Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη δίσκου με windows σε gpt


dancer_69
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Orestis_G,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολλά χρόνια έκανα αναβάθμιση μητρικής η οποία έχει UEFI. Ο δίσκος των windows είναι ένας ssd ο οποίος έχει μόνο ένα διαμέρισμα για τα windows και ένα για το archlinux(dual boot). Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιο άλλο διαμέρισμα system/recovery για τα windows. Είναι δυνατή η μετατροπή του δίσκου σε gpt?

Επίσης δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος, οπότε μάλλον θα χρειαστεί να δημιουργηθεί κάποιο διαμέρισμα EFI. Αυτό πρέπει να είναι το πρώτο διαμέρισμα ή μπορώ να το δημιουργήσω στο τέλος του διαμερίσματος των windows αφού δημιουργήσω ελεύθερο χώρο? Πως να προχωρήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα παιχτει φορματ ? Αν οχι , λιγο δυσκολο μιας και πρεπει να φτιαχτει efi partition το οποιο θα διαβαζουν και τα δυο λειτουργικα. Θα πρεπει να αλλαξει ο τροπος που μπουταρουν τα δυο λειτουργικα. Μπορει και να γινεται χωρις φορματ , αλλα θα ναι μπελαλιδικο.

Αν παιχτει φορματ , εγω προσωπικα θα το εκανα ως εξης , αν και δεν γουσταρω τα dual boots. Κοψιμο του δισκου (gparted live?) σε δυο κομματια. Στο πρωτο θα εκανα εγκατασταση τα windows , που αυτοματα θα δημιουργησουν το efi partition απο το πρωτο αυτο κομματι. Στην συνεχεια , εγκατασταση το archlinux , οπου θα δηλωνα ως efi partition το ηδη υπαρχον χωρις να γινει reformat , και το δευτερο κομματι ως root partition. Grub ως bootloader με τις καταλληλες ρυθμισεις για να σκαναρει για αλλα λειτουργικα και ο Θεος μαζι σου ;) Η μετατροπη του δισκου σε gpt ειναι το λιγοτερο απο τα προβληματα σου .

Αν μπορεις να αποφυγεις το dual boot απεφυγε το. Στησε ενα VM στην τελικη.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, πριν 2 μήνες λόγω προβληματικού δίσκου και αλλαγής του αναγκάστηκα να επανεγκαταστήσω τα windows αφού δεν μπούταραν μετά την κλωνοποίησή τους(είναι πιθανόν να έφταιγε και ο προηγούμενος δίσκος) και θέλω να το αποφύγω. Efi διαμέρισμα μπορώ να φτιάξω με το gparted, δεν ξέρω όμως αν πρέπει να είναι στην αρχή του δίσκου, και τι χώρο να του δώσω. Επίσης, ο grub είναι εγκατεστημένος σε άλλο δίσκο αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Όχι, πριν 2 μήνες λόγω προβληματικού δίσκου και αλλαγής του αναγκάστηκα να επανεγκαταστήσω τα windows αφού δεν μπούταραν μετά την κλωνοποίησή τους(είναι πιθανόν να έφταιγε και ο προηγούμενος δίσκος) και θέλω να το αποφύγω. Efi διαμέρισμα μπορώ να φτιάξω με το gparted, δεν ξέρω όμως αν πρέπει να είναι στην αρχή του δίσκου, και τι χώρο να του δώσω. Επίσης, ο grub είναι εγκατεστημένος σε άλλο δίσκο αυτή τη στιγμή.

Δωσε 250mb στο efi και μετά δωσε την εντολή να δημιουργήσουν τα windows το boot information σε αυτό. Το που θα είναι στο δίσκο νομίζω δεν παιζει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Και πως θα το κάνω αυτό? Λογικά όταν αλλάξω το δίσκο σε gpt τα windows δεν θα ξεκινούν, οπότε πως?

Θα Μπουταρεις με ένα usb εγκαταστασης του windows το οποίο σου δίνει την επιλογή να τρέξεις command prompt του windows.

https://www.digitalcitizen.life/command-prompt-fix-issues-your-boot-records/

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Θα παιχτει φορματ ? Αν οχι , λιγο δυσκολο μιας και πρεπει να φτιαχτει efi partition το οποιο θα διαβαζουν και τα δυο λειτουργικα. Θα πρεπει να αλλαξει ο τροπος που μπουταρουν τα δυο λειτουργικα. Μπορει και να γινεται χωρις φορματ , αλλα θα ναι μπελαλιδικο.

Αν παιχτει φορματ , εγω προσωπικα θα το εκανα ως εξης , αν και δεν γουσταρω τα dual boots. Κοψιμο του δισκου (gparted live?) σε δυο κομματια. Στο πρωτο θα εκανα εγκατασταση τα windows , που αυτοματα θα δημιουργησουν το efi partition απο το πρωτο αυτο κομματι. Στην συνεχεια , εγκατασταση το archlinux , οπου θα δηλωνα ως efi partition το ηδη υπαρχον χωρις να γινει reformat , και το δευτερο κομματι ως root partition. Grub ως bootloader με τις καταλληλες ρυθμισεις για να σκαναρει για αλλα λειτουργικα και ο Θεος μαζι σου ;) Η μετατροπη του δισκου σε gpt ειναι το λιγοτερο απο τα προβληματα σου .

Αν μπορεις να αποφυγεις το dual boot απεφυγε το. Στησε ενα VM στην τελικη.

VM vs Dual Boot: 4-0 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει έτσι, μιας και έχει περιορισμό σε διαμερίσματα αναγνωρίσιμα απ' τα windows. Ο δίσκος έχει ένα διαμέρισμα linux οπότε μάλλον θα αποτύχει. Βέβαια μπορώ να κάνω τη μετατροπή και σε linux(το είχα κάνει παλαιότερα για άλλο δίσκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρέξε την  cmd την εντολή  να δεις αν θα βγάλει  πρόβλημα μετατροπής  Δες το βίντεο Η φωτο ειναι από mbr dual boot με  mint 

Spoiler

image.png.2fe0e04c0c9f3c18ac98162af58b92c4.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετατροπη απο mbr σε gpt δεν θα επηρεασει τα windows (πιστευω ουτε το λινουξ). Το θεμα ειναι με το uefi και τα efi partitions. Αλλαζει τελειως ο τροπος μπουταρισματος. Για αυτο ειπα οτι το gpt ειναι το λιγοτερο των προβληματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω αυτό, έχω ήδη κάνει μετατροπή 2 δίσκων, αλλά δεν είχαν λειτουργικό. Έχω ήδη δημιουργήσει ένα EFI διαμέρισμα 250ΜΒ(ελπίζω να είναι αρκετό). Γενικά προτιμώ να κάνω τη διαδικασία από linux μιας και τα windows δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου όσον αφορά διαδικασίες διαχείρισης δίσκων μιας και στο παρελθόν μου έχουν κάνει χωρίς, εμφανή τουλάχιστον, λόγο 2 διαμερίσματα raw. Βέβαια το διαμέρισμα με το archlinux έχει μόνο την εγκατάσταση(το home είναι σε άλλο δίσκο), αλλά θέλω ν' αποφύγω την επανεγκατάστασή του. Απλά απ' ότι διάβασα, αν γίνει η μετατροπή απ' τα windows θα έχω τη δυνατότητα να ρυθμίσω και την εκκίνηση από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλο δισκο το root , σε αλλο δισκο το home , σε αλλο το bootloader , κατσε να δω στους δισκους μου μηπως εχω τιποτα απο την εγκατασταση σου ;) Φορματ χτες :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε αυτο που λέει ο @mphxths στο δεύτερο ποστ πιστεύω οτι ειναι ο ποιο σωστος - ευκολος τροπος να πετύχεις αυτο που θες.

τα άλλα είναι πολύ μπελαλίδικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, vagelis2019 said:

Κανε αυτο που λέει ο @mphxths στο δεύτερο ποστ πιστεύω οτι ειναι ο ποιο σωστος - ευκολος τροπος να πετύχεις αυτο που θες.

τα άλλα είναι πολύ μπελαλίδικα.

 

Θελει να αποφυγει το φορματ απο ο,τι εχω καταλαβει , αλλα με τον τροπο που εχει στησει τα πραγματα , το να στησει efi partition χειροκινητα ειναι λιγο μπελας. Εγω στην θεση του , φορματ , windows , vm -> linux. Αποφευγω τα dual boots για πολλους λογους. Αλλα ο καθενας πραττει οπως γουσταρει σε τελικη αναλυση...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...