πρόβλημα, οι ssd είναι πάντα πιο γρήγοροι.....

Είχα το ίδιο πρόβλημα  και παρατήρησα ότι έφταιγε η θερμοκρασία. Ιδιαίτερα ο δίσκος κάτω από την κάρτα γραφικών είχε πάντα υψηλή θερμοκρασία. Άλλαξα slot,έβαλα ψυκτρα στον δίσκο και ανεμιστήρα από πάνω. Μετά οι επιδόσεις ήταν σαφώς καλύτερες.

https://www.smartm.com/technology/thermal-throttling

image.jpeg.6d296a9dda330c8eeb2fc5f7b36d509a.jpeg

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2024 στις 6:41 ΜΜ, poulinos είπε

μα ποσο αληθεια αγαπητε insomniac., ολοι αγοραζουν χωρις αυριο και οι εταιρειες το ξερουν.και για αυτο οι τιμες πανε μονιμα up.καποτε ετρωγα και εγω κολληματα με pc.πλεον λαπτοπακι με gen 10 και κραταει μια χαρα. δεν θα μπω στην λουπα  ξανα για το βαρελι διχως πατο.βλεπω κοσμο 20 δισκους με 50000 ταινιες που απορω αν θα δουν ή θα ξαναδουν.

Μόλις έκοψα το Gaming που έχει καταντήσει αηδία κατάλαβα ότι ένα λαπτοπ αρκεί. Έχω να ανοίξω το Desktop 3 χρόνια και αναρωτιέμαι αν ανοίγει πια. Νομίζω αν δεν ήταν η δουλειά μου οριακά θα την έβγαζα και με ένα καλό ταμπλετ

(+ πληκτρολόγιο,Mouse,οθόνη κάποιες φορές). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Μόλις έκοψα το Gaming που έχει καταντήσει αηδία κατάλαβα ότι ένα λαπτοπ αρκεί. Έχω να ανοίξω το Desktop 3 χρόνια και αναρωτιέμαι αν ανοίγει πια. Νομίζω αν δεν ήταν η δουλειά μου οριακά θα την έβγαζα και με ένα καλό ταμπλετ

(+ πληκτρολόγιο,Mouse,οθόνη κάποιες φορές). 

αν ξαναγυρνουσα στο gaming θα πηγαινα σε καμια κονσολα και κανα δυο παιχνιδια.το pc εγινε βαρελι χωρις πατο οταν ακους για καρτες 1000 και 1500 ευρω. και καθε φορα κατι φταιει και οι τιμες πανω.βεβαια αν δεν υπηρχε ζητηση τοτε δεν θα υπήρχε και το πανω. το καταλαβαινω αυτο με το Tablet που λες.του χωνεις και ενα Keyboard και εισαι οκ.εγω με το λαπτοπακι βρηκα ηρεμια.το μονο Upgrade που θα φαει οταν βρω χρονο είναι ο nvme του.εχω ηδη τον new απλα No time

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, polaki είπε

Εσύ είσαι επαγγελματίας και βγάζεις λεφτά από αυτό. Και 30% πάνω να πάει, κλαιν. 

Δηλαδη και 2000€ να πρέπει να δώσεις με σημερινές τιμές για δίσκους (που πραγματικά ούτε ξέρω ποσα TB σου αγοραζουν), άντε να σε πάει 2600. 

Αν τα 600€ one off αγοράς σου ρίχνουν το πλοίο στα βράχια, μάλλον πρέπει να ξαναδείς το business model σου.

Ενα τσαφ upselling να κανεις σε 2-3 γάμους και τα έβγαλες. 

Για τους gamers να το καταλάβω, σε κάποιο βαθμό.

Πόσα παιχνίδια θέλει ο average gamer να παίζει σχεδόν ταυτόχρονα; Γιατί αν μου λες ότι θέλει άλλον ένα δίσκο αξίας 150€ για να βάλει το 21ο του παιχνίδι εκεί και ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ (τα 150 για τον δίσκο), ε οκ, ας μείνει με τα 20 παιχνίδια.

Στην τελική ας σβήσει 2-3 και ας τα ξανακατεβασει να τα παίξει όταν του έρθει πάλι η κάψα, σε 1 χρόνο δηλαδή που θα έχουν πέσει και οι τιμές πάλι. 

Προφανώς διαβάζεις με μισόκλειστα μάτια. Που το είδες το επαγγελματίας και τους γάμους; ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ γράφω!!

Όλη σου η απάντηση είναι άλλα 'ντ' άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, CanonTux είπε

Προφανώς διαβάζεις με μισόκλειστα μάτια. Που το είδες το επαγγελματίας και τους γάμους; ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ γράφω!!

Όλη σου η απάντηση είναι άλλα 'ντ' άλλων.

Ανεξάρτητα με τις τιμές, ένα ξεσκαρτάρισμα πρέπει να κάνεις πάντως. Σίγουρα έχεις αρκετές φωτογραφίες με τις οποίες δεν είσαι ικανοποιημένος. Αυτές μπορείς να τις κάνεις batch convert σε lossy jpeg και να τις βάλεις σε φάκελο "scraps".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, polaki είπε

 

Για τους gamers να το καταλάβω, σε κάποιο βαθμό.

Πόσα παιχνίδια θέλει ο average gamer να παίζει σχεδόν ταυτόχρονα; Γιατί αν μου λες ότι θέλει άλλον ένα δίσκο αξίας 150€ για να βάλει το 21ο του παιχνίδι εκεί και ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ (τα 150 για τον δίσκο), ε οκ, ας μείνει με τα 20 παιχνίδια.

Στην τελική ας σβήσει 2-3 και ας τα ξανακατεβασει να τα παίξει όταν του έρθει πάλι η κάψα, σε 1 χρόνο δηλαδή που θα έχουν πέσει και οι τιμές πάλι. 

Είπες 250gb. Και αντε να χρειαστεί 500 στη χειρότερη. 

100gb κοντά θέλουνε τα windows πλέον. Τα AAA games πλέον θέλουνε 100gb. Χρόνια τώρα, από το 2018 τουλάχιστον είναι αυτή η κατάσταση. 

Άρα στα 250 χωράμε τα windows, 1 παιχνίδι και τέλος. 

Στα 500 χωράνε τα windows 3 παιχνίδια και τέλος. Χωρις να υπολογισουμε κανενα άλλο αρχείο μεγαλούτσικο, κανένα πρόγραμμα.

Τα 20 που λες δεν χωράνε ούτε σε 2tb. Αν πάρεις υπόψιν τα tb written που είναι αισχρά λίγα στα μικρά μοντέλα,  τις τιμές στους δίσκους, το οτι καθε pc καλο ειναι να εχει καποιες δεκαδες με εκατονταδες gb διαθεσιμα για καποια δουλεια σε ωρα αναγκης κλπ, το 1tb είναι το minimum για gamers και αυτο αν είναι συντηρητικοί στο τι κρατάνε στο δίσκο. 

Ήσουν υπερβολικός/ή, απλά παραδέξου το, δεν καταρρίπτει όλη τη λογική σου το παραπάνω,  η εκτίμηση 250 gb απλά ήταν λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, tzavardin said:

Είπες 250gb. Και αντε να χρειαστεί 500 στη χειρότερη. 

100gb κοντά θέλουνε τα windows πλέον. Τα AAA games πλέον θέλουνε 100gb. Χρόνια τώρα, από το 2018 τουλάχιστον είναι αυτή η κατάσταση. 

Άρα στα 250 χωράμε τα windows, 1 παιχνίδι και τέλος. 

Στα 500 χωράνε τα windows 3 παιχνίδια και τέλος. Χωρις να υπολογισουμε κανενα άλλο αρχείο μεγαλούτσικο, κανένα πρόγραμμα.

Τα 20 που λες δεν χωράνε ούτε σε 2tb. Αν πάρεις υπόψιν τα tb written που είναι αισχρά λίγα στα μικρά μοντέλα,  τις τιμές στους δίσκους, το οτι καθε pc καλο ειναι να εχει καποιες δεκαδες με εκατονταδες gb διαθεσιμα για καποια δουλεια σε ωρα αναγκης κλπ, το 1tb είναι το minimum για gamers και αυτο αν είναι συντηρητικοί στο τι κρατάνε στο δίσκο. 

Ήσουν υπερβολικός/ή, απλά παραδέξου το, δεν καταρρίπτει όλη τη λογική σου το παραπάνω,  η εκτίμηση 250 gb απλά ήταν λάθος. 

Υπάρχουν games και games βέβαια αλλά ναι οκ ας συμφωνήσουμε ότι τα 20 δε χωράνε σε 2TB, αν κάποιος ασχολείται μόνο με AAA titles. 

Παρ΄όλα αυτά, μιλάμε για μία αύξηση της τάξης του πόσο, 30-40%? Οκ είναι τόσο τραγικό? Δηλαδή ο gamer που περιγράφουμε, θεώρησε οκ να σκάσει 1000€ για μια κάρτα γραφικών, αλλά θα πέσει έξω επειδή αντί για 300€ για 2 δίσκους θα πληρώσει πλέον 400€-450? Έχει ΤΟΣΟ μεγάλη αξία η συζήτηση? 

13 hours ago, CanonTux said:

Προφανώς διαβάζεις με μισόκλειστα μάτια. Που το είδες το επαγγελματίας και τους γάμους; ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ γράφω!!

Όλη σου η απάντηση είναι άλλα 'ντ' άλλων.

Για ερασιτέχνης που λες, αν όντως χρειάζεσαι τόσο όγκο δεδομένων και δεν μπορείς/δεν θέλεις/βαριέσαι να κάνεις ξεσκαρτάρισμα, οκ θα τους πληρώσεις αναγκαστικά τους δίσκους. 

Το χόμπι πληρώνεται. Που να δεις άλλα χόμπι τί έξοδα έχουν. Ρώτα και κανέναν windsurfά να σου πει για τις σανίδες και τα πανιά του. 

 

Παιδιά για να το κλείνουμε γιατί είναι και Δευτέρα και όλοι έχουμε και δουλειές. ΔΕΝ είμαι υπέρμαχος των αυξήσεων, ΠΡΟΦΑΝΩΣ. 

Αλλά είμαι υπέρμαχος της λογικής, και η λογική δεν είναι ούτε να κρατάμε 27ΤΒ δεδομένων που δε θα χρησιμοποιούν ποτέ (84 καρέ φωτογραφίας της στήλης του ολυμπίου Διός), ούτε 75 games απτην εποχή του Dune 2 στην Amiga. Και στην τελική όποιος θέλει να τα κρατάει, με γεια του με χαρά του. Χόμπι είναι, ας το πληρώσει.

Και εγώ έχω γύρω στα 25-26 lego sets φτιαγμένα, έχω κάνει το δεύτερο δωμάτιο show room. Αν θελήσω να τα 100στήσω, ε μετά δε θα μου φτάει το AirBNB που έχουν αυξηθεί οι τιμές για τα 120 τετραγωνικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...