Προς το περιεχόμενο

Gaming PC 27" 1440p


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Winterdash,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Winterdash είπε

Άψογα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, να είστε καλά! :D

Μήπως αυτές οι μνήμες είναι καλύτερες? ( εκτός και αν χάνω κάτι)

https://www.skroutz.gr/s/33641272/G-Skill-Trident-Z5-RGB-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-6400-gia-Desktop-F5-6400J3239G16GX2-TZ5RK.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Είναι φθηνότερες, στα 6400  και με CAS32 σε σχέση με το 36 από αυτές που έχεις βάλει εσύ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, tsofras είπε

Μήπως αυτές οι μνήμες είναι καλύτερες? ( εκτός και αν χάνω κάτι)

https://www.skroutz.gr/s/33641272/G-Skill-Trident-Z5-RGB-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-6400-gia-Desktop-F5-6400J3239G16GX2-TZ5RK.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Είναι φθηνότερες, στα 6400  και με CAS32 σε σχέση με το 36 από αυτές που έχεις βάλει εσύ

Νομίζω πως δεν υποστηρίζει τα 6400 η μητρική.
https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b650e-e-gaming-wifi-model/helpdesk_qvl_memory/

Επεξ/σία από Winterdash
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Winterdash είπε

Νομίζω πως δεν υποστηρίζει τα 6400 η μητρική.
https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b650e-e-gaming-wifi-model/helpdesk_qvl_memory/

ok μην σε πάρω στον λαιμό μου , μπορεί να παίζουν βέβαια και να μην έχει ανανεωθεί η λίστα 

Μπορείς να βάλεις αυτές που είναι στη λίστα και είναι CAS30 (αλλά δεν είναι RGB)

Corsair Vengeance 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 6000 για Desktop (CMK32GX5M2B6000Z30) | Skroutz.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και με RGBB)

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως, γιατί και οι αρχικές που είχα, δεν ήταν στη λίστα της μητρικής. Ανανέωσα και το post της απάντησης, για όποιον τύχει και πέσει πάνω του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/4/2024 στις 7:16 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Δεν μπαινω σε αντιπαραθεση.

Εννοειται ο καθενας αλλιως το αντιλαμβανεται γι αυτο και ολοι μας εχουμε στησει διαφορετικά συστήματα ακόμη και οταν το budget μας ειναι παρομοιο.

 

Θα συμφωνουσα με μια παρομοια επιλογη σε budget συστημα. Αλλά σε σύστημα κατά τα λεγόμενα:

"Ποσό που διαθέτουμε: Όσο χρειαστεί. Αν πρέπει να βάλω ταβάνι, ας πούμε 3.000.

Χρήση υπολογιστή: Gaming βαρύ (και ασήκωτο 😛) και σε όλα τα είδη."

....ΔΕΝ θα πήγαινα με ότι πιο low budget motherboard. Η Motherboard ειναι η βαση και εαν τωρα θελεις να χτισεις σε οτι πιο basic ειναι προσωπική απόφαση του καθενός.

 

Δεν βλέπω τον περιορισμό στο budget που λες. Εκτος και εαν εχεις καταλάβει λάθος το concept που ζηταει ο φιλος μας.

 

Στα γρήογρα, ASRock B650M-HDV/M.2 quick overview:

 

Storage:

1Χ PCIe 5.0 M2 NVMe (με πολύ basic cooling cover) + 1X PCIe 4.0 M2 NVMe (χωρίς cooling cover) συνολο 2!!!

Γιατι να ειναι αποδεκτο σε συστημα 3.000 ευρω.

 

Power delivery:

"Power delivery on the B650M-HDV/M.2 consists of 11 total phases, of which eight are dedicated to Vcore. Power comes from the 8-pin EPS connector and onto a Renesas RAA229621 controller. From there, it splits to the 8x 50A Vishay Sic654 Dr. MOS MOSFETs for Vcore. The 400A available isn’t a lot but was enough to handle our Ryzen 9 7950X without issue in the more limited default configuration." - Τom's Ηardware

Χαμηλής ποιότητας power delivery system (Controler, mosfets κλπ) με μόλις 400A να πανε στον επεξεργαστη. Οπως αναφερουν και στα reviews απλά αρκετά να δωσουν παροχή στον 7950Χ σε limited default configuration!!!

Σωστά. Κατι τέτοιο σκεφτεται κάποιος οταν επενδυει 3 χιλιαρικα σε ενα συστημα. MOSFETS μετριας ποιοτητας. Ηδη με τους σημερινούς επεξεργαστές να παιζει σοτ οριο με basic settings μονο και φυσικά να μην τιθεται θεμα να βαλει στο μελλον καποιον καλυτερο....

Δεν εχω καταλάβει γιατι ενώ ολοι προτείνετε να παει καποιος στην καλύτερη ποιότητα τροφοδοτικού με ιαπωνικά υψηλης ποιοτητας εξαρτήματα οταν παμε στην motherboard ειστε ευχαριστημένοι με πολύ basic ποιοτητας ιδια εξαρτήματα!!! 

 

Memory:

2X RAMS slot up to 6400MHz - Max 64GB

Σωστά. Και αυτό ειναι αποδεκτο για ενα ακριβο συστημα. Να εχει 2Χ RAMS σε basic timings και minimum max capacity

 

Motherboard structure:

Δεν βρισκω καν στοιχεία για τα ποσα layers εχει. Μονο οτι εχει "2 ounce copper inner layers". Αρα δεν αναμενεται να εχει πανω απο 5-6 layers. Στην επομενη κατηγορια παμε στα 8 layers. Τα layers χουν σημασια για την θερμομονωση των κυκλωματων αρα και τις θερμοκρασιες της Motherboard αλλα περισσοτερο για την καλή μονωση των κυκλωματων απο παρεμβολες και την σωστή διαχειριρηση των σηματων στα lanes.

Cooling στο chipset μεταξύ αλλων. Στην επομενη κατηγορία υπάρχουν μεγάλα heatsinks και για τους NVMEs και για τo Chipset.

Αλλα τι σημασια εχει αυτο? Φθηνή να ειναι και να κουμπώνουν ολα πανω...

 

PCIe slots:

- 1 x PCIe 4 X16
- 1 x PCIe 4 X4

Θα το δεχθώ για τα σημερινα δεδομένα οτι δεν ειναι απαραίτητο το PCIe 5 X16 αλλα αντ αυτού δεν παίρνεις καν καποιο επιπλέον PCIe4 X16 πχ.

Εαν σου κανουν αυτα τα δυο μονο για το μελλον οκ. Πιθανολογώ ότι ολο και κατι παραπάνω θα χρειαστείς. Πόσο μάλλον όταν εχεις διαθέσιμες μόνο δύο θεσιες για NVME M2.

 

WiFi

ΟΧΙ. Έχει μονο υποδοχή Μ2 για να βαλεις και τρυπες στο IO για να βγουν οι κεραιες. Επιπλεον κοστος δηλαδη. Οτι κερδισες σε κοστος αγορας θα το πληρώσεις στο WiFI module. Ποιο το κερδος εδω?

LAN:

2.5 Gigabit LAN - Tουλάχιστον εδω ειναι ΟΚ.

Δεν υπάρχει ομως το Intel Killer DoubleShot Pro το οποίο θεωρητικά σου βελτιστοποιεί την ταχύτητα οταν εχεις διαθεσιμο και LAN και καλό WiFi

"Killer DoubleShot Pro allows the use of both the Killer Wireless and Killer Ethernet interfaces work at the same time which will give the end user max throughput as high as 4.9 Gbps, it automatically utilizes the fastest network connection for high priority traffic, this ensures the highest priority traffic will always be put on the fastest and most reliable link."

 

USB θυρες:

IO:
- 1 x USB 3.2 Gen1 Type-C (Rear) - 5 Gbps!!! συγκλονιστηκα!
- 6 x USB 3.2 Gen1 Type-A (2 Rear, 4 Front) - 5 Gbps!!! συγκλονιστηκα!

Front panel:

- 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C - 10 Gbps - κάτι ειναι κι αυτο
- 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A - 5 Gbps

Fast charging λειπει (αν και επουσιωδες ειναι χρησιμο).

Τουλάχιστον υπάρχει Thunderbolt header για να κουμπωσεις πανω.

Για τα σημερινά δεδομένα θεωρώ τις θύρες λιγες και κυρίως αργές.

 

Audio:

- Basic audio card
- Χωρίς optical θυρα.

Εαν δεν προκειται να εχεις απαιτήσεις ηχου τοτε καλα. Εαν ναι, οπως πολλοι πια που αγοράζουν και ακριβά ακουστικά τότε θα πρέπει να πας σε εξωτερικη καρτα ηχου με επιπλεον κοστος και ογκο ή να παιδευτεις να την χωρέσεις εσωτερικά γιατι βασικά θα σου κόβει τον αερα απο την GPU.

 

Ο καθενας τα τσεκαρει, και κρινει εαν του κάνουν ή οχι. 

 

Φιλικά

Μα επειδη κατάλαβα ακριβώς τι εννοεις και που το πας "τρόμαξα".

ΔΕΝ μιλάμε για συστήματα συμπιεστών κλιματισμου/ψύξης/θερμανσης (το ιδιο ειναι απο την ανάποδη για ψυξη-θερμανση το ξέρεις ήδη). Βεβαια πιθανά σε λίγα χρόνια να φτάσουμε να τοποθετούμε Mini AC systems αντι για ΑΙΟs....

Μιλάμε για ενα απλοικό συστημα ροής υγρού. Μπορει να ειναι νερο βρυσης αλλα εαν το φοβάσαι μπορείς να το αλλαξεις και με απιονισμένο νερό το οποίο ΔΕΝ δημιουργεί βραχυκυκλώματα ως ως κακός πια αγωγός και να προσθεσεις και μερικες σταγόνες λιπαντικου εαν θελεις.

Φίλε Senninha, sorry για την delayed αναφορά μου στο post, το είδα μόλις. Συγγνώμη και στο νηματοθέτη, καθώς δεν τον αφορά άμεσα. Οκ, ο άλλος φίλος πρότεινε low end b650m για σύστημα 3000 ευρώ, δεν χρειάζεται καν ανάλυση το συγκεκριμένο δίλημμα. 

Όμως γενικότερα όσον αφορά το b650 - b650e, η γνώμη μου ήταν και είναι πως δεν αξίζει η χρηματική διαφορά στις περισσότερες περιπτώσεις. Τουλάχιστον μέχρι τα 1800-2000 ευρώ. Όταν φτάσουμε στα 2500-3000, τότε μπορεί κάποιος να περάσει κατευθείαν σε x670e, δεν το συζητάω. Και πάλι θα έλεγα να σκιπάρει τις 650e, είναι cash grab. 

Όμως για το σύνηθες ερώτημα 2k - 4k pc στο διχίλιαρο, δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί κάποιος να μην πάρει μια tomahawk b650 ή την αντίστοιχη gigabyte στα 200 ευρώ, και να δώσει 80 και 100 πάνω, δηλαδή το 5% του μπάτζετ του, να το πω αλλιώς τη διαφορά ανάμεσα σε 4070 ti super και 4080super, για να πάρει τι; Τι έχει να ζηλέψει η tomahawk, και πού θα τον κρατήσει πίσω ακόμα και για τον 7950x σε σχέση με την strix 650e-e. Στον οποίο πιθανότατα δεν θα πάει ποτέ, και θα πάει στον 8800x3d - 9800x3d. 

Επίσης, οκ για την υδρόψυξη που συζητήθηκε ως θέμα δεν διαφωνώ εφόσον δίνουμε τόσα λεφτά. Κι εγώ θα έβαζα arctic freezer ΙΙΙ αν δεν έπρεπε να αλλάξω όλο το μπάτζετ και το στήσιμο του γραφείου για να χωρέσει ένα από τα πέντε κουτιά που την χωράνε. Αλλά δεν αντιλαμβάνομαι πως ας πούμε είναι οκ να ψύχει τον 7800x3d μια lian li galahad ίδιας τιμής με τον επεξεργαστή. To build που πληρώνει ο φίλος στο budget που έδωσε θα μπορούσε να έχει μια 4090. Ή έστω μια οθόνη της προκοπής, που αυτή τη στιγμή δεν έχει. 

Αυτό δεν το γράφω για κόντρα, πιο πολύ γιατί εκτιμώ την εμπειρία σου και τη γνώμη σου πιο πολύ από τη δική μου, και πιστεύω ότι η απάντηση θα με βοηθήσει. 

 

 

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tzavardin είπε

Φίλε Senninha, sorry για την delayed αναφορά μου στο post, το είδα μόλις. Συγγνώμη και στο νηματοθέτη, καθώς δεν τον αφορά άμεσα. Οκ, ο άλλος φίλος πρότεινε low end b650m για σύστημα 3000 ευρώ, δεν χρειάζεται καν ανάλυση το συγκεκριμένο δίλημμα. 

Όμως γενικότερα όσον αφορά το b650 - b650e, η γνώμη μου ήταν και είναι πως δεν αξίζει η χρηματική διαφορά στις περισσότερες περιπτώσεις. Τουλάχιστον μέχρι τα 1800-2000 ευρώ. Όταν φτάσουμε στα 2500-3000, τότε μπορεί κάποιος να περάσει κατευθείαν σε x670e, δεν το συζητάω. Και πάλι θα έλεγα να σκιπάρει τις 650e, είναι cash grab. 

Όμως για το σύνηθες ερώτημα 2k - 4k pc στο διχίλιαρο, δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί κάποιος να μην πάρει μια tomahawk b650 ή την αντίστοιχη gigabyte στα 200 ευρώ, και να δώσει 80 και 100 πάνω, δηλαδή το 5% του μπάτζετ του, να το πω αλλιώς τη διαφορά ανάμεσα σε 4070 ti super και 4080super, για να πάρει τι; Τι έχει να ζηλέψει η tomahawk, και πού θα τον κρατήσει πίσω ακόμα και για τον 7950x σε σχέση με την strix 650e-e. Στον οποίο πιθανότατα δεν θα πάει ποτέ, και θα πάει στον 8800x3d - 9800x3d. 

Επίσης, οκ για την υδρόψυξη που συζητήθηκε ως θέμα δεν διαφωνώ εφόσον δίνουμε τόσα λεφτά. Κι εγώ θα έβαζα arctic freezer ΙΙΙ αν δεν έπρεπε να αλλάξω όλο το μπάτζετ και το στήσιμο του γραφείου για να χωρέσει ένα από τα πέντε κουτιά που την χωράνε. Αλλά δεν αντιλαμβάνομαι πως ας πούμε είναι οκ να ψύχει τον 7800x3d μια lian li galahad ίδιας τιμής με τον επεξεργαστή. To build που πληρώνει ο φίλος στο budget που έδωσε θα μπορούσε να έχει μια 4090. Ή έστω μια οθόνη της προκοπής, που αυτή τη στιγμή δεν έχει. 

Αυτό δεν το γράφω για κόντρα, πιο πολύ γιατί εκτιμώ την εμπειρία σου και τη γνώμη σου πιο πολύ από τη δική μου, και πιστεύω ότι η απάντηση θα με βοηθήσει. 

 

 

Δεν θα πω όχι στα περισσότερα.

Η mobo ειναι πολύ προσωπική επιλογή. Ο καθένας θέλει διαφορετικά πράγματα και δεν είναι μόνο το chip αλλά το πως είναι υλοποιημένη η κάθε mobo. Τα lanes είναι συγκεκριμένα αλλά χρησιμοποιούνται εντελώς διαφορετικά από κατασκευαστή σε κατασκευαστή και από μοντέλο σε μοντέλο. Οπότε η επιλογή του chip είναι μονο ένα μέρος της εξίσωσης που δεν ενδιαφέρει στην πράξη

Στην πράξη ενδιαφέρει τι τελικά σου δίνει η κάθε μία και εάν αυτό ικανοποιεί τις ανάγκες σου ή όχι (σημερινές και μελλοντικές). Δυστυχώς έπειδη τα διαθέσιμα lanes είναι πεπερασμένα και τα ακριβότερα chipsets σου δίνουν περισσότερα, και οι αντίστοιχες mobo σου δίνουν συνήθως πιο πλήρη σύνολα (όχι πάντα).

Επίσης οι πιο ακριβές υλοποιήσεις έχουν και καλύτερη ποιότητα. Καλύτερα VRMs/MOSFETs, περισσότερα layers (μετράει κι ας μην το καταλαβαίνετε από τα specs), καλυτερα slots, καλύτερες ψύκτρες, μεταλλική backboard ενίσχυση κλπ κλπ. Μελλοντικά αυτά θα φανούν.

Επίσης καλύτερο ήχο, usb θύρες, περισσοτερα και ισχυρότερα fan/pump headers κλπ δευτερεύοντα στοιχεία που σε κάποια στιγμή οι περισσότεροι αναζητούν και τελικά απλά πληρώνουν για να βάλουν αντάπτορες κλπ.

Ο καθένας κάνει την έρευνα του και κρίνει.

Η αλήθεια είναι ότι B650 TOMAHAWK είναι πολύ αξιόλογη. Όλα είναι συγκριτικά όμως. Εξαρτάται την τιμή που την βρίσκεις και την τιμή που βρίσκεις άλλες ανταγωνιστικες. Πχ όταν εγώ βρήκα την B650E Taichi στα 315€ δεν υπήρχε περίπτωση να μην την προτιμήσω. Εάν όμως μιλούσαμε για τα 420€ που την βρίσκω Ελλάδα σήμερα τότε θα έμπαιναν πολλές άλλες ενδιάμεσα σαν πιθανή επιλογή.

 

Υδροψυξη: και εδώ θα συμφωνήσω. Την Arctic Freezer έχω αλλά την 240 για τον Ryzen 7800x3d σε ένα πολύ μικρό κουτί (CoolerMaster-Qube-500-Flatpack) και με ανεμιστήρες τους εξαιρετικούς, αποδοτικούς, ήσυχους και value for money Arctic Bionix  P140.

Ο φίλος απ ότι κατάλαβα θέλει το σετ με τα LianLi διότι είναι απλά πανέμορφα. Θα συμφωνήσω ότι ο σχεδιασμός και ο τρόπος φωτισμού των LianLi ανεμιστήρων είναι μακράν ο πιο όμορφος. Είναι όμως ακριβά. Εάν τα αντέχεις και θέλεις το αισθητικο αποτέλεσμα τους τότε δεν βλέπω τον λόγο γιατί όχι.

Ο καθένας έχει διαφορετικές αισθητικές απαιτήσεις. Εγώ πχ δεν είμαι φίλος των Leds και έχω απενεργοποιησει τα Leds της ΑΙΟ κρατώντας μόνο αυτά από τις μνήμες. Οι ανεμιστηρες μου δεν έχουν.

 

Η οθόνη είναι ΟΚ αλλά προσωπικά δεν θα πήγαινα σε κάτι λιγότερο από 32". Μου φαίνονται πια λίγες οι 27". Άλλοι θέλουν περισσότερα Hz άλλοι θέλουν Oled άλλοι θέλουν fps και άλλοι στηνουν τα πάντα σε 1080p για να έχουν τα μέγιστα fps.

 

Άπειρες οι επιλογές. Όλες σωστές εάν ικανοποιούν τις ανάγκες σου.

Θέλει πολύ διάβασμα και έρευνα όμως καθως και ενσυνειδητη επιλογή γιατι άπειρες οι περιπτώσεις που διαβάζουμε να γκρινιάζουν μετά από λίγα χρόνια γιατί το ένα δεν παίζει και γιατι το άλλο δεν αποδίδει σωστά στις αναβαθμίσεις κλπ κλπ

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν θα πω όχι στα περισσότερα.

Η mobo ειναι πολύ προσωπική επιλογή. Ο καθένας θέλει διαφορετικά πράγματα και δεν είναι μόνο το chip αλλά το πως είναι υλοποιημένο η κάθε mobo. Τα lanes είναι συγκεκριμένα αλλά χρησιμοποιούνται εντελώς διαφορετικά από κατασκευαστή σε κατασκευαστή και από μοντέλο σε μοντέλο. Οπότε η επιλογή του chip είναι μονο ένα μέρος της εξίσωσης που δεν ενδιαφέρει στην πράξη

Στην πράξη ενδιαφέρει τι τελικά σου δίνει η κάθε μία και εάν αυτό ικανοποιεί τις ανάγκες σου ή όχι (σημερινές και μελλοντικές). Δυστυχώς έπειδη τα διαθέσιμα lanes είναι πεπερασμένα και τα ακριβότερα chipsets σου δίνουν περισσότερα, και οι αντίστοιχες mobo σου δίνουν συνήθως πιο πλήρη σύνολα (όχι πάντα).

Επίσης οι πιο ακριβές υλοποιήσεις έχουν και καλύτερη ποιότητα. Καλύτερα VRMs/MOSFETs, περισσότερα layers (μετράει κι ας μην το καταλαβαίνετε από τα specs), καλυτερα slots, καλύτερες ψύκτρες, μεταλλική backboard ενίσχυση κλπ κλπ. Μελλοντικά αυτά θα φανούν.

Επίσης καλύτερο ήχο, usb θύρες, περισσοτερα και ισχυρότερα fan/pump headers κλπ δευτερεύοντα στοιχεία που σε κάποια στιγμή οι περισσότεροι αναζητούν και τελικά απλά πληρώνουν για να βάλουν αντάπτορες κλπ.

Ο καθένας κάνει την έρευνα του και κρίνει.

Η αλήθεια είναι ότι B650 TOMAHAWK είναι πολύ αξιόλογη. Όλα είναι συγκριτικά όμως. Εξαρτάται την τιμή που την βρίσκεις και την τιμή που βρίσκεις άλλες ανταγωνιστικες. Πχ όταν εγώ βρήκα την B650E Taichi στα 315€ δεν υπήρχε περίπτωση να μην την προτιμήσω. Εάν όμως μιλούσαμε για τα 420€ που την βρίσκω Ελλάδα σήμερα τότε θα έμπαιναν πολλές άλλες ενδιάμεσα σαν πιθανή επιλογή.

 

Υδροψυξη: και εδώ θα συμφωνήσω. Την Arctic Freezer έχω αλλά την 240 για τον Ryzen 7800x3d σε ένα πολύ μικρό κουτί (CoolerMaster-Qube-500-Flatpack) και με ανεμιστήρες τους εξαιρετικούς, αποδοτικούς, ήσυχους και vakue for money Arctic Bionix  P140.

Ο φίλος απ ότι κατάλαβα θέλει το σετ με τα LianLi διότι είναι απλά πανέμορφα. Θα συμφωνήσω ότι ο σχεδιασμός και ο τρόπος φωτισμού των LianLi ανεμιστήρων είναι μακράν ο πιο όμορφος. Είναι όμως ακριβά. Εάν τα αντέχεις και θέλεις το αισθητικο αποτέλεσμα τους τότε δεν βλέπω τον λόγο γιατί όχι.

Ο καθένας έχει διαφορετικές αισθητικές απαιτήσεις. Εγώ πχ δεν είμαι φίλος των Leds και έχω απενεργοποιησει τα Leds της ΑΙΟ κρατώντας μόνο αυτά από τις μνήμες. Οι ανεμιστηρες μου δεν έχουν.

 

Η οθόνη είναι ΟΚ αλλά προσωπικά δεν θα πήγαινα σε κάτι λιγότερο από 32". Μου φαίνονται πια λίγες οι 27". Άλλοι θέλουν περισσότερα Hz άλλοι θέλουν Oled άλλοι θέλουν fps και άλλοι στείνουν τα πάντα σε 1080p για να έχουν τα μέγιστα fps.

 

Άπειρες οι επιλογές. Όλες σωστές εάν ικανοποιούν τις ανάγκες σου.

Θέλει πολύ διάβασμα και έρευνα όμως καθως και ενσυνειδητη επιλογή γιατι άπειρες οι περιπτώσεις που διαβάζουμε να γκρινιάζουν μετά από λίγα χρόνια γιατί το ένα δεν παίζει και γιατι το άλλο δεν αποδίδει σωστά στις αναβαθμίσεις κλπ κλπ

Ναι, κατανοητό το τι λες, περισσότερο παίρνοντας υπόψη τα παραδείγματα.

Η αλήθεια είναι ότι και η tomahawk που λέω είχε msrp αρχικό 265 δολλάρια, και είναι καθαρά θέμα προμηθευτών που την βρίσκουμε 200. Επίσης δεν είναι και ο κανόνας το 14+2+1 VRM που έχει για τις b650. Επί της ουσίας είναι μοντέλο ανταγωνιστικό σε πολλά με πολλές από τις e, με κύρια διαφορά το chipset, και άρα και τα lanes. Αντίστοιχα αν έβρισκα strix 250 - 260 αντί για 310 μπορεί και να την προτιμούσα. Εννοείται και taichi στην τιμή που λες. Είναι και το θέμα pricing που δημιουργεί πρόβλημα στη σύγκριση. 

Και όντως έχεις ένα δίκιο να το λες γενικά γιατί και με το am4 είδαμε ένα σωρό dsh3 και άλλα σαπάκια με 4+2 και 6+2 vrm να φυτοζωούνε με οχταπύρηνους, επειδή γενικά έπαιζε το b450/b350 τα σηκώνει όλα. Άλλο b450 60 ευρώ msrp, άλλο 160. Άλλα τα 200 της tomahawk, άλλα τα 100-130 των low end b650. Και προφανώς πολύς κόσμος ασχολείται με ήχο/ παίζει μουσική/ φωτογραφία, έχει κι άλλες ανάγκες, που δεν τις υπολογίζει και πολλές φορές αυτό που του λέμε δεν θα τον καλύψει και καλό είναι να το υπολογίζουμε στις προτάσεις αν υπάρχουν ενδείξεις από την πλευρά του. 

Στα υπόλοιπα δύο απλά συμφωνώ σε ό,τι λες, απλές επισημάνσεις για την περίπτωση ήτανε από την πλευρά μου. 

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, tzavardin είπε

Αλλά δεν αντιλαμβάνομαι πως ας πούμε είναι οκ να ψύχει τον 7800x3d μια lian li galahad ίδιας τιμής με τον επεξεργαστή. To build που πληρώνει ο φίλος στο budget που έδωσε θα μπορούσε να έχει μια 4090. Ή έστω μια οθόνη της προκοπής, που αυτή τη στιγμή δεν έχει.

Χαίρομαι που κάποιος με πρόλαβε, γιατί μερικά πράγματα εξακολουθούν να με προβληματίζουν.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1) Μητρική: παραδέχομαι ότι ακόμη και μετά την αναζήτησή μου, οι γνώσεις μου στις μητρικές υστερούν. Οι φίλοι Senninha & Αχιλλέας μου φάνηκε σαν να κατέχουν το θέμα πολύ καλύτερα από εμένα και αποφάσισα να τους εμπιστευτώ, έστω και σχετικά "στα τυφλά". Το σκεπτικό μου είναι το εξής: πιστεύω πως αγοράζω ένα ακριβό και "καλό" σύστημα, υπάρχει λόγος να κόψω 50 και 100 ευρώ από την ποιότητα της μητρικής; Αυτό εξέλαβα από τις (πλούσιες) αναλύσεις των φίλων και κατέληξα στην Asus ROG Strix B650E-E. Ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα, όπως είπα εμπιστεύομαι εκείνους που γνωρίζουν περισσότερα, αλλά αν μπορώ να δώσω κάποια επιπλέον πληροφορία για να βοηθήσω, εδώ είμαι να το αναλύσουμε!

2) Οθόνη - GPU: δεν περίμενα να αμφισβητηθεί η οθόνη (LG UltraGear 27GR75Q-B IPS HDR 27" 2560x1440 165Hz 1ms), είμαι περίεργος να μάθω γιατί. Θα ήθελα πάντως ΚΑΙ η οθόνη να είναι της προκοπής. :D Να εξηγήσω και εδώ τον τρόπο σκέψης μου: διαβάζω κόσμο να λέει πως το sweet spot για ανάλυση 1440p, βρίσκεται στις 27 ίντσες και ότι από τις 32 και μετά, αρχίζει να "χαλάει" η αναλογία PPI (pixel per inch). Επίσης, σχετικά με μέγεθος της οθόνης, διαβάζω πως παίζει ρόλο και η απόσταση από εκείνη (περίπου 80 cm για 27" 1440p, που είναι και η απόσταση που έχω από την οθόνη τώρα). Ως προς το γιατί δεν πάω σε 4K / 4090, το βρίσκω δεσμευτικό από άποψη μελλοντικών αναβαθμίσεων (όλα τα parts να είναι high end για πάντα, πιθανόν να χρειάζονται και συχνότερα αναβαθμίσεις, καθώς βγαίνουν νέα πράγματα), θα καταναλώνει και περισσότερο ρεύμα, ενώ από την άλλη η 4080 θα πιάνει εύκολα τα 165 fps / 1440p στις νέες κυκλογορίες για αρκετό καιρό ακόμα (φαντάζομαι). Επιπλέον, βρίσκω τα 165 Hz μια ικανοποιητική μέση λύση ανάμεσα σε story driven single player games / strategy, και σε πιο γρήγορα online FPS κτλ. Εννοείται ότι αν είπα κάτι που δεν ισχύει, ή υπάρχει καλύτερη πρόταση οθόνης, με διορθώνετε.

3) AIO Cooler: Η αλήθεια είναι πως έχω απωθημένα με τα RGB που πάνε πίσω πολλά χρόνια, οπότε τώρα σκέφτηκα να μην αντισταθώ στη μαγεία των Lian Li. Από την άλλη, θεωρώ και εγώ υπερβολική τη Lian Li Galahad II Trinity 360 SL-INF για τον 7800X3D, μου αρέσουν πολύ όμως οι ανεμιστήρες της. Σκεφτόμουν μήπως έβαζα 3 "σκέτους" Lian Li ανεμιστήρες από πάνω και μια air cooler στη CPU, όμως οι περισσότερες είναι ογκώδεις γκουμούτσες :( (ίσως κρύψουν και τα RGB των RAM). Ίσως υπάρχει κάποια καλή και ταυτόχρονα εμφανίσιμη;

Επεξ/σία από Winterdash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Winterdash είπε

Χαίρομαι που κάποιος με πρόλαβε, γιατί μερικά πράγματα εξακολουθούν να με προβληματίζουν.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1) Μητρική: παραδέχομαι ότι ακόμη και μετά την αναζήτησή μου, οι γνώσεις μου στις μητρικές υστερούν. Ο φίλος Senninha μου φάνηκε σαν να κατέχει το θέμα πολύ καλύτερα από εμένα και αποφάσισα να τον εμπιστευτώ, έστω και σχετικά "στα τυφλά". Το σκεπτικό μου είναι το εξής: πιστεύω πως αγοράζω ένα ακριβό και "καλό" σύστημα, υπάρχει λόγος να κόψω 50 και 100 ευρώ από την ποιότητα της μητρικής; Αυτό εξέλαβα από τις (πλούσιες) αναλύσεις του Senninha και κατέληξα στην Asus ROG Strix B650E-E. Ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα, όπως είπα εμπιστεύομαι εκείνους που γνωρίζουν περισσότερα, αλλά αν μπορώ να δώσω κάποια επιπλέον πληροφορία για να βοηθήσω, εδώ είμαι να το αναλύσουμε!

Τα chipsets της σειράς AMD 600 για AM5 γνωστά και ως Promontory 21 (ή PROM21), έρχονται στις παρακάτω διαμορφώσεις:

  • Χαμηλή κατηγορία (Low-end), το A620, με ένα PROM21 chipset (κουτσουρεμένο – με λιγότερα χαρακτηριστικά ακόμα και από το απλό PROM21 chipset).
  • Μεσαία κατηγορία (Mid-range), γνωστά ως B650, με ένα απλό PROM21 chipset.
  • Υψηλής κατηγορίας (High-end), γνωστά ως X670, με διπλά PROM21 chipsets στη μητρική (ένα πρωτεύον που συνδέεται απευθείας με τον επεξεργαστή και ένα δευτερεύον που δε συνδέεται απευθείας με τον επεξεργαστή αλλά με το πρωτεύον chipset με PCIe 4.0 x4).

Η διαφορά μιας μητρικής με chipset B650E με μια που φορά το X670E είναι ότι η τελευταία περιλμβάνει - παρέχει περισσότερες SATA & USB θύρες των 10 & 20 Gbps (και με το E δηλώνεται ότι έχουν καλύτερα Digital VRM Design άρα είναι καλές για overclocking). Οπότε δε χρειάζεται να σε απασχολεί το θέμα της μητρικής. Αυτή καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες σου όπως τις έχεις αναφέρει. 

1 ώρα πριν, Winterdash είπε

Χαίρομαι που κάποιος με πρόλαβε, γιατί μερικά πράγματα εξακολουθούν να με προβληματίζουν.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

2) Οθόνη - GPU: δεν περίμενα να αμφισβητηθεί η οθόνη (LG UltraGear 27GR75Q-B IPS HDR 27" 2560x1440 165Hz 1ms), είμαι περίεργος να μάθω γιατί. Θα ήθελα πάντως ΚΑΙ η οθόνη να είναι της προκοπής. :D Να εξηγήσω και εδώ τον τρόπο σκέψης μου: διαβάζω κόσμο να λέει πως το sweet spot για ανάλυση 1440p, βρίσκεται στις 27 ίντσες και ότι από τις 32 και μετά, αρχίζει να "χαλάει" η αναλογία PPI (pixel per inch). Επίσης, σχετικά με μέγεθος της οθόνης, διαβάζω πως παίζει ρόλο και η απόσταση από εκείνη (περίπου 80 cm για 27" 1440p, που είναι και η απόσταση που έχω από την οθόνη τώρα). Ως προς το γιατί δεν πάω σε 4K / 4090, το βρίσκω δεσμευτικό από άποψη μελλοντικών αναβαθμίσεων (όλα τα parts να είναι high end για πάντα, πιθανόν να χρειάζονται και συχνότερα αναβαθμίσεις, καθώς βγαίνουν νέα πράγματα), θα καταναλώνει και περισσότερο ρεύμα, ενώ από την άλλη η 4080 θα πιάνει εύκολα τα 165 fps / 1440p στις νέες κυκλογορίες για αρκετό καιρό ακόμα (φαντάζομαι). Επιπλέον, βρίσκω τα 165 Hz μια ικανοποιητική μέση λύση ανάμεσα σε story driven single player games / strategy, και σε πιο γρήγορα online FPS κτλ. Εννοείται ότι αν είπα κάτι που δεν ισχύει, ή υπάρχει καλύτερη πρόταση οθόνης, με διορθώνετε.

Το θέμα της Οθόνης είναι υποκειμενικό. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με Οθόνη 27". Άλλοι φίλοι προτιμούν τις 32''.

Με μια 4080 και οθόνη 27'' παίζεις τα πάντα σε υψηλά fps (ακόμα και με Ultra ρυθμίσεις σε όλα σχεδόν τα παιχνίδια). 

Πας σε 4090 (που έχει τιμή στο θεό!) μόνο εάν πας σε 4k και σε μεγαλύτερες οθόνες.

Η οθόνη είναι μια χαρά. Πάντα μπορείς να βρεις μια καλύτερη ανάλογα με το τι ψάχνεις (δηλαδή τι χαρκτηριστικά θέλεις). Πρακτικά υπάρχουν περίπου ισοδύναμες οθόνες που είτε υστερούν σε κάποια χαρακτηριστικά, είτε υπερτερούν (αλλά οι διαφορές δεν είναι μεγάες). 

1 ώρα πριν, Winterdash είπε

Χαίρομαι που κάποιος με πρόλαβε, γιατί μερικά πράγματα εξακολουθούν να με προβληματίζουν.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

3) AIO Cooler: Η αλήθεια είναι πως έχω απωθημένα με τα RGB που πάνε πίσω πολλά χρόνια, οπότε τώρα σκέφτηκα να μην αντισταθώ στη μαγεία των Lian Li. Από την άλλη, θεωρώ και εγώ υπερβολική τη Lian Li Galahad II Trinity 360 SL-INF για τον 7800X3D, μου αρέσουν πολύ όμως οι ανεμιστήρες της. Σκεφτόμουν μήπως έβαζα 3 "σκέτους" Lian Li ανεμιστήρες από πάνω και μια air cooler στη CPU, όμως οι περισσότερες είναι ογκώδεις γκουμούτσες :( (ίσως κρύψουν και τα RGB των RAM). Ίσως υπάρχει κάποια καλή και ταυτόχρονα εμφανίσιμη;

H Lian είναι πολύ καλές αλλά κάνουν και πολύ θόρυβο. Σου προτείνω αυτή που έχω και εγώ. Την Cooler Master Master Liquid 360 Atmos. Δες εδώ ένα review.

image.png.7cf57c51f926c4f74055c45865a52a61.png

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Winterdash είπε

Χαίρομαι που κάποιος με πρόλαβε, γιατί μερικά πράγματα εξακολουθούν να με προβληματίζουν.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1) Μητρική: παραδέχομαι ότι ακόμη και μετά την αναζήτησή μου, οι γνώσεις μου στις μητρικές υστερούν. Ο φίλος Senninha μου φάνηκε σαν να κατέχει το θέμα πολύ καλύτερα από εμένα και αποφάσισα να τον εμπιστευτώ, έστω και σχετικά "στα τυφλά". Το σκεπτικό μου είναι το εξής: πιστεύω πως αγοράζω ένα ακριβό και "καλό" σύστημα, υπάρχει λόγος να κόψω 50 και 100 ευρώ από την ποιότητα της μητρικής; Αυτό εξέλαβα από τις (πλούσιες) αναλύσεις του Senninha και κατέληξα στην Asus ROG Strix B650E-E. Ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα, όπως είπα εμπιστεύομαι εκείνους που γνωρίζουν περισσότερα, αλλά αν μπορώ να δώσω κάποια επιπλέον πληροφορία για να βοηθήσω, εδώ είμαι να το αναλύσουμε!

2) Οθόνη - GPU: δεν περίμενα να αμφισβητηθεί η οθόνη (LG UltraGear 27GR75Q-B IPS HDR 27" 2560x1440 165Hz 1ms), είμαι περίεργος να μάθω γιατί. Θα ήθελα πάντως ΚΑΙ η οθόνη να είναι της προκοπής. :D Να εξηγήσω και εδώ τον τρόπο σκέψης μου: διαβάζω κόσμο να λέει πως το sweet spot για ανάλυση 1440p, βρίσκεται στις 27 ίντσες και ότι από τις 32 και μετά, αρχίζει να "χαλάει" η αναλογία PPI (pixel per inch). Επίσης, σχετικά με μέγεθος της οθόνης, διαβάζω πως παίζει ρόλο και η απόσταση από εκείνη (περίπου 80 cm για 27" 1440p, που είναι και η απόσταση που έχω από την οθόνη τώρα). Ως προς το γιατί δεν πάω σε 4K / 4090, το βρίσκω δεσμευτικό από άποψη μελλοντικών αναβαθμίσεων (όλα τα parts να είναι high end για πάντα, πιθανόν να χρειάζονται και συχνότερα αναβαθμίσεις, καθώς βγαίνουν νέα πράγματα), θα καταναλώνει και περισσότερο ρεύμα, ενώ από την άλλη η 4080 θα πιάνει εύκολα τα 165 fps / 1440p στις νέες κυκλογορίες για αρκετό καιρό ακόμα (φαντάζομαι). Επιπλέον, βρίσκω τα 165 Hz μια ικανοποιητική μέση λύση ανάμεσα σε story driven single player games / strategy, και σε πιο γρήγορα online FPS κτλ. Εννοείται ότι αν είπα κάτι που δεν ισχύει, ή υπάρχει καλύτερη πρόταση οθόνης, με διορθώνετε.

3) AIO Cooler: Η αλήθεια είναι πως έχω απωθημένα με τα RGB που πάνε πίσω πολλά χρόνια, οπότε τώρα σκέφτηκα να μην αντισταθώ στη μαγεία των Lian Li. Από την άλλη, θεωρώ και εγώ υπερβολική τη Lian Li Galahad II Trinity 360 SL-INF για τον 7800X3D, μου αρέσουν πολύ όμως οι ανεμιστήρες της. Σκεφτόμουν μήπως έβαζα 3 "σκέτους" Lian Li ανεμιστήρες από πάνω και μια air cooler στη CPU, όμως οι περισσότερες είναι ογκώδεις γκουμούτσες :( (ίσως κρύψουν και τα RGB των RAM). Ίσως υπάρχει κάποια καλή και ταυτόχρονα εμφανίσιμη;

1) Η mobo είναι προσωπική υπόθεση. Δες τι θέλεις και τι χρειάζεσαι συνολικά σήμερα και στο μέλλον και πήγαινε σε μια ποιοτική. Προσωπικά κοιτάω πάντα για καλά VRMs/MOSFETS για σωστή παροχή ρευμάτων. Συνήθως εάν είναι καλές εκεί είναι ποιοτικές συνολικά. Οι Strix είναι πάντα καλες σειρές.

 

2) Οθονη. Έχεις δίκιο ότι οι 27" είναι το sweet spot για 1440p ανάλυση. Παρόλα αυτά το θέμα είναι τι θέλεις εσύ. Πηγαίνοντας σε μεγαλύτερες ίντσες (32") χάνεις σε αναλυση (ppi) αλλά όμως κερδίζεις σε μέγεθος εικόνας. Αυτό και πάλι είναι πολύ προσωπικό. Θέλεις την λεπτομέρεια στην οθόνη ή θέλεις ναι μεν μεγαλύτερα pixels αλλά πιο έντονη Gaming εμπειρία? Μόνο εσύ το ξέρεις. Εγω πήγα για το δεύτερο στα ίδια 1440p. Εάν σε ικανοποιούν οι 27 μένεις εκεί μιας και είναι ιδανικές για τα 1440p.

 

3) AIO/fans. 3x120 Lianli Fans έχουν γύρω στα 95€. Πανέμορφοι αλλά ακριβοί. Έχουν και ένα κάπως οξύ ήχον σε κάποιες μεσαιες στροφές. Δεν είναι οι πιο ακριβοί βεβαίως αλλά ούτε και φθηνοί

Αεροψυξη πάλι δεν θα έβαζα γιατί όπως λες είναι πολύ ογκώδης και δεν είναι για εμένα και ότι καλύτερο σε ψύξη οπότε δεν βλέπω και τον λόγο. Εάν έβαζα πάλι θα έβαζα μόνο σε κουτί όπου θα είχε καθαρες ροές εμπρός-πίσω. Ούτε στροφές ούτε γωνίες κλπ. Μια ευθεία. Μπαίνει ο αέρας από την μια και βγαίνει από την άλλη πλήρως ορίζοντια και χωρίς στροφές. Θεωρώ ότι κάνει και περισσότερο θόρυβο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Winterdash είπε

Χαίρομαι που κάποιος με πρόλαβε, γιατί μερικά πράγματα εξακολουθούν να με προβληματίζουν.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1) Μητρική: παραδέχομαι ότι ακόμη και μετά την αναζήτησή μου, οι γνώσεις μου στις μητρικές υστερούν. Οι φίλοι Senninha & Αχιλλέας μου φάνηκε σαν να κατέχουν το θέμα πολύ καλύτερα από εμένα και αποφάσισα να τους εμπιστευτώ, έστω και σχετικά "στα τυφλά". Το σκεπτικό μου είναι το εξής: πιστεύω πως αγοράζω ένα ακριβό και "καλό" σύστημα, υπάρχει λόγος να κόψω 50 και 100 ευρώ από την ποιότητα της μητρικής; Αυτό εξέλαβα από τις (πλούσιες) αναλύσεις των φίλων και κατέληξα στην Asus ROG Strix B650E-E. Ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα, όπως είπα εμπιστεύομαι εκείνους που γνωρίζουν περισσότερα, αλλά αν μπορώ να δώσω κάποια επιπλέον πληροφορία για να βοηθήσω, εδώ είμαι να το αναλύσουμε!

2) Οθόνη - GPU: δεν περίμενα να αμφισβητηθεί η οθόνη (LG UltraGear 27GR75Q-B IPS HDR 27" 2560x1440 165Hz 1ms), είμαι περίεργος να μάθω γιατί. Θα ήθελα πάντως ΚΑΙ η οθόνη να είναι της προκοπής. :D Να εξηγήσω και εδώ τον τρόπο σκέψης μου: διαβάζω κόσμο να λέει πως το sweet spot για ανάλυση 1440p, βρίσκεται στις 27 ίντσες και ότι από τις 32 και μετά, αρχίζει να "χαλάει" η αναλογία PPI (pixel per inch). Επίσης, σχετικά με μέγεθος της οθόνης, διαβάζω πως παίζει ρόλο και η απόσταση από εκείνη (περίπου 80 cm για 27" 1440p, που είναι και η απόσταση που έχω από την οθόνη τώρα). Ως προς το γιατί δεν πάω σε 4K / 4090, το βρίσκω δεσμευτικό από άποψη μελλοντικών αναβαθμίσεων (όλα τα parts να είναι high end για πάντα, πιθανόν να χρειάζονται και συχνότερα αναβαθμίσεις, καθώς βγαίνουν νέα πράγματα), θα καταναλώνει και περισσότερο ρεύμα, ενώ από την άλλη η 4080 θα πιάνει εύκολα τα 165 fps / 1440p στις νέες κυκλογορίες για αρκετό καιρό ακόμα (φαντάζομαι). Επιπλέον, βρίσκω τα 165 Hz μια ικανοποιητική μέση λύση ανάμεσα σε story driven single player games / strategy, και σε πιο γρήγορα online FPS κτλ. Εννοείται ότι αν είπα κάτι που δεν ισχύει, ή υπάρχει καλύτερη πρόταση οθόνης, με διορθώνετε.

3) AIO Cooler: Η αλήθεια είναι πως έχω απωθημένα με τα RGB που πάνε πίσω πολλά χρόνια, οπότε τώρα σκέφτηκα να μην αντισταθώ στη μαγεία των Lian Li. Από την άλλη, θεωρώ και εγώ υπερβολική τη Lian Li Galahad II Trinity 360 SL-INF για τον 7800X3D, μου αρέσουν πολύ όμως οι ανεμιστήρες της. Σκεφτόμουν μήπως έβαζα 3 "σκέτους" Lian Li ανεμιστήρες από πάνω και μια air cooler στη CPU, όμως οι περισσότερες είναι ογκώδεις γκουμούτσες :( (ίσως κρύψουν και τα RGB των RAM). Ίσως υπάρχει κάποια καλή και ταυτόχρονα εμφανίσιμη;

Κατανοητό όπως τα είπα να σε έβαλα σε σκέψεις. Αλλά όπως είπα και στην αρχή του μηνύματος δεν αφορούσε άμεσα το δικό σου build, ήταν περισσότερο για να δω την άποψη του Senninha γενικά πάνω στο AM5. Και θα σου πω και τον  λόγο που δεν απευθυνόμουνα κυρίως σε σένα για να το ξεκαθαρίσω. 

Δεν υπάρχει κακό κομμάτι στο build σου. Αν παίρνει αλλαγές; Σίγουρα παίρνει. Αν θα έκανα εγώ προσωπικά αλλαγές; Πιθανότατα ναι. Όπως και όλοι οι υπόλοιποι. Αν τους δώσεις 3 χιλιάρικα, θα σου βγάλουν διαφορετικά build και θα στο δικαιολογήσουν με πολλούς τρόπους. Αλλά δεν έχεις βάλει κάποιο κακό κομμάτι που θα σε τραβήξει πίσω, ή θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Οι περισσότεροι εδώ τείνουμε όταν το βλέπουμε αυτό να μην κάνουμε το δερβέναγα στις προσωπικές επιλογές του άλλου, εκτός αν βλέπουμε κάποιο χτυπητό πρόβλημα. 

Αφού το ξεκαθάρισα αυτό σε κάθε περίπτωση, μπορώ να σου πω την προσωπική μου γνώμη. Αν είχα το μπάτζετ σου αυτή τη στιγμή, σίγουρα θα ήθελα να μπορώ να χτίσω κάτι με 4090/4k. Αλλά δεν είναι εύκολο. Ειδικά από τη στιγμή που ξαναανέβηκαν κάπως οι τιμές της 4090 και μίνιμουμ σε foxstore και amazon βρίσκεις με 1900, ενώ 4080 super βρίσκεις στο msrp (1000) ευρώ. Αν ήταν 1600-1700 θα ήταν πιο εύκολα doable, γιατί είναι και η 4k οθόνη στη μέση. Τώρα για να γίνει αυτό,  πρέπει να αλλάξει όλη η λογική του build, και να πας σε πολύ πιο οικονομικά κομμάτια παντού. Και πάλι, θα βγεις λίγο πάνω. Οπότε δεν είμαι κατά στον κεντρικό σκελετό του build, όπως τον βάζεις. 

Για να απαντήσω πιο συγκεκριμένα σε αυτά που ρώτησες και εν συντομία, με την μητρική είμαι οκ για το build. Θα την άλλαζα και θα πήγαινα σε μια καλή b650 μόνο και μόνο αν αυτά τα 120 ευρώ μου έδιναν κάτι πάρα πολύ σημαντικό όπως την 4090 που είπαμε, και δεν μπορούσα με κανένα τρόπο να βρω αυτά τα 120 ευρώ από αλλού.

Η οθόνη είναι απλά οκ, όπως ειπώθηκε παραπάνω. Είναι οκ για τα λεφτά της. Είναι οκ για μπάτζετ οθόνη IPS. Αλλά αυτό δεν είναι ένα μπάτζετ build. Οι οθόνες 1440p ξεκινάνε από 250, και πάνε μέχρι το 1000άρικο αν είναι OLED. Υπάρχει κάποιος λόγος που οι φτηνότερες είναι 250 και που οι mid range είναι 500. Συγκεκριμένα στις IPS 250 ευρώ, το hdr είναι μόνο στο όνομα, τα μαύρα είναι σχεδόν πάντα προβληματικά, έχουν input lag μεγαλύτερο των ακριβότερων μοντέλων κα. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι για πέταμα. Αν κάποιος έχει 250 να δώσει, θα δώσει και θα πάρει όσο το δυνατόν καλύτερη. 

Για το AIO. Υπάρχουν AIO στην αγορά, άμεσα συγκρίσιμα σε απόδοση με την galahad, σε λιγότερο από τη μισή τιμή. Ειδικά για επεξεργαστή των 100w, αυτό που έβαλα το λες ήδη και overkill. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι κάθετος στο να βγάλεις τη galahad από το build. Είναι πολύ πιο σύνθετο και προσωπική επιλογή.

Απλά για παράδειγμα, αν στο build της υπογραφής μου αλλάξω την 4070 super με 4080 super, θα βγάζουμε τα ίδια fps, αν δεν βγάζω 1-2 περισσότερα σε κάποια games που εκμεταλλεύονται την 6400 συχνότητα ανεξάρτητα του latency. Και θα έχουμε σχεδόν τα ίδια thermals σε cpu. Σε gpu πιθανότατα θα έχω καλύτερα, γιατί ο συνδυασμός aio και τζάμι μπροστά δεν βοηθάει στην κυκλοφορία του airflow χαμηλά στο κουτί.

Αυτή τη στιγμή κοστίζει 1105 (χωρίς οθόνη, κάρτα και ψύκτρα) στο καλάθι του scroutz, με καταστήματα που δίνουν 4-10 μέρες διαθεσιμότητα, όπως τα έβαλες κι εσύ. +90 μια arctic freezer, +20 η διαφορά στο δίσκο αν θες τον samsung, +1000 ευρώ μια 4080 super, και σου λέω εγώ +45 ευρώ 3 φανάκια arctic ARGB.   Βγαίνει 2205. Θες και την strix αντί για την tomahawk; Άλλα 120. 2325.

Χωράς για πλάκα ένα καλό 4k monitor πχ το M27U στα 600 ευρώ, και σου μένουν και λεφτά να κάνεις τα φανάκια bionix, ή ότι άλλο θες. Αν μείνεις στα 1440p, σχεδόν χτυπάς OLED monitor. 

Αυτό δε σημαίνει ότι το δικό μου build είναι καλό και τα άλλα είναι κακά. Είναι απλά διαφορετική λογική. Στην ίδια λογική, μπορώ να φτιάξω δυο τρία διαφορετικά build άλλης αισθητικής. Εγώ γουστάρω dual tower αεροψύξεις, πέρα από την ίδια την απόδοση, άλλος όχι γιατί είναι γκουμούτσες. (Και έχεις δίκιο ότι θα σου κρύβει τη μία ram μια dual tower).  Κάτι δίνεις κάτι παίρνεις, πάντα.

Αλλά με ίδια fps, προφανώς η καθαρή απόδοση του συστήματος πάει πρώτη. Εσύ να κάνεις πρώτα από όλα ό,τι γουστάρεις. Αυτά που είπα τα είπα μόνο σαν δυνατότητα. 

 

 

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tzavardin είπε

Εγώ γουστάρω dual tower αεροψύξεις, πέρα από την ίδια την απόδοση,

 Kι εγω και με δυο ανεμιστηρες σε μπεζ καφε χρωμα αδιαπραγματευτα. Οι μνημες δεν κρυβονται γιατι εχουν μπλε φωτισμο. Τα λογοτυπα καρτων γραφικων και ηχου το ιδιο. Εχει και 2 λεπτες ριγες το κουτι. Καλα ειναι! Τι θα το κανω το κουτι "Αμερικαν μπαρ"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ομολογώ ότι δεν κατάφερα να διαβάσω όλο το thread θέλω όμως να πω μία άποψη. Γιατί να πάρεις ακριβό σύστημα με budget οθόνη;

Το να παίξεις το game σου με ένα χειρότερο σύστημα και αναγκαστείς να κατεβάσεις settings στα γραφικά προσωπικά δεν το θεωρώ καθόλου σημαντικό. Ακόμα και αν πάρεις σήμερα την 4090 και τα βάλεις όλα τέρμα σε τρία χρόνια θα αναγκαστείς να τα ρίξεις (και η κάρτα θα έχει χάσει τρελή αξία). Μπορεί και να κολλήσεις με κάποιο game που η GPU δεν θα παίζει τόσο ρόλο. Επίσης οι upscaler βελτιώνονται με ραγδαίους ρυθμούς.

Όμως πιστεύω ότι αν δώσεις σήμερα 3000 για PC και μετά από 4-5 χρόνια αγοράσεις OLED και την βάλεις το βράδυ δίπλα στην IPS δεν θα πιστεύεις τη διαφορά και θα πεις τι έχανα τόσα χρόνια. Προσωπικά πιστεύω ότι αφού τη δεις δεν υπάρχει γυρισμός. Κοστίζουν δεν λέω, παθαίνουν και burn in (έχουν βέβαια 5 χρόνια εγγύηση), αλλά προσφέρουν πολύ παραπάνω σε visual quality από τα ultra settings που θα έχεις με ακριβή GPU/RAM.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

Ομολογώ ότι δεν κατάφερα να διαβάσω όλο το thread θέλω όμως να πω μία άποψη. Γιατί να πάρεις ακριβό σύστημα με budget οθόνη;

Το να παίξεις το game σου με ένα χειρότερο σύστημα και αναγκαστείς να κατεβάσεις settings στα γραφικά προσωπικά δεν το θεωρώ καθόλου σημαντικό. Ακόμα και αν πάρεις σήμερα την 4090 και τα βάλεις όλα τέρμα σε τρία χρόνια θα αναγκαστείς να τα ρίξεις (και η κάρτα θα έχει χάσει τρελή αξία). Μπορεί και να κολλήσεις με κάποιο game που η GPU δεν θα παίζει τόσο ρόλο. Επίσης οι upscaler βελτιώνονται με ραγδαίους ρυθμούς.

Όμως πιστεύω ότι αν δώσεις σήμερα 3000 για PC και μετά από 4-5 χρόνια αγοράσεις OLED και την βάλεις το βράδυ δίπλα στην IPS δεν θα πιστεύεις τη διαφορά και θα πεις τι έχανα τόσα χρόνια. Προσωπικά πιστεύω ότι αφού τη δεις δεν υπάρχει γυρισμός. Κοστίζουν δεν λέω, παθαίνουν και burn in (έχουν βέβαια 5 χρόνια εγγύηση), αλλά προσφέρουν πολύ παραπάνω σε visual quality από τα ultra settings που θα έχεις με ακριβή GPU/RAM.

Η αλήθεια είναι ότι η οθόνη είναι αρκετά low.

Δεν θα έλεγα να πάει σήμερα σε OLED γιατί και καλύτερες γίνονται όσο περνάει ο καιρός και πολύ φθηνότερες θα γίνουν.

Θα πρότεινα περισσότερο σε LG την LG 27GP850-B που σε παραπλήσια τιμή έχει καλύτερο πάνελ.

Ρίξε και μια ματιά εδώ να πάρεις μια ιδέα. Ενδεικτικά πάντα τα reviews. Μην τα παίρνεις της μετρητοίς όλα όσα λένε.

https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/27-inch-gaming

https://www.pcgamer.com/best-gaming-monitor/

https://www.tomshardware.com/reviews/best-gaming-monitors,4533.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...