Προς το περιεχόμενο

5700g vs 8700g


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Ολο αστείο ήταν ωρε! Τρόπος του λέγειν!🙂

Αλλά οντως σε 5 ημέρες έδωσες καινούργιο σύστημα?🙂🤣

Yes why not ? Αν κάτι το μετανιώνω ή δεν μου κάνει το δίνω και πάω και στο επόμενο απο το να το κρατάω και να με τρώει και στο τέλος να χάσω τα ίδια ή περισσότερα λεφτά.

Το τελευταίο σύστημα ήταν αρκετά καλό είναι η αλήθεια με χάλαγε η μητρική και η GPU γιατί είχα αρκετό coil whine και το είχα φτιάξει με παράμετρο τον θόρυβο.

Μπορεί να το ξαναφτιάξω αλλά με MSI αντί για Gigabyte σχεδόν στα ίδια λεφτά οπότε πάλι χαμένος δεν βγαίνω

Το σκέφτομαι και θα δώ , είτε 8700g είτε 7600x

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παίδες σωστά δεν βλέπω αυτό περιλαμβάνει και τροφοδοτικό 650W ?

https://www.cosmodata.gr/product/373813

Βασικά το παρατήρησα όταν έψαχνα στην coolermaster για να δω clearance για cpu cooler

Πολύ καλή η τιμή σωστά ?

Φαντάζομαι θα θέλω άλλο cooler για 8700g δεν θα κάνει το μαμά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ρε παίδες σωστά δεν βλέπω αυτό περιλαμβάνει και τροφοδοτικό 650W ?

https://www.cosmodata.gr/product/373813

Βασικά το παρατήρησα όταν έψαχνα στην coolermaster για να δω clearance για cpu cooler

Πολύ καλή η τιμή σωστά ?

Φαντάζομαι θα θέλω άλλο cooler για 8700g δεν θα κάνει το μαμά ?

Αυτο ειναι κουτι για GPU.

Οχι δεν περιλαμβανει PSU.

Ειναι συμβατό μονο με Small Factor PSU (SFX)

Παντα προτεινονται aftermarket ψυκτρες για τους επεξεργαστες. Οι μαμα κανουν οριακη δουλεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Αυτο ειναι κουτι για GPU.

Οχι δεν περιλαμβανει PSU.

Ειναι συμβατό μονο με Small Factor PSU (SFX)

Παντα προτεινονται aftermarket ψυκτρες για τους επεξεργαστες. Οι μαμα κανουν οριακη δουλεια.

FFS πόσο άμπαλος είμαι :D

thx man πάλι καλά που ρώτησα δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsofras είπε

FFS πόσο άμπαλος είμαι :D

thx man πάλι καλά που ρώτησα δλδ

Βασικά είναι κουτί που βάζεις το NUK και κουμπώνεις και GPU και το απαραίτητο τροφοδοτικό για την GPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αν καταλαβα καλά κοιτάς για μικρά και αθόρυβα κουτιά. Δες και τα streacom που έχουν παθητική ψύξη. Είναι ακριβά αλλά τα βίτσια πληρώνονται…

Καλά δεν ξέρω και εγώ το ακριβώς κοιτάω είμαι ανάμεσα.... στα πάντα βασικά

Από την μία δεν παίζω κάτι ιδιαίτερο, από την άλλη μου αρέσει να έχω την επιλογή να δοκιμάζω, το χρησιμοποιώ και στη δουλειά αντί για το laptop οπότε μία από όλα

Ευχαριστώ πάντως θα ρίξω μία ματιά

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πράγματα,

Θέλεις αποκλειστικα ενσωματωμένα γραφικα(με προοπτική να το κρατήσεις βέβαια για Χ διάστημα) καλύτερη αγορά ο 8700.

Εναλλακτικά αρκετα καλύτερη επιλογή 13500/14500/7600+ extra GPU(6600/7600/4060 η μεταχειρισμενη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανα barebone για 8600g / 8700g παίζει ?

Βαριέμαι αφάνταστα να ξαναψωνίσω parts και να φτιάχνω pc για ένα game

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κανα barebone για 8600g / 8700g παίζει ?

Βαριέμαι αφάνταστα να ξαναψωνίσω parts και να φτιάχνω pc για ένα game

https://www.google.com/search?q=DeskMeet+X600

Νομίζω δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη Ελλάδα.

Δεν ξέρω αν θα αξίζει η αγορά του από άποψη τιμής, επίσης βάσει λογικής δεν πρέπει να περιμένεις θαύματα στο θόρυβο από ένα τόσο μικρό κουτί, με μια αρκετά περιορισμένη ψύκτρα.

Btw, δεν χρειάζεται να φτιάξεις pc, αρκεί να μην πουλήσεις το υπάρχον...άσε που αν χρειαστεί έχεις και το λάπτοπ της δουλειάς :P

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickol-us είπε

https://www.google.com/search?q=DeskMeet+X600

Νομίζω δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη Ελλάδα.

Δεν ξέρω αν θα αξίζει η αγορά του από άποψη τιμής, επίσης βάσει λογικής δεν πρέπει να περιμένεις θαύματα στο θόρυβο από ένα τόσο μικρό κουτί, με μια αρκετά περιορισμένη ψύκτρα.

Btw, δεν χρειάζεται να φτιάξεις pc, αρκεί να μην πουλήσεις το υπάρχον...άσε που αν χρειαστεί έχεις και το λάπτοπ της δουλειάς :P

Αυτό  έφυγε ήδη απο Παρασκευή.

Δεν θέλω να δώσω πάλι ένα χιλιάρικο για ένα game για αυτό σκέφτομαι να φτιάξω κάτι με τον 8600g  και μία A620 να το κρατήσω χαμηλά.

Όσο χαμηλά και αν το κρατήσω όμως φτάνει τα 650ε

Στο laptop της δουλειάς έχω linux και δεν παίζει το game , αλλιώς δεν θα κοίταγα να φτιάξω άλλο μηχάνημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickol-us είπε

https://www.google.com/search?q=DeskMeet+X600

Νομίζω δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη Ελλάδα.

Δεν ξέρω αν θα αξίζει η αγορά του από άποψη τιμής, επίσης βάσει λογικής δεν πρέπει να περιμένεις θαύματα στο θόρυβο από ένα τόσο μικρό κουτί, με μια αρκετά περιορισμένη ψύκτρα.

Btw, δεν χρειάζεται να φτιάξεις pc, αρκεί να μην πουλήσεις το υπάρχον...άσε που αν χρειαστεί έχεις και το λάπτοπ της δουλειάς :P

Νομίζω πως δεν έχει ακόμα κυκλοφορήσει στην αγορά γενικότερα. Με 500 watt psu και 20 cm μέγιστο μήκος gpu μπορεί να πάρει πρακτικά την rx 6600 sapphire pulseη οποία λόγω του pcie 4 της μητρικής θα αποδίδει τα μέγιστα. Πάντως το προηγούμενο deskmeet με βάση τις κριτικές ανέβαζε θερμοκρασίες.

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Δεν θέλω να δώσω πάλι ένα χιλιάρικο για ένα game για αυτό σκέφτομαι να φτιάξω κάτι με τον 8600g  και μία A620 να το κρατήσω χαμηλά.

Με έναν 7500f και την rx 6600 στο deskmeet  θα έχεις πολύ ανώτερο και πολύ μικρότερο pc για gaming. Δε νομίζω να σου βγει πολύ ακριβότερα από 8600g + a620.

Άλλη εναλλακτική (μάλλον προτιμότερη) είναι να πάρεις ένα μικρό micro atx κουτί που έχει και καλύτερο airflow από το dekmeet. Τα mini itx builds κοστίζουν αρκετά ακριβότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Νομίζω πως δεν έχει ακόμα κυκλοφορήσει στην αγορά γενικότερα. Με 500 watt psu και 20 cm μέγιστο μήκος gpu μπορεί να πάρει πρακτικά την rx 6600 sapphire pulseη οποία λόγω του pcie 4 της μητρικής θα αποδίδει τα μέγιστα. Πάντως το προηγούμενο deskmeet με βάση τις κριτικές ανέβαζε θερμοκρασίες.

Με έναν 7500f και την rx 6600 στο deskmeet  θα έχεις πολύ ανώτερο και πολύ μικρότερο pc για gaming. Δε νομίζω να σου βγει πολύ ακριβότερα από 8600g + a620.

Άλλη εναλλακτική (μάλλον προτιμότερη) είναι να πάρεις ένα μικρό micro atx κουτί που έχει και καλύτερο airflow από το dekmeet. Τα mini itx builds κοστίζουν αρκετά ακριβότερα.

Η τιμή που ανέφερα είναι για micro atx με κουτάκι των 40€ και τροφοδοτικό 450αρι των 50€

Την ζημιά την κάνουν οι μνήμες και ανεβαίνει το budget που είναι στα 140€ ( 32GB στα 6000)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να σκεφτείς και να αποφασίσεις τι θες...

Αφού δε σε έχουν καλύψει καλύτερα συστήματα, δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύεις ότι θα σε καλύψει αυτό.

Οικονομικά σίγουρα δεν είναι η καλύτερη option, βγάζεις πιο ισορροπημένα σύστημα σε αυτά τα χρήματα.

Επιμένω (με κίνδυνο να φανώ ενοχλητικός) ότι θα πετάξεις απλά τα χρήματα σου.

Δες μήπως σε καλύπτει κάνα μηχάνημα τύπου nuc, εκεί εκτός από καλαισθησία θα έχεις σίγουρα μηδαμινό θόρυβο.

Μέχρι τα 500 θα βρεις σίγουρα κάτι αξιόλογο, λογικά θα σε καλύπτει και στα γραφικά

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Πρέπει να σκεφτείς και να αποφασίσεις τι θες...

Αφού δε σε έχουν καλύψει καλύτερα συστήματα, δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύεις ότι θα σε καλύψει αυτό.

Οικονομικά σίγουρα δεν είναι η καλύτερη option, βγάζεις πιο ισορροπημένα σύστημα σε αυτά τα χρήματα.

Επιμένω (με κίνδυνο να φανώ ενοχλητικός) ότι θα πετάξεις απλά τα χρήματα σου.

Δες μήπως σε καλύπτει κάνα μηχάνημα τύπου nuc, εκεί εκτός από καλαισθησία θα έχεις σίγουρα μηδαμινό θόρυβο.

Μέχρι τα 500 θα βρεις σίγουρα κάτι αξιόλογο, λογικά θα σε καλύπτει και στα γραφικά

Καλημέρα μαν , δεν νομίζω να υπάρχει igpu intel που να καλύπτει στα γραφικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...