Προς το περιεχόμενο

5700g vs 8700g


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, tsofras είπε

Αυτό  έφυγε ήδη απο Παρασκευή.

Δεν θέλω να δώσω πάλι ένα χιλιάρικο για ένα game για αυτό σκέφτομαι να φτιάξω κάτι με τον 8600g  και μία A620 να το κρατήσω χαμηλά.

Όσο χαμηλά και αν το κρατήσω όμως φτάνει τα 650ε

Στο laptop της δουλειάς έχω linux και δεν παίζει το game , αλλιώς δεν θα κοίταγα να φτιάξω άλλο μηχάνημα

Να σου πω από δική μου εμπειρία γιατί ξεκίνησα να φτιάχνω και εγώ Gaming PC των 600€ με mini ITX και κατέληξα σε extATX και σύστημα των 1700€...

Οι mini ITX  και ειδικά σε AM5 ειναι λίγες και ακριβές για αυτό που σου δίνουν δυστυχώς.

Έχει πολύ ωραία κουτάκια για miniATX (και εμένα μου αρέσουμ τα μικρά κουτιά) αλλά δεν αλλάζει το κόστος.

Υπαρχουν και όμορφα και μαζεμένα κουτιά για ATΧ mobos σε λογικές τιμές. Για κάποια πιο μικρά απλά θα χρειαστείς SFF τροφοδοτικό. Δεν είναι πιο ακριβά απλά θα πρέπει να το έχεις υπόψη σου.

Μικρα και αθόρυβα κουτια με καλο airflow δεν υπάρχουν. Εάν θέλεις μικρό τότε όλα θα είναι πιο πεσμένα μέσα. Οπότε θέλεις καλη χωροταξία με καλό airflow. Καλό airflow σημαίνει τρύπες. Τρύπες σημαίνουν διαρροή θορύβου. Αλλά με τους σημερινούς ανεμιστήρες δεν θεωρώ πια ότι υπάρχει σοβαρό θέμα θορύβου σε ένα PC. Και δεν μιλάω για κάποιους basic ανεμιστήρες που έρχονται με το κουτί οπότε δεν θα αγόραζα κουτί με βάση εάν έχει ανεμιστήρες για να γλυτώσω χρήματα. Τα πληρώνεις πολλές φορές σε θορυβο.

Δεν θα πρότεινα με τίποτε να πας σε super low mobos και chipsets. Γιατί? Γιατί στην πραξη θα στήσεις ενα σύστημα μόνο για το σήμερα με ελάχιστες δυνατότητες αναβαθμίσης. Μην κοιτάς τι λένε τα compatibility lists. Τα ρεύματα σου δεν θα είναι αρκετά για να δουλέψουν σωστά οι πιο δυνατες CPU μαζί και με άλλα συστήματα πάνω όπως γρήγορες RAMs κλπ. Για εμένα θα πετάξεις τα λεφτά σου κοιτωνταε μακροπρόθεσμα.

Εάν θέλεις να κρατήσεις το budget χαμηλά και να έχεις μια value for money επιλογή τότε κοίταξε για ένα μεταχειρισμένο σύστημα σε AM4.

Ότι παραπάνω βάλεις σε ποιότητα, σε αναβαθμησιμοτητα κλπ κλπ απλά κοστίζει. Νόμος.

Όσο πιο πολλους περιορισμούς βάλεις και όσο πιο πολλές απαιτήσεις τόσο ανεβαίνει το κόστος. Θα πρέπει να αποφασίσεις που είσαι διατεθημενος και κάνεις σκόντο και πόσο.

Απ ότι καταλαβαίνω είσαι αρκετά μπερδεμένος. Άρα πρέπει να ξεμπλέξεις το κουβάρι σου πρώτα. Κάνε μια λίστα από τα κομμάτια έτσι όπως τα σκέφτεσαι βάλε τιμές δίπλα και την συνολική σούμα. Σύγκρινε με τις πιθανές εναλλακτικές που θα δεχοσουν. Βάλε δίπλα τα υπέρ και τα κατα και άρχισε να ξεκαθαρίζεις.

Μία επιλογή σου είναι να πας σε ένα miniPC με ένα καλό Ryzen πάνω και να ξεμπερδεύεις. Σου καλύπτει τα περισσότερα κουτάκια. Ενσωματωμένη gpu, δυνατη και μοντερνα CPU, μικρός όγκος, ελάχιστος θόρυβος, budget compatible. Τι δεν καλύπτει? Αναβαθμησιμοτητα. Αλλά σε ένα σετ με low level mobo δεν θα την έχεις στην πράξη ούτως ή άλλως.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Γιατί δεν κοιτάς και σε laptop ? 

Και λίγο χώρο πιάνει και εύκολα πουλιέται.

Φαντάζομαι θα είναι θορυβώδες , δεν χρειάζομαι και 2ο laptop

Δεν χρειάζεται βασικά να δώσω πάνω απο 500ε για την χρήση που το θέλω , τεσπα κρατιέμαι μην παραγγείλω καμία βλακεία πάλι εδώ και 3 μέρες :D

Με πιάνει να παίρνω και ποιοτικά parts λες και θα το κρατήσω για πάνω απο 6μηνο , μάλλον έπρεπε να το κρατήσω το τελευταίο ήταν καλό build, απλά είπα κοντά χιλιάρικο PC για game 10ετίας είναι κάπως υπερβολή :D

Δεν σκέφτηκα όμως ότι είχα στηρίξει τελικά την καθημερινότητα μου σε αυτό

Πφφφ θα το σκεφτώ , στην χειρότερη φτιάχνω το ίδιο με msi / saphire

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλημέρα μαν , δεν νομίζω να υπάρχει igpu intel που να καλύπτει στα γραφικά

Γι'αυτό είπα τύπου  nuc, εννοούσα μίνι pc αλλά τόσο πρωί που το έστειλα και πάλι καλά.

Δες το παρακάτω νήμα μήπως βρεις κάτι σχετικό (και να καταλάβεις τι εννοώ)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/825731-mini-gaming-pc/?do=findComment&comment=60218490

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsofras είπε

Φαντάζομαι θα είναι θορυβώδες , δεν χρειάζομαι και 2ο laptop

Δεν χρειάζεται βασικά να δώσω πάνω απο 500ε για την χρήση που το θέλω , τεσπα κρατιέμαι μην παραγγείλω καμία βλακεία πάλι εδώ και 3 μέρες :D

Με πιάνει να παίρνω και ποιοτικά parts λες και θα το κρατήσω για πάνω απο 6μηνο , μάλλον έπρεπε να το κρατήσω το τελευταίο ήταν καλό build, απλά είπα κοντά χιλιάρικο PC για game 10ετίας είναι κάπως υπερβολή :D

Δεν σκέφτηκα όμως ότι είχα στηρίξει τελικά την καθημερινότητα μου σε αυτό

Πφφφ θα το σκεφτώ , στην χειρότερη φτιάχνω το ίδιο με msi / saphire

 

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Γι'αυτό είπα τύπου  nuc, εννοούσα μίνι pc αλλά τόσο πρωί που το έστειλα και πάλι καλά.

Δες το παρακάτω νήμα μήπως βρεις κάτι σχετικό (και να καταλάβεις τι εννοώ)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/825731-mini-gaming-pc/?do=findComment&comment=60218490

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα φιλο @nickol-us

 

Εαν θελεις κατι δυνατό και να ξεμπερδεύεις δες κατι σε MiniPC οπως (ενδεικτικα):

 

Mini PC MINISFORUM UM780 XTX, AMD Ryzen 7 7840HS, 8C/16T, fino a 5,1GHz, supporto RAM SSD DDR5 PCIe 4.0, HDMI 2.1 /DP1.4/USB4, porta Oculink, 2 x RJ45 2.5G, 4 xUSB3.2, Wi-Fi6E (Barebone) : Amazon.it: Informatica

Στα 510 ευρω (420 ευρω χωρίς ΦΠΑ) ειναι εξαιρετικό value for money 

 

Ενναλακτικα εξίσου αξιολογο

MINIS FORUM UM773 Mini PC AMD Ryzen 7 7735HS fino a 4,75 GHz AMD Radeon Graphics, 2 x HDMI, 1 x USB4, 1 x USB C, 4 x USB A, WiFi 6, BT5.2, No RAM/SSD : Amazon.it: Informatica

 

Θα βρεις πολλες αλλες επιλογές.

Προτείνω απο Amazon μονο για ευνόητους λόγους εξυπηρετησης σε περιπτωση προβληματος. Κοιτα για προσφορες και σε Amazon.it, Amazon.es, Amazon.fr, Amazon.de (τα δυο πρωτα βγαζουν πιο συχνα).

 

Ειχα πάρει σε προσφορα (αρκετά χαμηλότερα) αυτο και δεν το μετανιωσα. Οι μικροι επαιζαν μεχρι προσφατα παιχνιδια σε αυτο. 

Beelink SER5-MAX Mini PC, AMD Ryzen 7 5800H with 8 cores and 16 threads up to 4.4GHz, 16GB RAM and 1TB SSD, 4K 60Hz display with support for up to 3 displays (HDMI/DP/Type-C), BT5.2, Wi-Fi6 : Amazon.it: Other

Τα παραπανω ειναι πολύ δυνατότερα.

 

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς και είμαι off topic στο τοπικ που άνοιξα εγώ απλά για όσους ασχολήθηκαν έφτιαξα το ίδιο μηχάνημα με 7600x ,  MSI tomahawk max και rx7600 sapphire αφού μόνο τα 2 τελευταία με χάλαγαν λόγω coil whine.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας σήμερα θα στήσω

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tsofras said:

Προφανώς και είμαι off topic στο τοπικ που άνοιξα εγώ απλά για όσους ασχολήθηκαν έφτιαξα το ίδιο μηχάνημα με 7600x ,  MSI tomahawk max και rx7600 sapphire αφού μόνο τα 2 τελευταία με χάλαγαν λόγω coil whine.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας σήμερα θα στήσω

 

Μεγειες, ποια είχες πάρει καιυείχαν coin whine? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Προφανώς και είμαι off topic στο τοπικ που άνοιξα εγώ απλά για όσους ασχολήθηκαν έφτιαξα το ίδιο μηχάνημα με 7600x ,  MSI tomahawk max και rx7600 sapphire αφού μόνο τα 2 τελευταία με χάλαγαν λόγω coil whine.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας σήμερα θα στήσω

 

Όλα καλά δηλαδή.

Τις ευχές μας για μηδενικά προβλήματα στο στησιμο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και να μην αλλαζεις καθε λιγο και λιγακι συστημα.Το θεμα ειναι να ασχοληθεις με το software και οχι το hardware. Σε 5 χρονια παλι οταν θα εχουμε AM9.

Να ενα εξαιρετικο game να ασχοληθεις.Πολυ δημιουργικο,πολυ πλακα,εξαιρετικα γραφικα και πρωτοτυπο.

Links :

https://crossout.net/en/play4free/?r=sem_1581035013_59275393323_296911272203_kwd-309110779426&placement=&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw26KxBhBDEiwAu6KXt-RFUdqEviT6WfRVTJyv9R3BbmLUPivnCM83CgJIotCGa3Yxb5AciRoCmq4QAvD_BwE#/

https://crossout.net/en/

https://gaijinent.com/game/crossout

Δες το και στο Steam store. Crossout λεγεται.(Ρωσικο παιχνιδι.)

Επεξ/σία από benign
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Όλα καλά δηλαδή.

Τις ευχές μας για μηδενικά προβλήματα στο στησιμο

thank you , γράφω ήδη απο αυτό

Θα κάνω αύριο και ένα update το bios γιατί κάνει κανα λεπτό να κάνει boot στην αρχή φοβήθηκα :D 

2 ώρες πριν, benign είπε

Και να μην αλλαζεις καθε λιγο και λιγακι συστημα.Το θεμα ειναι να ασχοληθεις με το software και οχι το hardware. Σε 5 χρονια παλι οταν θα εχουμε AM9.

Να ενα εξαιρετικο game να ασχοληθεις.Πολυ δημιουργικο,πολυ πλακα,εξαιρετικα γραφικα και πρωτοτυπο.

Links :

https://crossout.net/en/play4free/?r=sem_1581035013_59275393323_296911272203_kwd-309110779426&placement=&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw26KxBhBDEiwAu6KXt-RFUdqEviT6WfRVTJyv9R3BbmLUPivnCM83CgJIotCGa3Yxb5AciRoCmq4QAvD_BwE#/

https://crossout.net/en/

https://gaijinent.com/game/crossout

Δες το και στο Steam store. Crossout λεγεται.(Ρωσικο παιχνιδι.)

Δεν ξαναλλάζω τώρα θα μείνω με αυτό και όταν με το καλό χρειαστώ αναβάθμιση θα αλλάξω μόνο το set .

Απο software λόγω δουλειάς δόξα το θεό δεν έχω παράπονο 20 χρόνια γράφω περίπου :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tsofras είπε

thank you , γράφω ήδη απο αυτό

Θα κάνω αύριο και ένα update το bios γιατί κάνει κανα λεπτό να κάνει boot στην αρχή φοβήθηκα :D 

 

Δεν έχει σχέση το Bios. Αν και δεν κάνει κακό να βάλεις το τελευταίο.

Κάνει training τις μνήμες και αργεί. Μπορείς να το απενεργοποιησεις.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Δεν έχει σχέση το Bios. Αν και δεν κάνει κακό να βάλεις το τελευταίο.

Κάνει training τις μνήμες και αργεί. Μπορείς να το απενεγοποιησεις.

Διάβασα να γυρίσω σε enable μία ρύθμιση για τις μνήμες αλλά δεν άλλαξε κάτι

Θα το ψάξω αύριο γιατί κουράστηκα :D 

Edit : Τελικά με την αλλαγή έστρωσε τώρα bootarei κομπλέ

για κάποιο λόγο όμως κάνει πολύ φασαρία

Τι fun curves έφτιαξα , τι έβγαλα την κάρτα γραφικών,  τίποτα κάνει ένα εκνευριστικό βουητό και δεν μπορώ να καταλάβω απο που είναι

Μέχρι και η γυναίκα μου  το παρατήρησε

Είτε κάποιο απο τα ανεμιστηράκια είναι είτε ο ανεμιστήρας της ψύκτρας

Πφφφ

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, tsofras said:

για κάποιο λόγο όμως κάνει πολύ φασαρία

 

Τι fun curves έφτιαξα , τι έβγαλα την κάρτα γραφικών,  τίποτα κάνει ένα εκνευριστικό βουητό και δεν μπορώ να καταλάβω απο που είναι

Μέχρι και η γυναίκα μου  το παρατήρησε

Είτε κάποιο απο τα ανεμιστηράκια είναι είτε ο ανεμιστήρας της ψύκτρας

Πφφφ

Καλησπέρα. Και εγώ για να βρω την πηγή του θορύβου αποσύνδεσα όλους του ανεμιστήρες με την σειρά. Τελικά σε εμένα ήταν το τροφοδοτικό για το οποίο λειτουργούσε ο ανεμιστήρας ακόμη και σε idle.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Καλησπέρα. Και εγώ για να βρω την πηγή του θορύβου αποσύνδεσα όλους του ανεμιστήρες με την σειρά. Τελικά σε εμένα ήταν το τροφοδοτικό για το οποίο λειτουργούσε ο ανεμιστήρας ακόμη και σε idle.

Ευχαριστώ

Το έφτιαξα σήμερα το πρωί , είχε στο BIOS ξεχωριστή ρύθμιση για το CPU cooler και άλλη για τα System Fans

Ήταν όλα στο DC  , τα άλλαξα σε PWM και πλέον απολαμβάνω την ηρεμία μου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...