Προς το περιεχόμενο

Gaming PC 27" 1440p


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Winterdash,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ όλους (και πάλι) για τον χρόνο που διαθέτετε. @tzavardin συμφωνώ με όσα λες και όντως το κείμενό σου δίνει τροφή για σκέψη.

Ειλικρινά, δεν είχα ιδέα ότι πρόκειται για budget οθόνη, μάλλον με μπέρδεψε ο αριθμός των καλών αξιολογήσεων. Αν έκοβα από κάπου, σίγουρα δε θα ήθελα να είναι από το monitor. Ας βάλουμε ένα καλύτερο.

@SeNNinhA και εγώ έτσι το βλέπω σχετικά με τις OLED. Καταλαβαίνω τι προσφέρουν, όμως πιστεύω πως σε σχέση με το build που έχω τώρα, η αναβάθμιση θα είναι αρκετά μεγάλη, που σίγουρα θα με κρατήσει ενθουσιασμένο μέχρι να πέσουν οι τιμές τους και να βελτιωθούν.

Θα επανέλθω μόλις βρω κάποια οθόνη που μου κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Επεξ/σία από Winterdash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, SeNNinhA said:

Δεν θα έλεγα να πάει σήμερα σε OLED γιατί και καλύτερες γίνονται όσο περνάει ο καιρός και πολύ φθηνότερες θα γίνουν.

Δεν καταλαβαίνω τη λογική, τότε να μην πάρει και ακριβή κάρτα γραφικών γιατί και καλύτερες γίνονται όσο περνάει ο καιρός και πολύ φθηνότερες θα γίνουν. Βασικά η GPU σε 5 χρόνια θα έχει χάσει το μεγαλύτερο μέρος της αξίας της αν κρίνω από τα τελευταία χρόνια. Οι OLED τηλεοράσεις δεν πέφτουν σε τιμή και τα monitor που έκαναν τον κόσμο online να λέει ότι δεν υπάρχει γυρισμός έχασαν ούτε 10% από τότε που κυκλοφόρησαν.

8 hours ago, SeNNinhA said:

Θα πρότεινα περισσότερο σε LG την LG 27GP850-B που σε παραπλήσια τιμή έχει καλύτερο πάνελ.

Εκτιμάω την άποψη σου και των υπόλοιπων σχολιαστών αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι αν έχεις παίξει κάποιο παιχνίδι σε OLED οθόνη ή απλά έχεις δει τηλεοράσεις να παίζουν ταινίες; Ρωτάω γιατί στη δεύτερη περίπτωση είναι πιθανό να προτρέχεις να κάνεις εκτιμήσεις και προτάσεις χωρίς όλα τα δεδομένα που χρειάζεσαι.

Μια χαρά οι IPS οθόνες αλλά αν κάποιος θέλει να δώσει κάποια παραπάνω χρήματα για καλύτερη κίνηση και visual quality σε παιχνίδι κατά τη γνώμη μου πρώτα θα πάει σε OLED και μετά σε καλύτερα hardware parts.

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, elpenor είπε

Δεν καταλαβαίνω τη λογική, τότε να μην πάρει και ακριβή κάρτα γραφικών γιατί και καλύτερες γίνονται όσο περνάει ο καιρός και πολύ φθηνότερες θα γίνουν. Βασικά η GPU σε 5 χρόνια θα έχει χάσει το μεγαλύτερο μέρος της αξίας της αν κρίνω από τα τελευταία χρόνια. Οι OLED τηλεοράσεις δεν πέφτουν σε τιμή και τα monitor που έκαναν τον κόσμο online να λέει ότι δεν υπάρχει γυρισμός έχασαν ούτε 10% από τότε που κυκλοφόρησαν.

Εκτιμάω την άποψη σου και των υπόλοιπων σχολιαστών αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι αν έχεις παίξει κάποιο παιχνίδι σε OLED οθόνη ή απλά έχεις δει τηλεοράσεις να παίζουν ταινίες; Ρωτάω γιατί στη δεύτερη περίπτωση είναι πιθανό να προτρέχεις να κάνεις εκτιμήσεις και προτάσεις χωρίς όλα τα δεδομένα που χρειάζεσαι.

Μια χαρά οι IPS οθόνες αλλά αν κάποιος θέλει να δώσει κάποια παραπάνω χρήματα για καλύτερη κίνηση και visual quality σε παιχνίδι κατά τη γνώμη μου πρώτα θα πάει σε OLED και μετά σε καλύτερα hardware parts.

 

Δεν είπα να μην πάει σε Oled εάν μπορεί να την φτάσει σε χρήματα.

Σαφεστατα έχουν ανώτερη εικόνα και η εμπειρία δεν έχει καμία σχέση με τις IPS πόσο μάλλον με τις VA.

Αυτό που είπα είναι ότι δεν θα το εθετα ως προτεραιοτητα όπως το θέτεις εσύ σε σχέση με την κάρτα γραφικών.

Εσύ προτιμάς μια Oled οθόνη σε συνδιασμο με πιο low settings στα graphics και κάρτα γραφικών ενώ εγώ προτιμάω μια καλύτερη κάρτα γραφικών σε μια αξιόλογη IPS.

Οποίος μπορεί να έχει full settings στα graphics σε OLED οθόνη είναι αρχηγός φυσικά.

Δίνουμε διαφορετική βαρύτητα στισ παραμέτρους. Είναι λογικό. Ο κάθε ένας μας ζυγίζει διαφορετικά τα πράγματα και δίνει διαφορετικές προτεραιότητες.

Η εναλλακτική IPS που έβαλα ειναι απλά ένα κλικ παραπάνω από την αρχική επιλογή σε σχετικά παρόμοια τιμή. Έβαλα φυσικά και διάφορα links από reviews μεταξύ άλλων και για OLED monitors.

Και όπως είπα θα πήγαινα σε 32" αντί για 27". Προσωπικές επιλογές πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Winterdash είπε

Χαίρετε και πάλι (ζόρικη εβδομάδα).

Με δυσκολεύει αρκετά το θέμα της οθόνης.

Για την ώρα κοιτάω αυτές τις 2:
LG 27GP850P-B - skroutz
Dell G2724D - skroutz

Και οι δύο είναι καλές μεσαίου budhet επιλογές.

Την LG την έχω σε 32" και είμαι ευχαριστημένος. Η βάση της είναι κάπως ογκώδης πίσω από την οθόνη οπότε δες εάν έχεις επαρκες χώρο στο γραφείο (αλλιώς βάζεις ένα ρυθμιζόμενο βραχίονα).

Η Dell προτείνεται κατά κόρον οπότε θεωρώ ότι είναι αξιόλογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...