Προς το περιεχόμενο

Ποιος ιδιώτης κατασκευάζει Trailer για μηχανές?


RedOctober66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Σε συνέχεια αυτού του thread, αγόρασα την αγωνιστική μηχανή. Όλα καλά. 

 

Για ένα-δύο λόγους (+ οτι είμαι λίγο γκασμάς) προέκυψε ότι τελικά θα χρειαστώ ένα trailer για να την μεταφέρω. Online βλέπω μερικά πολύ όμορφα, με πολλές λειτουργίες, θέσεις κ.τ.λ. τα οποία είναι υπερβολικά για την χρήση που χρειάζομαι. Μεταχειρισμένα βλέπω κάποια αλλά κανένα κοντά στην περιοχή μου. Και αυτά που είναι στην περιοχή μου είναι και αυτά υπερβολικά.

Χαρακτηριστικά που ψάχνω

  • Να έχει αξονα για να βάλω ρόδες
  • Να έχει μία ράγα, για μία μηχανή 200kg.  
    • Bonus άμα είναι κοντό σαν εμένα για να μην μου φύγει η μηχανή. 
  • Δεν χρειάζεται ούτε πάτωμα, ούτε οροφή, ούτε πλαινά προστατευτικά. Τιποτα.
  • Όσο πιο απλή κατασκευή μπορεί να γίνει για να κινείτε πίσω απο το αυτοκίνητο στην ουσία. Ας είναι και 5 κολλημένα σίδερα.
  • Το trailer θα κάνει με το ζόρι 10χλμ/μήνα καθώς το μέρος που θέλω να πάω είναι 1.5χλμ μακριά. 
  • Το trailer δεν θα αναπτύξει ποτέ ταχήτυτα πάνω απο 50χλμ/ώρα. Αμα χρειαστεί, μπορώ να πάω και με 30 μέχρι εκεί. 

Έτσι λοιπόν ρωτάω, τι είδους ιδιώτης κατασκευάζει trailers? Η κατασκευή απαιτεί ειδική τεχνογνοσία? Δηλαδή, πρέπει να βρω καποιον καλύτερο απο το μέσο όρο? 

Εγώ σκεφτόμουν σιδερά. 

Επίσης, αν κανείς απο εσάς πουλάει κανενα σε περιοχή Μακεδονίας, στείλτε ενα μήνυμα. Μπορεί να έρθω να το πάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, RedOctober66 said:

Έτσι λοιπόν ρωτάω, τι είδους ιδιώτης κατασκευάζει trailers? Η κατασκευή απαιτεί ειδική τεχνογνοσία? Δηλαδή, πρέπει να βρω καποιον καλύτερο απο το μέσο όρο? 

Μάλλον ήθελες να γράψεις τι είδους τεχνίτης (και όχι ιδιώτης) κατασκευάζει trailers, σωστά? Αν ναι τότε ο τεχνίτης που ψάχνεις λέγεται πιστοποιημένος συγκολλητής και για να σου φτιάξει οτιδήποτε θα πρέπει να του παρέχεις κάποιο σχέδιο. Επίσης να έχεις υπόψιν πως και να βρεις κάποιον διατεθημένο να στο φτιάξει θα σου κοστίσει πολύ παραπάνω από ότι να αγοράσεις ένα έτοιμο, και το κυριότερο δεν θα μπορέσεις ποτέ να του βγάλεις πινακίδα/άδεια.

Αλήθεια, όταν λες ότι αυτά που βρίσκεις είναι "υπερβολικά" τι ακριβώς εννοείς? Πχ την ύπαρξη άξονα με ράβδο στρέψης για να μην πηδάει σαν κατσίκι ακόμα και στο ίσωμα? Την ύπαρξη ηλεκτρικής εγκατάστασης για να έχει φώτα? Τους λασπωτήρες στα φτερά? Ας πούμε το παρακάτω, τι υπερβολικό έχει?

Martz '20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι θες μπορεις να φτιαξεις, νομιμο δεν θα ειναι. Οι ιδιοκατασκευες τελος. Οσοι ειχανε φτιαξει παλαιοτερα και το ειχαν δηλωμενο (οπως και ο πατερας μου) μπορεσαν και εβγαλαν αδεια. Πλεον, για να εισαι νομιμος, αγορα μονο απο εταιριες που ειδικευονται σε τρειλερ ή αγορα / μεταβιβαση νομιμου απο ιδιωτη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...