Προς το περιεχόμενο

Παιδικές Κατασκηνώσεις στην Αττική - προτάσεις & γνώμες


bikey77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Ούτε κι εγώ έχω παιδιά, οπότε προφανώς δεν με αφορά. Και το ποσό σίγουρα δεν είναι μικρό.

Από την άλλη όμως έχεις "παρκάρει" (με την καλή έννοια) το βλαστάρι σου κάπου 24/7 (για δύο βδομάδες) όπου έχεις την (λογική) απαίτηση να το προσέχουν, να το ταϊζουν (όχι με το κουτάλι αλλά you get the point), να το "ποτίζουν", να το διασκεδάσουν και όλα αυτά με ασφάλεια, υγιεινή, κλπ. Οπότε για όλα αυτά τα 37€ τη μέρα (αφού έκανες αναγωγή σε "βασικό μισθό" εγώ κάνω στο ημερήσιο κόστος) ίσως δεν φαίνονται και τόσο πολλά.

Και βέβαια μην ξεχνάμε ότι το ποσό αυτό αφορά το να πας ιδιωτικά (άρα διαλέγεις το που, πότε, κλπ). Απ' ότι έχω ακούσει υπάρχουν και πολλά άλλα options όπως δήμοι, κράτος (επιδοτούμενο δηλαδή), εκκλησία, σύλλογοι, κλπ.

Όπως το γραφεις συμφωνω αλλα συνεχιζω να τα βρισκω πολλα σε αναλογια με τους μισθους της Ελλαδας. Απο την αλλη προφανως δυο ανθρωποι με τον βασικο μισθο οταν εχουν να πληρωσουν νοικι κτλ, δεν θα στειλουν τα παιδια τους σε ιδιωτικη κατασκηνωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

Όπως το γραφεις συμφωνω αλλα συνεχιζω να τα βρισκω πολλα σε αναλογια με τους μισθους της Ελλαδας. Απο την αλλη προφανως δυο ανθρωποι με τον βασικο μισθο οταν εχουν να πληρωσουν νοικι κτλ, δεν θα στειλουν τα παιδια τους σε ιδιωτικη κατασκηνωση. 

Σε αναλογία με τους μισθούς στην Ελλάδα πολλά είναι που στοιχίζουν "πολύ". Και μάλιστα σε πολύ πιο επιτακτικές και ανελαστικές δαπάνες από την κατασκήνωση που, σε τελική ανάλυση, δεν είναι και απαραίτητη.Προφανώς έχει θετικά σε πολλά επίπεδα (από θέματα κοινωνικοποίησης και αυτάρκειας του παιδιού μέχρι την "ξεκούραση" των γονέων) αλλά "υποχρεωτική" ή "απαραίτητη" δεν την λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GR77-S είπε

Ο γιος μου είναι περίπου 7 χρονών. Δεν έχει πάει ποτέ σε κατασκήνωση και μας το ζητάει επιμόνως γιατί περισυ πήγαν κάποιοι φίλοι του και φέτος θα πάνε πάλι. Έχουμε ένα έντονο προβληματισμό: πολλές φορές το βράδυ όταν κοιμάται βρέχεται στο κρεβάτι. Κοιμάται τόσο βαθιά που δεν αντιλαμβάνεται ότι πρέπει να πάει τουαλέτα. Φοβόμαστε ότι αν τον στείλουμε κατασκήνωση θα έχει πρόβλημα.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία και κάποια συμβουλή;

Υπάρχει ένα μηχανηματάκι που βοηθάει να το ξεπεράσει (Wet-Stop). Σε ξυπνάει όταν συμβαίνει και έτσι μαθαίνεις να κρατιέσαι ή να πας τουαλέτα. Στον δικό μας έπιασε και έκανε δουλειά μόλις σε 1 εβδομάδα. Δοκιμάστε το και αν το καταφέρει θα είσαστε ΟΚ μέχρι το καλοκαίρι, αλλιώς πιστεύω θα είναι τραυματικό για το παιδί να πάει μόνο του και να έχει να αντιμετωπίσει κι αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, thespartian είπε

Καλημέρα. Η κόρη μου πάει δύο χρόνια στο sports village Αθητάκη στο Γραμματικό. Έχει καλές εγκαταστάσεις και δεν είχαμε προβλήματα. Την δέχονται δωρεάν μετά από αίτηση μέσω εφκα για ασφαλισμένους πρώην τσμεδε αλλά δέχονται ασφαλισμένους σε πολλά ταμεία. Αν το κάνεις ιδιωτικά η τιμή ήταν κάπου 550 το δεκαπενθήμερο.

Αυτό μέσω ΕΦΚΑ, έχει κριτήρια; Αν ναι, ποια είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν έχει κριτήρια. Τουλάχιστον εμάς δεν μας ζήτησε κάποιο στοιχείο, ούτε φάνηκε να αναζητά το φορολογικό εισόδημα. 

Έχει σημασία βέβαια η κατασκηνωτική περίοδος που ζητά ο καθένας. Αν γίνουν πολλές αιτήσεις για συγκεκριμένη περίοδο λογικά γίνεται κλήρωση ή υπολογίζονται κάποια κριτήρια. Σε φίλο μας που ζήτησε άλλη περίοδο δεν το έκαναν δεκτό αλλά του πρότειναν επόμενη περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...