Προς το περιεχόμενο

Μαζί με το Ghost of Tsushima έρχεται το νέο overlay της Sony για τα PC


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παιχνίδια του Playstation για PC αποκτούν περισσότερες λειτουργίες και τρόπαια που συγχρονίζονται με κονσόλα PS5.

Η Sony παρουσιάζει ένα νέο overlay που συνδέει PlayStation με PC, με κοινά τρόπαια, ενόψει της επικείμενης κυκλοφορίας του Ghost of Tsushima Director's Cut, στις 16 Μαΐου. Είναι το πρώτο παιχνίδι που περνά από το PlayStation σε PC και χρησιμοποιεί το νέο overlay της Sony το οποίο, όπως το αντίστοιχο του Steam, θα προσφέρει πρόσβαση σε μια λίστα φίλων, Τρόπαια, Ρυθμίσεις και το λογαριασμό PlayStation του χρήστη.

"Η λειτουργία αυτή είναι διαθέσιμη για Windows PC και θα είναι προσβάσιμη από το μενού εντός του παιχνιδιού ή, για όσους παίζουν με πληκτρολόγιο, πατώντας Shift+F1", εξηγεί ο Τζούλιαν Χούιχμπρεχτς, σε ανάρτησή του στο ιστολόγιο της Nixxes. Η Sony εξαγόρασε τη Nixxes το 2021 και έκτοτε αναθέτει στο στούντιο τη μεταφορά σε PC τίτλων όπως το Horizon Forbidden West, Marvel's Spider-Man και Ratchet & Clank: Rift Apart.

6fe3ba648b2cf484d6ba9c861a34039e4919f7ff_scaled.webp.56852ce30dc20b2e1e640d11061503e2.webp

To Ghost of Tsushima Director's Cut είναι επίσης το πρώτο παιχνίδι που μεταφέρεται σε PC και υποστηρίζει το σύστημα των Τροπαίων από τις κονσόλες της Sony. "Όσο παίζετε το παιχνίδι, κερδίζετε τρόπαια, ακριβώς όπως στις κονσόλες PlayStation", εξηγεί ο Χούιχμπρεχτς. "Το Ghost of Tsushima Director's Cut σε PC χρησιμοποιεί το ίδιο σύνολο Τροπαίων όπως το παιχνίδι στις κονσόλες PlayStation 5".

To overlay του PlayStation είναι προαιρετικό, κι αυτό είναι θετικό αν έχει κουραστεί κανείς από τα πολλά ανταγωνιστικά overlays που εμφανίζονται πλέον στα PC όταν τρέχουν διάφορους τίτλους.

Παράλληλα, το Ghost of Tsushima για PC θα υποστηρίζει το DLSS 3 της Nvidia, το FSR 3 της AMD και το XeSS της Intel για τη βελτίωση των γραφικών. Επίσης, προσφέρει πλήρη υποστήριξη για το χειριστήριο DualSense, με απτή ανάδραση και προσαρμοζόμενες σκανδάλες σε ενσύρματη σύνδεση. Αν διαθέτει κανείς ultrawide οθόνη, το Ghost of Tsushima θα υποστηρίζει αναλύσεις 21:9 και 32:9, ενώ υποστηρίζεται ακόμη και ανάλυση 48:9 σε τριπλή διάταξη οθονών.

Στις πολύ χαμηλές ρυθμίσεις (720p στα 30fps) θα χρειαστεί κανείς επεξεργαστή Intel Core i3-7100 ή AMD Ryzen 3 1200 και πάνω, κάρτα γραφικών τουλάχιστον GTX 960 4GB ή Radeon RX 5500 XT, 8GB RAM και 75GB αποθηκευτικού χώρου. Για όσους θέλουν να παίξουν στα 4Κ και τα 60fps, η Sony προτείνει Intel Core i5-11400 ή AMD Ryzen 5 5600 και πάνω, κάρτα γραφικών τουλάχιστον RTX 4080 ή Radeon RX 7900 XT και 16GB RAM.

Οι αυξανόμενες επενδύσεις της Sony στη μεταφορά τίτλων σε PC καταγράφονται λίγους μόλις μήνες αφότου η εταιρία ανακοίνωσε πως η υποστήριξη PSVR 2 για PC έχει περάσει στο στάδιο των δοκιμών, ενώ ο πρόεδρος της Sony, Χιρόκι Τοτόκι, αναφέρθηκε στις ευκαιρίες που παρουσιάζονται να ενισχυθεί η παρουσία της εταιρίας στην αγορά των PC, λίγες μόλις ημέρες πριν ανακοινώσει η Sony την απόλυση περίπου 900 εργαζομένων της από τη διεύθυνση PlayStation. Η Sony άρχισε να χρησιμοποιεί τον τίτλο PlayStation PC το 2021, λίγους μήνες μετά την εξαγορά της Nixxes. Παράλληλα, έχει παρουσιάσει δική της σειρά gaming οθονών για PC και σταδιακά μεταφέρει όλο και περισσότερους τίτλους που αρχικά κυκλοφόρησαν αποκλειστικά για PlayStation σε PC.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον. Το τελευταίο Samurai game που έπεξα ήτανε το Sekiro. θα μου αρέσει πολύ να πάιξω αυτό το παιχνίδι στον υπολογιστή μου επιτέλους. (βαριέμε να ασχοληθώ με consoles)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Για όσους θέλουν να παίξουν στα 4Κ και τα 60fps, η Sony προτείνει Intel Core i5-11400 ή AMD Ryzen 5 5600 και πάνω, κάρτα γραφικών τουλάχιστον RTX 4080 ή Radeon RX 7900 XT και 16GB RAM."

Τουλάχιστον 4080 ή 7900XT; LOL, κατάλαβα, σε 1-2 χρόνια θα παίζεται άνετα με κάρτες γραφικών που ΘΑ βγούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PadPoet είπε

"Για όσους θέλουν να παίξουν στα 4Κ και τα 60fps, η Sony προτείνει Intel Core i5-11400 ή AMD Ryzen 5 5600 και πάνω, κάρτα γραφικών τουλάχιστον RTX 4080 ή Radeon RX 7900 XT και 16GB RAM."

Τουλάχιστον 4080 ή 7900XT; LOL, κατάλαβα, σε 1-2 χρόνια θα παίζεται άνετα με κάρτες γραφικών που ΘΑ βγούνε.

ghost-of-tsushima-system-requirements.webp.36c6f58d82b5ef0e4580b67beb03bc50.webp

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, PadPoet είπε

"Για όσους θέλουν να παίξουν στα 4Κ και τα 60fps, η Sony προτείνει Intel Core i5-11400 ή AMD Ryzen 5 5600 και πάνω, κάρτα γραφικών τουλάχιστον RTX 4080 ή Radeon RX 7900 XT και 16GB RAM."

Τουλάχιστον 4080 ή 7900XT; LOL, κατάλαβα, σε 1-2 χρόνια θα παίζεται άνετα με κάρτες γραφικών που ΘΑ βγούνε.

Τουλάχιστον 4080 ή 7900XT για Native 4Κ είναι μια χαρά νορμάλ απαίτηση αν και όλα αυτά είναι τελείως τυπικά χωρίς ιδιαίτερη σημασία, δεν έχει νόημα να τα κοιτάμε. Είναι προφανές ότι με κάποιες παραμετροποιήσεις στις ρυθμίσεις (μερικά high αντί για ultra χωρίς ουσιαστικές οπτικά διαφορές) και ειδικά με τη χρήση των upscalers και του fg που ειδικά σε 4K είναι must λόγω μικρών διαφορών στην ποιότητα της εικόνας αλλά μεγάλων στα fps, θα μπορούν και πιο αδύναμες gpu να ανταπεξέλθουν.

Όσο και αν γκρινιάζουν κάποιοι, το Pc gaming είναι στα καλύτερα του και η συνέχεια προμηνύεται ακόμα καλύτερη.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου εγώ θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.

Γράφει το άρθρο: "Επίσης, προσφέρει πλήρη υποστήριξη για το χειριστήριο DualSense, με απτή ανάδραση και προσαρμοζόμενες σκανδάλες σε ενσύρματη σύνδεση".

Εγώ εδώ και χρόνια απολαμβάνω gaming στο pc με το κλασικό gamepad της Microsoft Xbox Series Controller

Αν και δεν διαθέτω Playstation ζηλεύω και ζαχαρώνω πολύ καιρό τώρα το Sony Dualsense Ασύρματο Gamepad με Haptic feedpack.

Ωστόσο υπάρχει κανένας φίλος insomniac που να γνωρίζει ή να το έχει ήδη συνδέσει με PC? 

Το Ghost of Tsushima Director's Cut είναι ένας τίτλος που σίγουρα θα προσθέσω στη συλλογή μου και το περιμένω πως και πως, αλλά θα ήθελα να νοιώσω και την "ανεβασμένη" φαντάζομαι εμπειρία μου με ένα καλύτερο gamepad...

Αξίζει αυτή η δαπάνη? Αν απαντήσει κάποιος θετικά τότε ειλικρινά θα την κάνω.

 

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, defortune είπε

Φίλοι μου εγώ θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.

Γράφει το άρθρο: "Επίσης, προσφέρει πλήρη υποστήριξη για το χειριστήριο DualSense, με απτή ανάδραση και προσαρμοζόμενες σκανδάλες σε ενσύρματη σύνδεση".

Εγώ εδώ και χρόνια απολαμβάνω gaming στο pc με το κλασικό gamepad της Microsoft Xbox Series Controller

Αν και δεν διαθέτω Playstation ζηλεύω και ζαχαρώνω πολύ καιρό τώρα το Sony Dualsense Ασύρματο Gamepad με Haptic feedpack.

Ωστόσο υπάρχει κανένας φίλος insomniac που να γνωρίζει ή να το έχει ήδη συνδέσει με PC? 

Το Ghost of Tsushima Director's Cut είναι ένας τίτλος που σίγουρα θα προσθέσω στη συλλογή μου και το περιμένω πως και πως, αλλά θα ήθελα να νοιώσω και την "ανεβασμένη" φαντάζομαι εμπειρία μου με ένα καλύτερο gamepad...

Αξίζει αυτή η δαπάνη? Αν απαντήσει κάποιος θετικά τότε ειλικρινά θα την κάνω.

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!!!

Εγώ που έπαιξα το παιχνίδι στο PS5, είχα κλειστό το haptic feedback, δεν ξετρελαθηκα με το optimization. Σε shooters όπως rachet, returnal cod είναι φοβερό, αλλά στο ghost δεν ήταν κάτι σπουδαίο. Για εμενα τουλάχιστον. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, defortune είπε

...Το Ghost of Tsushima Director's Cut είναι ένας τίτλος που σίγουρα θα προσθέσω στη συλλογή μου και το περιμένω πως και πως, αλλά θα ήθελα να νοιώσω και την "ανεβασμένη" φαντάζομαι εμπειρία μου με ένα καλύτερο gamepad...

Αξίζει αυτή η δαπάνη? Αν απαντήσει κάποιος θετικά τότε ειλικρινά θα την κάνω...

Σε Sackboy και Spider-Man που χρησιμοποίησα το Dualsense, ήταν ευχάριστη εμπειρία και αυτά τα games, αξιοποιούσαν διακριτικά σε κάποια σημεία και το ενσωματωμένο μεγάφωνάκι του χειριστηρίου. Αλλά περισσότερο το αντιμετώπιζα σαν added bonus, καθώς έτσι κι αλλιώς με εξυπηρετεί περισσότερο το χειριστηρίο της Sony. Αν κάποιος έχει και τα δύο joypads, προφανώς και δεν έχει λόγο να προτιμήσει το Xbox controller σε αυτά τα παιχνίδια αλλά δεν ξέρω αν θα έπαιρνα το Dualsense μόνο για αυτά τα features με πολύ περιορισμένο αριθμό παιχνιδιών να τα αξιοποιούν σε PC, ειδικά αν κάποιος νιώθει πιο άνετα το XBOX controller στα χέρια του.

Επεξ/σία από Bayern96
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές πάντως το πάει πολύ καλά η Sony με το pc gaming, στοχευμένες κινήσεις προς την θετική κατεύθυνση, η αγορά της Nixxes αποδίδει καρπούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, chrisde said:

Τουλάχιστον 4080 ή 7900XT για Native 4Κ είναι μια χαρά νορμάλ απαίτηση αν και όλα αυτά είναι τελείως τυπικά χωρίς ιδιαίτερη σημασία, δεν έχει νόημα να τα κοιτάμε. Είναι προφανές ότι με κάποιες παραμετροποιήσεις στις ρυθμίσεις (μερικά high αντί για ultra χωρίς ουσιαστικές οπτικά διαφορές) και ειδικά με τη χρήση των upscalers και του fg που ειδικά σε 4K είναι must λόγω μικρών διαφορών στην ποιότητα της εικόνας αλλά μεγάλων στα fps, θα μπορούν και πιο αδύναμες gpu να ανταπεξέλθουν.

Όσο και αν γκρινιάζουν κάποιοι, το Pc gaming είναι στα καλύτερα του και η συνέχεια προμηνύεται ακόμα καλύτερη.

Συμφωνώ ότι λίγο νόημα έχει να τα κοιτάμε. Εγώ με την λέξη "τουλάχιστον" κολλάω μιας και από τις 4080/7900XT υπάρχουν προς το παρόν μόνο δύο καλύτερες κάρτες, η 4090 και η 7900XTX.

Επιπλέον ξέρω ότι οι εταιρείες αυτά τα βγάζουν πολύ στο περίπου. Όταν δούλευα πάνω στο Control πάλι όλα "στο περίπου" ήταν, όσους και να ρώτησα από την Remedy ούτε οι ίδιοι δεν ξέρανε καλά καλά, εξού και γιατί το καθυστερήσανε όσο μπορούσαν να δώσουνε recommended PC specs. Παραθέτω τα specs που πρότεινε τότε η Remedy για να το παίξεις "νερό" το Control στο PC (γελάμε). Αν καταφέρεις ποτέ να παίξεις "νερό" το Control με Intel Core i5-7600K / AMD Ryzen 5 1600X και NVIDIA GeForce GTX 1660/1060 / AMD Radeon RX 580 εγώ είμαι αστροναύτης. Απλά αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι τα suggested settings πολλές φορές είναι πολύ αισιόδοξα, θέλει αρκετά παραπάνω. Τεράστια κουβέντα βέβαια.

https://web.archive.org/web/20200111123451/https://controlgame.com/control-requirements-pc/

Control - Blog entry - PadPoet - PC requirements.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, lbit said:

εμαθα οτι θα βγει νεο xbox 🤡

Γιατί να μην βγει; Επειδή οι άλλοι έκαναν άνοιγμα στο PC; Έχει Zenimax, ABK και τα δικά της στούντιο που μια χαρά έχουν πράγμα on the loop.

Γενικά στα του θέματος. Καλή κίνηση αυτή, μακάρι να αρχίσουν να βγάζουν και τα παιχνίδια day one στο PC, όπως και τα multiplayer να βγαίνουν και στο Xbox. Το helldivers 2 για παράδειγμα θα πούλαγε άνετα έξτρα 2-3 εκατομμύρια εκεί. Δεν έχει νόημα παιχνίδια που θες όγκο χρηστών, να τα κλειδώνεις σε ένα σύστημα. Μακροπρόθεσμα μια τέτοια κίνηση όντως θα τους ανεβάσει τα περιθώρια κέρδους, που τα τελευταία χρόνια από το 19% πήγαν στο πενιχρό 6. Και μιλάμε για δις, είναι τεράστια υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Alexaras1991 said:

Το FF VII Rebirth πότε θα έρθει στο PC οεο;

Λογικά ένα εξάμηνο, βαριά χρόνο μετά την κυκλοφορία του στο PS5. Όπως έγινε και με το Remake. Κάτσε όμως να δούμε πρώτα το 16 που και αυτό δεν άφησε ικανοποιημένη την Square Enix. :P

Επεξ/σία από kgkaudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...