Προς το περιεχόμενο

Gaming PC 27" 1440p


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Winterdash,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Θα μείνω στο "ουσιαστικη"

Εάν δεν είχα βρει την Taichi B650E στα 315€ οταν την αγόρασα θα την είχα τσιμπήσει μάλλον.

Εξακολουθεί να μου λείπει από αυτή το troubleshooting display.

Δεν ανήκει στις Gaming οπότε δεν θα την βρεις στα αντίστοιχα συγκριτικά ούτε και στις αναζητήσεις. Γι αυτό

Για X670e την λες και σε λογική τιμή. Συγκριτικά πάντα. Γιατί όλες είναι κάπως υπερτιμημένες.

Πάντως οι τιμές ανεβαίνουν και δεν βλέπω να πέφτουν με τίποτε

Η Asus ROG Strix B650E-E ηταν μια από τις επιλογές που εξεταζα.

Δεν έχω ιδιαίτερη εκτίμηση για τις άλλες B650E Strix. Μόνο για την Ε-Ε

Συμφωνώ απόλυτα φίλε (ειδικά για τη Asus ROG Strix B650E-E). Όπως έχεις - έχω πει οι τιμές αεροπλάνα παντού 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 Oι μηχανες εσωτερικης καυσεως εχουν ειδικους στεγανους αγωγους στους κυλινδρους και τα καπακια, που κυκλοφορει το υγρο ψυξης και δεν υπαρχουν ηλεκτρικα κυκλωματα κοντα σε αυτους. Μονο καποιοι "σενσορες" κι αυτοι σε ειδικες υποδοχες.

 Αυτο που προσωπικα φοβαμαι στις υδροψυξεις των PC ειναι τα σημεια συνδεσης σωληνων-εξαρτηματων. Αν η συνδεση τους γινοταν με καποιο συστημα "ρακορ" θα ειχα μεγαλυτερη εμπυσστοσυνη. Επισης το υλικο που ειναι φτιαγμενες οι ιδιες οι σωληνες. Για αυτο, οσο με περνει βαζω στο δικο μου μηχανημα αεροψηξη κι ας ειναι ακριβοτερη η δειχνει τεραστεια μεσα στο κουτι

Ο φόβος σου στηρίζεται σε δεδομένα τεχνολογίας υλικών ή στατιστικά έστω δεδομένα των μοντέρνων ΑΙΟ ή είναι απλά ενας εσωτερικός φόβος?

Έχεις προσπαθήσει να βγάλεις τα σωληνάκια από τα ρακορ τους. Πρακτικά σχεδόν αδύνατον εκτός και εάν τα κόψεις.

Έχεις ανοίξει τις συνδέσεις? Η πλειοψηφία είναι με βιδωτους συνδέσμους υψηλής αξιοπιστίας.

Τα ψυγεία τεσταρονται με pressure tests.

Το σύστημα δεν είναι καν υπό πίεση. Απλή κυκλοφορία υγρών.

 

Ας συγκρίνουμε στατιστικά:

Ποιο το ποσοστό αστοχίας των ΑΙΟ με διαρροή?

Ποιο το ποσοστό αστοχίας ενος Psu καταστρεφοντας επιπλέον κυκλώματα του PC?

Ποιο το ποσοστο αστοχίας άλλων κομματιών του PC?

Τι θέλω να πω? Έχεις συντριπτικα περισσότερες πιθανότητες να πάρεις στα χέρια το PC από δεκάδες άλλους λόγους σε σχέση με διαρροή της ΑΙΟ.

Και όχι δεν είναι πλήρως στεγανο το κύκλωμα ψύξης του αυτοκινήτου. Ούτε καν το κύκλωμα των υγρών των φρένων δεν είναι πλήρως απομονωμένο.

Και μια αστοχία του ψυγείου θα σου κοστίσει ενα πανάκριβο κινητήρα αλλά επιλέγεις υδροψυξη αντί για αεροψυξη που δεν σπάει δεν χαλάει πάρα το ρίσκο γιατί απλά είναι πιο αποτελεσματικό.

Επίσης επιλέγεις να οδηγήσεις το αυτοκίνητο ακόμη και εάν δεν είναι 100% εγγυημένα τα φρένα σου διότι η περίπτωση αστοχίας τους είναι εξαιρετικά μικρή.

 

Δική σου η επιλογή. Εγώ απλά παραθέτω κάποια δεδομένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα AIO Cooler εάν αποτύχουν θα αποτύχουν στην αντλία και όχι στις σωληνώσεις (και τότε απλά θα θέλουν άλλαγμα εκτός από κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις όπου μπορείς να αντικαταστήσεις το μηχανισμό της αντλίας. Πάντως όσο και να ψάξει κανείς δε βρίσκει εύκολα μια αναφορά σε διαρροή για ένα AIO Cooler (μεταφέρω κείμενο από Reddit "if you search for reports of AIO failures, you'll see several threads reporting that the pump in their AIO died, rendering it useless. But again this only happens to a fraction of coolers."). 

Πρακτικά όπως κάθε εξάρτημα με πλειάδα μηχανικών μερών έτσι και τα AIO Cooler διατρέχουν κάποιο κίνδυνο, αλλά είναι πια τόσο προχωρημένη η χρήση τους και τόσο υψηλό το επίπεδο των δοκιμών όπως αναφέρθηκε και από τον SeNNinhA που η πιθανότητα εμφάνισης κάποιου προβλήματος είναι πολύ μικρή (και σίγουρα πολύ μικρότερη από τα όποια προβλήματα παρουσιάζονται σε άλλα υποσυστήματα ενός υπολογιστή). 

Μερικά στατιστικά για διάφορα υποσυστήματα σε έναν υπολογιστή (εδώ - Retailer Discloses Failure Rates For Popular Hardware Over Four Years Worth of Tracking) μαζί με το σχετικό βίντεο (με την όποια επιφύλαξη για την ορθότητα των δεδομένων - μεταφέρω κείμενο από Reddit "wccftech is fine when they actually have the hardware. Their problem is that they'll gladly post "news" that are based on nothing more than speculation and/or a random source in china").

Ενδεικτικά για AIO Coolers.

image.png.2d1fe11350897881df494239e88a90af.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέποντας ό,τι έχετε στείλει, έχω καταλήξει (για την ώρα) στα παρακάτω κομμάτια. Εννοείται πως κάποια σημεία είναι υποκειμενικά (π.χ. RGB), αλλά κάνω τη λίστα για να τα δούμε όλα μαζί, αν υπάρχει θέμα με συμβατότητες κτλ.

GPU: RTX 4080S (δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές μοντέλο ακόμα, αλλά δεν έχουν μεγάλες διαφορές για να το υπεραναλύσουμε)
CPU: Ryzen 7 7800X3D
Monitor: LG UltraGear 27GR75Q-B IPS HDR 27" 2560x1440 165Hz 1ms (η κύρια οθόνη)
MOBO: Asus ROG Strix B650E-E
RAM: Corsair Vengeance AMD Expo 32GB (2x16) DDR5 6000 CAS30
PSU: Seasonic Vertex GX 1000W Full Modular 80 Plus Gold (δεν μπόρεσα να βρω τη διαφορά ανάμεσα σε vertex, prime και focus)
SSD: Samsung 980 Pro SSD 2TB M.2 NVMe PCIe 4.0
Case: Lian Li O11D EVO RGB
AIO: Lian Li Galahad II Trinity 360 SL-INF (αν και φαίνεται πως μου άρεσαν τα Lian Li αξεσουάρ, σκέφτομαι μήπως είναι υπερβολική για τον 7800X3D)
Fans: Lian Li UNI Fan SL-Infinity 140mm ARGB

Εν ολίγοις, είναι ένα καλό σύστημα το παραπάνω;

Επεξ/σία από Winterdash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Winterdash είπε

Βλέποντας ό,τι έχετε στείλει, έχω καταλήξει (για την ώρα) στα παρακάτω κομμάτια. Εννοείται πως κάποια σημεία είναι υποκειμενικά (π.χ. RGB), αλλά κάνω τη λίστα για να τα δούμε όλα μαζί, αν υπάρχει θέμα με συμβατότητες κτλ.

GPU: RTX 4080S (δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές μοντέλο ακόμα, αλλά δεν έχουν μεγάλες διαφορές για να το υπεραναλύσουμε)
CPU: Ryzen 7 7800X3D
Monitor: LG UltraGear 27GR75Q-B IPS HDR 27" 2560x1440 165Hz 1ms (η κύρια οθόνη)
MOBO: Asus ROG Strix B650E-E
RAM: Corsair Vengeance AMD Expo 32GB (2x16) DDR5 6000 CAS36
PSU: Seasonic Vertex GX 1000W Full Modular 80 Plus Gold (δεν έχω μπορέσει να βρω τη διαφορά σε vertex, prime και focus)
SSD: Samsung 980 Pro SSD 2TB M.2 NVMe PCIe 4.0
Case: Lian Li O11D EVO RGB
AIO: Lian Li Galahad II Trinity 360 SL-INF (αν και φαίνεται πως μου άρεσαν τα Lian Li αξεσουάρ, σκέφτομαι μήπως είναι υπερβολική για τον 7800X3D)
Fans: Lian Li UNI Fan SL-Infinity 140mm ARGB

Εν ολίγοις, είναι ένα καλό σύστημα το παραπάνω;

Ο επεξεργαστής αυτός δεν απαιτεί σύστημα ψύξης των 200 ευρώ. Με μια peerless assassin των 45 ευρώ θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Ο φόβος σου στηρίζεται σε δεδομένα τεχνολογίας υλικών ή στατιστικά έστω δεδομένα των μοντέρνων ΑΙΟ ή είναι απλά ενας εσωτερικός φόβος?

  Λοιπον παιδια, δεν εχω καμια προθεση να αμφισβητησω, γνωσεις εμπειρια σας για αυτα τα μαραφετια. Τον εαυτο μου προσπαθω να πεισω. Ναι υπαρχει εσωτερικος φοβος (ρευμα-υγρο) και ψυχικο ταρακουλο μετα απο ηλεκτρικη πυρκαια σε πλοιο. Ατιμο πραμα η ηλεκτρικη πυρκαια. Δεν εχω πιασει ακομα στα χερια μου υδροψυξη, ψαχνομαι για τα υλικα τους, τα εξαρτηματα τους, την λειτουργια τους κτλ.

  Απορια. Πως γινεται το ψυκτικο υγρο να μην ειναι υπο πιεση, μεσα στο κυκλωμα? Ολα τα ψυκτικα υγρα κυκλοφορουν στο δικτυο υπο πιεση, ωστε στην εκτονωτικη βαλβιδα να πεσει η πιεση τους να αυξηθει η ταχυτητα τους να φτασουν σε θερμοκρασια βρασμου και να απαιτουν λανθανουσα θερμοτητα για να εξατμιστουν, θερμοτητα που θα την παρουν απο τον επεξεργαστη και θα την απαγουν μεσω ψυγειου εκτος κουτιου. Στο ψυγειο το αεριο θα ξαναγινει υγρο και θα επαναληφθει ο κυκλος.

 Συγνωμη  που βγηκα εκτος θεματος του ποστ, αλλα το εφερε η κουβεντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chris2756 είπε

  Λοιπον παιδια, δεν εχω καμια προθεση να αμφισβητησω, γνωσεις εμπειρια σας για αυτα τα μαραφετια. Τον εαυτο μου προσπαθω να πεισω. Ναι υπαρχει εσωτερικος φοβος (ρευμα-υγρο) και ψυχικο ταρακουλο μετα απο ηλεκτρικη πυρκαια σε πλοιο. Ατιμο πραμα η ηλεκτρικη πυρκαια. Δεν εχω πιασει ακομα στα χερια μου υδροψυξη, ψαχνομαι για τα υλικα τους, τα εξαρτηματα τους, την λειτουργια τους κτλ.

  Απορια. Πως γινεται το ψυκτικο υγρο να μην ειναι υπο πιεση, μεσα στο κυκλωμα? Ολα τα ψυκτικα υγρα κυκλοφορουν στο δικτυο υπο πιεση, ωστε στην εκτονωτικη βαλβιδα να πεσει η πιεση τους να αυξηθει η ταχυτητα τους να φτασουν σε θερμοκρασια βρασμου και να απαιτουν λανθανουσα θερμοτητα για να εξατμιστουν, θερμοτητα που θα την παρουν απο τον επεξεργαστη και θα την απαγουν μεσω ψυγειου εκτος κουτιου. Στο ψυγειο το αεριο θα ξαναγινει υγρο και θα επαναληφθει ο κυκλος.

 Συγνωμη  που βγηκα εκτος θεματος του ποστ, αλλα το εφερε η κουβεντα

Δεν ξέρω που τα βρήκες όλα αυτά. Από λάθος κυκλώματα έχεις διαβάσει την λειτουργία.  Πιθανολογώ από κάποιο κύκλωμα aircondition ή ψυγείου τροφίμων (τα ίδια είναι αυτά) τα οποία δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το κύκλωμα των ΑΙΟ

Ένα απλό κύκλωμα ψύξης με κυκλοφορία υγρού είναι. Μάλιστα επειδή οι θερμοκρασίες λειτουργίας του είναι πολύ κάτω από τους 100 βαθμούς δεν απαιτείται καν ειδικό ψυκτικό υγρό όπως στο αυτοκίνητο σου (στο οποίο επίσης το κύκλωμα δεν τέλει υπο πίεση. Εκεί μάλιστα είναι ανοιχτό με δοχείο διαστολής).

Δεν βρίσκονται τα υγρά υπό πίεση. Η μόνη πίεση που υπάρχει είναι η προωθητική πίεση της αντλίας.

Δεν εξατμίζεται τίποτε. Δεν υπάρχει βαλβίδα εκτόνωσης. Αλίμονο εάν υπήρχε βαλβίδα εκτόνωσης εντός συστήματος με εκτεθημενα ηλεκτρονικά και ηλεκτρικα κυκλώματα!

Είναι ένα απλούστατο κλειστό κύκλωμα που αποτελείται από 5 μέρη.

1) Κεφαλή ψυξης με πλάκα χαλκου για την ανταλλαγη θερμοκρασίας με αγωγιμότητα μέσω της διεπαφής μεταξύ CPU, πλάκας και υγρών.

2) Απλη αντλία υγρων για την κίνηση του νερού στο κύκλωμα. Τις περισσότερες φορές είναι ενσωματωμένη στο μπλοκ της κεφαλής αλλά υπάρχουν υλοποιήσεις με την αντλία σε ξεχωριστό σημείο μέσα στο κύκλωμα των σωληνώσεων.  

3) Σωληνωσεις κυκλοφορίας των υγρών.

4) Ψυγείο για την ανταλλαγή θερμοκρασίας μέσω μεταφορας με την κίνηση του αέρα μεταξύ των επιφανειών από τις ψύκτρες του ψυγείου. Η συνολική επιφάνεια των επιφανειών ψυξης ενός ψυγείου έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία από την χωρητικότητα του. Δυστυχώς κανένας κατασκευαστής δεν μας δίνει τέτοια στοιχεία. Κάπως αναλογικά πάει με τις διαστάσεις αλλά δεν μπορείς να ξέρεις για ψυγεία των ίδιων διαστάσεων όμως.

5) Ανεμιστήρες ψυγείων για την εξαναγκασμενη ροή του αέρα. Η ψύξη είναι σε άμεση συνάρτηση με την ταχύτητα κίνησης των υγρων/αερίων.

 

Παρεμπιπτωντος δεν υπάρχει εκδήλωση ηλεκτρικής πυρκαγιά λόγω διαρροής υγρών. Το νερό ακόμη και σε ηλεκτρικές πυρκαγιές λειτουργεί πυροσβεστικά (να μην αναλύσω το θέμα πυρόσβεσης εδώ). Δεν ενδείκνυται (εκτός και εάν είναι σε αποσταγμένη μορφή) διότι αφενός  υπάρχει κίνδυνος ηλεκτροπληξιας, αφετέρου κίνδυνος επέκτασης της ζημιάς σε παρακείμενα κυκλώματα. Ηλεκτρική πυρκαγιά δημιουργείται λόγω αύξησης των θερμοκρασιών των κυκλωμάτων για κάθε πιθανή αιτία που μπορεί να την προκαλεσει.

Σε κάθε περίπτωση εάν σε περίπτωση έχεις πρόβλημα πυρκαγιάς τότε έχουν αστόχησει big time και τα ασφαλιστικά του τροφοδοτικού σου και οι ασφάλεια και το ρελε διαφυγής του πίνακα σου.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Χμμ...

Aircooler: 57€

Watercooling 240: 67€

Αναρωτιεμαι εάν τα +10€ αξίζουν την καλύτερη απόδοση ή όχι....
Ειδικά όταν μιλάμε για ένα ακριβό σύστημα...

Ποιος ξέρει, δεν πειράζει ας πάμε πίσω στις παλιες αεροψυξεις. Υποθέτω αεροψυκτους κινητήρες προτιμάτε και για το αυτοκίνητο και τις μοτοσυκλέτες σας.

 

Mobo:

Όλα κουμπώνουν σε όλα. Σαφώς. Εάν στήνεις σύστημα για το τώρα θα συμφωνήσω ότι μπορεί και να μην έχει σημασια.

Από την άλλη επιλέγει ΑΜ5 πλατφόρμα σε ένα ακριβό σύστημα και προτείνεις να πετάξει όλα όσα αυτό μπορεί να προσφέρει κρατώντας μόνο τις DDR5 μνημες.

Ξεχναμε τα PCIe5.0, ξεχνάμε τους Nvme gen5, ξεχνάμε thunderbolt θύρες, ξεχνάμε 2.5G ή και 10G internet, ξεχνάμε 8 layer mobo, ξεχνάμε reinforced slots, ξεχνάμε VRMs και MOSFETs που να αντέχουν να υποστηρίξουν σωστα και όχι υποτυπώδη μόνο, τους δυνατότερους επεξεργαστές της σειράς αλλά και την νέας σειράς που έρχεται, κλπ κλπ διότι απλά μια απλή Β650 μπορεί να σηκώσει τον 7800x3d.

Και μετά έρχεστε και ρωτάτε εδώ μέσα γιατί δεν παίζει σωστά το σύστημα όταν βάζετε μετά από κάποια χρόνια έναν δυνατότερο επεξεργαστή και κάποιες πιο γρήγορες μνήμες πάνω ενώ στο manual και το BIOS λέει ότι είναι συμβατός.

Όχι δεν χρειάζεται να "πετάει" χρήματα σε γρήγορες RAMs και καλές mobo για ένα σύστημα με χρήση "Gaming βαρύ (και ασήκωτο 😛) και σε όλα τα είδη."

Πιθανολογω ότι δεν χρειάζεται να *πετάξει" χρήματα και για καλή και ακριβή GPU....

 

Μάλλον έχω πρόβλημα με την κατανόηση της έννοιας "πετάω χρήματα" οπότε θα το αφήσω εδώ.

Προφανώς και αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τα πράγματα. To ASRock B650M-HDV/M.2 και μια χαρά pcie slots έχει, και πολύ καλή ποιότητα σε Vrms.
Τα 5.0 κτλ είναι άχρηστα σήμερα. Όταν δεν υπάρχει καν gpu που να γεμίζει το 4.0 και όταν ένας nvme 5.0 θέλει ολόκληρη ψύκτρα για να πιάσει κάποιες ταχύτητες που μόνο θεωρητικά τις αντιλαμβάνεσαι...

Και πόσο πιθανό είναι όταν θα αναβαθμίσεις στο μέλλον το τσιπ που θα βάλεις να θέλει περισσότερο ρεύμα; Η τάση είναι να γίνονται πιο efficient, οπότε αυτό που σε νοιάζει αν η εταιρεία υποστηρίζει τις πλακέτες της με bios updates.

Για GPU χρειάζεται να δώσει χρήματα και αυτός είναι ο σκοπός που κόβεις από αλλού όταν έχεις περιορισμένο budget - για να βάλεις την καλύτερη δυνατή gpu.
Εσύ το γράφεις ειρωνικά αλλά ίσως θα ήταν καλύτερα να βάλει κάτι VFM σήμερα (π.χ 4070 ή 7800 XT) και να αναβαθμίσει σε λίγους μήνες με την νεα γενιά αλλά εδώ δεν έχουμε μαγική σφαίρα για να ξέρουμε τις τιμές και την απόδοση της νέας γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Δεν εξατμίζεται τίποτε. Δεν υπάρχει βαλβίδα εκτόνωσης. Αλίμονο εάν υπήρχε βαλβίδα εκτόνωσης εντός συστήματος με εκτεθημενα ηλεκτρονικά και ηλεκτρικα κυκλώματα!

  Kαλα μην σε τρομαζει η φραση, εκτονωτικη βαλβιδα λεμε το εξαρτημα που κανει αυτη την δουλεια στα ψυκτικα κυκλωματα, μια βελονοειδης βαλβιδα ειναι. Μπορει απλα να στενεβει η διατομη του αγωγου, σε συστηματα χαμηλοτερων πιεσεων, κατι σαν προφυσιο "αποκλεινον-συγκλεινον" την ιδια δουλεια κανει.

 Μου ειχε δημιουργιθει η εντυπωση οτι καποιο απο τα γνωστα συνγχρονα ψυκτικα υγρα χρισημοποιειται, που μετατρεπονται απο υγρο σε αεριο και το αντιθετο, ωστε να απαγουν την θερμοτητα απο ενα συγκεκριμενο σημειο, ειτε ειναι επεξεργαστης, ειτε δωματιο, ειτε φυγειο τροφιμων, η οτιδηποτε αλλο. Δεν πηγε το μυαλο μου σε απλο νερακι υπο χαμηλη πιεση. Σορρυ, ρε παιδια, μετα απο τρια χρονια στην σχολη με τριωρη εβδομαδιαια διδασκαλια θερμοδυναμικης με τον Οικονομοπουλο για δασκαλο, εχει αγριεψει το ματι μου. Δεν λετε κι εσεις πουθενα "νερακι" ψυκτικο υγρο μου το ανεβοκατεβαζετε. Any way, πρεπει να μελετησω αυτα τα συστηματα των πισιων, σε βαθος, οχι τιποτα αλλο, για να ξεπερασω την ψυχολογια που επαθα. Σας ευχαριστω παραπολυ για τις ινφος, μπρος. Παω για μελετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hln3 είπε

Προφανώς και αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τα πράγματα. To ASRock B650M-HDV/M.2 και μια χαρά pcie slots έχει, και πολύ καλή ποιότητα σε Vrms.
Τα 5.0 κτλ είναι άχρηστα σήμερα. Όταν δεν υπάρχει καν gpu που να γεμίζει το 4.0 και όταν ένας nvme 5.0 θέλει ολόκληρη ψύκτρα για να πιάσει κάποιες ταχύτητες που μόνο θεωρητικά τις αντιλαμβάνεσαι...

Και πόσο πιθανό είναι όταν θα αναβαθμίσεις στο μέλλον το τσιπ που θα βάλεις να θέλει περισσότερο ρεύμα; Η τάση είναι να γίνονται πιο efficient, οπότε αυτό που σε νοιάζει αν η εταιρεία υποστηρίζει τις πλακέτες της με bios updates.

Για GPU χρειάζεται να δώσει χρήματα και αυτός είναι ο σκοπός που κόβεις από αλλού όταν έχεις περιορισμένο budget - για να βάλεις την καλύτερη δυνατή gpu.
Εσύ το γράφεις ειρωνικά αλλά ίσως θα ήταν καλύτερα να βάλει κάτι VFM σήμερα (π.χ 4070 ή 7800 XT) και να αναβαθμίσει σε λίγους μήνες με την νεα γενιά αλλά εδώ δεν έχουμε μαγική σφαίρα για να ξέρουμε τις τιμές και την απόδοση της νέας γενιάς.

Δεν μπαινω σε αντιπαραθεση.

Εννοειται ο καθενας αλλιως το αντιλαμβανεται γι αυτο και ολοι μας εχουμε στησει διαφορετικά συστήματα ακόμη και οταν το budget μας ειναι παρομοιο.

 

Θα συμφωνουσα με μια παρομοια επιλογη σε budget συστημα. Αλλά σε σύστημα κατά τα λεγόμενα:

"Ποσό που διαθέτουμε: Όσο χρειαστεί. Αν πρέπει να βάλω ταβάνι, ας πούμε 3.000.

Χρήση υπολογιστή: Gaming βαρύ (και ασήκωτο 😛) και σε όλα τα είδη."

....ΔΕΝ θα πήγαινα με ότι πιο low budget motherboard. Η Motherboard ειναι η βαση και εαν τωρα θελεις να χτισεις σε οτι πιο basic ειναι προσωπική απόφαση του καθενός.

 

Δεν βλέπω τον περιορισμό στο budget που λες. Εκτος και εαν εχεις καταλάβει λάθος το concept που ζηταει ο φιλος μας.

 

Στα γρήογρα, ASRock B650M-HDV/M.2 quick overview:

 

Storage:

1Χ PCIe 5.0 M2 NVMe (με πολύ basic cooling cover) + 1X PCIe 4.0 M2 NVMe (χωρίς cooling cover) συνολο 2!!!

Γιατι να ειναι αποδεκτο σε συστημα 3.000 ευρω.

 

Power delivery:

"Power delivery on the B650M-HDV/M.2 consists of 11 total phases, of which eight are dedicated to Vcore. Power comes from the 8-pin EPS connector and onto a Renesas RAA229621 controller. From there, it splits to the 8x 50A Vishay Sic654 Dr. MOS MOSFETs for Vcore. The 400A available isn’t a lot but was enough to handle our Ryzen 9 7950X without issue in the more limited default configuration." - Τom's Ηardware

Χαμηλής ποιότητας power delivery system (Controler, mosfets κλπ) με μόλις 400A να πανε στον επεξεργαστη. Οπως αναφερουν και στα reviews απλά αρκετά να δωσουν παροχή στον 7950Χ σε limited default configuration!!!

Σωστά. Κατι τέτοιο σκεφτεται κάποιος οταν επενδυει 3 χιλιαρικα σε ενα συστημα. MOSFETS μετριας ποιοτητας. Ηδη με τους σημερινούς επεξεργαστές να παιζει σοτ οριο με basic settings μονο και φυσικά να μην τιθεται θεμα να βαλει στο μελλον καποιον καλυτερο....

Δεν εχω καταλάβει γιατι ενώ ολοι προτείνετε να παει καποιος στην καλύτερη ποιότητα τροφοδοτικού με ιαπωνικά υψηλης ποιοτητας εξαρτήματα οταν παμε στην motherboard ειστε ευχαριστημένοι με πολύ basic ποιοτητας ιδια εξαρτήματα!!! 

 

Memory:

2X RAMS slot up to 6400MHz - Max 64GB

Σωστά. Και αυτό ειναι αποδεκτο για ενα ακριβο συστημα. Να εχει 2Χ RAMS σε basic timings και minimum max capacity

 

Motherboard structure:

Δεν βρισκω καν στοιχεία για τα ποσα layers εχει. Μονο οτι εχει "2 ounce copper inner layers". Αρα δεν αναμενεται να εχει πανω απο 5-6 layers. Στην επομενη κατηγορια παμε στα 8 layers. Τα layers χουν σημασια για την θερμομονωση των κυκλωματων αρα και τις θερμοκρασιες της Motherboard αλλα περισσοτερο για την καλή μονωση των κυκλωματων απο παρεμβολες και την σωστή διαχειριρηση των σηματων στα lanes.

Cooling στο chipset μεταξύ αλλων. Στην επομενη κατηγορία υπάρχουν μεγάλα heatsinks και για τους NVMEs και για τo Chipset.

Αλλα τι σημασια εχει αυτο? Φθηνή να ειναι και να κουμπώνουν ολα πανω...

 

PCIe slots:

- 1 x PCIe 4 X16
- 1 x PCIe 4 X4

Θα το δεχθώ για τα σημερινα δεδομένα οτι δεν ειναι απαραίτητο το PCIe 5 X16 αλλα αντ αυτού δεν παίρνεις καν καποιο επιπλέον PCIe4 X16 πχ.

Εαν σου κανουν αυτα τα δυο μονο για το μελλον οκ. Πιθανολογώ ότι ολο και κατι παραπάνω θα χρειαστείς. Πόσο μάλλον όταν εχεις διαθέσιμες μόνο δύο θεσιες για NVME M2.

 

WiFi

ΟΧΙ. Έχει μονο υποδοχή Μ2 για να βαλεις και τρυπες στο IO για να βγουν οι κεραιες. Επιπλεον κοστος δηλαδη. Οτι κερδισες σε κοστος αγορας θα το πληρώσεις στο WiFI module. Ποιο το κερδος εδω?

LAN:

2.5 Gigabit LAN - Tουλάχιστον εδω ειναι ΟΚ.

Δεν υπάρχει ομως το Intel Killer DoubleShot Pro το οποίο θεωρητικά σου βελτιστοποιεί την ταχύτητα οταν εχεις διαθεσιμο και LAN και καλό WiFi

"Killer DoubleShot Pro allows the use of both the Killer Wireless and Killer Ethernet interfaces work at the same time which will give the end user max throughput as high as 4.9 Gbps, it automatically utilizes the fastest network connection for high priority traffic, this ensures the highest priority traffic will always be put on the fastest and most reliable link."

 

USB θυρες:

IO:
- 1 x USB 3.2 Gen1 Type-C (Rear) - 5 Gbps!!! συγκλονιστηκα!
- 6 x USB 3.2 Gen1 Type-A (2 Rear, 4 Front) - 5 Gbps!!! συγκλονιστηκα!

Front panel:

- 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C - 10 Gbps - κάτι ειναι κι αυτο
- 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A - 5 Gbps

Fast charging λειπει (αν και επουσιωδες ειναι χρησιμο).

Τουλάχιστον υπάρχει Thunderbolt header για να κουμπωσεις πανω.

Για τα σημερινά δεδομένα θεωρώ τις θύρες λιγες και κυρίως αργές.

 

Audio:

- Basic audio card
- Χωρίς optical θυρα.

Εαν δεν προκειται να εχεις απαιτήσεις ηχου τοτε καλα. Εαν ναι, οπως πολλοι πια που αγοράζουν και ακριβά ακουστικά τότε θα πρέπει να πας σε εξωτερικη καρτα ηχου με επιπλεον κοστος και ογκο ή να παιδευτεις να την χωρέσεις εσωτερικά γιατι βασικά θα σου κόβει τον αερα απο την GPU.

 

Ο καθενας τα τσεκαρει, και κρινει εαν του κάνουν ή οχι. 

 

Φιλικά

1 ώρα πριν, Chris2756 είπε

  Kαλα μην σε τρομαζει η φραση, εκτονωτικη βαλβιδα λεμε το εξαρτημα που κανει αυτη την δουλεια στα ψυκτικα κυκλωματα, μια βελονοειδης βαλβιδα ειναι. Μπορει απλα να στενεβει η διατομη του αγωγου, σε συστηματα χαμηλοτερων πιεσεων, κατι σαν προφυσιο "αποκλεινον-συγκλεινον" την ιδια δουλεια κανει.

 Μου ειχε δημιουργιθει η εντυπωση οτι καποιο απο τα γνωστα συνγχρονα ψυκτικα υγρα χρισημοποιειται, που μετατρεπονται απο υγρο σε αεριο και το αντιθετο, ωστε να απαγουν την θερμοτητα απο ενα συγκεκριμενο σημειο, ειτε ειναι επεξεργαστης, ειτε δωματιο, ειτε φυγειο τροφιμων, η οτιδηποτε αλλο. Δεν πηγε το μυαλο μου σε απλο νερακι υπο χαμηλη πιεση. Σορρυ, ρε παιδια, μετα απο τρια χρονια στην σχολη με τριωρη εβδομαδιαια διδασκαλια θερμοδυναμικης με τον Οικονομοπουλο για δασκαλο, εχει αγριεψει το ματι μου. Δεν λετε κι εσεις πουθενα "νερακι" ψυκτικο υγρο μου το ανεβοκατεβαζετε. Any way, πρεπει να μελετησω αυτα τα συστηματα των πισιων, σε βαθος, οχι τιποτα αλλο, για να ξεπερασω την ψυχολογια που επαθα. Σας ευχαριστω παραπολυ για τις ινφος, μπρος. Παω για μελετη.

Μα επειδη κατάλαβα ακριβώς τι εννοεις και που το πας "τρόμαξα".

ΔΕΝ μιλάμε για συστήματα συμπιεστών κλιματισμου/ψύξης/θερμανσης (το ιδιο ειναι απο την ανάποδη για ψυξη-θερμανση το ξέρεις ήδη). Βεβαια πιθανά σε λίγα χρόνια να φτάσουμε να τοποθετούμε Mini AC systems αντι για ΑΙΟs....

Μιλάμε για ενα απλοικό συστημα ροής υγρού. Μπορει να ειναι νερο βρυσης αλλα εαν το φοβάσαι μπορείς να το αλλαξεις και με απιονισμένο νερό το οποίο ΔΕΝ δημιουργεί βραχυκυκλώματα ως ως κακός πια αγωγός και να προσθεσεις και μερικες σταγόνες λιπαντικου εαν θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Βεβαια πιθανά σε λίγα χρόνια να φτάσουμε να τοποθετούμε Mini AC systems αντι για ΑΙΟs....

Ναι, ρε φιλε, μες το μυαλο μου εισαι! Φαντασου μινι εμβολοφορο κομπρεσερακι, ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα ρυθμισης ροης ψυκτικου υγρου και hydrolic high pressure σωληνακια. Περα απο πλακα τωρα, ο φοβος ειναι γαι ψηλοδιαρροη, σταγονα σταγονα που θα πεφτει στην πανακριβη καρτα γραφικων απο κατω. Αυτα που εξηγισατε εσυ , Νικολας και Αχιλλεας με καθυσηχασαν αρκετα. Ευχαριοστω και παλι παιδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Δεν μπαινω σε αντιπαραθεση.

Εννοειται ο καθενας αλλιως το αντιλαμβανεται γι αυτο και ολοι μας εχουμε στησει διαφορετικά συστήματα ακόμη και οταν το budget μας ειναι παρομοιο.

 

Θα συμφωνουσα με μια παρομοια επιλογη σε budget συστημα. Αλλά σε σύστημα κατά τα λεγόμενα:

"Ποσό που διαθέτουμε: Όσο χρειαστεί. Αν πρέπει να βάλω ταβάνι, ας πούμε 3.000.

Χρήση υπολογιστή: Gaming βαρύ (και ασήκωτο 😛) και σε όλα τα είδη."

....ΔΕΝ θα πήγαινα με ότι πιο low budget motherboard. Η Motherboard ειναι η βαση και εαν τωρα θελεις να χτισεις σε οτι πιο basic ειναι προσωπική απόφαση του καθενός.

 

Δεν βλέπω τον περιορισμό στο budget που λες. Εκτος και εαν εχεις καταλάβει λάθος το concept που ζηταει ο φιλος μας.

 

Στα γρήογρα, ASRock B650M-HDV/M.2 quick overview:

 

Storage:

1Χ PCIe 5.0 M2 NVMe (με πολύ basic cooling cover) + 1X PCIe 4.0 M2 NVMe (χωρίς cooling cover) συνολο 2!!!

Γιατι να ειναι αποδεκτο σε συστημα 3.000 ευρω.

 

Power delivery:

"Power delivery on the B650M-HDV/M.2 consists of 11 total phases, of which eight are dedicated to Vcore. Power comes from the 8-pin EPS connector and onto a Renesas RAA229621 controller. From there, it splits to the 8x 50A Vishay Sic654 Dr. MOS MOSFETs for Vcore. The 400A available isn’t a lot but was enough to handle our Ryzen 9 7950X without issue in the more limited default configuration." - Τom's Ηardware

Χαμηλής ποιότητας power delivery system (Controler, mosfets κλπ) με μόλις 400A να πανε στον επεξεργαστη. Οπως αναφερουν και στα reviews απλά αρκετά να δωσουν παροχή στον 7950Χ σε limited default configuration!!!

Σωστά. Κατι τέτοιο σκεφτεται κάποιος οταν επενδυει 3 χιλιαρικα σε ενα συστημα. MOSFETS μετριας ποιοτητας. Ηδη με τους σημερινούς επεξεργαστές να παιζει σοτ οριο με basic settings μονο και φυσικά να μην τιθεται θεμα να βαλει στο μελλον καποιον καλυτερο....

Δεν εχω καταλάβει γιατι ενώ ολοι προτείνετε να παει καποιος στην καλύτερη ποιότητα τροφοδοτικού με ιαπωνικά υψηλης ποιοτητας εξαρτήματα οταν παμε στην motherboard ειστε ευχαριστημένοι με πολύ basic ποιοτητας ιδια εξαρτήματα!!! 

 

Memory:

2X RAMS slot up to 6400MHz - Max 64GB

Σωστά. Και αυτό ειναι αποδεκτο για ενα ακριβο συστημα. Να εχει 2Χ RAMS σε basic timings και minimum max capacity

 

Motherboard structure:

Δεν βρισκω καν στοιχεία για τα ποσα layers εχει. Μονο οτι εχει "2 ounce copper inner layers". Αρα δεν αναμενεται να εχει πανω απο 5-6 layers. Στην επομενη κατηγορια παμε στα 8 layers. Τα layers χουν σημασια για την θερμομονωση των κυκλωματων αρα και τις θερμοκρασιες της Motherboard αλλα περισσοτερο για την καλή μονωση των κυκλωματων απο παρεμβολες και την σωστή διαχειριρηση των σηματων στα lanes.

Cooling στο chipset μεταξύ αλλων. Στην επομενη κατηγορία υπάρχουν μεγάλα heatsinks και για τους NVMEs και για τo Chipset.

Αλλα τι σημασια εχει αυτο? Φθηνή να ειναι και να κουμπώνουν ολα πανω...

 

PCIe slots:

- 1 x PCIe 4 X16
- 1 x PCIe 4 X4

Θα το δεχθώ για τα σημερινα δεδομένα οτι δεν ειναι απαραίτητο το PCIe 5 X16 αλλα αντ αυτού δεν παίρνεις καν καποιο επιπλέον PCIe4 X16 πχ.

Εαν σου κανουν αυτα τα δυο μονο για το μελλον οκ. Πιθανολογώ ότι ολο και κατι παραπάνω θα χρειαστείς. Πόσο μάλλον όταν εχεις διαθέσιμες μόνο δύο θεσιες για NVME M2.

 

WiFi

ΟΧΙ. Έχει μονο υποδοχή Μ2 για να βαλεις και τρυπες στο IO για να βγουν οι κεραιες. Επιπλεον κοστος δηλαδη. Οτι κερδισες σε κοστος αγορας θα το πληρώσεις στο WiFI module. Ποιο το κερδος εδω?

LAN:

2.5 Gigabit LAN - Tουλάχιστον εδω ειναι ΟΚ.

Δεν υπάρχει ομως το Intel Killer DoubleShot Pro το οποίο θεωρητικά σου βελτιστοποιεί την ταχύτητα οταν εχεις διαθεσιμο και LAN και καλό WiFi

"Killer DoubleShot Pro allows the use of both the Killer Wireless and Killer Ethernet interfaces work at the same time which will give the end user max throughput as high as 4.9 Gbps, it automatically utilizes the fastest network connection for high priority traffic, this ensures the highest priority traffic will always be put on the fastest and most reliable link."

 

USB θυρες:

IO:
- 1 x USB 3.2 Gen1 Type-C (Rear) - 5 Gbps!!! συγκλονιστηκα!
- 6 x USB 3.2 Gen1 Type-A (2 Rear, 4 Front) - 5 Gbps!!! συγκλονιστηκα!

Front panel:

- 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C - 10 Gbps - κάτι ειναι κι αυτο
- 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A - 5 Gbps

Fast charging λειπει (αν και επουσιωδες ειναι χρησιμο).

Τουλάχιστον υπάρχει Thunderbolt header για να κουμπωσεις πανω.

Για τα σημερινά δεδομένα θεωρώ τις θύρες λιγες και κυρίως αργές.

 

Audio:

- Basic audio card
- Χωρίς optical θυρα.

Εαν δεν προκειται να εχεις απαιτήσεις ηχου τοτε καλα. Εαν ναι, οπως πολλοι πια που αγοράζουν και ακριβά ακουστικά τότε θα πρέπει να πας σε εξωτερικη καρτα ηχου με επιπλεον κοστος και ογκο ή να παιδευτεις να την χωρέσεις εσωτερικά γιατι βασικά θα σου κόβει τον αερα απο την GPU.

 

Ο καθενας τα τσεκαρει, και κρινει εαν του κάνουν ή οχι. 

 

Φιλικά

Μα επειδη κατάλαβα ακριβώς τι εννοεις και που το πας "τρόμαξα".

ΔΕΝ μιλάμε για συστήματα συμπιεστών κλιματισμου/ψύξης/θερμανσης (το ιδιο ειναι απο την ανάποδη για ψυξη-θερμανση το ξέρεις ήδη). Βεβαια πιθανά σε λίγα χρόνια να φτάσουμε να τοποθετούμε Mini AC systems αντι για ΑΙΟs....

Μιλάμε για ενα απλοικό συστημα ροής υγρού. Μπορει να ειναι νερο βρυσης αλλα εαν το φοβάσαι μπορείς να το αλλαξεις και με απιονισμένο νερό το οποίο ΔΕΝ δημιουργεί βραχυκυκλώματα ως ως κακός πια αγωγός και να προσθεσεις και μερικες σταγόνες λιπαντικου εαν θελεις.

Δεν μπαίνεις σε αντιπαράθεση αλλά γράφεις ολόκληρο σεντόνι. Ο 7800x3d έχει κάπου στο 40% του power draw του 7950Χ οπότε ένα motherboard που αντέχει τον 7950Χ πολύ άνετα σηκώνει τον 7800Χ3D.
Για τις ραμ και πάλι αδιάφορο που έχει δύο σλοτ αφού σε gaming σύστημα δεν πρέπει να βάλεις 4 στικάκια γιατί θα πέσει η ταχύτητα στα τάρταρα.
Παραπάνω από 2 nvme γιατί; Για ποιο λόγο χρειάζεσαι παραπάνω από 2 x 2 TB; Για να αποθηκεύεις video; Υπάρχει δηλαδή διαφορά με έναν sata ssd σ'αυτό;
Wifi παίρνεις και από στικάκι των 10 ευρώ αλλά gaming σύστημα δεν το βάζεις σε wifi εκτός και αν δεν έχεις επιλογή

Τα δε audio κτλ, δεν υπάρχει λόγος να τα κοιτάς αν έχεις hdmi παίρνεις audio από την gpu σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hln3 είπε

Δεν μπαίνεις σε αντιπαράθεση αλλά γράφεις ολόκληρο σεντόνι. Ο 7800x3d έχει κάπου στο 40% του power draw του 7950Χ οπότε ένα motherboard που αντέχει τον 7950Χ πολύ άνετα σηκώνει τον 7800Χ3D.
Για τις ραμ και πάλι αδιάφορο που έχει δύο σλοτ αφού σε gaming σύστημα δεν πρέπει να βάλεις 4 στικάκια γιατί θα πέσει η ταχύτητα στα τάρταρα.
Παραπάνω από 2 nvme γιατί; Για ποιο λόγο χρειάζεσαι παραπάνω από 2 x 2 TB; Για να αποθηκεύεις video; Υπάρχει δηλαδή διαφορά με έναν sata ssd σ'αυτό;
Wifi παίρνεις και από στικάκι των 10 ευρώ αλλά gaming σύστημα δεν το βάζεις σε wifi εκτός και αν δεν έχεις επιλογή

Τα δε audio κτλ, δεν υπάρχει λόγος να τα κοιτάς αν έχεις hdmi παίρνεις audio από την gpu σου.

Θα μπορούσα να τα καταρίψω αυτά που λες (κατά την γνώμη μου πάντα) αλλά δεν έχει σημασία τι λέω και τι λες.

Δεν είμαστε εμείς που πληρώνουμε ούτε οι μελλοντικοί χρήστες.

Σαφέστατα κατι που ταιριάζει σε εμένα δεν ταιριάζει σε όλους.

Ο ενδιαφερόμενος οφείλει να μελετήσει το θέμα και να ζυγίσει τα πράγματα σε σχέση με τα δικά του θέλω και ανάγκες.

Εμείς απλά παραθέτουμε γνώμες και στοιχεία.

Καλή σου ημέρα

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/4/2024 στις 12:53 ΠΜ, Winterdash είπε

Βλέποντας ό,τι έχετε στείλει, έχω καταλήξει (για την ώρα) στα παρακάτω κομμάτια. Εννοείται πως κάποια σημεία είναι υποκειμενικά (π.χ. RGB), αλλά κάνω τη λίστα για να τα δούμε όλα μαζί, αν υπάρχει θέμα με συμβατότητες κτλ.

GPU: RTX 4080S (δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές μοντέλο ακόμα, αλλά δεν έχουν μεγάλες διαφορές για να το υπεραναλύσουμε)
CPU: Ryzen 7 7800X3D
Monitor: LG UltraGear 27GR75Q-B IPS HDR 27" 2560x1440 165Hz 1ms (η κύρια οθόνη)
MOBO: Asus ROG Strix B650E-E
RAM: Corsair Vengeance AMD Expo 32GB (2x16) DDR5 6000 CAS36
PSU: Seasonic Vertex GX 1000W Full Modular 80 Plus Gold (δεν μπόρεσα να βρω τη διαφορά ανάμεσα σε vertex, prime και focus)
SSD: Samsung 980 Pro SSD 2TB M.2 NVMe PCIe 4.0
Case: Lian Li O11D EVO RGB
AIO: Lian Li Galahad II Trinity 360 SL-INF (αν και φαίνεται πως μου άρεσαν τα Lian Li αξεσουάρ, σκέφτομαι μήπως είναι υπερβολική για τον 7800X3D)
Fans: Lian Li UNI Fan SL-Infinity 140mm ARGB

Εν ολίγοις, είναι ένα καλό σύστημα το παραπάνω;

Συνοψίζοντας δηλαδή, αρχίζω να παραγγέλνω; (με έναν αστερίσκο στο PSU και τη MOBO)
Edit: αστερίσκο στην ψύκτρα και τη MOBO

Επεξ/σία από Winterdash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Winterdash είπε

Συνοψίζοντας δηλαδή, αρχίζω να παραγγέλνω; (με έναν αστερίσκο στο PSU και τη MOBO)

Ισσοροπημενα είναι όλα. Γιατί όχι.

Τα LianLi είναι σίγουρα όμορφα αλλά και με υψηλές τιμές. Σίγουρα ποιοτικά. Οι ανεμιστήρες έχουν λίγο παραπάνω θόρυβο σε κάποιες στροφές αλλά είναι πολύ όμορφα όμως τα led τους.

Ο Samsung είναι θεωρητικα ο καλύτερος. Αν θέλεις μπορείς να βρεις παρόμοιους λίγο πιο φθηνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...