Προς το περιεχόμενο

5700g vs 8700g


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα

Απλή ερώτηση χωρίς πολλά πολλά μην σας ζαλίσω

Στήνω μηχάνημα με 5700g στα 630ε και με 8700g στα 830ε (ας πούμε στρογγυλά )

Οκ αν συγκρίνουμε την μελλοντική αναβάθμιση κερδίζει ο 8700g , η διαφορά όμως των 200ε αξίζει  πιστεύετε ? (Δίσκος , κουτί , τροφοδοτικό ίδια)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Επεξ/σία από tsofras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Κι ότι προχτές έπεσα στην αγγελία σου... πότε πήρες am5... ποτε το πουλάς...χαμπάρι δεν πήραμε :D

Τόσο έμπειρος στα build, άνθρωπος που παρακολουθεί το hardware και το φόρουμ.

Αρχικά ξέρουμε οτι τις περισσότερες φορές το αν αξίζει είναι καθαρά υποκειμενικό.

Μετά θα πρέπει να γνωρίζουμε την χρήση.

Ο 8700g έχει δυνατά ενσωματωμένα και είναι am5 που σημαίνει αναβαθμισιμότητα. Για μένα τα προτερήματα τελειώνουν εκεί.

Δε νομίζω οτι δικαιολογεί την τόση μεγάλη διαφορά χρημάτων.

Αν σε νοιάζουν τα γραφικά, ένα combo με μια 6600 θα σου δώσει τρομερά καλύτερες επιδόσες.

Αν σε ενδιαφέρει η δυναμική του cpu, δε νομίζω οτι είναι η καλύτερη επιλογή.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickol-us είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Κι ότι προχτές έπεσα στην αγγελία σου... πότε πήρες am5... ποτε το πουλάς...χαμπάρι δεν πήραμε :D

Τόσο έμπειρος στα build, άνθρωπος που παρακολουθεί το hardware και το φόρουμ.

Αρχικά ξέρουμε οτι τις περισσότερες φορές το αν αξίζει είναι καθαρά υποκειμενικό.

Μετά θα πρέπει να γνωρίζουμε την χρήση.

Ο 8700g έχει δυνατά ενσωματωμένα και είναι am5 που σημαίνει αναβαθμισιμότητα. Για μένα τα προτερήματα τελειώνουν εκεί.

Δε νομίζω οτι δικαιολογεί την τόση μεγάλη διαφορά χρημάτων.

Αν σε νοιάζουν τα γραφικά, ένα combo με μια 6600 θα σου δώσει τρομερά καλύτερες επιδόσες.

Αν σε ενδιαφέρει η δυναμική του cpu, δε νομίζω οτι είναι η καλύτερη επιλογή.

Μία χαρά το πήρες χαμπάρι είχες σχολιάσει και την φωτό του build ότι θα έφευγε Γενάρη 🤣

Ορίστε το κράτησα 4μηνες να σου μπω στο μάτι 😅

Ένα παιχνίδι παίζω όπως έχω ξαναπεί οπότε κάρτα γραφικών ουσιαστικά δεν χρειαζομαι για αυτό θέλω SFF build με ενσωματωμενα

Για αυτό είπα να ρωτήσω γιατί το 8% σε CPU σίγουρα δεν τα αξίζει αλλά το100%+ σε γραφικά μπορεί να τα αξίζει

Δεν θέλω να ξαναμπλεξω με GPU με τα παιχνίδια που παίζω τσάμπα πάνε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μία χαρά το πήρες χαμπάρι είχες σχολιάσει και την φωτό του build ότι θα έφευγε Γενάρη 🤣

Ορίστε το κράτησα 4μηνες να σου μπω στο μάτι 😅

 

Ρεκόρ; :D

 

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ένα παιχνίδι παίζω όπως έχω ξαναπεί οπότε κάρτα γραφικών ουσιαστικά δεν χρειαζομαι για αυτό θέλω SFF build με ενσωματωμενα

Για αυτό είπα να ρωτήσω γιατί το 8% σε CPU σίγουρα δεν τα αξίζει αλλά το100%+ σε γραφικά μπορεί να τα αξίζει

Δεν θέλω να ξαναμπλεξω με GPU με τα παιχνίδια που παίζω τσάμπα πάνε

Αν το ζητούμενο σου είναι παιχνίδια χωρίς κάρτα και πολύ μικρό όγκο, τότε πιθανά ναι.

Μα πόσο μικρό μέγεθος θα πιάσεις; Θα πας για itx; Σε τι τιμή;

Δε θα μπορούσες να φτιάξεις ένα μαζεμένο build με κάποια low profile κάρτα;

Πολύ περίεργη επιλογή ο 8700g, για μένα μάλλον πέταμα χρημάτων, αν φτιάχνεις όμως κάτι που είναι στα μέτρα σου...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ρεκόρ; :D

 

Αν το ζητούμενο σου είναι παιχνίδια χωρίς κάρτα και πολύ μικρό όγκο, τότε πιθανά ναι.

Μα πόσο μικρό μέγεθος θα πιάσεις; Θα πας για itx; Σε τι τιμή;

Δε θα μπορούσες να φτιάξεις ένα μαζεμένο build με κάποια low profile κάρτα;

Πολύ περίεργη επιλογή ο 8700g, για μένα μάλλον πέταμα χρημάτων, αν φτιάχνεις όμως κάτι που είναι στα μέτρα σου...;

Το ρεκόρ μου είναι 5 μέρες 🤣

Ναι για itx έλεγα, βέβαια αν στο μέλλον αποφασίσεις για κάρτα σε δεσμεύει

Γιατί πιστεύεις ότι είναι πέταμα?

Να για αυτό ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες

Την δουλειά μου την κάνω και με 5600g είναι η αλήθεια, CPU δεν χρειάζομαι ιδιαίτερα δυνατό έχω το laptop .

Απλά με πιάνει και ο ενθουσιασμός της τεχνολογίας όπως ξέρεις και είναι παράξενος με θορύβους κτλ

Απλά είπα να το συζητήσω λίγο μην τα σκάσω πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsofras είπε

Το ρεκόρ μου είναι 5 μέρες 🤣

Ναι για itx έλεγα, βέβαια αν στο μέλλον αποφασίσεις για κάρτα σε δεσμεύει

Γιατί πιστεύεις ότι είναι πέταμα?

Να για αυτό ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες

Την δουλειά μου την κάνω και με 5600g είναι η αλήθεια, CPU δεν χρειάζομαι ιδιαίτερα δυνατό έχω το laptop .

Απλά με πιάνει και ο ενθουσιασμός της τεχνολογίας όπως ξέρεις και είναι παράξενος με θορύβους κτλ

Απλά είπα να το συζητήσω λίγο μην τα σκάσω πάλι

Όλα τα παραπάνω που λες, είναι εν μέρει λόγοι αποφυγής μιας τέτοιας αγοράς (πάντα κατά τη γνώμη μου).

Ο 8700g, δεν είναι εντελώς για πέταμα, είπα οτι είναι πέταμα χρημάτων.

Δε δείχνει σε καμία περίπτωση να δικαιολογεί την τιμή του και σε ένα άτομο που θα θέλει σε κάποιο διάστημα να το πουλήσει, θα χάσει αρκετά (θεωρώ) χρήματα, αυτό ήθελα να πω.

Δεν έχεις τις απαιτήσεις για κάτι τρομερά δυνατό, κάθε φορά το ίδιο λέμε, απλά ενθουσιάζεσαι, παίρνεις περίσιο hardware για να είσαι άνετος, το λυπάσαι που κάθεται άπραγο και τελικά καταλήγεις να το πουλάς "χάνοντας" χρήματα από τις μεταπωλήσεις.

Φτιάξε κάτι που καλύπτει τις ανάγκες σου, κάνε κάτι αισθητικά όμορφο και όσο γίνεται αθόρυβο, επένδυσε σε κάτι που θα απολαύσεις να έχεις κι όχι κάτι που σε λίγο καιρό θα θες να το πουλήσεις.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Φυσικά πάντα υπάρχουν και υποκειμενικά κριτήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsofras είπε

Μία χαρά το πήρες χαμπάρι είχες σχολιάσει και την φωτό του build ότι θα έφευγε Γενάρη 🤣

Ορίστε το κράτησα 4μηνες να σου μπω στο μάτι 😅

Ένα παιχνίδι παίζω όπως έχω ξαναπεί οπότε κάρτα γραφικών ουσιαστικά δεν χρειαζομαι για αυτό θέλω SFF build με ενσωματωμενα

Για αυτό είπα να ρωτήσω γιατί το 8% σε CPU σίγουρα δεν τα αξίζει αλλά το100%+ σε γραφικά μπορεί να τα αξίζει

Δεν θέλω να ξαναμπλεξω με GPU με τα παιχνίδια που παίζω τσάμπα πάνε

Το λες και μόνος σου. Η διαφορά είναι μικρή.

Στην πράξη η σειρά 8ΧΧΧ είναι μια μικρή αναβάθμιση της σειράς 5ΧΧΧ και φυσικά δεν έχει σχέση με την 7ΧΧΧ.

Απ όσο έχω καταλάβει ακόμη και η διάφορες στην ενσωματωμένη GPU εστιάζονται κυρίως στην ΑΙ και όχι τόσο πολύ στα γραφικά.

Όπως ειπώθηκε και για εμένα το μόνο κέρδος είναι η ΑΜ5 mobo που έχει μεγαλύτερη αναβαθμίσιμοτητα. Και αυτό με την προϋπόθεση ότι θα βάλεις κάποια σοβαρή mobo και όχι ότι πιο basic γιατί και εκεί η αναβαθμίσιμοτητα θα πάει περίπατο στην πράξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ποια παιχνίδια παίζεις?

Heroes of the Storm και κανα Diablo 4 με διαλείμματα :D 

Άντε και καμία πλατφόρμα , το τελευταίο PC το έφτιαξα μήπως παίξω και τίποτα πιο σοβαρό αλλά βαριέμαι αφάνταστα πλέον οτιδήποτε εκτός πλατφόρμας / aRPG

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Όλα τα παραπάνω που λες, είναι εν μέρει λόγοι αποφυγής μιας τέτοιας αγοράς (πάντα κατά τη γνώμη μου).

Ο 8700g, δεν είναι εντελώς για πέταμα, είπα οτι είναι πέταμα χρημάτων.

Δε δείχνει σε καμία περίπτωση να δικαιολογεί την τιμή του και σε ένα άτομο που θα θέλει σε κάποιο διάστημα να το πουλήσει, θα χάσει αρκετά (θεωρώ) χρήματα, αυτό ήθελα να πω.

Δεν έχεις τις απαιτήσεις για κάτι τρομερά δυνατό, κάθε φορά το ίδιο λέμε, απλά ενθουσιάζεσαι, παίρνεις περίσιο hardware για να είσαι άνετος, το λυπάσαι που κάθεται άπραγο και τελικά καταλήγεις να το πουλάς "χάνοντας" χρήματα από τις μεταπωλήσεις.

Φτιάξε κάτι που καλύπτει τις ανάγκες σου, κάνε κάτι αισθητικά όμορφο και όσο γίνεται αθόρυβο, επένδυσε σε κάτι που θα απολαύσεις να έχεις κι όχι κάτι που σε λίγο καιρό θα θες να το πουλήσεις.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Φυσικά πάντα υπάρχουν και υποκειμενικά κριτήρια.

thx man , το έχω αυτό με τον ενθουσιασμό προσπαθώ να το αποβάλω τα πρώτα 60 χρόνια είναι δύσκολα :D

Απλά πάντα υπάρχει το "αν θέλω να δοκιμάσω κάτι" , να αντέχει το pc για αυτό πάντα ξεφεύγω σύμφωνα με τις ανάγκες μου

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Το λες και μόνος σου. Η διαφορά είναι μικρή.

Στην πράξη η σειρά 8ΧΧΧ είναι μια μικρή αναβάθμιση της σειράς 5ΧΧΧ και φυσικά δεν έχει σχέση με την 7ΧΧΧ.

Απ όσο έχω καταλάβει ακόμη και η διάφορες στην ενσωματωμένη GPU εστιάζονται κυρίως στην ΑΙ και όχι τόσο πολύ στα γραφικά.

Όπως ειπώθηκε και για εμένα το μόνο κέρδος είναι η ΑΜ5 mobo που έχει μεγαλύτερη αναβαθμίσιμοτητα. Και αυτό με την προϋπόθεση ότι θα βάλεις κάποια σοβαρή mobo και όχι ότι πιο basic γιατί και εκεί η αναβαθμίσιμοτητα θα πάει περίπατο στην πράξη.

Βλέπω διαφορές απο 100% έως και 150% στα γραφικά για αυτό τον σκέφτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tsofras είπε

Heroes of the Storm και κανα Diablo 4 με διαλείμματα :D 

Άντε και καμία πλατφόρμα , το τελευταίο PC το έφτιαξα μήπως παίξω και τίποτα πιο σοβαρό αλλά βαριέμαι αφάνταστα πλέον οτιδήποτε εκτός πλατφόρμας / aRPG

thx man , το έχω αυτό με τον ενθουσιασμό προσπαθώ να το αποβάλω τα πρώτα 60 χρόνια είναι δύσκολα :D

Απλά πάντα υπάρχει το "αν θέλω να δοκιμάσω κάτι" , να αντέχει το pc για αυτό πάντα ξεφεύγω σύμφωνα με τις ανάγκες μου

Βλέπω διαφορές απο 100% έως και 150% στα γραφικά για αυτό τον σκέφτομαι

τον ποιο καινουριο , καταρχάς θα πάιζει ΥΤ & video encode/decode "νεράκι" ενώ στον παλιό λείπουν σύγχρονοι decoders

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι στις πλατφόρμες - η ΑΜ4 και η αρχιτεκτονική Vega ειναι παρελθόν, η AM5 (το παρόν) και η RDNA (το παρόν και το μέλλον).

Αν συνδυάσεις αυτό με την διαφορά στις επιδόσεις σε CPU και GPU, αξίζει η διαφορά (και άμα η διαφορά ήταν στα 150 ευρώ θα άξιζε περισσότερο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά , ρίχνω διάβασμα και βλέπω τι θα κάνω.

Η αλήθεια είναι ότι είναι ακριβός ο επεξεργαστής και πιστεύω ότι με εξαίρεση το form factor και την κατανάλωση είναι πολλά τα 330 που ζητάει όταν με 70ε λιγότερα βρίσκεις τον i5 14500 , μία B760 40ε κάτω οπότε με άλλα 90ε βγαίνει μία RX6600 και έχεις καλύτερο συνολικό αποτέλεσμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα λεγα να πάρεις 2 συστήματα ταυτόχρονα αυτη την φορά!

Ενα να στήσεις κι ενα να πουλήσεις στα καπάκια σε καμιά ώρα το πολύ ωστε να σπασεις το ρεκόρ σου των 5 ημερών!🤣

Και μετά πάρε τα χάπια σου μπας κι αντέξεις κανα 3ήμερο πριν πουλήσεις και το δεύτερο!🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Εγω θα λεγα να πάρεις 2 συστήματα ταυτόχρονα αυτη την φορά!

Ενα να στήσεις κι ενα να πουλήσεις στα καπάκια σε καμιά ώρα το πολύ ωστε να σπασεις το ρεκόρ σου των 5 ημερών!🤣

Και μετά πάρε τα χάπια σου μπας κι αντέξεις κανα 3ήμερο πριν πουλήσεις και το δεύτερο!🤣

 

Μέχρι την 2η γραμμή ήταν αστείο γιατί δέχομαι το χιούμορ και δεν με προσβάλλει .

Το σχόλιο για τα χάπια ήταν αχρείαστο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Μέχρι την 2η γραμμή ήταν αστείο γιατί δέχομαι το χιούμορ και δεν με προσβάλλει .

Το σχόλιο για τα χάπια ήταν αχρείαστο

Ολο αστείο ήταν ωρε! Τρόπος του λέγειν!🙂

Αλλά οντως σε 5 ημέρες έδωσες καινούργιο σύστημα?🙂🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...