Προς το περιεχόμενο

Μαζί με το Ghost of Tsushima έρχεται το νέο overlay της Sony για τα PC


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο ένα ανούσιο third party bloatware για να μας συντροφεύει (εξαιρείται η συμπαθέστατη ομάδα των achievement hunters). Αυτή η εφαρμογή θα είχε κάποιο νόημα μόνο αν σου έδινε την δυνατότητα cross save και μεταφορά από το ένα σύστημα στο άλλο. Αλλά αυτό θα σήμαινε αυτομάτως ότι θα πρέπει να έχεις ps+ (τραγικό να πρέπει να πληρώνεις συνδρομή για cloud saves την σημερινή εποχή) ή θα έπρεπε η sony να το ανοίξει και στους μη συνδρομητές σε όσα games θα είναι πάνω σε αυτό το app (χλωμό). Από την στιγμή που δε μπορώ να μεταφέρω τα saves μου (ειδικά από το legends) δεν έχω καμία όρεξη να ξαναπαίξω/ξαναφαρμάρω τα ίδια πράγματα μετά από 4 χρόνια ακόμα και να παίζουν φίλοι μου στο pc τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PadPoet είπε

"Για όσους θέλουν να παίξουν στα 4Κ και τα 60fps, η Sony προτείνει Intel Core i5-11400 ή AMD Ryzen 5 5600 και πάνω, κάρτα γραφικών τουλάχιστον RTX 4080 ή Radeon RX 7900 XT και 16GB RAM."

Τουλάχιστον 4080 ή 7900XT; LOL, κατάλαβα, σε 1-2 χρόνια θα παίζεται άνετα με κάρτες γραφικών που ΘΑ βγούνε.

Αν το θες "ξυρισμενο", δλδ 4Κ 60 καρε, θα πλερω.
Δικαίως.
Αν σου φτανουν τα 1080 60 καρε, μπορεις να τη βγαλεις στη φτηνια.

Αυτο λεει η Σοναρα. Καλα λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Le Perv said:

Αν το θες "ξυρισμενο", δλδ 4Κ 60 καρε, θα πλερω.
Δικαίως.
Αν σου φτανουν τα 1080 60 καρε, μπορεις να τη βγαλεις στη φτηνια.

Αυτο λεει η Σοναρα. Καλα λεει.

Το αν λέει καλά η όχι η Σονάρα θα το δούμε όταν βγει. Το The Last of Us στο PC είχε τεράστια θέματα στο launch ακόμα και με πανίσχυρο hardware ενώ το Horizon Zero Dawn ήταν πολύ καλά optimised.

Στο PS5 το Ghost of Tsushima παίζει πολύ καλά στα 4Κ εστώ και με upscale με κατά πολύ χειρότερο hardware γενικότερα. Μένει να δούμε τι optimisation θα κάνουνε στο PC.

Αν είδες και το επόμενο ποστ μου εξηγώ εκεί ότι οι προτεινόμενες ρυθμίσεις από τις εταιρείες είναι απλά ένα wild guess πολλές φορές. Αυτά από κάποιον που έχει δουλέψει στο PlayStation για 7 χρόνια (2011-2017) και 2μιση χρόνια στην 505 Games (2017 - τέλη 2019). To marketing τις βγάζει και πολλές φορές ούτε καν που έχουν συνεννοηθεί προηγουμένως με τους devs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PadPoet είπε

Το αν λέει καλά η όχι η Σονάρα θα το δούμε όταν βγει. Το The Last of Us στο PC είχε τεράστια θέματα στο launch ακόμα και με πανίσχυρο hardware ενώ το Horizon Zero Dawn ήταν πολύ καλά optimised.

Στο PS5 το Ghost of Tsushima παίζει πολύ καλά στα 4Κ εστώ και με upscale με κατά πολύ χειρότερο hardware γενικότερα. Μένει να δούμε τι optimisation θα κάνουνε στο PC.

Αν είδες και το επόμενο ποστ μου εξηγώ εκεί ότι οι προτεινόμενες ρυθμίσεις από τις εταιρείες είναι απλά ένα wild guess πολλές φορές. Αυτά από κάποιον που έχει δουλέψει στο PlayStation για 7 χρόνια (2011-2017) και 2μιση χρόνια στην 505 Games (2017 - τέλη 2019). To marketing τις βγάζει και πολλές φορές ούτε καν που έχουν συνεννοηθεί προηγουμένως με τους devs.

Τι εννοεις παιζει 4Κ? Με 30fps medium settings? Στο PC θα παιζει 4Κ 120fps ultra με καρτες των 600-700 ευρω. Δεν υπαρχει συγκριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Τι εννοεις παιζει 4Κ? Με 30fps medium settings? Στο PC θα παιζει 4Κ 120fps ultra με καρτες των 600-700 ευρω. Δεν υπαρχει συγκριση. 

Κράτα μικρό καλάθι. Μακάρι αλλά το βρίσκω δύσκολο να παίζει 4Κ native 120fps με κάρτες των 600-700 ευρώ. Η 7900XT ξεκινάει από τα 750-800 και η 4080 ξεκινάει από τα 1200+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, PadPoet είπε

Κράτα μικρό καλάθι. Μακάρι αλλά το βρίσκω δύσκολο να παίζει 4Κ native 120fps με κάρτες των 600-700 ευρώ. Η 7900XT ξεκινάει από τα 750-800 και η 4080 ξεκινάει από τα 1200+

4Κ 120fps μαζι με DLSS 3+DLSS QUALITY. 4080 super πηρα 999 ευρω πριν 2 μηνες οποτε οχι δεν εχει 1200+ η 4080.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Arkin said:

4Κ 120fps μαζι με DLSS 3+DLSS QUALITY. 4080 super πηρα 999 ευρω πριν 2 μηνες οποτε οχι δεν εχει 1200+ η 4080.

Ok, εγώ σου λέω τι βρήκα με μια γρήγορη αναζήτηση στο Skroutz. Πάντως 700 δεν έχει εκεί θέλω να καταλήξω.

Όπως και να έχει μακάρι να είναι optimised όσο καλύτερα γίνεται και όχι ένα άθλιο port όπως ήταν το TLOU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, PadPoet είπε

"Για όσους θέλουν να παίξουν στα 4Κ και τα 60fps, η Sony προτείνει Intel Core i5-11400 ή AMD Ryzen 5 5600 και πάνω, κάρτα γραφικών τουλάχιστον RTX 4080 ή Radeon RX 7900 XT και 16GB RAM."

Τουλάχιστον 4080 ή 7900XT; LOL, κατάλαβα, σε 1-2 χρόνια θα παίζεται άνετα με κάρτες γραφικών που ΘΑ βγούνε.

Ουτε το ιδιο το ps5 δεν το παιζει 4κ@60. Αν θελεις, πλερω, αν οχι, πας με dlss, κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2024 στις 1:40 ΜΜ, defortune είπε

Φίλοι μου εγώ θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.

Γράφει το άρθρο: "Επίσης, προσφέρει πλήρη υποστήριξη για το χειριστήριο DualSense, με απτή ανάδραση και προσαρμοζόμενες σκανδάλες σε ενσύρματη σύνδεση".

Εγώ εδώ και χρόνια απολαμβάνω gaming στο pc με το κλασικό gamepad της Microsoft Xbox Series Controller

Αν και δεν διαθέτω Playstation ζηλεύω και ζαχαρώνω πολύ καιρό τώρα το Sony Dualsense Ασύρματο Gamepad με Haptic feedpack.

Ωστόσο υπάρχει κανένας φίλος insomniac που να γνωρίζει ή να το έχει ήδη συνδέσει με PC? 

Το Ghost of Tsushima Director's Cut είναι ένας τίτλος που σίγουρα θα προσθέσω στη συλλογή μου και το περιμένω πως και πως, αλλά θα ήθελα να νοιώσω και την "ανεβασμένη" φαντάζομαι εμπειρία μου με ένα καλύτερο gamepad...

Αξίζει αυτή η δαπάνη? Αν απαντήσει κάποιος θετικά τότε ειλικρινά θα την κάνω.

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!!!

Αξίζει. Καμία σχέση με ποντίκι - πληκτρολόγιο ή απλό Controller.

Οι σκανδάλες είναι το κάτι άλλο, με διαφορετική αίσθηση ανάλογα την λειτουργία. Πχ τραβάς το τόξο και η σκανδάλη γρατζουνάει, ανοίγεις πόρτες και σκαλώνει. Πολύ ωραίο εφέ.

Η δόνηση δεν προέρχεται από περιστρεφόμενα βαρίδια, αλλά από κάτι που λειτουργεί σαν ηχείο και αντί να πάλλεται μία μεμβράνη και να παράγει ήχο, πάλλονται βαρίδια και δημιουργούν δόνηση. Έτσι η δόνηση είναι απόλυτα ελεγχόμενη και ακολουθεί τους ήχους, το περπάτημα και ότι άλλο θέλεις.

Πχ όταν ακούγεται ένα "μπουμ", η δόνηση είναι συγχρονισμένη με τον ήχο τόσο στην ένταση, όσο και στην διάρκεια αλλά και στο σβήσιμο. Τρομερό!

Τι να λέμε. Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ.

Αυτά για το παιχνίδι Horizon 2 το οποίο παρεμπίπτοντος είναι έργο τέχνης.

Να ενημερώσω ότι μέχρι πρόσφατα ούτε που ήθελα να ακούσω για κονσόλες και χειριστήρια. Και αφού οι κάρτες γραφικών πλέον κοστίζουν μία περιουσία είπα να επενδύσω στην κονσόλα και τελικά δικαιώθηκα.

Στις 18/4/2024 στις 8:55 ΜΜ, Arkin είπε

Τι εννοεις παιζει 4Κ? Με 30fps medium settings? Στο PC θα παιζει 4Κ 120fps ultra με καρτες των 600-700 ευρω. Δεν υπαρχει συγκριση. 

Συγγνώμη βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι.

Τι τα θέλουμε τα 120 fps;

Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν παιχνίδια που χρειάζονται τεράστια ταχύτητα στην ανταπόκριση, ώστε τα 120 fps να θεωρούνται απαραίτητα.

Προσωπικά παίζω το Horizon 2 σε PS5 στα 60 fps, σε monitor υπολογιστή και δεν έχω δει ούτε ένα σκάλωμα, ούτε ένα σπάσιμο. Μερικές φορές κουνάω την κάμερα τόσο γρήγορα στον χώρο που με πιάνει ζαλούρα.

Τι θα δω παραπάνω αν πάω στα 120 fps;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...