Προς το περιεχόμενο

Εφοριακοί/αστυνομικοι απόσπαση σε νησιά 6 μηνων


Justelene235

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανεις οι αποσπάσεις δημοσίων υπαλλήλων, αστυνομικών σε νησιά για ενίσχυση τμημάτων για 6 μήνες τι θετικά έχει; Πχ εισιτηρια μετάβασης, μισθούς, έξοδα διανυκτέρευσης  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φίλο μου αστυνομικό ξέρω ότι πέραν του κανονικού μισθού δίνουν επιπλέον ένα ποσό για διαμονή ανά ημέρα και ένα ποσό για φαγητό. Παλαιότερα ήταν σχετικά χαμηλό (περίπου 35 ευρώ για διαμονή και 15 για φαγητό). Πλέον όμως το έχουν ανεβάσει αρκετά τύπου 75 για διαμονή και 35 για φαγητό.

Αυτό που κάνουν οι αστυνομικοί είναι βρίσκουν ένα ξενοδοχείο να τους κόψει απόδειξη ότι χρεώνει 75 για διαμονή ανά μέρα ενώ στη πραγματικό παίρνει αρκετά χαμηλότερα και έτσι τσεπωνουν τη διαφορά. Το ίδιο και για το φαγητό. 

Επίσης αποσπάσεις γίνονται και από επαρχία προς Αθήνα και γίνεται σφαγή, βάζουν μέσο να έρθουν γιατί σε ένα εξάμηνο βγάζουν καλά λεφτά, ειδικά αν έχουν και σπίτι να μείνουν οπότε η συμφωνία με το ξενοδοχείο είναι φουλ εικονική και απλά του καλύπτουν το φόρο και δίνουν και κάτι ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, MikeJ είπε

Από φίλο μου αστυνομικό ξέρω ότι πέραν του κανονικού μισθού δίνουν επιπλέον ένα ποσό για διαμονή ανά ημέρα και ένα ποσό για φαγητό. Παλαιότερα ήταν σχετικά χαμηλό (περίπου 35 ευρώ για διαμονή και 15 για φαγητό). Πλέον όμως το έχουν ανεβάσει αρκετά τύπου 75 για διαμονή και 35 για φαγητό.

Αυτό που κάνουν οι αστυνομικοί είναι βρίσκουν ένα ξενοδοχείο να τους κόψει απόδειξη ότι χρεώνει 75 για διαμονή ανά μέρα ενώ στη πραγματικό παίρνει αρκετά χαμηλότερα και έτσι τσεπωνουν τη διαφορά. Το ίδιο και για το φαγητό. 

Επίσης αποσπάσεις γίνονται και από επαρχία προς Αθήνα και γίνεται σφαγή, βάζουν μέσο να έρθουν γιατί σε ένα εξάμηνο βγάζουν καλά λεφτά, ειδικά αν έχουν και σπίτι να μείνουν οπότε η συμφωνία με το ξενοδοχείο είναι φουλ εικονική και απλά του καλύπτουν το φόρο και δίνουν και κάτι ακόμα.

Πολλα δεν είναι για επίπεδα δημοσίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Justelene235 said:

Πολλα δεν είναι για επίπεδα δημοσίου;

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο.

 

https://www.in.gr/2024/04/13/greece/el-panakrives-apospaseis-ton-5-500-eyro-miniaios/?fbclid=IwAR2QCWcBgJu_QMCJl9i65FJnriRACEgmS5gfAUFCrzJkFrI5huBRIw1avno

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα στο τικ τοκ είδα μια αστυνομικό από την Δ.Α. ΣΕΡΡΩΝ να λεει ότι έχουν φύγει όλοι οι βυσματιες για Αθήνα και παίρνουν ένα καρο λεφτά.

Για να βρουν το βύσμα πήγανε σε γνωστό πολιτικό της πόλης τους όπου μάλλον του δώσανε το οκ για ρουσφέτια  και συνειρμικά έφερα στο μυαλό μου στις πρόσφατες εκλογές ποιον έβγαλε πρώτο σε σταυρούς η Μακεδονική πόλη παρολη την έντονη κοινωνική κατακραυγή και σιχάθηκα..

 

Επεξ/σία από txcellas
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, txcellas είπε

Πρόσφατα στο τικ τοκ είδα μια αστυνομικό από την Δ.Α. ΣΕΡΡΩΝ να λεει ότι έχουν φύγει όλοι οι βυσματιες για Αθήνα και παίρνουν ένα καρο λεφτά.

Για να βρουν το βύσμα πήγανε σε γνωστό πολιτικό της πόλης τους όπου μάλλον του δώσανε το οκ για ρουσφέτια  και συνειρμικά έφερα στο μυαλό μου στις πρόσφατες εκλογές ποιον έβγαλε πρώτο σε σταυρούς η Μακεδονική πόλη παρολη την έντονη κοινωνική κατακραυγή και σιχάθηκα..

 

Πάντα τέτοια. 

Και εις ανώτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Justelene235 said:

Πολλα δεν είναι για επίπεδα δημοσίου;

Αυτό που μου είπε ο φίλος μου είναι πως η Ελλάδα καταδικάστηκε σε κάποιο ευρωπαικό δικαστήριο έπειτα από προσφυγές των αστυνομικών, διότι οι οι αρχικές αμοιβές προς τους αστυνομικούς που πήγαιναν απόσπαση ήταν πολύ χαμηλότερες από εκείνες που λάμβαναν άλλοι ευρωπαίοι αστυνομικοί, οπότε έπρεπε στην συνέχεια να εξομοιωθούν.

Εγώ βλέπω 2 προβλήματα.

Α) Γιατί δε γίνεται καλύτερη διαχείρηση του προσωπικού με μόνιμες μεταθέσεις, τοποθετήσεις κλπ αντί για αποσπάσεις.

Β) Εφόσον χρειάζονται αποσπάσεις, πχ γα τα νησιά την καλοκαιρινή περίοδο, προφανώς και πρέπει να λαμβάνουν πρόσθετη αμοιβή αλλά θα μπορούσε να γίνει με διαφανή και ξεκάθαρο τρόπο, δηλαδή να υπάρχουν ξενοδοχεία και εστιατόρια στα οποία θα μένουν, τρώνε με το κόστος καλλυμένο από την υπηρεσία και απλώς να λαμβάνουν το επίδομα απόσπαση στην μισθοδοσία, παρά να γίνεται όλο αυτό με τις εικονικές αποδείξεις και το μαύρο χρήμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι ιδρώνει το αυτί από ευρωπαϊκά δικαστηρια η Ελλαδαρα μας..

Από το 2014 υπάρχει απόφαση του Στε για παράνομες περικοπές και μέχρι σήμερα από ότι ξέρω δεν έχει αλλάξει κάτι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια μαγεία του ελληνικού κράτους, να πληρώνει ψεύτικα ποσά για διαμονή χωρίς να ελέγχει.

Πόσο ακόμα ρε παιδιά θα ανεχόμαστε τέτοιες καταστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, txcellas said:

Πρόσφατα στο τικ τοκ είδα μια αστυνομικό από την Δ.Α. ΣΕΡΡΩΝ να λεει ότι έχουν φύγει όλοι οι βυσματιες για Αθήνα και παίρνουν ένα καρο λεφτά.

Για να βρουν το βύσμα πήγανε σε γνωστό πολιτικό της πόλης τους όπου μάλλον του δώσανε το οκ για ρουσφέτια  και συνειρμικά έφερα στο μυαλό μου στις πρόσφατες εκλογές ποιον έβγαλε πρώτο σε σταυρούς η Μακεδονική πόλη παρολη την έντονη κοινωνική κατακραυγή και σιχάθηκα..

 

Μόλις περιέγραψες (δηλ η αστυνομικός) το τί γίνεται σε κάθε δημόσια υπηρεσία (δεν είμαι αστυνομικός, αλλά δημόσιος υπάλληλος).

Να περιγράψω τώρα εγώ τη συνέχεια, αφού οι αστυνομικοί (ή οι όποιοι δημόσιοι υπάλληλοι) πήγαν και παρακάλεσαν τον (όποιο) πολιτικό. Αυτός θα κάνει μερικά τηλέφωνα στην υπηρεσια που θέλουν να πάνε οι...οσφυοκάμπτες. Στην εδώ περίπτωση, στο αρχηγείο. Μετά κάποιοι υψηλόβαθμοι θα αποφασίσουν γι αυτά τα αιτήματα (συνήθως πρόκειται για ένα Υπηρεσιακό Συμβούλιο). Σε αυτό συμμετέχουν υπάλληλοι με βαθμό διευθυντή καθώς και συνδικαλιστές. Όοοοοολοι μαζί αποφασίζουν ό,τι θέλει ο πολιτικός. έτσι αυτοί παραμένουν στις υψηλές θέσεις τους (στις οποίες φυσικά τοποθετήθηκαν αφού παρακάλεσαν πολιτικό) και συνεχίζουν να παίρνουν τα επιδόματα θέσης ευθύνης. Από την άλλη μεριά, οι συνδικαλιστες συνεχίζουν να μην πηγαίνουν για δουλειά και να εκλέγονται αφού την γραμμή ψήφου την δίνει το πολιτικό γραφείο.

Στη συνέχεια τώρα, πηγαίνει στον πολιτικό ένας ιδιώτης επιχειρηματίας και ζητά να πάρει μια δουλειά στην υπηρεσία. Ο πολιτικός θα κάνει τηλέφωνα και οι έντιμοι οσφυοκάμπτες θα φροντίσουν, με το αζημίωτο για όλους*, να πάρει την δουλειά ο έντιμος ιδιώτης που κατηγορεί το δημόσιο για τις παθογένειές του.

*τα οφέλη είναι για όλους, όχι μόνο για αυτούς που θα αποφασίσουν σχετικά.

 

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ: η ψήφος έχει τρομερές συνέπειες και απίστευτη δύναμη. Ας είμαστε πιο προσεκτικοί

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια στιγμή αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί σε ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού καλούνται να ζήσουν με 2000 ευρώ σε πόλεις όπως το Παρίσι, οι Βρυξέλλες και το Άμστερνταμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2024 στις 8:28 ΜΜ, MikeJ είπε

Από φίλο μου αστυνομικό ξέρω ότι πέραν του κανονικού μισθού δίνουν επιπλέον ένα ποσό για διαμονή ανά ημέρα και ένα ποσό για φαγητό. Παλαιότερα ήταν σχετικά χαμηλό (περίπου 35 ευρώ για διαμονή και 15 για φαγητό). Πλέον όμως το έχουν ανεβάσει αρκετά τύπου 75 για διαμονή και 35 για φαγητό.

Αυτό που κάνουν οι αστυνομικοί είναι βρίσκουν ένα ξενοδοχείο να τους κόψει απόδειξη ότι χρεώνει 75 για διαμονή ανά μέρα ενώ στη πραγματικό παίρνει αρκετά χαμηλότερα και έτσι τσεπωνουν τη διαφορά. Το ίδιο και για το φαγητό. 

Επίσης αποσπάσεις γίνονται και από επαρχία προς Αθήνα και γίνεται σφαγή, βάζουν μέσο να έρθουν γιατί σε ένα εξάμηνο βγάζουν καλά λεφτά, ειδικά αν έχουν και σπίτι να μείνουν οπότε η συμφωνία με το ξενοδοχείο είναι φουλ εικονική και απλά του καλύπτουν το φόρο και δίνουν και κάτι ακόμα.

Πέφτω από τα σύννεφα. Ήταν το καλύτερο παιδί στη γειτονιά. Δεν είχε δώσει δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Speculoos είπε

αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί σε ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού καλούνται να ζήσουν με 2000 ευρώ σε πόλεις όπως το Παρίσι, οι Βρυξέλλες και το Άμστερνταμ.

Νόμιζα ότι υπάρχει έντονη ζήτηση για τέτοιες θέσεις.

Με 2k στο Παρίσι δεν σε βλέπει ήλιος και τρως από τα σκουπίδια.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, turbat0s said:

Νόμιζα ότι υπάρχει έντονη ζήτηση για τέτοιες θέσεις.

Με 2k στο Παρίσι δεν σε βλέπει ήλιος και τρως από τα σκουπίδια.

Ως γονιός έχω εμπειρία από πρώτο χέρι στο τι συμβαίνει στα εδώ σχολεία. Πριν μια δεκαετία ήθελες μέσο για να έρθεις. Πλέον όχι μόνο τους κυνηγάνε τους εκπαιδευτικούς αλλά και το υπουργείο επιβραβεύει τους συντονιστές που πιάνουν στόχους και κάνουν τη δουλειά με όσο το δυνατό λιγότερους πόρους. Χρειάζεται ξεχωριστό νήμα για να επεκταθούμε στην κατάσταση της ελληνόφωνης εκπαίδευσης στο εξωτερικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Πριν μια δεκαετία ήθελες μέσο για να έρθεις. Πλέον όχι μόνο τους κυνηγάνε τους εκπαιδευτικούς

Δηλαδή  δεν υπάρχουν εθελοντές και τους παίρνουν (σχεδόν) βεβιασμένα?

Δεν το ήξερα ότι έχει σταματήσει το επιμίσθιο.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...