Προς το περιεχόμενο

Δημοτικός φωτισμός


corsair04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 hours ago, Ducatista said:

Ρε φίλε πόσο φως έχεις..... Αμάν τι έπαθε ο άνθρωπος!!!  αυτό το φως θα τον ενοχλεί και όταν πηγαίνει σπίτι του η θέλει να κάτσει λίγο έξω όχι όταν θέλει να ξεκουραστεί... 

Ναι είναι σωστό να σπάσει την λάμπα και να μην έχει κανένας φως, ούτε οι περαστικοί ούτε οι κάτοικοι γύρω γύρω. Ούτε τα αυτοκίνητα να έχουν φως ούτε τα σπίτια. Και τους μηνες που αργει να νυχτωσει μια χαρα θα ειναι. Το χειμώνα που νυχτωνει απο τις 5 θα ειναι σουπερ. Τι λέτε κάποιοι; έχει χαθεί το μέτρο ! Προφανώς πριν μπεί η καινουργια λάμπα δεν υπήρχε πρόβλημα. Με μια αίτηση για ρύθμιση ή αλλαγή θα λυθεί το ζήτημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Ducatista said:

Συγνώμη δεν φτάνει η φωτογραφία απέξω; Δηλαδή μέχρι και τυφλός θα βρει το φως του αν κάτσει εκει

Το λέω γιατί μερικοί έχει την άποψη "έλα μωρέ μη κοιτάς έξω απ'το παράθυρο"... ή κατέβασε λίγο πατζούρι.

Ακόμα και τηλεόραση να έχεις απέναντι στο δωμάτιο στα 3 μέτρα, πάλι θα χτυπάει μέχρι εκεί το φως... αυτό λέω. Ότι φέγγει μέχρι μέσα, λες κι έχει παρκάρει ένα αυτοκίνητο με μούρη προς το παράθυρο κι έχει φώτα αναμμένα στην υψηλή σκάλα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gakost είπε

Ναι είναι σωστό να σπάσει την λάμπα και να μην έχει κανένας φως, ούτε οι περαστικοί ούτε οι κάτοικοι γύρω γύρω. Ούτε τα αυτοκίνητα να έχουν φως ούτε τα σπίτια. Και τους μηνες που αργει να νυχτωσει μια χαρα θα ειναι. Το χειμώνα που νυχτωνει απο τις 5 θα ειναι σουπερ. Τι λέτε κάποιοι; έχει χαθεί το μέτρο ! Προφανώς πριν μπεί η καινουργια λάμπα δεν υπήρχε πρόβλημα. Με μια αίτηση για ρύθμιση ή αλλαγή θα λυθεί το ζήτημα.

Ναι σωστό είναι! καλύτερα να μην έχει  μια κολόνα φως και να έχουν οι υπόλοιπες παρά να επηρεάζει τόσο έντονα 1-2 σπίτια σε τόσο έντονο βαθμό... Μάλλον καλά λέει ο φίλος πιο πάνω δεν έχει γίνει αντιληπτό το μέγεθος του προβλήματος γι'αυτό είστε τόσο άνετοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποτελεί λύση του προβλήματος το να σπάσει κάποιος τις λάμπες.

Είτε θα τις αλλάξουν/αλλάζουν, είτε δε θα έχει φως τη νύχτα με τα όποια επακόλουθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, gakost είπε

Σπίτια θα έχει και δίπλα από τον άλλο στίλο. Για φαντάσου να σπάνε όλοι τις λάμπες... 

Ναι σπίτια έχει αλλά φαντάζομαι αυτό το χάλι αποκλείεται να γινεται αν πάλι είναι έτσι μιλάμε για την πιο ηλίθια μελέτη που έχει γίνει  και αν είναι έτσι ας κάνουν μια διαμαρτυρία κάτι  αλλά φαντάζομαι αν είναι όπως όλο το δημόσιο καλύτερα να αρχίζουν να τις σπάνε... Πραγματικά απορώ αν έχετε δει το πρόβλημα στην έκταση του μιλάμε το παλικάρι δεν θα μπορεί να βγει και να καθήσει στην αυλή του καθόλου  είναι τόσο ενοχλητικό που ακόμη και στο μπες βγες θα είναι γαμησετα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2024 στις 7:48 ΜΜ, corsair04 είπε

Καλησπέρα,

Εχθές το βράδυ με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη κοντά στις οχτώ που ανάβει ο δημοτικός φωτισμός, διαπίστωσα ότι ο δήμος προχώρησε σε αντικατάστασή των σωμάτων φωτισμού με Led. Το πρόβλημα είναι ότι η λάμπα είναι ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου και στο ύψος του παραθύρου μου με αποτέλεσμα να γίνεται στην κυριολεξία μέρα το δωμάτιο, κάπως για την ώρα έλυσα το πρόβλημα με πιο σκούρες κουρτίνες αλλά το πρόβλημα παραμένει και θα γίνει εντονότερο το καλοκαίρι που αναγκάστηκα θα πρέπει να είναι ανοιχτό το παράθυρο και η κουρτίνα. Αρχικά Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει το χρώμα του φωτός και πόσο δυνατό θα πρέπει να είναι, και εάν είναι νόμιμο να φωταγωγεί στην κυριολεξία το σπίτι μου  ;

Ευχαριστώ 

Φωτορύπανση: Ο παράγοντας που αυξάνει τον κίνδυνο εγκεφαλικού επεισοδίουhttps://gr.euronews.com/green/2024/03/26/fwtorupansi-paragontas-pou-auksanei-kinduno-egkefalikou-epeisodiou

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πράγματι δεν πιανεστε πουθενά, δεν έχει φώτα ο δρόμος γιατί δεν έχει φώτα ο δρόμος, φταίει ο δήμαρχος, σας βάζουν άπλετο φως γιατί έχει πολύ φως. Βάλε σκούρες κουρτίνες και θα είσαι οκ, και κόψε την μιρλα...

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, corsair04 είπε

IMG_20240414_223028.jpg

IMG_20240414_223116.jpg

IMG_20240414_223124.jpg

Δυστυχώς, και άλλοι που το είδαν εντόπισαν και αυτοί το πρόβλημα  και άκουσα ότι και άλλοι έκαναν παράπονα αλλά δε θα γίνει τίποτα …

Το σκέφτομαι σοβαρά όμως...Ειδικά όταν μένεις στο χωρίο και έχεις κάποιες κοινωνικές σχέσεις με τους κυβερνώντες... 

κρίμα πραγματικά , η μόνη λύση είναι σπρέι ,αλλά συνεννοήσου με γείτονα πρώτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, poulinos είπε

θα απαντησω σοβαρα.

α.η τεντα που ειπαν ειναι μια καλη λυση αν μπορει να κανει την δουλεια που θες.

β. αν καταλαβα καλα κατι λες οτι το καλοκαιρι αφηνεις το παραθυρο ανοιχτο ή το παντζουρι?δεν φοβασαι οτι θα μπει καποιος μεσα εκτος αν δεν καταλαβα κατι καλα. σου περναει πολυ φως μεσα απο το πατζουρι οπως ειναι τωρα? εκει οπως ειπες βαζεις διπλή ή χοντρη κουρτίνα.  αν θες τωρα να εχεις ανοιχτο το πατζουρι μονο η τεντα αν κανει δουλεια. αλλιως θες απο μεσα παλι διπλη κουρτινα αλλα θα σου κοβει τον αερα.

απο εκει και περα αν και ειναι λιγο βλακεια αυτο που θα πω αλλα εγω το εφαρμοζω σε διακοπες οταν δεν κλεινουν καλα οι κουρτινες και μπαινει φως.επειδη δεν μπορω να κοιμηθω με φως στα ματια απλα ριχνω πανω στα ματια μου κατι για συσκοτιση.θες να το πεις μασκα υπνου θες να το πεις κομματι υφασμα οπως κανω εγω.

προτεινω λυσεις σε περιπτωση που ολα τα αλλα δεν λειτουργησουν.

Καλησπέρα,

α) Η τέντα είναι καλή σαν λύση αλλά είναι ακριβή γιατί είναι μεγάλη  η επιφάνεια που πρέπει να καλυφθεί.ρώτησα και το κόστος υπερβαίνει τα 150€...

Β) δίπλα από το σπίτι μου έχω ένα ρέμα, βρίσκομαι σε ένα παραθαλάσσιο χωρίο και η αύρα της θάλασσας και του βουνού δροσίζουν το σπίτι. Είναι όλα ανοιχτά και το παντζούρι και το παράθυρο, υπήρχε σιδεριά και αφαιρέθηκε για να μπει άλλη αλλά γενικά δεν έχουμε εγκληματικότητα.

Η λύση με τη μάσκα ύπνου είναι ως τελευταία λύση,  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, The_Judas είπε

Βλέπω ότι έχεις και γείτονες. Μάζεψε υπογραφές και από αυτούς γιατί σίγουρα θα ενοχλούνται.

Μίλησα σήμερα με έναν γείτονα (να κάνει και εκείνος παράπονα)  είναι πρόθυμος να με εξυπηρέτηση αλλά το δωμάτιο του είναι απέναντι  στην πίσω πλευρά, μπροστά είναι σαλόνι και τραπεζαρία οπότε δεν τον ενοχλεί 

11 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

αυτα που γραφεις ειναι σωστα και τα γραφουν στις συμβασεις οι δημοι με τους εργολαβους.

Επειδη απο τις φωτο ουτε ρυθμιση παιρνει και αποτι βλεπω αλλαξαν ολο το σωμα λιγα μπορουν να γινουν.

Το μονο που μπορει να κανει ειναι να παει στο δημο, να κανει εγγραφη καταγγελια οτι ενοχλει (φωτορυπανση). Απο εκει και περα ο δημος μπορει να αντικαταστησει το σωμα με παλιου τυπου λαμπα (αλογονου) ή αν εχει (αμφιβαλλω) με λιγοτερα lummen λαμπα/φωτιστικο led

Ήρθε ο Δήμος σήμερα σε μένα, κάποιος γείτονάς είδε ότι έβγαζα φωτογραφίες και το μετέφερε.Απλά το κατέγραψαν όπως και στις άλλες περιπτώσεις (έχουν αρκετά παράπονα)  

7 ώρες πριν, gakost είπε

Ναι είναι σωστό να σπάσει την λάμπα και να μην έχει κανένας φως, ούτε οι περαστικοί ούτε οι κάτοικοι γύρω γύρω. Ούτε τα αυτοκίνητα να έχουν φως ούτε τα σπίτια. Και τους μηνες που αργει να νυχτωσει μια χαρα θα ειναι. Το χειμώνα που νυχτωνει απο τις 5 θα ειναι σουπερ. Τι λέτε κάποιοι; έχει χαθεί το μέτρο ! Προφανώς πριν μπεί η καινουργια λάμπα δεν υπήρχε πρόβλημα. Με μια αίτηση για ρύθμιση ή αλλαγή θα λυθεί το ζήτημα.

Σε καμία περίπτωση δε θα σπάσω ή θα προκαλέσω φθορά στη λάμπα…Μια ιδέα που πρότεινε κάποιος σχετικά με ένα φίλτρο - κάλυμμα που μπαίνει στην εξωτερική πλευρά 

4 ώρες πριν, gakost είπε

Σπίτια θα έχει και δίπλα από τον άλλο στίλο. Για φαντάσου να σπάνε όλοι τις λάμπες... 

Πολλά παράπονα…για τις  λάμπες, δε νομίζω να κάνουν κάτι 

2 ώρες πριν, gairf είπε

 Πράγματι δεν πιανεστε πουθενά, δεν έχει φώτα ο δρόμος γιατί δεν έχει φώτα ο δρόμος, φταίει ο δήμαρχος, σας βάζουν άπλετο φως γιατί έχει πολύ φως. Βάλε σκούρες κουρτίνες και θα είσαι οκ, και κόψε την μιρλα...

Υπάρχει και μέση λύση δηλαδή είτε θα σκοτωνόμαστε στα σκοτάδια, είτε θα κοιμόμαστε στο σπίτι με μάσκα ύπνου… 

Επεξ/σία από corsair04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Καλησπερα.. Ετσι ειναι οι λαμπες παντου LED

IMG-e97fa5e6be0b9cb05b3f51f1ed682ffc-V.jpg

Δε νομίζω ότι το συγκεκριμένο φωτιστικό στοιχείο βγάζει το ίδιο φως , το ότι είναι led δε σημαίνει ότι θα έχει και ίδια ένταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, corsair04 said:

Καλησπέρα,

α) Η τέντα είναι καλή σαν λύση αλλά είναι ακριβή γιατί είναι μεγάλη  η επιφάνεια που πρέπει να καλυφθεί.ρώτησα και το κόστος υπερβαίνει τα 150€...

Β) δίπλα από το σπίτι μου έχω ένα ρέμα, βρίσκομαι σε ένα παραθαλάσσιο χωρίο και η αύρα της θάλασσας και του βουνού δροσίζουν το σπίτι. Είναι όλα ανοιχτά και το παντζούρι και το παράθυρο, υπήρχε σιδεριά και αφαιρέθηκε για να μπει άλλη αλλά γενικά δεν έχουμε εγκληματικότητα.

Η λύση με τη μάσκα ύπνου είναι ως τελευταία λύση,  

ναι την μασκα την ειπα σαν τελευταια λυση.τεντα θα πρεπε να μπει να ειναι καθετη για καλυτερα αποτελεσματα.παιζουν και καλαμιες αλλα δεν νομιζω να ειναι φτηνοτερα.και πριν πεσουν να με φανε ολοι ναι δοκιμασε με τον δημο.εγω απλα λεω αν φας πορτα απο τον δημο και χωρις να επεμβεις εσυ στην λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ότι σκέφτεστε και του προτείνετε του ανθρώπου να μπει σε έξοδα 200+ ευρώ για μια κολολαμπα των 5 ευρώ και δεν ντρέπεστε δηλαδή? Μέχρι και την μάσκα ο δήμος έπρεπε να του την πληρώσει καθώς και αποζημίωση για χαμένες εργατοώρες λόγω κακής ποιότητας υπνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...