Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη δίσκου με windows σε gpt


dancer_69
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Orestis_G,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πώς θα κάνεις τα Windows να μπουτάρουν μετά την μετατροπή, αν τελικά αποφασίσεις να το προσπαθήσεις χωρίς format.
Θα ήθελα να σταθώ στο σημείο με το μέγεθος του EFI partition.

- Εδώ αναφέρεται ότι το minimum μέγεθος τής κατάτμησης είναι 100MB, αλλά ανάλογα με τον τύπo τού δίσκου και λόγω περιορισμών τού FAT32, μπορεί να χρειάζονται 256ΜΒ (όχι 250ΜΒ). Επίσης, στο link που σού έδωσε ο hp8, αναφέρεται ότι πρέπει να είναι το πολύ 1GB.
- Το προτεινόμενο μέγεθος κατά Archwiki, § 1.9.1, είναι 1GB, παρ' όλο που εδώ εξηγεί ότι κατά περίπτωση μπορεί να είναι μικρότερο, και έχει να κάνει μεταξύ άλλων και με πόσους kernels έχεις εγκατεστημένους, και με το mount point, και με το πόσο παλιά είναι η μητρική (UEFI implementation), και με dual boot κλπ κλπ.

Στο δικό μου σύστημα (triple boot Arch/Windows 10/Mint, 1 kernel στο Arch) έχω δώσει το προτεινόμενο (≈1GB). Σύμφωνα με το gparted, χρησιμοποιούνται 33,66MiB. Δεν έχω προβλήματα σε εκκίνηση/επανεκκίνηση (grub).

Αν είχα περιορισμό χώρου και δεν με έπαιρνε για το προτεινόμενο, θα έβαζα 512 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ, κι εγώ σκεφτόμουν να το μεγαλώσω για σιγουριά.

Για όσους προτείνουν VM και όλα σ' ένα, όχι δε θέλω VM. Τα windows είναι εγκατεστημένα για να υπάρχουν και κυρίως χρησιμοποιούνται για παιχνίδια που δεν παίζουν ή δεν έχουν ικανοποιητική απόδοση στο linux. Όλα τα άλλα γίνονται μια χαρά στο linux το οποίο χρησιμοποιείται ως κύριο λειτουργικό εδώ και πολλά χρόνια. Ούτε πρόκειται να βάλω root και home στο ίδιο διαμέρισμα/δισκο. O δίσκος είναι μικρός, το linux δίνει τη δυνατότητα να βρίσκεται το home αλλού, οπότε βρίσκεται σε άλλο δίσκο και σε μεγαλύτερο διαμέρισμα. Τέλος, ναι μπορεί να είναι πιο μπελαλίδικο χωρίς εκ νέου εγκαταστάσεις, αλλά προτιμώ να φάω αυτό το χρόνο δοκιμάζοντας κάτι νέο και να δω πως λειτουργεί, πάρα να τον φάω στην επανεγκατάσταση και επαναρρύθμιση των λειτουργικών.

Επεξ/σία από dancer_69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Αυτή η κακή συνήθειά μου να μην κρατάω σημειώσεις! Λοιπόν, όπως έχω ξαναγράψει, έχω PC το οποίο έχει φτάσει από XP σε WIn11 + Linux έχοντας αλλάξει όλο το hardware και έχοντας πάει από AMD --> Intel --> AMD και MBR --> GPT χωρίς format (ναι, βαριέμαι να ξαναστήνω πράγματα)!

Ξεκίνα από εδώ για το linux.

Εδώ ένα άρθρο για τα WIndows από πλευράς Dell.

Στο τέλος στο BIOS θα διαλέξεις τον linux bootloader από το EFI partition και θα βάλεις στο μενού του GRUB και τα Windows.

Όσο για το μέγεθος, πάνω από 200MB για το EFI partition είναι υπερβολή θεωρώ. Δεν θα γεμίσει ποτέ από bootloaders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, dancer_69 said:

Τα windows είναι εγκατεστημένα για να υπάρχουν και κυρίως χρησιμοποιούνται για παιχνίδια που δεν παίζουν ή δεν έχουν ικανοποιητική απόδοση στο linux. Όλα τα άλλα γίνονται μια χαρά στο linux το οποίο χρησιμοποιείται ως κύριο λειτουργικό εδώ και πολλά χρόνια.

Aν μιλαμε για desktop , στηνεις virt-manager στο linux , και εγκαθιστας windows με gpu passthrough. Θα εχεις (near) native αποδοση στο VM.
 

6 hours ago, dancer_69 said:

O δίσκος είναι μικρός, το linux δίνει τη δυνατότητα να βρίσκεται το home αλλού, οπότε βρίσκεται σε άλλο δίσκο και σε μεγαλύτερο διαμέρισμα.

Δεν ξερω ποσους και τι ειδους δισκους εχεις , αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα μπορουσες να τα βαλεις ολα σε εναν δισκο , με καποιον τροπο. Το να εχεις απλωσει μια εγκατασταση σε 2-3 δισκους δεν το λες και το ιδανικοτερο σεναριο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε θέλω near native, θέλω native.

Η εγκατάσταση είναι σε 2 δίσκους(το ότι ο grub είναι σε 3ο έγινε αναγκαστικά και θα αλλάξει αυτό με τη μετατροπή). Το home το έχω σε ξεχωριστό δίσκο περίπου μια  10ετία και πιάνει καμια 200ρια(ίσως και περισσότερα) GB αυτή τη στιγμή. Μια χαρά μ' έχει βολέψει έτσι.

Τώρα όσον αφορά τους οδηγούς και το βίντεο που παρατέθηκε παραπάνω, όλα καλά, αλλά δε βλέπω να έχουν οδηγίες για τη δική μου περίπτωση, όπου υπάρχει και ένα διαμέρισμα ext4(linux) στο δίσκο το οποίο φαίνεται ότι πρέπει να δηλωθεί στην εντολή mbr2gpt μέσω της παραμέτρου /map, αλλά δεν μπορώ να βρω πληροφορίες και κάποια παραδείγματα σχετικά με αυτή ώστε να ξέρω πως θα τη χρησιμοποιήσω.

EDIT:

βρήκα αυτό:

https://www.diskpart.com/server-2016/mbr2gpt.exe-server-2016-7201.html

που λέει ότι αν υπάρχει διαμέρισμα ext4 η εντολή θα αποτύχει. Βέβαια είναι από το 2016 οπότε ίσως να έχει αλλάξει κάτι. Αυρίο που θα επιχειρήσω τη μετατροπή θα το δοκιμάσω πάντως...

 

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πριν κανείς οτιδήποτε πάρε backup ή clone  το windows και Linux partition. Μετά φτιάχνεις τον δίσκο με gpt format και τον χωρίζεις στα partition που θες. Αντιγραφείς από το backup πρώτα τα windows στο partition που θες και μόνο με τα windows στα δίσκο φτιάχνεις το efi partition με minimum μέγεθος 250 mb. Αφού βεβαιωθείς ότι το windows μπουταρει κανονικά μετά περνάς από το backup στο άλλο partition το Linux. Από εκεί και ύστερα μένει να επαναφερεις το grub ή να βάλεις άλλο boot manager όπως τον clover για παράδειγμα …( καταραμένο hackintosh 😄)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά έκανα τη μετατροπή από το archlinux μιας και το mbr2gpt δε λειτούργησε. Μετά ακολούθησα τον οδηγό που παρέθεσε ο @Orestis_G και όσον αφορά τα windows κατάφερα και μπήκα. Τώρα μένει το archlinux μόνο.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:

Έτοιμο και το arch και όλα λειτουργούν ρολόι τελικά. Και λέω τελικά γιατί με ταλαιπώρησε αρκετά ο grub. Δεν υπήρχε πρόβλημα με τον grub, αλλά επειδή χρησιμοποιώ theme στον grub αυτό δημιουργούσε πρόβλημα όταν το σύστημα εκκινούσε αυτόματα(από επανεκκίνηση ή τερματισμό). Τότε η ανάλυση γραφικών ήταν λάθος και δεν έμπαινε σε κανένα λειτουργικό. Αν επέλεγα χειροκίνητα την boot entry όμως εμφανιζόταν και λειτουργούσε κανονικά. Με αρκετό ψάξιμο(μιας και αρχικά νόμιζα ότι ήταν θέμα BIOS) βρέθηκε λύση και γι' αυτό. Απλά χρειαζόταν ν' αλλάξει η ανάλυση οθόνης στο αρχείο διαμόρφωσης του grub από "auto" που ήταν στην ανάλυση της οθόνης μου. Μετά την αλλαγή όλα λειτούργησαν μια χαρά.

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν. Σας ευχαριστώ όλους.

 

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...