Προς το περιεχόμενο

Χωρητικότητα 4ΤΒ αναμένεται να αποκτήσουν επιτέλους οι κάρτες SD το 2025


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, korakios είπε

έχω δει , σίγουρα θα μιλάμε για 4-8mb/sec ταχύτητες , η απορία μου είναι αν είναι αξιόπιστες για backup

Για back up είναι όλες οι sd. Όχι όμως για γράψε σβήσε.. Εκεί παίρνεις cf. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, darefail είπε

Για back up είναι όλες οι sd. Όχι όμως για γράψε σβήσε.. Εκεί παίρνεις cf. 

αν δεν ήταν για γράψε σβήσε θα είχαν πάθει ζημιά επαγγελματίες φωτογράφοι / βίντεο ...

Οι cf είναι απο άλλες εποχές και πλέον παρελθόν (εδώ και καιρό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δεν ήταν για γράψε σβήσε θα είχαν πάθει ζημιά επαγγελματίες φωτογράφοι / βίντεο ...

Οι cf είναι απο άλλες εποχές και πλέον παρελθόν (εδώ και καιρό)

Άλλο το να γράψεις σχεδόν η την κάρτα και μετά να την σβήσεις και μετά πάλι το ίδιο που κάνουν οι φωτογράφοι. 

Δοκίμασε σε μια sd να περάσεις windows και να την χρησιμοποιείς καθημερινά με γράψε σβήσε μικρών αρχείων, όπως κάνουμε συνήθως, να δεις πόσα χρόνια κρατάει. 

Γνώμη μου πάντα.. Οι απόψεις πάντα διίστανται. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, oldnew είπε

Μπραβω, τωρα που θα βγάλουν πολύ μεγάλες χωρητικότητες, σχεδόν δεν μπαίνουν σε κανένα κινητό.. 

ma den Sinai mono gia kinhta bruh

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

παντως εγω ξενερωσα που πλεον τα κινητα δεν παιρνουν Micro sd.. 

ειχα μια καρτουλα 512gb και την εκανα βολτα σε οτι κινητα αποκτουσα χωρις να χρειαζεται να αντιγραφω αρχεια.. 

πλεον σε αναγκαζουν να παρεις κινητο με μεγαλυτερη εσωτερικη μνημη πχ με 512 , που μπορει να εχει πχ 100Ε πανω απο το ιδιο μοντελο με 128.. 

και δεν εχει να κανει με cloud, μια χαρα απεριοριστα δεδομενα εχω.. αλλα ελα που στην ελλαδα το 5g δεν πιανει παντου... 

καλά τι από 128 στο 512 με 100 ευρώ επιπλέον μο0νο πιο μοντέλο το έχει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κάρτα θα μπορούσε να απευθύνεται σε ανθρώπους σαν κι εμένα που γράφουμε με επαγγελματικές κάμερες σε αναλύσεις τουλάχιστον 4K και Log. Η αλήθεια είναι όμως πως προσωπικά, ποτέ δεν αποθηκεύω όλο το υλικό μιας ημέρας σε μια μόνο κάρτα συν ότι πάντα κάνω διπλή εγγραφή (σε δύο SD) ώστε να είμαι κατά το δυνατόν πιο σίγουρος πως δε θα το χάσω (..κι άντε να πεις σε μια παραγωγή ή σε έναν γάμο να το πάμε από την αρχή 😅). Χρησιμοποιώ κάρτες των 256GB και μέχρι σήμερα δε χρειάστηκα μεγαλύτερης χωρητικότητας.

Για μεγαλύτερες αναλύσεις συνήθως χρησιμοποιώ εξωτερικό monitor με δυνατότητα καταγραφής απευθείας σε σκληρό δίσκο όπου εκεί πια μιλάμε για SSD.

11 ώρες πριν, emperor4her είπε

παντως εγω ξενερωσα που πλεον τα κινητα δεν παιρνουν Micro sd.. 

ειχα μια καρτουλα 512gb και την εκανα βολτα σε οτι κινητα αποκτουσα χωρις να χρειαζεται να αντιγραφω αρχεια.. 

πλεον σε αναγκαζουν να παρεις κινητο με μεγαλυτερη εσωτερικη μνημη πχ με 512 , που μπορει να εχει πχ 100Ε πανω απο το ιδιο μοντελο με 128.. 

και δεν εχει να κανει με cloud, μια χαρα απεριοριστα δεδομενα εχω.. αλλα ελα που στην ελλαδα το 5g δεν πιανει παντου... 

Ένας εκ των λόγων που παραμένω με το Redmi Note 10 Pro. Η MicroSD. Υποστηρίζει έως 1ΤΒ (..που δε μου χρειάζεται) και αυτή τη δυνατότητα, δε τη παρατώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SteveWisejohn είπε

Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι μας λείπει το κουτάλι …. Αν βρείτε κανένα συλλεκτικό κινητό με micro sd slot το ξανακουβεντιάζουμε το θέμα !!!!

Με μια αναζήτηση στο σκρουτζ πάντως βλέπω 1327 μοντέλα, τα 86 του 2024. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...